GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.05.03. 14:37

kmeli:

Ha babát szeretnél, erősen javasolt előtte másik munkahelyet találni.

nmarya # 2010.05.03. 15:21

Tisztelt Szakértő!

1977. január 25-én születtem.
1996. április 22-e óta dolgozom, postán.
2004. október 14-én szültem, s tgyás-on voltam, majd gyeden.
2006. október 15-én visszamentem gyes mellett dolgozni, kivettem a szabimat, és táppénzen voltam.
2007. május 22-én ismét szültem, s tgyáson voltam, majd gyeden.

2009.május 23 óta gyesen vagyok. Most, hogy 22-én letelik a gyes, vissza mennék dolgozni, s kivenném a szabimat.
Most ismét terhes vagyok, szeptember 30-ra vagyok kiírva.
A táppénzt milyen jövedelmemből számfejtik? És a gyedet milyen járandóságom után kapom???
Szóval, hogyan járnék jobban pénzügyileg, ha kivenném az összes szabimat, vagy táppénzen lennék?????

Sajnos, most hogy gyesen voltam, anyagilag kicsit nehéz helyzetbe kerültünk, s szeretném, ha minél magasabb
lenne a gyedem.

Válaszát előre is köszönöm.
nmarya

kmeli # 2010.05.03. 15:55

Amíg találok másik munkát, addig a passzív táppénzre jogosult vagyok? Mennyi ideig? Ez "kiesést" jelentene?

gina82 # 2010.05.03. 16:14

nandy:

tavaly október óta fizetem magam után a TB-t.Igy sem?

vagy esetleg bejelentenek valahová,akkor járna valami?

Üdv
Fodor Georgina

Dödölle1 # 2010.05.04. 05:50

Jó tudni!

2010.05.01-i változások:

KÖZÉP-MAGYARORSZÁGI REGIONÁLIS
EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁSI PÉNZTÁR

IGAZGATÓ

1139 Budapest, Teve u. 1/a-c.
Információs szolgálat: 2. sz. Tájékoztató
Helye: 1139 Budapest, Teve u. 1/a-c. 210-1/2/2010.
Ideje: hétfő-csütörtök: 8-1430 óráig
péntek: 8-12 óráig
Telefonszám: 288-5342

Tisztelt Kifizetőhely!

I. A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI.
törvény, valamint egyes szociális tárgyú törvények módosításáról szóló 2009.
évi LXXIX. törvény 2010. május 1-jétől hatályos rendelkezései a kötelező
egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 40. §,
illetve a 42/A. §-ában előírtakat, a terhességi-gyermekágyi segély és a gyermekgondozási
díjra való jogosultság szabályait alapvetően módosították.

Az igények elbírálásához tájékoztatásul közöljük az OEP kapcsolatos állásfoglalását.
Az Ebtv. 40. §-ának (2) bekezdése alapján: „A terhességi-gyermekágyi segélyre
jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

  1. a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességigyermekágyi

segély, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét,

  1. közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hoszszabb

ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,

  1. a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.”

Az előbbiekben hivatkozott 2009. évi LXXIX. törvény 51. § (6) bekezdése szerint:

„A terhességi-gyermekágyi segély és gyermekgondozási díj esetében, valamint
a gyermekgondozási segély és a gyermeknevelési támogatás e törvénynyel
megállapított időtartamának vonatkozásában az 50. § (6) bekezdés szerinti:

  1. időpontban folyamatban levő ügyekben a 2010. április 30-án hatályos szabályokat

kell alkalmazni,

  1. időpontot megelőzően megállapított ellátást az e törvény szerinti módosítás

nem érinti,

  1. időpont előtt született gyermekekre tekintettel igényelt ellátásra akkor is a

2010. április 30-án hatályos szabályokat kell alkalmazni, ha az igénylés ezt az
időpontot követően történik.”

2
A 2010. május 1-jén hatályba lépő jogszabály, valamint az átmeneti rendelkezések
értelmében a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultság
megállapításánál az alábbiak szerint kell eljárni:
Abban az esetben, ha igénylő 2010. május 1-je előtti időponttól kéri a terhességi-
gyermekágyi segély megállapítását, és a szülés várható időpontját megelőző
28 nap bármelyike még 2010. május 1-je előtti időpontra esik, akkor az egyéb
jogosultsági feltételek fennállása mellett a 2010. április 30-án hatályos jogszabályok
szerint kell az ellátást részére megállapítani.
Tehát az ellátás igénylésének időpontja (függetlenül az igény benyújtásának
dátumától, természetesen az igényérvényesítési határidő betartásával) és az ellátásra
való jogosultság időpontja függvényében:

1.) Ha a gyermek 2010. május 1-jét megelőzően született, akkor az elbírálás
során a 2010. április 30-án hatályos jogszabályokat kell alkalmazni.

2.) Ha a szülés tényleges időpontja még nem ismert, az igénylő a szülés várható
időpontját megelőző 28 naptól igényli az ellátást, és ez az időpont
2010. május 1-je előtti időpont, akkor az elbírálás során a 2010. április
30-án hatályos jogszabályokat kell alkalmazni.

3.) Ha a szülés tényleges időpontja még nem ismert, az igénylő a szülés várható
időpontját megelőző 28 naptól igényli az ellátást, és a jogosultsága
2010. május 1-je előtti időponttól megállapítható, de a tényleges folyósítás

  • folyósítási korlát miatt (pl.: gyermekgondozási segélyben, vagy

munkabérben részesült) - 2010. április 30-a utáni időponttól történik, az
elbírálás során a 2010. április 30-án hatályban levő jogszabályokat kell
alkalmazni.

4.) Ha a szülés tényleges időpontja még nem ismert, az igénylő a szülés várható
időpontját megelőző 28 napnál későbbi időponttól igényli az ellátást,
és ez az időpont már 2010. április 30-a utáni időpont, az elbírálás során
a 2010. május 1-jén hatályos jogszabályokat kell alkalmazni. (Tehát
az igénylő a szülés várható időpontjának figyelembevételével már 2010.
május 1-je előtti időponttól jogosult lehetne az ellátásra, de ténylegesen
csak 2010. április 30-a utáni időponttól igényli az ellátást.)

5.) Ha a szülés tényleges időpontja még nem ismert, az igénylő a szülés várható
időpontját megelőző 28 naptól igényli az ellátást, és ez az időpont
2010. április 30-a utáni időpontra esik, akkor az elbírálás során a 2010.
május 1-jén hatályos jogszabályokat kell alkalmazni.

3
6.) Ha az igénylő a biztosítás megszűnését követően (passzív jogon) igényli
a terhességi-gyermekágyi segélyt, akkor a jogosultságot csak a szülés
tényleges időpontjának ismeretében lehet elbírálni. Ha az igénylő a szülés
tényleges időpontjának ismeretében jogosult az ellátásra, és a jogosultsági
feltételekkel 2010. május 1-je előtti időponttól rendelkezik (tehát a
szülés várható időpontját megelőző 28. nap 2010. május 1-je előtti időpont)
és az igénylő 2010. május 1-je előtti időponttól igényli is az ellátást,
akkor az elbírálás során a 2010. április 30-án hatályos jogszabályokat
kell alkalmazni.

7.) Ha az igénylő passzív jogon igényli a terhességi-gyermekágyi segélyt,
akkor a jogosultságot csak a szülés tényleges időpontjának ismeretében
lehet elbírálni. Ha az igénylő a szülés tényleges időpontjának ismeretében
jogosult az ellátásra:

  • a jogosultsági feltételekkel 2010. április 30-a utáni időponttól rendelkezik

(tehát a szülés várható időpontját megelőző 28. nap 2010.
április 30-a utáni időpont),

  • vagy a jogosultsági feltételekkel 2010. május 1-je előtti időponttól

rendelkezik (tehát a szülés várható időpontját megelőző 28. nap
2010. május 1-je előtti időpont) de az igénylő csak 2010. április
30-a utáni időponttól igényli az ellátást,
akkor az elbírálás során a 2010. május 1-jén hatályos jogszabályokat kell
alkalmazni.

8.) Ha az igénylő az ellátásra vonatkozó igényét visszamenőleg nyújtja be,
például 2010.11.10-én, mely szerint 2010.05.25-én szült, és a terhességigyermekágyi
segélyt a szülés várható időpontját megelőző 28 nappal,
2010.04.27-től igényli, akkor az igény visszamenőleg legfeljebb hat hónapra
érvényesíthető, azaz az igénybejelentés napját megelőző 6. hónap
első napjától (2010.05.01-től) lehet az ellátást részére megállapítani. Ebben
az esetben a 2010. május 1-jén hatályos jogszabályt kell alkalmazni.

A kérelmek elbírálásakor a közöltek figyelembevételével kell eljárni.

Budapest, 2010. április hó

Lénárdt László mb. igazgató

Judyka777 # 2010.05.04. 12:10

Tisztelt Szakértő!

Felajánlottak nekem egy határozott munkaszerződéses állást 2010. júniustól 2011. dec.31-ig.
Kérdésem, hogy ha gyermeket vállalnék jövőre, tehát a szülés mondjuk szept-okt-nov vagy dec-re esne, akkor kapnék-e gyest, gyedet, gyermekágyit szülés után?
2008-ban 200, 2009-ben 52, 2010-ben pedig eddig 97 napot töltöttem munkában.
Ha utána egyből elvállalnék egy második gyereket, akkor azután is kapnék-e gyest, gyedet, gyermekágyit, vagy pedig már nem?

Köszönöm,
Melinda

Judyka777 # 2010.05.04. 12:17

...folyt. köv.
úgy értem, hogy a gyes, gyed és a gyermekágyi 2015.júniusági tartana csak? (mivel van ez az 5 éves kitétel határozott munkaidejű szerződés esetében).

Köszönöm,
Melinda

gd28 # 2010.05.04. 18:12

Tisztelt Szakértő!

2010. augusztus 15-re vagyok kiírva az első kisbabámmal. Az lenne a kérdésem, hogy mikor igényelhetem leghamarabb a tgyást?

Köszönettel,
gd28

anne01 # 2010.05.04. 20:20

kmeli:

Passzív táppénz nem munkanélküli vagy szociális ellátás. Akkor jár, ha valamilyen betegség miatt keresőképtelen vagy.
Tgyás, gyed szempontjából egyébként nem számít kieső időnek.

Itt nézz körül: http://www.jogiforum.hu/forum/16/1858

anne01 # 2010.05.04. 20:23

gina82:

Az egészségügyi szolgáltatási járulék, amit fizetsz, csak orvosi ellátások igénybevételére jogosít, tgyásra, gyedre nem. Milyen jogviszonyaid (passzív táppénz, munkanélküli, munkaviszony stb.) voltak 2009.02.18-tól?

anne01 # 2010.05.04. 20:28

Judyka777

Első gyerek után járni fog tgyás és gyed is, második gyerek után már nem. Határozott idejű szerződés lejár akkor is ha táppénzen, tgyáson, gyeden vagy, tehát az első gyereknél már a gyed is passzív jogon járna, második gyereknél pedig biztosítás hiányában csak gyesre lehetnél jogosult.

anne01 # 2010.05.04. 20:29

gd28:

Szülést megelőző 28. naptól.

gd28 # 2010.05.05. 07:22

Köszönöm Anne!

gina82 # 2010.05.05. 07:23

anne01:

Semmilyen jogviszonyom nem volt,viszont most lesz bejelentett munkám igaz részmunkaidőben.Ez számít valamit?
Köszönettel
Fodor Georgina

fanny03 # 2010.05.05. 10:30

Tisztelt Szakértő!

2006. november óta vagyok határozatlan idejű munkaszerződéssel ezen a munkahelyen. 2008. december 4.-én született a kisfiam, október 1-től voltam táppénzen, születésétől 2009. május 20-ig gyás-t kaptam, jelenleg decemberig gyedet. Szeretnénk tervezni a következő babát, a május 1-jei változások miatt szeretném tudni, hogy ha gyed vagy gyes alatt jön az újabb baba, és nem mennék vissza dolgozni, táppénzt sem vennék igénybe, mi alapján számolnák a következő gyás-t és gyed-et? Több anyuka azt mondta, hogy egy évre vissza kellene mennem, mert jobb pénzt kapnánk.

Válaszát várva, köszönettel:
Sz. Annamária

apalermoi # 2010.05.05. 13:23

Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy szerintetek normál fizetés nélküli szabadság alatt köteles-e a munkáltató GYED-re változtatni a normál fizetés nélküli szabit?
GYED-en voltam, majd a párom ment el GYES-re (az ő munkahelyi biztonságát megőrzendő) én pedig fizetés nélküli szabit kértem, amit megadtak. Most újra jó lenne GYED-re mennem, mert a párom várja a második babát, így ő ismét védelem alá került.

Előre is köszönöm a segítséget.

Üdv.
apalermoi

nandy # 2010.05.05. 14:33

gina:

A 2010.05.01-től hatályos jogszabály szerint TGYÁS, GYED annak jár, aki a szülést megelőző két éven belül legalább 365 nap biztosítási idővel rendelkezik.

A havi 4.950,-Ft (tavaly 4.500,-Ft) megfizetése csak természetbeni ellátásra jogosít - azaz elmehetsz az orvoshoz -, de pénzbenire nem, így nem jár utána táppénz, GYED stb., és nem számít ilyen szempontból biztosítási (jogszerző) időnek sem.

nandy # 2010.05.05. 14:38

fanny:

Jövőbeni ügyekben csak találgatni lehet, mert már most lehet számítani arra, hogy változtatják majd a szabályokat.

De a jelenleg hatályos szabályozás szerint ha a szülésig otthon maradsz, akkor a TGYÁS alapja a szerződés szerinti béred lesz (de max. a minimálbér kétszerese), a GYED összege pedig

  1. a szerződés szerinti béred, vagy
  2. a korábbi GYED alapját képező jövedelem, ha az kedvezőbb.

Itt is a minimálbér kétszerese a korlát.

Táppénzt egyébként nem mindig érdemes "igénybe venni", mert ha egyébként úgy 150 ezer körüli a fizetésed, vagy annál alacsonyabb, akkor nagyon lehúzza az alapot a betegszabira fizetett 70%-os bér.

Azon már inkább érdemes gondolkodni, hogy a szülés előtt kiveszed a felhalmozott szabadságokat, mert ha a cégnél a távolléted alatt volt bérfejlesztés, akkor a te béredet is annak megfelelően emelni kell. Így magasabb lehet az ellátások alapja.

anne01 # 2010.05.05. 17:53

nmarya

A létező összes szabadságodat vedd ki, mert különben táppénzt és gyedet is minimálbér alapján fogják számolni. Táppénznél arra kell törekedned, hogy az elmúlt év gyed napjai, a szabadságod és betegszabadságod (keresőképtelenség első 15 napja) napjai összesen elérjék legalább a 180 napot, gyednél pedig szabadság, betegszabadság és tgyás napjai együtt érjék el a 180 napot.

anne01 # 2010.05.05. 17:59

gina82

Valóban úgy van, ahogy nandy leírta. A bejelentéssel rendelkezni fogsz biztosítással, de az előzetes 365 nap biztosítási idővel nem rendelkezel. Így hiába igényelnél tgyást és gyedet, el fogják utasítani. Csak gyesre vagy jogosult.

anne01 # 2010.05.05. 18:04

apalermoi

Kérlek írd le az előző két évben mettől meddig voltál munkaviszonyban, gyeden, fizetés nélkülin stb. Mindenesetre azt nem árt tudnod, hogy az a fizetés nélküli szabadság, amely mögött nincsen gyes, gyed, biztosítás szünetelésének számít és ez jelentősen befolyásolhatja a későbbi ellátásokra való jogosultságot.

apalermoi # 2010.05.05. 19:24

anne1

2005 óta dolgozom ennél a cégnél, 2009 szeptemberétől gyedre mentem, majd 2010 február 1-én fizetés nélkülire váltottam, és mondjuk májusban be szeretném jelenteni, hogy újra gyedre mennék, addig amíg a párom úgy nem gondolja, hogy elmegy Tgyás-ra. Akkor visszamennék dolgozni. Egyébként októberig lettem volna egyébként is gyeden, de erős HR-es rábeszélésre a normál fizetés nélküli szabit már 2011 január 1-ig igényeltem, amit meg is adtak.
Természetesen fizetem ezekre a hónapokra a 4950 Ft-ot, de egyéb jövőbeli negatív következménnyel nem számoltam. Gondolom nem számít bele a szolgálati időbe. De a későbbi ellátásokra vonatkozó kérdésedet még nem gondoltam végig.

előre is köszi, hogy foglalkozol a kérdésemmel

üdv.
apalermoi

barbus01 # 2010.05.06. 13:26

Tisztelt Szakértő!
2010 januárjában beteg lett a kislányom, aki után GYES-t kapok és mellette dolgozom. A kislánnyal a férjem ment el táppénzre. A férjem munkahelye nem kifizetőhely. Az OEP-től tegnap kaptunk egy papírt mi szerint nem vagyunk jogosultak táppénzre, mert egy gyerek után csak egy féle kifizetés történhet, jelen esetben ez a GYES. Kérdem én,mit csináljon az a szülő akinek beteg a gyermeke? Ilyenkor hová tudunk fordulni a férjem ugyanis 3 hétig volt itthon és arra az időre nem kapott sem fizetést sem táppénzt, nem beszélve, hogy a gyógyszerek sem voltak túl olcsók. Tényleg nem jár nekünk a táppénz?
Válaszukat előre is köszönöm: barbus01

Dödölle1 # 2010.05.06. 14:09

barbus01 2010.05.06. 15:26

Tisztelt Szakértő! 2010 januárjában beteg lett a kislányom, aki után GYES-t kapok és mellette dolgozom. A kislánnyal a férjem ment el táppénzre. A férjem munkahelye nem kifizetőhely. Az OEP-től tegnap kaptunk egy papírt mi szerint nem vagyunk jogosultak táppénzre, mert egy gyerek után csak egy féle kifizetés történhet, jelen esetben ez a GYES. Kérdem én,mit csináljon az a szülő akinek beteg a gyermeke? Ilyenkor hová tudunk fordulni a férjem ugyanis 3 hétig volt itthon és arra az időre nem kapott sem fizetést sem táppénzt, nem beszélve, hogy a gyógyszerek sem voltak túl olcsók. Tényleg nem jár nekünk a táppénz? Válaszukat előre is köszönöm: barbus01 barbus01 2010.05.06. 15:26 -------
Válasz:

Az illetékes Regionális Egészségbiztosítási Pénztár jogszerűen járt el akkor, amikor a GYÁP igényt elutasította, ugyanis GYES mellett lehet dolgozni, ha a gyermek beteg, úgy az a személy aki a GYES mellett dolgozik kaphat táppénzt a beteg gyermek ápolásának az idejére, azonban a másik szülő (jelen esetben az apa) nem jogosult GYÁP táppénzre.

Erről nem "papírt", hanem szabályos, alakszerű közigazgatási határozatot kaptatok, amelynek indokolásában a fentieket részletesen kifejtették és megjelölték azt a jogszabályi helyet, ami a fentieket előírja.

Kérdem én,mit csináljon az a szülő akinek beteg a gyermeke? Ilyenkor hová tudunk fordulni ....?

  1. Célszerű lett volna időben érdeklődni...
  2. A jövőben mindaddíg, amíg kapod a GYES-t és mellette dolgozol, ha beteg a gyerek neked kell keresőképtelen állományba menned és nem a férjednek.
  3. Természetesen megteheted, hogy a GYES ideje alatt végig otthon maradsz és ápolod, gondozod a gyermeket, így a fentiek elkerülhetőek.
  4. Az apa is kahat GYÁP-ot, feltéve, hogy a GYES folyósítását arra az időre szünetelteted.
  5. A férjed ebben az időszakban igazolt, nem fizetett távolléten volt.
  6. Amennyiben a feltételeknek megfeleltek kérhettek a REP-től egyszeri (gyógyszer) segélyt.
  7. Bővebb tájékoztatásért a REP PEEO Osztályvezetőjéhez lehet fordulni.

    217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet

a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról

Méltányosságból engedélyezhető egyszeri segély

31/F. § (1) Az Ebtv. 50. § (4) bekezdésének alkalmazásánál biztosítottnak kell tekinteni a kizárólag egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyt is.

(2) Egyszeri segélyben részesíthető az a biztosított, akinek

  1. az egészségi állapotában kedvezőtlen változás, egészségkárosodás következett be, és a kérelmében előadottak az egészségbiztosítás által nyújtott ellátással vannak összefüggésben, vagy
  2. részére a táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósítását az Ebtv. 50. § (1) bekezdése alapján méltányosságból sem engedélyezték.

(3) Az engedélyezési eljárás során vizsgálni kell a biztosított jövedelmi helyzetét, továbbá, hogy a kérelem benyújtását megelőző egy évben részesült-e segélyben.

31/G. § (1) A 31/F. § szerinti segély iránti kérelmet a biztosított a lakóhelye szerint illetékes REP-nél nyújthatja be. A kérelemnek tartalmaznia kell a biztosított TAJ számát. A kérelemhez csatolni kell a biztosított egészségi állapotára, kezelésére vonatkozó és a kérelemmel összefüggő egészségügyi dokumentációt, továbbá a biztosított nyilatkozatát a saját és a vele közös háztartásban élők által - a kérelem benyújtását megelőző három hónapban - megszerzett jövedelemről.
(2)
(3) Az egészségbiztosító a kérelem elbírálása során megvizsgálja a biztosított jövedelmi helyzetét és életkörülményeit.

nandy # 2010.05.06. 15:16

apalermoi:

Az a gond, hogy a fizetés nélküli szabi miatt a biztosítási jogviszonyod 30 napnál hosszabb időre megszakadt.

Ezért a GYED-et csak a minimálbér után fogod kapni, ez kb. nettó 46.500,-Ft.

Te jelenleg is fizetés nélküli szabin vagy, így munkajogi szempontból semmi nem változik azzal, ha kéred a GYED-et.

Biztosítási szempontból a "normál" fizetés nélküli szabi idejére nincs biztosításod, és nem számít bele a szolgálati időbe sem.
Az eü. szolg. járulékot (havi 4.950,-Ft) viszont csak a biztosítási jogviszony megszűnését követő 46. naptól kell fizetni, ezt remélem tudod. Tehát nem február 1-től, hanem március 18-tól.