GYED,GYES, táppénz


Divina # 2012.01.16. 12:06

Kedves Anne01!

Köszönöm a gyors választ! További szép napot kívánok!
Divina

agota564 # 2012.01.15. 14:14

Tisztelt Szakértő és Fórumtársak!

Segítségeteket kérném abban, hogy tudnátok-e olyan ügyvéd elérhetőségét megadni, aki Budapest illetve Pest megye XXII.kerület körül van az irodája és aktívan foglalkozik kismama munkajoggal?
Ért a betegállomány, Tgyás, Gyed folyósításához is kapcsolatos ügyekhez.
Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

79csillag # 2012.01.15. 13:42

Kedves Szakértők, Dödölle1!
Pár hete kérdeztem és kaptam is választ, köszönöm.
Időközben úgy alakult, hogy el tudtam helyezkedni, tehát az elméleti kérdésem, gyakorlati kérdéssé alakult át.
Az új munkahelyem ragaszkodott ahhoz, hogy a régi munkaviszonyom szűnjön meg, és új fog létrejönni.
( emlékeztető: 2010.07.10 gyermek születés, TGYÁS majd GYED. Visszamennék dolgozni, de nem tudnak visszavenni, viszont egy új helyre el tudnék menni) Szóval 2012.01.13 munkaviszony megszűnés, 01.16 új munkaviszony létesítés. A kérdésem az lenne, hogy a GYED-et mikorral mondjam le? 01.13? 01.15?
Ha 01.13 akkor 14-től indulhat a GYES.
De ugye a GYED napi összege az több, mint a GYES napi összege, azért gondoltam, hogy csak 15-el mondanám le. De ott nem nem lesz gond, hogy közben 13-án megszűnt a munkaviszonyom, és szabadságmegváltást "kaptam"?( márminthogy pénzbeni ellátást)
Húú, elnézést, ha kicsit kevert voltam :)

végrehajtó1 # 2012.01.15. 09:06

voriszmore

Kérj méltányossági gyedet.Hátha kapsz.

anne01 # 2012.01.15. 08:57

voriszmore

Biztosítás hiányában csak gyesre leszel jogosult.

anne01 # 2012.01.15. 08:56

Divina

tgyás:
Ha a szülési szabadság kezdőnapját megelőző január 1-jétől a szülési szabadság kezdetéig nincs 180 napi jövedelem
Ha az anya nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető jövedelemmel, akkor a terhességi-gyermekágyi segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének (2012-ben 186.000 Ft) harmincad része.

gyed:
Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.

Olvasgatásra:
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF

piroska82 # 2012.01.14. 22:16

Tisztelt Illetékes!

2009 jan. 27-től vagyok itthon, kislányommal. Először tgyás, gyed és gyes. Most hogy letelik a 3 év jeleztem a munkahelyemen, hogy szeretnék visszamenni dolgozni. Ezzel nincs is semmi gond. De kiszámolták nekem a 3 év alatt összegyült szabadságot ami 34 nap lett. Én ezt a 34 napot keveslem, mivel egy tőlem 6 évvel fiatalabb kolleganőm, aki 2,5 év gyes után leszámolt a cégtől 38 napot kapott ( nem volt bent maradt szabadsága). Tudnának nekem segíteni, hogy mennyi szabadságomnak kellett volna összegyűlnie? 1982-ben születtem. Köszönöm válaszukat!

saradora # 2012.01.14. 19:15

Tisztelt Szakértők!

2005. augusztusában születtek ikergyermekeim. 2005 februárjától veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen voltam, majd gyermekeim születése után tgyás, gyed ill. gyes következett. Miután 2012 szeptemberében kezdik az iskolát, így ha jól tudom 2012 decemberéig jár a gyes. Kérdésem több dologra is vonatkozna. Egyrészt mennyi szabadság az amit ki kell adnia a munkáltatónak, egyáltalán kell-e, vagy ki kell fizetnie, azaz milyen lehetőségek vannak.
A másik kérdésem arra vonatkozna, hogy abban az esetben ha vállalnánk 3. gyereket aki megszületne dec. 31-ig, vagy 2013 elején mi alapján számolnák ki a tgyást, ill. a gyedet, illetve mik a lehetőségeim.
Segítségüket előre is köszönöm.

micimackó13 # 2012.01.14. 14:19

Február 16-án jár le a Gyes-em. Közös megegyezéssel elválok a cégtől. Nem vagyok most tisztában azzal, hogy milyen juttatásokat kell kapnom. Kb 4 éve vagyok a cégnél, de ebből 3 évig itthon voltam a babával és 5 hónapos terhességemtől betegállományban. év alatt mennyi szabadság gyűlt össze. Ezt kötelező kifizetnie? Végkielégítésre jogosult vagyok? Köszönöm a segítséget előre is.

voriszmore # 2012.01.14. 13:24

A kérdésem a következő lenne,
2012. január 2-án megszűnt a munkaviszonyom, közös megegyezést írattak alá velem.
Később kiderült azonban, hogy babát várok, és már akkor is megvolt a baba amikor elküldtek.
Milyen jogosultságaim vannak mert most nincsen munkahelyem.

Divina # 2012.01.14. 13:01

Tisztelt Szakértők!

A tgyás és a gyed kiszámításához szeretnék segítséget kérni.
Jelenleg gyes-en vagyok első gyermekemmel, aki 2009. április 28-án született. A szülésig folyamatos volt a munkaviszonyom. A második babámmal augusztus 22-re vagyok kiírva.
Jelenleg a következő helyzet áll fenn:
2012. április 28-án lejár a gyes, április 29-től július 3-ig tudom kivenni a meglévő szabadságaimat, ami 45 nap, ezután pedig augusztus 22-ig, a szülés napjáig - a munkáltatóm szerint - elmehetek táppénzre vagy betegszabadságra (ezt nem tudom pontosan).
Azt szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben hogyan fogják kiszámítani a tgyást-t és a gyed-et?
Köszönettel:
Divina

anne01 # 2012.01.14. 12:31

aszfalt

1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről

A csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó szabályok

94/E. § (1) A munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről az érintett munkavállalót a rendes felmondás, illetve a 88. § (2) bekezdése szerinti jognyilatkozat közlését megelőzően legalább harminc nappal írásban tájékoztatja. A tájékoztatás másolatát meg kell küldeni a munkavállalók képviselőinek, illetve az állami foglalkoztatási szervnek is.

(2) Ha az (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontjában a munkavállaló a 90. § (1) bekezdésében meghatározott védelem alatt áll, a rendes felmondás csak a védelem megszűnését követően közölhető.

A rendes felmondás

90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:

  1. a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év, továbbá az üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés miatti keresőképtelenség alatt a táppénzre való jogosultság,
  2. a beteg gyermek ápolására táppénzes állományba helyezés,
  3. a közeli hozzátartozó otthoni ápolása vagy gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság (139. §),
  4. a külön törvény szerinti emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés, a terhesség, a szülést követő három hónap, illetve a szülési szabadság [138. § (1) bekezdés],
  5. a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve - a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermek hároméves koráig terjedő,
  6. a sor- vagy tartalékos katonai szolgálatnak a behívóparancs, a polgári szolgálatnak a teljesítésre vonatkozó felhívás kézhezvételétől számított,
  7. a külön törvény szerinti rehabilitációs járadékban, rehabilitációs ellátásban részesülő személy esetén a keresőképtelenség teljes,
  8. a külön törvény szerinti, örökbefogadás előtti kötelező gondozásba helyezés esetén az örökbe fogadni szándékozó munkavállalót - közösen örökbe fogadni szándékozó házastársak döntése alapján a gyermek nevelésében nagyobb szerepet vállaló házastársat - érintően a kötelező gondozásba helyezéstől számított hat hónap, illetve, ha a gyermek a hat hónap letelte előtt kikerül a gondozásból, a kötelező gondozás időtartama.
Ági04 # 2012.01.14. 12:29

Tisztelt Jogi Fórum!

Kérdésem a következő: amennyiben nincs munkaviszonyom, nem vagyok jogosult GYES, GYED-re? Mit kell erről tudni?

lara81 # 2012.01.14. 09:49

Kedves Jogi Fórum!

Szeretnék segítséget kérni.
Az előző munkáltatóm által kiállított "Jövedelemigazolás
az egészségbiztosítási ellátás megállapításához" papírom hiányában az OEP nem akar fizetni táppénzt, a cég megszűnt, nem tudom utolérni, mit tudnék tenni, hogy elszámolják a táppénzemet? Nov. 9.ével foglalkoztatnak egy cégnél, tehát van bejelentett munkám, de az előző munkahelyemről is kérnék a papírokat, ami valamilyen oknál fogva elveszett. Hogyan lehet pótolni, ha megszűnt az előző cég ahol foglalkoztattak?

Válaszát köszönöm.

mya86 # 2012.01.13. 16:31

Tisztelt fórumozók!

Április 8-ra várjuk 1. gyermekünk érkezését. A kérdésem az lenne, hogy ugye a 2011-es év Bruttó jövedelméből számolják a GYED-et és a TGYÁS-t? Az adójóváírás eltörlése erre is vonatkozik? Ez azt jelenti, hogy annyival kevesebbet fogok kapni, vagy esetleg lesz valami kompenzáció?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Szép napot kívánok!

aszfalt # 2012.01.12. 15:26

Tisztelt Fórum!
Feleségem állami dolgozó(kormánytisztviselő), s most fenyegeti a leépítés réme. Egyes kollégái a táppénzbe menekülnek, hogy így kerüljék el a leépítést. Kérdés
Ha ő is elmenne táppnzre erre a pár napra mit jelentene?
Aki táppénzen van az megmenekül az elbocsátandók listájától?

Köszönettel várom válaszuk

pazs # 2012.01.12. 15:11

VVV2011: igen (ha voltál az ő gondozása céljából fizetés nélküli szabin, de nyilván voltál).

emma # 2012.01.12. 14:37

Kedves Varga Veronika!

Rendes felmondással nem szüntethetik meg a jogviszonyodat a gyermek 3 éves koráig.
Remélem, a munkahelyi vezetőd is így gondolja!

üdvözlettel
Emma

VVV2011 # 2012.01.12. 08:53

Tisztelt Jogi Fórum!

Gyes mellett dolgozom 6 órában kormánytisztviselőként. Csoportos leépítés esetén felmentési védelem alatt állok gyermekem 3 éves koráig?

Köszönettel:
Varga Veronika

liliom.friso # 2012.01.11. 21:20

Tisztelt Fórum!

2012.január 26.-án tölti be a kisfiam a 3 évet.A gyes mellett 4 órában dolgozok.
Azt szeretném megkérdezni, hogy mikor kell jeleznem a régi munkáltatómnak, hogy szeretnék vissza menni dolgozni? Az új munkahelynek szólnom kell, hogy a régin szabin vagyok??
Mikor adhatja ki a szabadságomat? Vagy netalán ki is fizetheti? Ha nem vesz vissza milyen jogcímen bocsáthat el?? Hány hónap végkielégítés járna ?(2003.10.01-2007.04.15.ig dolgoztam ott, utána pedig tgysán, gyeden és gyesen voltam) És mi történik akkor, ha megszűnik a cég??(pályázat alapján dolgoznak)
Mire kell figyelnem, hogy ne verjen át a régi munkáltató??

Előre is köszönöm a segítségét!!!

liliom.friso

maxus # 2012.01.11. 16:10

Szia! A kérdésem az lenne,hogy 2012.01.02-án lejárt a gyedem,a gyest még nem igényeltem meg,közben kiderült,hogy újra gyermeket várok 2012 augusztusában, beszéltem a munkáltatómmal,hogy kivenném a szabadságomat ,hogy utána el tudjak menni táppénzre,ez jogilag hogy lehetséges és hogy akkor a tgyás-t és a gyedet mi alapján számolják ki, én 2009.07.31-től voltam táppénzen míg meg nem szültem,a munkaviszonyom folyamatos,és hogy 2012.01.02-ig visszamenőleg tudok-e szabadságra menni,míg nem írnak ki táppénzre? A munkáltatómnak mennyit kell majd utánam fizetnie? Előre is köszönöm válaszodat!

pazs # 2012.01.11. 15:11

szp.Betti: nem, gyed alatt nem lehet kereső tevékenységet folytatni. Gyest kaphatsz (de amellett is csak maximum 6 órában lehet dolgozni). Másik munkahelyre akkor mehetsz el, ha az eredeti munkahelyed ehhez hozzájárul (nem elég értesíteni).

pintyo9 # 2012.01.11. 14:31

T Fórum! Férjem 06.22n- lesz 62 éves,nyugdíjas egyéni vállalkozó. Az uj szabályok szerint teljes járulékot kell fizetnie jan-1-től a nyugdíjkorhatár eléréséig. Eléggé beteges,tehát a kérdésem mivel teljes járulékot fizet jár e a táppénz ,ha jár akkor mik a feltételek. Előre is köszönöm pintyo9

szp.Betti # 2012.01.11. 12:09

Tisztelt fórum!

Szeretnék néhány kérdést feltenni, mert teljesen elvesztem a jog útvesztőjében...
Kérdezném:

  • Gyed alatt egyáltalán nem lehetséges a munkavégzés??6 órában sem??

A kislányom 03,30-án lesz 2 éves! Ha addig (nem a régi munkahelyemre)sikerülne elhejezkedni, akkor le kell mondanom a gyed-ről??
A régi munkahely felé mik a teendőim??
Ha le kell mondanom a gyedről, akkor a gyest kaphatom??
Mivel a régi munkahelyem kifizetőhely, máshonnét fogom a juttatásokat kapni???

Nagyon köszönöm a választ előre is!!!!!!!!!!

vinnie # 2012.01.10. 21:59

Tisztelt Fórum! Jelenleg betegállományban vagyok ami kb. 1 hetes időtartamú lesz. Hétfőn a körzeti orvos felvett táppénzre, de utólag gondolva a tavalyról átcsúszott szabadságomat szívesebben áldoznám ezekre a napokra, minthogy hivatalosan is betegállományban legyek. A kérdésem, hogy a körzeti orvossal is meg kell beszéljem, hogy ezt így adminisztrálja, vagy elég, ha tőle a végén elkérem a táppénzes papírt, a munkahelyemen pedig kérem, hogy ezt szabadságként könyveljék el. Lehet-e baj abból, hogy a dolog másként van adminisztrálva az orvosnál mint a munkáltatónál?