GYED,GYES, táppénz


semmi # 2010.05.06. 15:27

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődni szeretnék, hogy ha valaki táppénzen van hosszabb ideig s közeledik az 1 év lejárta köteles-e a munkáltató az alkalmazottat értesíteni s ha igen mennyi idővel a lejárat előtt?

Köszönettel

apalermoi # 2010.05.06. 18:13

Köszönöm Kedves Nandy!

Igazából annyira nem számít a gyed összege, persze azért azt a plusz 40ezret sem bánná az ember. Inkább azért fontos, mert jön a 2. baba, ezért nem csak a fizetés nélküli szabadságom lejártakor akarok visszamenni dolgozni, hanem jóval előbb, ne adj isten a páromat akár holnap is veszélyeztetett terhessé nyilváníthatják, ez esetben pedig a gyedről bármikor visszatérhetek dolgozni, ha meg nem vesznek vissza akkor ki kell fizetniük. Ugye jól gondolom?? Ugyanez a történet normál fizetés nélküli szabi esetén sokkal rosszabbul festene, igaz??

Előre is köszönöm,

Üdv.
apalermoi

rencsi07 # 2010.05.06. 20:18

Kedves Fórumozók!

Segítsetek nekem, mert nem találom a problémámra a megoldást.
2007. június 18- án született a z első gyermekem, előtte munkanélkülin voltam, mivel megszűnt a munkahelyem, de előtte évekig dolgoztam, így minden juttatást megkaptam a kislányom után.
Most április 10.- én született a második gyerekem, és mivel már GYES- en vagyok az elsővel, mindenhol azt a választ kapom, nem jár meg a GYED. Ja, csak akkor járna, ha előtte dolgoztam volna. Na, én ezt egyáltalán nem értem, hogyan dolgoztam volna, amikor GYES- en voltam az első gyerekkel, és állapotos a másodikkal.
Remélem érthető voltam, és tudtok segíteni, akkor most mi jár és mi nem?
Köszönöm

Dödölle1 # 2010.05.07. 05:59

semmi 2010.05.06. 17:27

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődni szeretnék, hogy ha valaki táppénzen van hosszabb ideig s közeledik az 1 év lejárta köteles-e a munkáltató az alkalmazottat értesíteni s ha igen mennyi idővel a lejárat előtt?

Köszönettel

semmi 2010.05.06. 17:27

Válasz:

A munkáltató a dolgozót nem köteles a fentiekről értesíteni.
Amennyiben a munkahelyen van TB kifizetőhely úgy a kifizetőhelyi ügyintézőnek a háziorvost kell a lent kifejtett módon tájékoztatni.

Kifizetőhely hiányában az értesítési kötelezettség a REP PEEO-t terheli.

Természetesen az Ebtv. 5. §. alapján a kifizetőhelyi ügyintézőtől elvárható, hogy a dolgozó szóbeli kérésére a táppénz igényjog lejártáról tájékoztassa.

Lásd:

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról

42. § (1) A táppénz és baleseti táppénz folyósításának 240. napját követő 8. munkanapon belül, továbbá az Ebtv. 48/A. §-ban meghatározott esetben a keresőképtelenségi igazolás benyújtásával igényelt ellátás elbírálását követő 3 munkanapon belül a táppénzt folyósító szerv köteles a keresőképtelenséget igazoló orvost értesíteni a biztosított táppénz, baleseti táppénz jogosultsága megszűnésének időpontjáról.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Üdv. :)

barbus01 # 2010.05.07. 06:33

Tisztelt Dödölle1!
Köszönöm kimerítő válaszát. Sajnos ettől nyugodtabb nem, de okosabb lettem. A határozatban egyébként az állt, hogy senki nem vehet igénybe tápénzt az után a gyermek után akire GYES-t folyósítanak. Az a sajnálatos ebben az ügyben, hogy sem az orvos, sem pedig egyik munkáltató nem tudta, hogy ez így nem müködik. Azt hiszem, hogy az ember elvárhatná, hogy akik ilyen helyen dolgoznak azok ismerjék a több éve hozott szabályozásokat, mégha az orvos nem is, de legalább a tb ügyintézők. Na mindegy így jártunk, remélem másoknak legalább még tudtunk segíteni.
Mégegyszer köszönöm a gyors választ!
barbus01

Dödölle1 # 2010.05.07. 07:28

barbus01 2010.05.07. 08:33

Azt hiszem, hogy az ember elvárhatná, hogy akik ilyen helyen dolgoznak azok ismerjék a több éve hozott szabályozásokat, mégha az orvos nem is, de legalább a tb ügyintézők.
barbus01 2010.05.07. 08:33

  1. Abból, hogy a döntésről érdemi határozatot kaptál az a következtetés vonható le, hogy az illetékes TB ügyintéző tisztában van a vonatkozó jogszabály tartalmával.
  2. Amennyiben a döntéssel nem értesz egyet, úgy a kézhezvételtől számított 10 munkanapon belül kérheted annak felülvizsgálatát.

A fellebbezés illetékmentes, abban elég annyit leírni, hogy azt nem tudod elfogadni, kéred a felülvizsgálatát.

Kérelmedre a másodfokon eljáró közigazgatási szerv (amennyiben a határozatot a kifizetőhely hozta a REP PEEO, amennyiben a határozatot a REP hozta, úgy az OEP) a határozatot mind anyagi, mind eljárásjogi oldalról megvizsgálja és döntéséről az elsőfokon eljáró szerv útján határozatban értesít.

Amennyiben az igény benyújtása előtt az arra illetékes ügyintézőtől érdeklődtél, aki azonban álláspontod szerint nem a hatályos jogszabály alapján adott tájékoztatást, úgy ellene panasszal élhetsz. (A szóbeli tájékoztatás tartalmát utólag nehéz bizonyítani, ezért célszerű a kérdéseket írásban előterjeszteni és arra írásos választ kérni....)

barbus01 # 2010.05.07. 08:41

Dödölle1 2010.05.07. 09:28
Nem azokra az ügyintézőkre gondolok, hanem az én illetve a férjem munkahelyén dolgozó ügyintézőkre, illetve a háziorvosra. De azt hiszem ez már teljesen lényegtelen, majd én tájékoztatom Őket, hátha másnak még jól jöhet.
barbus01

Dödölle1 # 2010.05.07. 11:29

rencsi07 2010.05.06. 22:18

Kedves Fórumozók!

Segítsetek nekem, mert nem találom a problémámra a megoldást.
2007. június 18– án született az első gyermekem, előtte munkanélkülin voltam, mivel megszűnt a munkahelyem, de előtte évekig dolgoztam, így minden juttatást megkaptam a kislányom után.
Most április 10.- én született a második gyerekem, és mivel már GYES- en vagyok az elsővel, mindenhol azt a választ kapom, nem jár meg a GYED. Ja, csak akkor járna, ha előtte dolgoztam volna. Na, én ezt egyáltalán nem értem, hogyan dolgoztam volna, amikor GYES- en voltam az első gyerekkel, és állapotos a másodikkal.
Remélem érthető voltam, és tudtok segíteni, akkor most mi jár és mi nem?
Köszönöm

rencsi07 2010.05.06. 22:18

Válasz:

Tekintettel arra, hogy 2010.05.01. előtt szültél rád a régi szabályok vonatkoznak. Ennek a lényege röviden:

THGY-ra (Terhességi-gyermekágyi segélyre) –fő szabály szerint- az jogosult aki biztosított, (Ez általában azt jelenti, hogy az igénylő munkaviszonyban áll, de lehet főállású egyéni, vagy társas vállalkozó, közalkalmazott, köztisztviselő, bíró, ügyész stb. , illetve biztosított még az álláskeresési járadékban részesülő személy is.

(Mindezek jogi alapja megtalálható az 1997. évi LXXX törvény (Járulék, vagy fedezeti törvény) 5.§-ban) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 180 biztosításban töltött idővel, magyarul a szülést megelőző 2 éven belül dolgozott, alkalmazott volt, vagy álláskeresési járadékot kapott stb. (Erről pedig a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII-as törvény 40.§. rendelkezik.)

Fontos az ÉS, azaz a két feltételnek együtt kell teljesülni, csak ez keletkeztet jogosultságot. Szintén ez a szakasz mondja ki, hogy a 180 napba be kell számítani a munkaviszony megszűnése után folyósított táppénz, thgy, ill. GYED idejét is, valamint a 180 napba beszámít a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán 1 évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány időtartama.

(Fontos a GYES ideje viszont nem!!!)

Tehát ha a szülés napján e kettő feltételnek eleget teszel jogosult vagy THGY-ra. (Ez a fő szabály, ami azt jelenti, hogy vannak kivételek. Szintén ez a fő szabály vonatkozik a GYED-re -Gyermekgondozási díjra- is.)

(A THGY –fő szabály szerint a szülés napjától, vagy a szülés várható időpontja előtt 28 nappal korábban 168 napig, a szülési szabadság tartamára jár. A GYED a 169. naptól a gyermek két éves koráig folyósítható. Lásd a Munka Törvénykönyve -1992. évi XX. törvény- 138.§. és 1997. évi LXXXIII. törvény 40.§. (3) és 42/B. §.)

Tekintettel arra, hogy jelenleg nincs biztosítási jogviszonyod a THGY-hoz szükséges feltétel egyikével nem rendelkezel, így helyesen tájékoztattak arról, hogy THGY-ra nem vagy jogosult.

Megoldás lehet:
GYES-ről lemondani, ha még jogosult vagy úgy a következő nappal álláskeresési járadékra visszamenni -így biztosítottá válsz, ha jól értem 2008.04.10. és 2009.06.18. között THGY és/vagy GYED ellátásokban részesültél, azaz a 2010.04.10-i szülést megelőző 2 éven belül van 180 biztosításban töltött időd- azaz így mindkét feltételnek megfelelsz és jogosultá válsz THGY ellátásra.

A fentiek csak tájékoztató jellegű információként kezeld. (Sok benne a "ha", illetve nem látom az okmányaidat (TB igazolvány, Mügyi Központ határozatai, GYES határozat stb....)

Javasolom, hogy személyesen keresd fel a REP PEEO Osztályvezetőt és beszéld át vele a lehetőségeidet. Ő az okmányok birtokában teljeskörű tájékoztatást tud adni arról, hogy pl. a fenti módszerrel jogosult lehetsz-e thgy-ra, amennyiben igen úgy mikor, hová, milyen kérelmeket kell előterjeszteni......

Erről bővebben:

Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudod használni most, vagy egy későbbi ügyedben:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Beicsi # 2010.05.07. 12:02

Tisztelt Szakértő,

ha kell megírom az előzményeket,röviden 2010.01.20-tol egyéni vállalkozó voltam febr. 10ig.a minbér kétszeresével voltam bejelentve,meg is kaptam a gyedet de csak a minbér után.Harcolunk a Tb ügyintézővel,már az apeh is vissza igazolta,hogy a kivét után a minbér kétszerese után fizettem a járulékaimat,de ők csak hátrálnak,hogy a kezdő vállalkozó csak minbérrel lehet bejelentve!1997. LXXX törvény kezdő egyéni vállalkozókra vonatkozó paragrafusára hivatkoznak.
Fellebbezést szeretnék írni,ön mit javasol???

üdv:Beicsi

nandy # 2010.05.07. 13:28

Hát igen, rengeteg információ hiányzik...

Pl. az, hogy a vállalkozást megelőzően 2009.01.01-től kezdődően volt-e más biztosítási jogviszonyod (pl. munkaviszony, megbízás, álláskeresési)?
Mettől meddig, és milyen bruttó összegeket kaptál?

Gyanítom, hogy az ügyintéző szavait félreértetted. A Tbj. kimondja, hogy kezdő egyéni vállalkozó nem köteles a minimálbér duplája (illetve 2010-től TJK!!) után fizetni a járulékokat. De a "nem kötelező" nem jelenti azt, hogy nem is lehet!

Főszabály szerint az ellátás alapja az előző évi jövedelem, azaz 2009.01.01-2009.12.31. közötti időszakban szerzett jöv.
Nálad másról lehet szó, mert az idei jövedelmed után akarják megállapítani az ellátást, ami azt jelentheti, hogy 2010.01.20-át megelőzően 30 napnál hosszabb időre megszakadt a biztosításod, így a megszakítás előtti időszak jövedelmét nem tudják figyelembe venni, csak a vállalkozóit.

Szintén a Tbj. szerint ha az irányadó időszakban (nálad 2010.01.20-tól februárig) nincs legalább 180 bérezett nap, akkor a szerződés szerinti jövedelem alapján számítják az ellátást, de vállalkozónál nincs szerződés szerinti jövedelem, tehát marad a minimálbér, hiába járulékoltál magasabb alap után.

Ha egyéni vállalkozóként legalább 180 napig fizetted volna a minimálbér kétszerese utáni járulékokat, akkor kapnál a minimálbér kétszerese után ellátást.

nandy # 2010.05.07. 13:34

Szintén a Tbj. szerint ha az irányadó időszakban (nálad 2010.01.20-tól februárig) nincs legalább 180 bérezett nap,

Illetve Eb. tv....

Beicsi # 2010.05.07. 13:58

Kérhetnék egy email címet ahol részletezném az ügyemet ha lehetséges!

apalermoi # 2010.05.07. 15:20

Köszönöm Kedves Nandy!

Igazából annyira nem számít a gyed összege, persze azért azt a plusz 40ezret sem bánná az ember. Inkább azért fontos, mert jön a 2. baba, ezért nem csak a fizetés nélküli szabadságom lejártakor akarok visszamenni dolgozni, hanem jóval előbb, ne adj isten a páromat akár holnap is veszélyeztetett terhessé nyilváníthatják, ez esetben pedig a gyedről bármikor visszatérhetek dolgozni, ha meg nem vesznek vissza akkor ki kell fizetniük. Ugye jól gondolom?? Ugyanez a történet normál fizetés nélküli szabi esetén sokkal rosszabbul festene, igaz??

Előre is köszönöm,

Üdv.
apalermoi

nandy # 2010.05.07. 16:08

Munkajogi szempontból teljesen mindegy, hogy GYED-en vagy-e, vagy sem.
Bármikor kérheted a fizetés nélküli szabadság megszakítását, a munkáltató köteles visszavenni :)

apalermoi # 2010.05.07. 21:29

Igen, de mintha azt olvastam volna itt valahol, hogy a normál fizetés nélküli szabi esetén a munkáltató nem köteles visszavenni amíg az le nem jár, ha éppen úgy gondolja, mivel ez egy olyan megállapodás, amelyhez mindkét fél beleegyezése szükséges. Gyed esetén pedig kötelesek visszavenni, és nem mellesleg, ha mégsem, akkor ki kell fizetniük a béremet a gyermek 3 éves koráig.

apalermoi # 2010.05.07. 21:42

Kedves Nandy,

megtaláltam amire gondoltam:

még 2007-ben tettek fel egy kérdést itt a jogiforum.hu-n:

"Kedves Fórumozók!

A következő kérdésre keresem a választ:

Abban az esetben, ha valaki kér egy éves fizetés nélküli szabadságot (a munkáltató saját jogkörében engedte ezt neki, nem törvényi eset miatt), de már az első 2 hónap után úgy alakul az élete, hogy vissza menne dolgozni, akkor ezt megteheti-e? Vagy mondhatja-e azt a munkáltató, hogy várjon addig amig letelik az egy év?..."

Amire Kovács_Béla_Sándor válasza a következő volt:

"...ezt a fizetés nélküli szabadságot nem törvény biztosítja a munkavállaló számára, hanem a kétoldalú megállapodás. Ha határozott időre szól, akkor a korábban való visszatérés ennek a megállapodásnak a módosítása, arra pedig csak megegyezéssel van lehetőség."

Akkor most mi a helyzet, ilyen esetben kötelező visszavennie vagy sem?

nandy # 2010.05.08. 10:06

Igen, de te gyermek ápolása céljából kaptad a fizetés nélküli szabit, azt pedig a törvény biztosítja.

Dödölle1 # 2010.05.10. 06:14

Beicsi 2010.05.07. 14:02

Tisztelt Szakértő,

ha kell megírom az előzményeket,rövi­den 2010.01.20-tol egyéni vállalkozó voltam febr. 10ig.a minbér kétszeresével voltam bejelentve,meg is kaptam a gyedet de csak a minbér után.Harcolunk a Tb ügyintézővel,már az apeh is vissza igazolta,hogy a kivét után a minbér kétszerese után fizettem a járulékaimat,de ők csak hátrálnak,hogy a kezdő vállalkozó csak minbérrel lehet bejelentve!1997. LXXX törvény kezdő egyéni vállalkozókra vonatkozó paragrafusára hivatkoznak.

Fellebbezést szeretnék írni,ön mit javasol???
üdv:Beicsi

Válasz:

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

29.§ (7) A tevékenységet kezdő egyéni vállalkozó a járulékfizetési kötelezettségének kezdő évében a 19. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott mértékű társadalombiztosítási, egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci, valamint nyugdíjjárulékot (tagdíjat) az (1)-(3) bekezdésben foglaltaktól eltérően a minimálbér összege után fizeti meg.

A fentiek figyelembevételével a határozatot ugyan megfellebbezheti, de másodfokon helyben fogják hagyni az elsőfokú döntést.

Jelen esetben -a megadott adatok alapján- a REP jogszerűen járt el akkor, amikor csak a minimálbérnek megfelelő összegű járulékalapot képező jövedelmet vette figyelembe az ellátás megállapításánál.

Amennyiben ettől magasabb összeg után fizetett, a túlfizetést visszaigényelheti az állami adóhatóságtól.

Dödölle1 # 2010.05.10. 09:16

Jó tudni:

Változások a családtámogatási ellátások körében

Anyasági támogatás
Tájékoztatjuk az érintetteket, hogy a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII.
törvényt (Szja), valamint az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvényt (Art.) módosító
rendelkezések folytán az anyasági támogatás a 2010. március 31-ét követően született
gyermekekre kifizetett összege adóterhet nem viselő járandóságként adókötelessé vált 2010.
április 1-jétől. Az anyasági támogatás összegéből adóelőleg változatlanul nem kerül
levonásra.

Gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás

A gyermekgondozási segély a 2010. április 30-a után született gyermekek esetén nem a
gyermek 3. életévének, hanem 2. életévének betöltéséig jár. A gyermeknevelési támogatás
esetében is az ellátás a legfiatalabb gyermek 2. életévének betöltésétől jár.

A 2010. május 1-je előtt született gyermekek esetében, továbbá a már megállapított ellátás
vonatkozásában nincs változás, továbbra is a gyermek 3. életévének betöltéséig illeti meg a
szülőt a gyermekgondozási segély, ha a jogosultsági feltételek fennállnak. A gyermeknevelési
támogatás esetében sem érinti a változás azokat a három vagy több kiskorút nevelő
családokat, amelyekben a legfiatalabb gyermek 2010. május 1. előtt született.

Családi pótlék

2010. augusztus 31-étől a családi pótlék a közoktatási intézményben tanulmányokat folytató
gyermek után nem annak a tanévnek a végéig jár, melynek időtartama alatt 23. életévét
betölti, hanem annak a tanévnek az utolsó napjáig, amely évben a 20. életévét betölti.

Ez a változás nem érinti a sajátos nevelési igényű tanulókat, akik fogyatékossági támogatásra nem
jogosultak. Ebben az esetben változatlanul annak a tanévnek végéig jár a családi pótlék,
amelyben a tanuló a 23. életévét betölti.

A változás a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki 2010. augusztus 31-ig betöltötte (betölti) a 20.
életévét és közoktatási intézményben tanulmányokat folytat, annak számára a családi pótlék
folyósítását a Kincstár 2010. szeptember hónaptól megszünteti. Amennyiben azonban van a
családban kisebb gyermek, aki után a szülő családi pótlékban részesül, a 20. évesnél idősebb
közoktatási intézményben tanulmányokat folytató gyermeket a családi pótlék összegének
megállapítása szempontjából figyelembe lehet venni, a tanulmányok folytatására vonatkozó
igazolás és külön kérelem benyújtása esetén.

Budapest, 2010. május

Cufla # 2010.05.10. 11:38

Tisztelt szakértő!
2009.03.23-tól-2009.09.17-ig(megszakítva a tp.06.16-06.19-ig),2009.11.11-től-2009.11.18-ig táppénzen voltam,2010.02.17-től újból táppénzen vagyok,babát várok és a munkakörülmények,illetve az előzmények miatt vett az orvos táppénzre.Az a kérdésem,hogy most mi jár,és mi fog járni szülés után.2009-et megelőzően nem igazán voltam tp-en,15 éve dolgozom ugyanannál a cégnél.Nem tudom a jogszabályokat,viszont a cég tb ügyintézője azt mondta mivel nincs meg a 180 napom(nem tudom mi az a 180nap)nem fogok kapni semmit szülés után.Mire számíthatok,esetleg mit tehetek.

Köszönettel
Cufla

Dödölle1 # 2010.05.10. 11:59

Cufla 2010.05.10. 13:38

Tisztelt szakértő!
2009.03.23-tól-2009.09.17-ig(megszakítva a tp.06.16–06.19-ig),2009.11.11-től-2009.11.18-ig táppénzen voltam,2010.02.17-től újból táppénzen vagyok,babát várok és a munkakörülmény­ek,illetve az előzmények miatt vett az orvos táppénzre.Az a kérdésem,hogy most mi jár,és mi fog járni szülés után.2009-et megelőzően nem igazán voltam tp-en,15 éve dolgozom ugyanannál a cégnél.Nem tudom a jogszabályokat,vis­zont a cég tb ügyintézője azt mondta mivel nincs meg a 180 napom(nem tudom mi az a 180nap)nem fogok kapni semmit szülés után.Mire számíthatok,esetleg mit tehetek.

Köszönettel
Cufla
Cufla 2010.05.10. 13:38

Válasz:

Az Ön által megadott adatok hiányosak, mivel nem közölte a szülés várható időpontját, így nem tudni pl., hogy meddig lesz táppénzen, az előzmények figyelembevételével van-/lesz-e elég biztosítása ahhoz, hogy a szülésig táppénzen legyen..... ?

Amennyiben lesz tekintettel arra, hogy 15 éve folyamatosan, illetve jelenleg is van fennálló munkaviszonya -ha az nem szűnik meg- úgy jogosult lesz mind THGY-ra, mind pedig GYED-re.

Javasolom, hogy keresse fel a REP PEEO Osztályvezetőjét, tájékoztassa arról, hogy a kifizetőhelyi ügyintéző válaszát nem érti, illetve kérje meg, hogy az adatait a kifizetőhelytől bekérve -ha már a kifizetőhelyi ügyintéző nem tette meg- magyarázza el a lehetőségeit.

Javasolom továbbá, hogy a jövőben a kifizetőhelyi ügyintézőtől csak akkor jöjjön el, ha Ő minden kérdésére érthető, teljeskörű választ adott, ugyanis Ő az a személy, akinek minden okmány/adat rendelkezésére áll a teljeskörű tájékoztatáshoz.

Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudod használni most, vagy egy későbbi ügyedben:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazo­lások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, – ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás – az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Cufla # 2010.05.10. 12:20

Tisztelt szakértő!
Köszönöm a gyors választ,fel fogom keresni az intézményt,mivel Miskolcon dolgozom, a tb-s ügyintézőnk BP-en van,és elérhetetlen számunkra(dolgozók számára,se telefont,se e-mail címet nem adtak meg),a vezénylőnkkel üzenget.Amúgy október 18-ra vagyok kiírva.

Üdv
Cufla

Adelaide # 2010.05.11. 13:59

Tiszelt Szakértő!

A követkekben kérném a tanácsát. Gyereket szeretnék vállalni, de nem tudom, hogy mikor lenne érdemes, mert nem mindegy, hogy fogok e gyed-et kapni és mennyit.2008.07.01-2008.12.10-ig egy cégnél majd 2009.06.15-2009.09.14-ig Önkormányzatnál dolgoztam MT szerint, utána 3 hónapig álláskeresésin voltam. Most 2010.április 1-2011.március 31-ig szóló szerződésem van közfoglalkoztatottként, de nemrégiben közigazgatási versenyvizsgát tettem és valószínüleg juliustól egyik munkatársam helyére kerülök ügykezelői pozícióba, és lehetséges, hogy határozott időre kineveznek mint köztisztviselő, ameddig a hölgy 2 évig távol lesz. Na most mi történne akkor ha én még ezen a 2 éven belül gyereket vállalnék? Mire számítsak? A 365 napom biztos meglesz, de nem tudom utána hogyan tovább és ha csak határozott időre vagyok akkor a gyes vagy gyed után nem is biztos hogy visszavesznek dolgozni, mint ha határozatlan időre lennék kinevezve. Szóval nem tudom mikor lenne érdemes szülnöm.
Előre is köszönöm a válaszokat.
Egy tanácstalan dolgozó.

maraq # 2010.05.11. 14:13

Kedves Szakértő!

2001 óta állok közalkalmazotti jogviszonyban, tanárként. 2004-ben született meg a nagyobbik fiam, vele maximális gyedet kaptam, akkor ez 83000 Ft volt. 2007 szeptember 1-én iskolát váltottam, de áthelyezéssel, tehát a jogviszonyom folyamatos. 2009 februárjában derült ki, hogy ismét babát várok, a tanév végéig tanítottam, utána a szokásos nyári szabadság következett. 2009. augusztus 24-től betegszabadságon, majd táppénzen voltam, október 12-én született meg a kisebbik fiam. Attól a naptól kaptam a tgyást március 28-ig. Áprilisban már gyedet kaptam, 70000Ft-ot. Ezt nagyon kevésnek találom, többre számítottam. A szerződés szerinti havi bruttó illetményem 164000Ft volt 2009-ben, de erre mindig jött még valami, túlóra, vizsgáztatás. Az igazolás szerint 2009-ben az egészségbiztosítási alapom 1540304 Ft volt, ez valószínűleg csak szeptember elejéig a fizetés és a 70%-os betegszabadság, ugye? Miért lett vajon ilyen kevés a gyed? Azt pontosan miből számítják ki?
Válaszodat előre is köszönöm: Mara

Dödölle1 # 2010.05.12. 06:14

maraq 2010.05.11. 16:13

Kedves Szakértő!

2001 óta állok közalkalmazotti jogviszonyban, tanárként. 2004-ben született meg a nagyobbik fiam, vele maximális gyedet kaptam, akkor ez 83000 Ft volt. 2007 szeptember 1-én iskolát váltottam, de áthelyezéssel, tehát a jogviszonyom folyamatos. 2009 februárjában derült ki, hogy ismét babát várok, a tanév végéig tanítottam, utána a szokásos nyári szabadság következett. 2009. augusztus 24-től betegszabadságon, majd táppénzen voltam, október 12-én született meg a kisebbik fiam. Attól a naptól kaptam a tgyást március 28-ig. Áprilisban már gyedet kaptam, 70000Ft-ot. Ezt nagyon kevésnek találom, többre számítottam. A szerződés szerinti havi bruttó illetményem 164000Ft volt 2009-ben, de erre mindig jött még valami, túlóra, vizsgáztatás. Az igazolás szerint 2009-ben az egészségbiztosítási alapom 1540304 Ft volt, ez valószínűleg csak szeptember elejéig a fizetés és a 70%-os betegszabadság, ugye? Miért lett vajon ilyen kevés a gyed? Azt pontosan miből számítják ki? Válaszodat előre is köszönöm: Mara maraq 2010.05.11. 16:13 ”------------------
Válasz a megadott adatok alapján:

Főszabály szerint a 2010-ben induló GYED alapja a 2009-es jövedelem.

Amennyiben 2009-ben 01.01-től 2009.09.15-ig (feltételezve, hogy 08.24-től 09.10-ig tartott a 15 munkanap betegszabadság) 1.540.304 Ft-ot kerestél -szintén tételezve, hogy ez mind rendszeres jövedelem
dúrván a GYED alapja: 1.540.304 Ft.- : 253 (nap)= 6.088, 15 Ft/nap.

Tekintettel arra, hogy a jogalkotó a GYED bruttó összegét 4.900 Ft-ban korlátozta a 6.088, 15 Ft-ból csak 4.900 Ft vehető figyelembe.

Ennek a 70%-a 3.430Ft.-, azaz bruttó 3.430Ft.- GYED jár egy napra.

Ez egy 30 napos hónap esetén, bruttó 102.900Ft.- amiből 9.5% nyugdíjjárulékot vonnak, illetve mivel adóköteles ellátás -a kedvezmények figyelembevételével- adóelőleget vonhatnak.

Ettől többet okmányok/adatok nélkül segíteni nem tudok, tekintettel arra, hogy a közszférában dolgozol javasolom, hogy a kérdésedet a MÁK Illetményszámfejtési Iroda munkatársának/vezetőjének tedd fel, ők tudnak teljeskörű tájékoztatást adni.

Remélem, hogy nem tévesztettem el semmit.

Üdv. :)