GYED,GYES, táppénz


maraq # 2010.05.12. 07:08

Kedves Dödölle1!

Nagyon szépen köszönöm a gyors és biztató választ. Én is hasonlóan számoltam kb.

Lehet, hogy nem érvényesítettek adójóváírást, és levontak egy csomó adóelőleget? Mert a tgyáson észrevettem, hogy pl. januárban sokkal több adóelőleget levontak, mint decemberben. Bár tavaly biztos nem volt adójóváírásom év közben, csak most tudtam érvényesíteni részben az adóbevalláskor. Ez okozhat ennyi eltérést?

Illetve a "rendszeres jövedelem" mi pontosan, abban benne van a túlóra, vagy pl. az az összeg, amit órarendkészítésésrt kaptam?

A héten mindenképpen intézkedem.

Türelmed és válaszod köszönöm még egyszer: Mara

ttimo82 # 2010.05.12. 07:08

Kedves Szakértő!

2009.03.12-én megszületett első gyermekem, azóta itthon vagyok vele, előtte rendesen 3 évig dolgoztam,most max gyed-et kapok.

Szeretnénk következő babát, de a változások miatt a juttatások mértéke is nagyban megváltozott, ezért kérném a segítségét.

Kérdésem az lenne, hogy hogyan járnánk jobban, figyelembe véve majd a gyerek 2 éves korát 2011. 03., a gyed lejártát, ill, hogy rendes munkaviszonyba nem szeretnék visszamenni, de babát viszont tervezzük, és ha nem fogan meg a gyed lejártáig, akkor:

  • igényeljem meg a gyest, mellette menjek el más céghez(nem oda, ahonnan eljöttem)dolgozni, vagy
  • menjek el táppénzre és férjem igényeljen gyes-t?

A táppénzre csak abban az esetben vehet az orvos, ha már terhes vagyok, vagy előtte is, saját kérésre. Ebben az esetben a cég felmondhat?

Melyik, ill van-e más varriáció, amivel, majd több tgyást, gyed-et fogok kapni, ha megszületik a második baba.

Remélem egyértelműen összefoglaltam a problémám.

Köszönöm segítségét
Timi

Dödölle1 # 2010.05.12. 07:23

maraq 2010.05.12. 09:08
Illetve a „rendszeres jövedelem“ mi pontosan, abban benne van a túlóra, vagy pl. az az összeg, amit órarendkészítésésrt kaptam?
maraq 2010.05.12. 09:08

Válasz:

Kivonat az OEP Főigazgató által kiadott Tájékoztatóból:

6.1.29. A táppénz összegének megállapításánál jövedelemként figyelembe vehető juttatások

A táppénz összegének megállapításánál jövedelemként azt az összeget kell figyelembe venni, amely után a biztosított egészségbiztosítási járulékfizetésre kötelezett volt. (Eb.tv. 39/A. §)

A pénzbeli ellátás összegének megállapításánál figyelembe vehető jövedelmet két csoportba soroljuk: rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelem. (Vhr. 31. §)

A havi rendszerességgel járó munkabér (illetmény), pótlékok, továbbá a munkabér helyett kifizetett távolléti díj, átlagkereset, illetve szerződés alapján havonta járó díjazás, vagy egyéb jövedelem rendszeres jövedelem.

Jövedelem: Az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások összegének kiszámításánál a számítási időszakban elért egyéni egészségbiztosítási járulékalapot képező rendszeres, illetőleg a számítási időszakban kifizetett egyéni egészségbiztosítási járulékalapot képező nem rendszeres jövedelem.

Rendszeres jövedelem:

A havi rendszerességgel járó munkabér (illetmény), pótlékok, továbbá a munkabér (illetmény) helyett kifizetett távolléti díj, 12
átlagkereset, illetőleg a szerződés alapján havonta járó díjazás vagy egyéb jövedelem.

Nem rendszeres jövedelem:

A rendszeres jövedelem kategóriába nem tartozó jövedelem. Különösen a jutalom, a törzsgárda jutalom, a prémium, a 13. havi illetmény és a rendkívüli munkavégzésért kifizetett juttatás (túlóra).

nmarya # 2010.05.12. 09:03

anne01!

Köszönöm a válaszodat!!!

Május 23-tól szabin leszek, 52 nap, utána 15 nap betegszabi, 1 nap táppénz, s szülés előtt kiveszem a szülési szabadságot. Mivel szept. 30-ra vagyok kiírva, így aug 28-tól már igénybe vehetem a szülési szabit.
Akkor most a tgyás-t és a gyedet az alapomból fogják számolni, vagy a minimálbérből???

Előre is köszönöm!!!!!!

nmarya

nmarya # 2010.05.12. 09:05

május 22-én telik le a gyesem.

ezt elfelejtettem az előbb még hozzáírni.

maraq # 2010.05.12. 11:46

Kedves Dödölle1!

Köszönöm a válaszaidat, utána is jártam a dolognak azóta. Valóban a maximális gyedre vagyok jogosult, viszont ebből olyan sokat levontak, hogy így jött ki a 70000. Most kértem adójóváírást májustól, remélem így többet kapok majd készhez.

Lenne még egy kérdésem, ha van időd. Jól emlékszem, hogy 2005-2006-ban, a nettó gyed volt maximalizálva,(ez volt 83000, illetve 87500Ft ), most meg a bruttó, tehát szinte ugyanott járunk, ha most nem rosszabbul?

Köszönettel: Mara

Dödölle1 # 2010.05.12. 12:35

2006-ban a bruttó 1 havi GYED összege max: 87.500 Ft.-
2007-ben a bruttó 1 havi GYED összege max: 91.700 Ft.-

maraq # 2010.05.12. 13:14

Köszi szépen!

rika85 # 2010.05.13. 10:13

Sziasztok,

Hasonló jellegű kérdésem lenne:

2010. szeptember 15.-re várom babámat.

Tavaly november 19.-ig dolgoztam egy cégnél 2005.-től. Tehát 4 éves munakviszony volt.Ez a munkahelyem sajnos megszűnt.
a 2 százalékos EBiztosítást képező jövedelem : 143.000.- Ft volt 2009.-ben.
Ez melett volt egy másodállásom is szintén négyéves múltal, amit a munaknélkülivé válásom miatt klett feladnom.
2009. novembertől - 2010 február 28.-ig munaknélküli ellátás. Az ellátás alapja a két munkahely összevont alapja volt 140.000.- Ft, tehár Br. 88.500.- Ft munkanélkülit kpatam.
Március 1.-vel el tudtam helyezkedni egy cégnél, Bruttó bér 147.000.- Ft azonabn másfél hónap után tehát április közepétől táppénzen vagyok.
Mivel a nőgyógyászom veszélyeztett terhesség miatt ami akkor derült ki kiírt.
Az lenne a kérdésem hogy mi alapján fogják részemre számolni a TGYÁST illetve gyedet illetőleg jogosult leszek e ezen ellátások igénybe vételére.

Válaszokat előre is köszönöm
Üdvözlettel:

Rika

andilivi # 2010.05.13. 11:04

Az alábbi problémámra szeretnék segítséget kérni:
2009. októberében járt le a GYES-em és vissza szeretem volna menni dolgozni, de a cégem eltűnt, nem tudtam kapcsolatot létesíteni velük. Hosszas utánajárás után 2010. márciusában kiderült, hogy végelszámolás alatt van 2010. január 20-tól.
Most csak a 2009-be esedékes, visszamenőlegesen járó szabadságaimat akarják kifizetni és az októbertől januárig tartó időszakra pedig fizetés nélküli szabadságot akarnak rám erőltetni. Én jelenleg sem dolgozom, a mai napig nem léptettek ki. Úgy érzem, hogy azok után, ahogy velem bántak, illetve nem törődtek, nem tájékoztattak, azok után jogosan követelhetem a szabadság kifizetése mellett a munkabéremet is. A cég lassan felszámolásba fordul, tehát a felszámolóbiztossal kell egyezkednem, de nem könnyű.
Segítséget szeretnék kérni, hogy van-e jogom a munkabérem is követelni, mert engem senki nem tájékoztatott, hogy fizetés nélküli szabadságra küldött volna. A munkaviszonyomat is visszamenőleg akarják megszüntetni 2010. január 19. nappal.
Az egész felháborító, nagyon elkeseredett vagyok a többit már nem is szeretném részletezni, hogy milyen csalódott vagyok emberek hozzáállásával kapcsolatban.

Előre is köszönöm szépen!
K.A.

VFJudit # 2010.05.13. 11:14

Az alábbi kérdésem lenne:

2003. november 1-től dolgozom közalkalmazottként. 2006. augusztustól bsz-n, majd táppénzen voltam a gyermekem 2007. ápr.10-i születéséig. Ekkortól TGYÁS, GYED 2008. június 16-ig. Ekkortól FSZ, munka, FSZ a következő gyermekem 2008. dec. 28-i születéséig. Újra TGYÁS, GYED 2010. febr. 28-ig. 2010. március 1-től újra dolgozom, GYES mellett. Most derült ki, hogy megint babát várok. A születés várható időpontja 2010. decemberben lesz.

Tudja valaki, hogy mit és mennyit fogok kapni? Mi alapján számolnak? Valószínűleg nem fogok tudni sokáig dolgozni, de mégis meddig kéne feltétlenül kibírni? Ha már nem tudok dolgozni, akkor hogy lehetek táppénzen így GYES mellett?

Remélem minden szükséges infot megírtam!

Előre is köszönöm a segítséget!

richike # 2010.05.15. 05:38

Üdvözlöm!

Már írtam önnek,hogy a gyerekem egy éves mennék vissza dolgozni,de mivel megszűnt a munkaköröm,ezért állásidőre járó bért kellene fizetniük.Az lenne a kérdésem, hogy ők ezt belső jogszabállyal kivédhetik e, vagy nincs rá semmilyen lehetősségük?
Várom a válaszát!

Előre is köszönöm!

vallics # 2010.05.16. 08:10

Üdvözlök mindenkit!
Én megerősítést szeretnék érni a szakértőktől, hogy jól értelmezem, amit a témában próbáltam kiokoskodni. Helyzetem a következő:
2009 áprilisig dolgoztam első babám születése előtt, jelenleg gyeden vagyok, és most estem teherbe a másodikkal, 2011 január közepére várható. Szeretnék addig visszamenni dolgozni, hogy a korlátlan tgyást megkapjam a másodiknál is, mert magas a fizetésem. Ha jól értem, ehhez 180 nap munka kell, azaz naptári nap, tehát egy fél év, és ezt a szülést megelőző év jan 1-től nézik. Így ha januárban születik a babám, és én júniustól dolgozom, illetve a végén szabin vagyok (+ betegszabin, de nem táppénzen), akkor megvan a 180 napom. Ha meg esetleg megszületne már idén decemberben, akkor 2009 január 1-től számolnak, ezért mivel ott volt 4 hónapom, akkor mindenképp meglesz úgy is. Jól gondolom?
Köszönöm szépen előre is!

nandy # 2010.05.16. 09:14

Igen, jó az elgondolás.

nandy # 2010.05.16. 09:14

richike:

A belső szabályzat nem lehet ellentétes a hatályos jogszabályokkal, tehát kötelesek visszavenni, vagy az állásidőre bért fizetni.

nandy # 2010.05.16. 09:18

VFJudit:

Ha lesz 180 bérezett napod, akkor az alapján állapítják meg a TGYÁS-t és a GYED-et.
Ha nem lesz, akkor a TGYÁS alapja a szülés előtti tényleges jövedelem lesz, de max. a minimálbér kétszerese.
GYED alapja pedig valószínűleg az előző GYED alapja.

A táppénz nem számít bérezett napnak, így ha mostanában táppénzre mész, biztos nem lesz 180 napod. De a biztosításba beleszámít.

A gyes melletti táppénz feltételei nagyon kedvezőtlenek, tehát ha táppénzre kerülsz, érdemes lenne visszamondani (átadni apukának, nagyszülőnek) a gyes-t.

nandy # 2010.05.16. 09:26

andilivi:

A munkáltatód hibázott akkor, amikor nem mondta fel írásban a munkaviszonyodat.
Most már visszamenőleg ne írj alá semmit! Visszamenőleg ugyanis nem lehet jogszerűen felmondani, hacsak alá nem írod a korábbi dátummal... mert akkor utólag már nem bizonyítható a visszamenőlegesség.

Fizetés nélküli szabit a munkáltató nem rendelhet el önkényesen, azt csak a dolgozó kérésére lehet! Te pedig nem kérted. Ha a cég nem tud munkát adni, akkor az állásidőre bért kell fizetni. Vagy felmondani, ez az, amit elmulasztott.

Tehát most a cég tartozik a 2009. októberétől számított munkabéreddel, és ha végre felmond neked, akkor végkielégítést és felmondási időt is kell fizetnie.
Ha ezt nem tudja kifizetni, akkor nem tud végelszámolni sem, ha másért nem, hát ezért biztosan felszámolási eljárásba fordul az ügy. Arra figyelj, hogy mielőbb jelezd írásban a követelésed, és ha felszámolás lesz, akkor a felszámolóval vetesd listára a követelésed.

Ha a cég vagyonából nem tudják kifizetni a béredet, akkor a Bérgarancia Alapból fogják, de ez elég hosszú időbe telik.
Tehát lehet, hogy érdemes lenne megállapodni velük, ha hamarabb pénzhez szeretnél jutni. De nem olyan feltételekkel, mint ahogy ők gondolják...

nandy # 2010.05.16. 09:31

rika85:

Mivel a biztosításod nem szakad meg (30 napnál hosszabb időre), ezért az irányadó időszak
TGYÁS esetén 2009.01.01-től az igénylésig
GYED esetén 2010.01.01-től az igénylésig
lesz.

TGYÁS alapja a 2009-ben elért jövedelem, mivel volt 180 bérezett napod. (a munkanélküli nem számít bele az alapba)

GYEd alapjával már más a helyzet, mert 2010-ben nincs 180 bérezett napod. Az új szabályok helyett a GYED-et a 2011-ben érvényes minimálbér alapján fogják megállapítani.

VFJudit # 2010.05.17. 06:35

Köszönöm Nandy!

Konkrétan: Ha nincs 180 napom, akkor a 147000-nek a 70 %-a lehet a TGYÁS vagy 147000,- Ft lesz a TGYÁS (a tényleges jövedelmem: 196100,-, annak a 70 %-a: 137270,-)

Talán szabadsággal, betegszabadsággal, és egy kis munkával összetudom hozni a 180 napot, csak az a kérdés, hogy mennyire érdemes?

Fentiek tükrében, ha már nem tudok dolgozni, akkor inkább menjek táppénzre (Apa Gyesen), vagy menjek vissza GYED-re? Jól tudom, hogy annyi napig lehet táppénzen lenni Gyes mellett, ahány napja dolgozom így? Vagy ez abban az esetben már nem él, ha a férjem lesz attól a naptól GYesen?

Van egy kis kuszaság a fejemben ezzel kapcsolatban!
Segíts kérlek kibogozni!

Köszönöm!

rika85 # 2010.05.17. 07:34

Kedves nandy.

Köszönöm szépen a segítséget, de mit jelent az, hogy :

GYEd alapjával már más a helyzet, mert 2010-ben nincs 180 bérezett napod. Az új szabályok helyett a GYED-et a 2011-ben érvényes minimálbér alapján fogják megállapítani.

Mit jelent az hogy az új szabályok helyett?

Az összegileg mit fog takarni?

a Minimálbér összegéből fognak számolni, vagy a minimálbér kétszeresének 70% -ból?

Előre is köszönöm.

Üdv: Rika

hajnalka1980 # 2010.05.17. 07:44

Kedves mindenki!
Szeretném megkérdezni hogy ha 2010 okt-mennék dolgozni akkor jár e a gyes a munka mellett. Köszönöm a segítséget
hajni

Dödölle1 # 2010.05.17. 09:47

Kedves Hajnalka!

A megadott adatok hiányosak. (pl. nem közölted, hogy a gyermek hány éves...)

A jelenleg hatályos jogszabályok szerint a gyermek 1 éves kora után korlátlanul, akár 8 órában is lehet dolgozni.

Érdemes azonbnan figyelni a híreket, mert októberig az új Kormány még változtathat rajta.

A mindenkori GYES és GYES melletti munkavégzés feltételekről érdeklődni a hatáskörrel rendelkező MÁK Családtámogatási Irodáján lehet.

hajnalka1980 # 2010.05.17. 11:00

Köszönöm válaszát!
Gyermekem 2010 okt. 8.-án tölti a 2. életévét és felvették a bölcsibe én szeretnék munkába állni de mivel szükségünk lenne a gyes összegére is ezért kérdeztem meg. Remélem nem változtatnak a törvényed addig. Köszönöm válaszát. hajni

bodnarpetra # 2010.05.17. 12:39

Szeretnék segítséget kérni az alábbiakban.
2003 óta köztisztviselő vagyok.
2008.06.18-án megszületett a kislányom. A terhesség alatt szinte végig táppénzen voltam. 2 évig gyeden vagyok, majd gyes mellett dolgozni fogok.
Mikor születhetne meg legkorábban a következő babám, hogy 2 éves koráig kapjam a gyedet?
Akár már most, mert a gyed is beleszámít a biztosítási jogviszonyba, vagy 2010.06.19-től le kell dolgoznom a 365 (?) napot, hogy 2 éves korig gyedet kapjak?
Ha lehet, emailben kérném a válaszokat.
Köszönöm

csillagfény # 2010.05.17. 19:01

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az alábbi problémával fordulok Önhöz:

Munkáltatóm A Humán Rent munkaerő közvetítő volt.2008 májusában született meg gyermekem,tőlük kaptam a gyedet,mert kifizető helyként működött.2010 Ja­nuárban csődeljárás lett ellenük,engem az OEP vett át,ő utalta a maradék gyedemet idén májusig jó pár hónap kimaradással.(végül egy összegben megkaptam)
Jelenleg már gyesen vagyok,szeretnék mellette dolgozni,a kérdésem a következő lenne:
A bent maradt 2 év szabadságom esetleg kitől kérhetem,vagy búcsút mondhatok neki?Egyáltalán mi lett vele,mert ha pénzbe számolnám több mint 120 000 forintnyi összegről van ugye szó.
Válaszát előre is köszönöm.