GYED,GYES, táppénz


Gabesz86 # 2011.10.24. 05:42

Tisztelt szakértő! Azért fordulok önhöz,mert nem vagyok tisztább bizonyos dolgokkal.Egy éve dolgozom egy cégnél soha nem hiányoztam,kárt sem okoztam és betegszabadság alatt "fenyegetnek"kirúgással.mit tudok tenni? A főnökömet felhívom és a beszélgetés elkezdése után mielőtt bármit hagyna elmondani kinyomja a telefont? Én ezt nem értem?Előre is köszönöm.

Simcsike # 2011.10.23. 12:19

Tisztelt Szakértő!
Azután szeretnék érdeklődi, hogy milyen és mennyi támogatást kapok gyermekvallalas esetén.
Tavaly július 15-e óta dolgozom havi szerződéssel, amit minden hónapban meghosszabbítottak. Amennyiben teherbeesek, veszélyeztetett terhes leszek, mert van egy permanens betegségem és a munkám sem teszi lehetővé a munka folytatását, mert nehéz dolgokat kell emelni és ónnal is dolozom. Így amint várandós leszek, nem tudok majd tovább dolgozni. Szeretném megtudni, hogy ha megvan a ledolgozott időm, de nem lesz munkaviszonyom (mert így nem fognak szerződést hosszabbítani), kapok e támogatást (tgyas, gyed, gyes, akár munkanélküli segélyt is) a terhesség alatt, illetve szülés után.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel, Simcsike

Simcsike # 2011.10.23. 12:19

Tisztelt Szakértő!
Azután szeretnék érdeklődi, hogy milyen és mennyi támogatást kapok gyermekvallalas esetén.
Tavaly július 15-e óta dolgozom havi szerződéssel, amit minden hónapban meghosszabbítottak. Amennyiben teherbeesek, veszélyeztetett terhes leszek, mert van egy permanens betegségem és a munkám sem teszi lehetővé a munka folytatását, mert nehéz dolgokat kell emelni és ónnal is dolozom. Így amint várandós leszek, nem tudok majd tovább dolgozni. Szeretném megtudni, hogy ha megvan a ledolgozott időm, de nem lesz munkaviszonyom (mert így nem fognak szerződést hosszabbítani), kapok e támogatást (tgyas, gyed, gyes, akár munkanélküli segélyt is) a terhesség alatt, illetve szülés után.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel, Simcsike

Mbaba31 # 2011.10.22. 20:18

Tisztelt Szakértők!
Munkahelyemen 12 éve határozatlan idejű szerződéssel dolgozom közalkalmazottként, azonban 2007-ben megszületett első gyermekem, és azóta felváltva vagyok TGYÁs-on és GYED-en. A szabadságomat 2007 óta nem vettem ki, most úgy tűnik a munkahelyem dec.1-től megszűnik. Elméletileg egy másik hivatali szerv fog bennünket átvenni, de ennek körülményei még nem tisztázottak. Szeretném megkérdezni, hogy a felhalmozódott szabadságom most elveszik, vagy van rá lehetőség, hogy azt valamilyen formában érvényesítsem? Válaszukat előre is köszönöm!

agota564 # 2011.10.20. 11:52

Tisztelt Szakértők!
A cégemnél 2008.Júliusa óta dolgozom, de 2010. 02.-tól vagyok otthon gyermekemmel. Azaz a munkaviszonyom már több mint három éves.
1, Ha a cég megszűnne, akkor a tényleges három év után kapnék végkielégítést vagy a gyermekemmel otthon töltött idő(TGYÁS, GYED, GYES) nem számít bele a munkaviszonyba?

2, Ha megszűnne a cég vagy csak a telephely amin dolgoztam, akkor mint várandós kismamát(2.babával) elküldhet a cég?

3, Ha igen, akkor valami külön járandóságot kell-e adniuk?

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

Reni33 # 2011.10.20. 11:47

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg 13 hetes terhes vagyok, szept.26.tól (3 hete) táppénzen, mivel veszélyeztetett terhes vagyok. Az igénybevehető támogatásokról szeretnék kérdezni. Illetve azt, hogy a 180 nap, melyik támogatás igénybevételénél mérvadó, és mi számít bele. 2012 április végére várom a kisbabámat. Akkor a 2011-es évben kell, hogy meglegyen a 180 munkanap? Pedagógus vagyok, így nekünk van nyári szünetünk is, illetve adott évben 5 hetet táppénzen voltam. Így nem lesz meg a 180 napom? Ilyenkor mi történik?
segítségüket előre is köszönöm!
Tisztelettel: Renáta

agota564 # 2011.10.20. 11:43

Tisztelt Szakértő!
Első gyermekemmel vagyok otthon jelenleg GYEDEN(2012. februárig), közben a munkahelyemet üzemeltető céget eladták és most egy másik cég lett a jogutódja. Közben sokan kiléptek, mert nem kaptak fizetést. Sem a régi cég, sem az új semmiféle tájékoztatást nem küldött még csak az eladási szándékról sem. Kollégáimtól hallottam az információkat. Az új munkáltató nem kommunikál senkivel(de telephelye ismert).
Júniusra várjuk a második babát és a Gyed lejártával szeretném kivenni az elmaradt szabadságaimat, majd táppénzre menni.
Küldeni szeretnék nekik egy ajánlott tértivevényes levelet, hogy ez a szándékom.
1, Mit tudok csinálni ha nem kapok választ, a betegállományom nem intézik, fizetést(elmaradt szabadságaim után nem kapok)?
2,Kihez fordulhatok?
3,Mennyivel előtte jelezzem a szándékaimat?
4,Terhességem tényét mikor kell közölnöm velük?

A válaszát előre is nagyon köszönöm!

bettuska.t # 2011.10.20. 10:54

Tisztelt Szakértők!

2012. május 10.-re várjuk a kisbabánkat. Jelenleg munkaviszonyban vagyok, beszéltem a cégünk tulajdonosával, és úgy tűnik 2012. február környékén megszűnik a cég. Én előre láthatólag veszélyeztetett kismama leszek, még vizsgálatok eredményére várok. A kérdésem a következő: táppénzről mehetek munkanélküli járadékot igényelni? Vagy mivel megszűnik a munkaviszonyom, elesek a gyed, tgyás. stb. támogatásoktól?
Előre is köszönöm segítségüket:
Betti

Kiscsillag2 # 2011.10.19. 20:29

Tisztelt Szakértők!

Egy GYED-en lévő kismama vagyok. A terhességem 7 hónapjában mentem el 2010-ben TGYÁS-ra, de sajnos még a szülésem előtt megszünt a munkaviszonyom (4 év folyamatos). A régi munkahelyemről kapom most is a GYED-et, mert kifizetőhely. Terhes vagyok a második gyermekemmel és még a GYED lejárata előtt kicsivel meg fog születni. Az lenne a kérdésem, hogy milyen járadékokra számíthatok a második gyermek születése után ebben a helyzetben?
Segítségüket előre is köszönöm!

sjuti # 2011.10.19. 16:25

Tisztelt Szakértők!

14 hetes várandós kismama vagyok. 2012. áprilisában fogok szülni.
Érdeklődni szeretnék, hogy ha a jelenlegi 4 órás bejelentett munkaviszonyomat következő hónaptól (nov.) a munkáltatóm 8 órássá változtatná egy magasabb jövedelemmel, akkor ez mennyiben számítana bele a gyed/t-gyás összegébe. Ha jól olvasom 2011. év napi átlagkeresetét nézik? Mi alapján számolják?
Köszönöm:
Judith

Dödölle1 # 2011.10.19. 10:51

T. Szikecske!

Ebtv. 42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás – ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást – ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;

Fentiekből, a felelősségi szabályokból és az ellátás igénylésekor tett nyilatkozatból következik, hogy:

  1. A biztosított köteles jelenteni a kifizetőhely felé, ha a GYED alatt bármilyen jogviszonyban, díjazás ellenében munkát végez.
  2. Amennyiben a jogellenes magatartás 5 éven belül bármikor a kifizetőhely tudomására jut, úgy a jogalap nélkül felvett TB ellátást a biztosított kamataival együtt köteles visszafizetni.
  3. Ezen túlmenően amennyiben a biztosított rosszhiszeműen járt el bírságolható is.
szikecske # 2011.10.19. 09:54

Tisztelt Szakértő!

Véleményét kérem a következő ügyben. Közalkalmazott pár hónapos kisfiával otthon van, jogviszonya továbbra is él. A munkáltatója szerződést köt egy kft-vel az óraadásra, a helyettesítésére, a kft. pedig őt alkalmazza és továbbra is tanít.
Jogszerű-e, tekintettel arra, hogy GYED-en van, munkát nem vállalhat. A Kjt.szerint a munkáltató előzetes engedélye kell ahhoz, hogy másnál munkát vállaljon.
Rosszul gondolom?

domperke70 # 2011.10.19. 09:22

Tisztelt Szakértők!
A férjem a tartós beteg gyerekkel GYES-en van, de mellette dolgozik 8 órában.A gyermek iskolás már, de beteg lett.Azt szeretném most megkérdezni, hogy Én elmehetek-e vele táppénzre.
Válaszát előre is köszönöm:domperke70

Nagybori # 2011.10.19. 08:14

Tisztelt Szakértők!

Egy TGYÁS-sal kapcsolatos kérdéssel fordulok Önökhöz, amire eddig sehol nem találtam meg a választ.
2010.05.31-ig dolgoztam (munkaviszonyom folyamatosan volt 2002.05.09. óta), ezután betegszabadságon voltam 2010.06.21-ig, majd pár nap táppénz után 2010.06.25-től (ekkor született meg a kislányom) TGYÁS-t kaptam 2010.12.09-ig. 2010.12.10-től pedig GYED-en vagyok jelenleg is. Második babánkat 2011.11.28-ra várjuk.
A kérdésem az lenne, hogy hogyan számítódik esetemben a 180 nap (ami ahhoz szükséges, hogy a munkabérem alapján számolják a TGYÁS-t, ami jóval több, mint a minimálbér kétszerese)? A tavalyi évben, vagyis a szülést megelőző évben ugye nem volt meg a 180 napom, csak 172 összesen a betegszabadsággal együtt, ha jól számoltam, ezen nem tudok és nem is tudtam volna változtatni. Viszont az változtatna-e a helyzeten, ha visszamennék pár napra dolgozni (kivennék szabadságot), hogy így a két év alatt meglegyen a 180 napom? Vagy ez már nem oszt nem szoroz? A decemberben indulo GYED beleszámít-e ebbe a 180 napba? Szóval a kérdés az, hogy most a minimálbér kétszerese után fogom-e kapni a TGYÁS-t, vagy a munkabérem után? Tudok-e még valamit változtatni most?
Nagyon szépen köszönöm a segítségüket előre is és várom mielőbbi válaszukat!


Nagybori

Tandrea30 # 2011.10.18. 16:22

Tisztelt Szakértők
2009.szeptember 15től június 30ig és 2010okt05től 2010dec 30ig közcélú foglalkoztatásba voltam (bruttó 89500ft)jelenleg 2011március 16tól egy uniós pályázaton nyert finanszírozású felnöt képzésben veszek részt amivel havi bruttó 81000ft a fizetésem.szerződésem 22hónapra szól ami 2013.márciusba jár le.én most állapotos lettem aminek nagyon örülök de mivel vegyszerekkel dolgozunk ezért az orvosom nembiztos hogy engedni fogja hogy sokáig dolgozzam!(jelenleg 10hetes vagyok)a kérdésem következő
1:mire leszek jogosult ha az orvos nem enged dolgozni és elküld táppénzre?
1/a:mennyi táppénzre számíthatok
2:felbonthatják-e szerződésem ha táppénzre megyek?
3:ha igen mit tehetek és mi járhat nekem?
4:ha nem bontják fel mi vár rám ha szerződésem lejár?
5:mi lesz a szerződés lejártáig a szabadságommal?
kérem mielőbb válaszoljanak
köszönettel Andrea

carrys # 2011.10.18. 15:43

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődni szeretnék ha valaki veszélyeztetett terhes, és ezért táppénzen van, igényelheti-e a nagymama a gyest ha minden más kritériumnak megfelel?
Előre is köszönöm a válaszát.

suzye # 2011.10.18. 15:30

Tisztelt Szakértők!
Az lenne a kérdésem, hogy ha valaki terhesen ténylegesen beteg lesz és nem veszélyeztetett terhes (pl influenza), akkor is egyből táppénzre jogosult csak, vagy betegszabadságot vehet igénybe?
Köszönöm előre is a választ.

norcsika # 2011.10.18. 10:48

Tisztelt Szakértők!
Kérem szépen a segítségüket, mert nem igazán találok konkrét választ az én esetemre.
2011. Jan.8-ra vagyok kiírva első kisfiammal.
Közalkalmazottként dolgozom 158.300 brutto fizetésért.
1,5 órát utazom a munkahelyemre, ezért orvosom azt szeretné, hogy novemberben és decemberben már ne dolgozzak.Van még 17 nap szabbadságom amit novemberben kiveszek. Azt szeretném kérdezni, hogy ha decemberben a szülésig téppénzen leszek(kb. 1 hónap), az hogyan befolyásolja a későbbi juttatások összegét.
Köszönettel, jó munkát kívánva.

pazs # 2011.10.17. 12:51
  1. igen
  2. nem
  3. A rendes felmondás ellen a gyermeked hároméves koráig védve vagy, függetlenül attól, hogy kapsz-e gyest vagy gyedet.
  4. szerintem igen, de ehhez nem értek.
Adrianka # 2011.10.17. 12:41

Tisztelt Szakértők!
2010 márciusában született a kislányom, TGYÁS, majd GYED-en vagyok 2012.03.06-ig. Jeleztem a munkáltatónak, hogy 2012 januártól szeretnék visszamenni dolgozni, úgy, hogy lemondom a GYED-et, kiveszem a szabikat és kezdenék. Azt a választ kaptam, hogy nincs nekem megfelelő nyitott pozíció jelenleg, de azért maradjunk kapcsolatban. Kérdésem az lenne, hogy köteles-e a munkáltató visszavenni akkortól, amikortól én kérem? Vagy csak a GYED lejárta után köteles ezt megtenni?
Hallottam olyanról, hogy a szabadságok kivétele után, majd a 30 napos védelmi idő után felmondhat a munkáltató. Igaz-e ez, vagy pedig a gyermek 3 éves koráig védettséget élvezek?
A 3dik kérdésem pedig az lenne, hogyha jövő évben már gyes alatt születne meg a második baba (ha netán nem mennék vissza dolgozni), akkor ismételten Tgyásra majd Gyedre lennék jogosult?
Köszönöm szépen előre is a választ,
Üdv,
Adri

rika85 # 2011.10.17. 06:52

Kedves nandy!

Köszönöm szépen válaszát. Még annyi kérdésem lenn, hogy van vmi jelentősége hogy a gyed alatt vagy már a gyes alatt születik meg a második baba? Ha az előző ellátás alapjául szolgáló jövedelmet nézik akkor a gyes alatt született babánál is a gyed alapjául szolgálót veszik figyelembe? Mert azt hallottam hogy akkor nem, és hogy vmi sokkal kevesebb összeg jár akkor ha gyesbe születik a második baba.

Várom válaszát és előre is köszönöm.

baba23 # 2011.10.16. 13:11

Jó napot mindenkinek!
A kérdésem az lenne, hogy anyósommal voltam ápolásin, megszületett a kisfiam és most gyesre mentem el.
Nekem azt mondták, hogy megkapom az ápolási összeg és a gyes közötti különbséget, de egyenlőre semmit nem kaptam. Kérdésem az lenne hogy jól tájékoztattak e ? és ha igen akkor kitől várhatom a pénzt?

nandy # 2011.10.14. 08:59

De igen, alapvetően az eredeti (munkaszerződés szerinti) munkakörödben kellene foglalkoztatniuk. A munkaszerződés módosítása nélkül is lehetőség van átmenetileg más munkakörben foglalkoztatni Téged, de legfeljebb 40 napig.

Papírok nélkül nem szerencsés munkába állni, mert később nehéz lesz bizonyítani, hogy miben állapodtatok meg. Ezért írj tértis levelet a munkáltatódnak, melyben kérd, hogy foglaljátok írásba a megállapodást.

A jelenléti ívre a valós helyzetet lenne célszerű írni (bár kényszerhelyzetben...).

Azt neked kell eldöntened, hogy mit szeretnél, de elvileg a munkáltatódat sem lehetne kötelezni arra, hogy az eredeti 8 óra helyett csak 6 órában foglalkoztasson.

isro # 2011.10.13. 16:54

Tisztelt Szakértő!

Nekem a következő problémám lenne. 2009,07,30.-án szültem meg első gyerekemet.Nyáron jeleztem a munkahelyem fele,hogy a Gyed lejárta után szeretném kivenni az összejött szabadságomat majd Gyes 6 órában szeretnék visszamenni dolgozni.Ők azt a választ adták ,hogy az eredeti helyemre nem vesznek vissza(nem vettek fel helyettem senkit és nem is szünt meg az eredeti munkaköröm)hanem 12 órás ügyeleti rendszerbe tudnak alkalmazni.(elötte 8 órát dolgoztam).ez úgy történne hogy havonta 12 napot kéne mennem ,hogy 120 órám legyen egy hónapban,viszont határozottan kijelentették,hogy a jelenléti íven minden nap 8-2-ig írjam be magam.
Jövőhéten kedden kezdenék dolgozni beosztásom szerint de papírt még nem írattak velem alá.Azt sem tudom mennyi lesz a 6 órás bérem.Írtam egy levelt amiben kértem adják írásban amit szeretnének.Válasz nem érkezett. Mai napon felhívtam őket és azt a választ kaptam ezt nem írják le és telefonon sem beszélnek róla. Közben a mai napon telik le a szabadságom (amiről még egyetlen papírt sem írtam alá)Én holnaptól megígényeltem a Gyesemet.
Kérdésem az lenne:
Nem az eredeti munkakörben kéne visszavenni?
Munkába állhatók én papírok nélkül?
Mi történik ha a jelenléti ívet máshogy írom?
Mit tehetek én a munkáltatóval szemben?
Segítségüket elöre is köszönöm!
Köszönettel:
isro

nandy # 2011.10.13. 14:23

bjena:

2012. évi igény esetén a 2011. évben elért jövedelmed lesz a mérvadó, azaz a kb. 180-190 eFt.
Táppénz mértéke 60%, TGYÁS és GYED mértéke 70%.