GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.03.10. 10:33

GYED és GYES pedig nem jár egyidejűleg, vagy az egyik, vagy a másik, választásod szerint.
Mivel még 2010. május 1-je előtt szültél, ezért a régi szabályok szerint a gyermek 3 éves koráig jár a gyes.

nandy # 2010.03.10. 10:37

richike:
Üdvözlöm! Jelenleg gyeden vagyok a gyermekem 04.04-én betölti az egy évet.Az lenne a kérdésem,hogy a gyedemet megszakítva jelezhetem-e a munkáltatómnak,hogy szeretnék visszamenni dolgozni,igaz ő nem fog tudni nekem munkát biztosítani,mert az a munkakör ahol én dolgoztam megszűnt. Ilyen esetben én úgy tudom állásidőre járó bért kell fizetniük,mert akkor azzal a dátummal kérném a gyest.van e rám nézve ennek valamilyen jogi következménye?Köszönöm a válaszát!

Jól tudod, vagy adnak munkát, vagy az állásidőre járó bért kell fizetniük.
Én a helyedben 04.03. nappal visszamondanám a GYED-et, és másnaptól gyes-t kérnék. A munkáltatót pedig írásban figyelmeztetném a kötelezettségére.
A munkáltatónak egyébként nem kötelessége vizsgálni, hogy te GYED-en vagy-e, de mivel havonta jelentenie kell a kifizetett bért az APEH felé, így hamar kiderülne, hogy te a GYED folyósítása alatt munkabérben részesültél (ugyanis nem a bérfizetés napja számít, hanem az időszak, amire fizették). Így utólag megállapítják majd, hogy 04.04-től kezdve jogalap nélkül vetted fel a GYED-et, így azt vissza kell fizetned.

nandy # 2010.03.10. 11:01

rush85:

Az első és legfontosabb válasz az, hogy a keresőképtelenséget (táppénzre jogosultságot) az orvos dönti el, nem megy "kívánság szerint".
Továbbá nem szabad elfelejteni, hogy a táppénz összege a bér 50-60%-a, tehát jelentős keresetkieséssel jár éppen abban az időszakban, amikor nagy szükség lenne a pénzre.
Az ismerősöd remélem tudja, hogy a te 6 havi táppénzed 1/3-ád ő fogja fizetni, vagyis nem olyan jó buli egy hónapra "bejelenteni"...

Arra is számíthattok, hogy az Egészségbiztosítási Pénztár ellenőrzést fog tartani, mert túl rövid a bérezett időszak, a bér pedig elég magas!
(Épp most van nálunk REP-es ellenőrzés, ne tudd meg, hány céget kaszálnak el a tiédhez hasonló ún. szívességi bejelentések miatt!!)

Kérdésedre a válasz:
Mivel a biztosítási jogviszonyodban nem volt 30 napnál hosszabb megszakítás, ezért az folyamatosnak tekinthető (a munkanélküli ellátás összeköti az időszakokat).
Így a táppénz összegét a 2009. évi kereseted alapján fogják megállapítani, melybe nem számít bele a munkanélküli ellátás, azaz nem rontja le! Tehát kb. a 143.000,-Ft 60%-át fogod kapni, és abból csak szja-t vonnak. A szülés napjáig táppénzre vagy jogosult (ha az orvosod is egyetért...)
TGYÁS-nál hasonló összegre lehet számítani, mert azt is a 2009. évi jövedelem alapján állapítják meg.

Más a helyzet a GYED-del, mert azt már 2011-ben fogod igényelni, így a 2010-es évben elért jövedelem lesz az alap, nagyjából a havi 147.000,-Ft.

Feltételezve, hogy a REP is rendben találja a dolgot, és nem minősíti szívességi bejelentésnek az új munkaviszonyodat.

nandy # 2010.03.10. 11:08

Illetve:

A GYED-nél kissé bonyolultabb az ügy, mert a keresőképtelenség első 15 munkanapjára betegszabadság jár, ami a bér 70%-a, és táppénzalapot képez.
Tehát lesz egyszer márciusban 147.000,-Ft béred, és ha április 1-től keresőképtelen leszel, akkor a három hétre kb. 77.000,-Ft jövedelmed (a bér 70%-a időarányosan), ami azért lehúzza majd a GYED alapját.

Picur23 # 2010.03.10. 11:37

Szia Nandy!

Köszönöm a válaszodat. Időközben ma elértem a munkahelyem központját. Rákérdeztem, hogy is van ez.
A hölgy elmondta hogy a táppénzemet veszik alapul amit kaptam és annak a 70%-át kapom meg. Valamint részarányosan a szabadságomat fizetik ki.
én elmondtam neki,, hogy elméletileg a táppénzből nem lehet számolni, de őrre azt válaszolta, hogy nekik van egy táblázatuk és az számolja ki.
Mit tegyek ilyenkor?
Köszönöm a választ
Piroska

Picur23 # 2010.03.10. 11:40

Az én munkaviszonyom 2007. április 4. óta jogfojtonos. Akkor sincs meg a 180 nap biztosított idő?

nandy # 2010.03.10. 12:20

A hölgy elmondta hogy a táppénzemet veszik alapul amit kaptam és annak a 70%-át kapom meg.

Akkor nagyon rosszul tudja. VAgy te értettél félre valamit.

A táppénz soha semmikor nem számít bele egy másik ellátás (pl. újabb táppénz, GYED, munkanélküli stb...) alapjába!
Szép is lenne, a bér 60%-át kapod táppénznek, és annak a 60%-nak a 70%-a lenne a TGYÁS/GYED?

Dödölle1 # 2010.03.10. 12:20

rush85:

"Arra is számíthattok, hogy az Egészségbiztosítási Pénztár ellenőrzést fog tartani, mert túl rövid a bérezett időszak, a bér pedig elég magas! nandy”"

A fentieket csak megerősíteni tudom.
Már sokszor leírtam, de talán hasznos lesz:

A jogszabály nem tiltja, hogy valaki a rokonánál, ismerősénél, családtagjánál (férjénél, apósánál, testvérénél stb.) dolgozzon.

Az elmúlt években azonban miután tömeges méreteket öltött a „pár napos” bejelentést követően benyújtott, kiemelkedően magas bért tartalmazó THGY igény az OEP Felügyeleti Ellenőrzési Főosztálya, illetve a REP-ek Ellenőrzési Osztályai kiemelten kezdték kezelni és ellenőrizni ezeket az úgynevezett "szívességi bejelentés" gyanús ügyeket, ezért előfordulhat, hogy a REP (Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) Pénzbeli Ellátási Osztálya az igény elbírálása során esetedben is felkéri a REP Ellenőrzési Osztályát arra, hogy a munkáltatónál tartson átfogó, vagy cél ellenőrzést és vizsgálják, hogy a munkát felvetted-e, ténylegesen dolgoztál-e?

Ezt a REP a Tbj-ben (a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997.évi LXXX. törvény) és az Eb. (a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII.) törvényekben kapott felhatalmazás alapján, a Ket (a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL.) törvény szerint eljárva megteheti.

Arra a kérdésre keresik a választ, hogy a felek (azaz te és a rokon, vagy ismerős vállalkozó) munkajogot rendeltetésszerűen használták-e, vagy csak szívességből, kizárólag a magasabb összegű készpénzellátás megszerzése érdekében történt a munkaszerződés megkötése, majd a bejelentés, illetve hogy történt e jogsértés, vagy joggal való visszaélés?

Ennek keretében –többek között- vizsgálni fogják a többi, hasonló munkakörű dolgozó bérét. Feltesznek olyan kérdéseket, hogy mi indokolta a Te "nagyon magas" béredet, miközben a többi, hasonló munkakörben és régebben ott dolgozó alkalmazott csak a minimálbért keresi; így hogy valósul meg a Munka Törvénykönyvében (1992. évi. XXII. törvény) található egyenlő munkáért egyenlő bér elve (feltűnő az is, ha a vállalkozásban legnagyobb terhet viselő vállalkozó is csak minimálbéren van bejelentve, miközben Te, mint pár napja tapasztalatlanul, esetleg kezdőként ott dolgozó „egyszerű alkalmazott” ennek többszörösét pl. 150.000Ft/hó keresed), ha eddig ezen vállalkozónak nem volt alkalmazottja mi indokolta a felvételedet, ha elmész szülni felvett-e helyetted valakit „erre a nagyon fontos feladatra”, az mennyit keres....... stb.

A terhesen, pár napra történő foglalkoztatás felvet-e magzatvédelmi aggályokat? Azt az adott munkát 8-9 hónapos terhesen el lehet-e látni? (Ilyen esetekben nem szerencsés, ha az orvosi dokumentációkból kiderül, hogy veszélyeztetett terhes vagy és úgy áltál munkába, vagy ha olyan munkakör van megjelölve a munkaszerződésben, amit terhesen nyilvánvalóan nem lehet végezni….)

Az ellenőrzés keretén belül vizsgálják (vizsgálhatják), hogy a foglalkoztató az elmúlt 5 évben eleget tett-e - saját maga és az esetleges dolgozói után- a járulékfizetési kötelezettségének, mindenkit határidőben bejelentett-e, az előírásoknak megfelelően vezeti-e az előírt nyilvántartásokat stb.?

Ha hiányosságot találnak és szükséges határozatot hoznak, köteleznek, ha az jogilag megalapozott bírságolnak, a hatáskörükbe nem tartozó hiányosságok esetén gyakorolják a szignalizációt (Ket.94.§.), azaz értesítik a feltárt hiányosságokról a hatáskörrel rendelkező többi közigazgatási szervet pl. APEH, Munkaügyi Felügyelőség, Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, ÁNTSZ, Nyugdíjigazgatóság, Jegyző stb.

Tanács: Ha mégis ezt választod/választjátok ezekre a kérdésekre (és sok hasonlóra) készüljetek fel, legyen több olyan tanú aki igazolja, hogy azt az adott munkát amire felvettek azt Te tényleg végezted, az se baj, ha van olyan okmány, ami ezt minden kétséget kizáróan igazolja (pl. ha bolti eladóként dolgoztál akkor jó ha van erről az időről általad eladóként kiállított ÁFÁ-s számla, általad aláírt beszállítói okmányok... stb. Persze ha ezt bizonyítékként jelölitek meg előfordulhat, hogy az egész tömböt végignézik és ha abban jogsértő hiányosságot találnak további szükséges intézkedés megtétele céljából természetesen értesítik az állami adóhatóságot…)

A hatósági eljárás során meghallgathatják a munkatársaidat, illetve minden olyan személyt, akinek a tanúvallomása a döntés szempontjából releváns lehet. (Lásd Ket. 50.§., azaz a hatóság köteles a döntéshozatalhoz szükséges tényállást tisztázni…. A hatóság szabadon választja meg az alkalmazandó bizonyítási eszközt…53.§. az ügyre vonatkozó tény tanúval is bizonyítható….56.§. A tényállás tisztázása érdekében szemle rendelhető el, azaz megnézhetik, hogy hol dolgoztál. Ennek keretében megnézik, hogy ha pl. ügyintézőként voltál foglalkoztatva van-e abban az irodában pl. annyi íróasztal, illetve számítógép ahány személynek ott dolgozni kell, illetve a látottakat összevetik a tanúk tanúvallomásaival… A tanúk ha lehet ne legyenek rokonok, hogy ne lehessen őket elfogultsággal vádolni és erre hivatkozva nehogy figyelmen kívül hagyják a tanúvallomásukat.

Hangsúlyozom a jog a családtagnál, ismerősnél stb. történő foglalkoztatást nem tiltja, de a joggal való visszaélést, a munkajog nem rendeltetésszerű használatát, az adó (és TB.) csalást igen, tehát a ha "csak" bejelentenek, de nem dolgozol azt nagyon nem javasolom.

Üdv. :)

nandy # 2010.03.10. 12:22

Az én munkaviszonyom 2007. április 4. óta jogfojtonos. Akkor sincs meg a 180 nap biztosított idő?

Félreérted. A táppénzes időszak jogszerző időnek számít, beleszámít a 180 napba.

Dödölle1 # 2010.03.10. 12:36

(Épp most van nálunk REP-es ellenőrzés, ne tudd meg, hány céget kaszálnak el a tiédhez hasonló ún. szívességi bejelentések miatt!!)

Kedves Nandy!

Ha van rá kapacitásod kíváncsi lennék a részletekre.
Mennyiben tér el az általad ismert régió ellenőrzési gyakorlata az általam leírtaktól?

Könyvelői, munkáltatói körökben mennyire jelent visszatartó erőt az OEP által tárgyban elrendelt fokozott ellenőrzés?

Kb. milyen arányban törlik a biztosítási jogviszonyt, illetve milyen arányban tárnak fel az ellenőrzés során más, mulasztási bírságot megalapozó jogszabálysértést? Történik-e, ha igen milyen arányban bírság kiszabása, netán büntető feljelentés szivességi bejelentéses ügyekben?

Általában hatékonynak ítélhető-e meg az ilyen jellegű cél ellenőrzés.

(Többször jeleztük, hogy álláspontunk szerint a hatósági cél ellenőrzés helyett, figyelemmel a bizonyítási nehézségekre is célszerűbb lenne inkább a "kiskaput" kizáró jogszabálymódosítást kezdeményezni....

Köszi.

Üdv. :)

Picur23 # 2010.03.10. 13:12

Szia Nandy!

Nagyon köszönöm szépen a felvilágosítást.
Tényleg a táppánzemet vette alapul. Nem értettem félre semmit.
Újból felhívtam őket és elmondtam amit írtál. a táppénzem 60 ezer Ft volt körübelül és ennek a 70 % kaptam. Tegnap érkezett az átutalásom Tgyásként 48020 Ft-ot kaptam. Jól sejtettem én, hogy valami itt nem stimmel. Azt mondta a hölgy, hogy átnézi és köszöni , hogy szóltam, meg, hogy nem ők bérszámfejtettek csak mostantól fogják ők csinálni. Én mondtam neki nagyon szívesen elküldöm ezt a jogszabályt. Lennél olyan kedves megmondani nekem hol találok rá, hogy e-mailben eltudjam küldeni. Még az a szerencse, hogy nem tudnak játszani mivel teljesen legális a munkabiszonyom és annyival voltam bejelentve amennyit dolgoztam.
180 napra meg azért kérdeztem rá, mert azt írtad, hogy mivel nincs meg a 180 nap 2009 01.01. 2009 06...közt ezért a minimálbér kétszeresének a 70%- át kell hogy kapjam. Ezért kérdeztem.
A hölgy kitért egyébként azt mondta, hogy a minimálbér kétszeresének a 70% mag szimálisan adható. Tehán nem kötelező. A minimálbér kétszerese 147 ezer annak a 70%-a 102900 Ft ebből lejön még az SZJA ugye?
Kábé mennyit kell , hogy kapjak akkor?
Köszönöm a válaszod leköteleztél:)

nandy # 2010.03.10. 14:41

Kedves picur!

Ha jól vettem ki szavaidból, TB-kifizetőhely a céged. Nos, egy kifizetőhelyre nem értem, hogy vehettek fel olyan ügyintézőt, aki nyilvánvalóan hiányos (sőt, súlyosan téves) információkkal rendelkezik... Mérhetetlen kárt tud okozni pillanatok alatt a munkavállalónak, a cégnek és az államnak is.

Javaslom, hogy kérdéseidet tedd fel írásban az ügyintéző felettesének, hátha ők is rájönnek, mekkora hibát követnek el azzal, hogy a hölgyet tB-ügyintézői munkakörben alkalmazzák. Ezt nem rosszindulatból mondom, hanem azért, mert a TB-kifizetőhelyre szerintem szakképzett, tapasztalt TB-ügyintéző kell.

Ha törvényi hivatkozást szeretne, vegye elő az 1997. évi LXXXIII. törvényt, és a végrehajtásáról szóló 1997. évi 217. Korm. rendeletet, olvasgassa szorgalmasan...

Másik kérdésedre: Az irányadó időszakban kell 180 bérezett nap. Nálad az irányadó időszak 2009.01.01-től indul, mert a törvény szerint legkorábban az igénylés évét megelőző év első napjától kezdődően megszerzett jövedelmet lehet figyelembe venni. És 2009-ben valószínűleg nem volt 180 bérezett napod a táppénz/GYÁS miatt.

nandy # 2010.03.10. 14:59

Kedves Dödölle!

Könyvelőirodában dolgozom már 10 éve, de ez az első találkozásom egy REP-ellenőrrel, szóval eddig nem igazán volt tapasztalatom. A mostani pedig kifejezetten pozitív :)

Szerencsére nem az ún. szívességi bejelentések miatt ellenőrzik az általunk könyvelt cégeket, hanem csak úgy általánosságban (köszönhetően annak, hogy írásban felvetettünk egy-két problémát...).

Közben megvitattunk pár dolgot :), pl. hogyan írjuk bele a TB-kiskönyvbe a másodállást, pontosabban: hogyan jelezzük, hogy az másodállás...Meg ilyesmi.

Ahogy beszélgettünk, szóba kerültek a csalási kísérletek, mert azért nekünk is van pár ügyfelünk, akik időnként trükközni próbálnak. Gond nem volt belőle, mert mindig lebeszéltük őket. Erre mesélt az ellenőr pár sztorit, plusz én is, amiket a fórumokon olvastam, szóval jól elvoltunk :) Ő azt mondta, hogy mostanában egyre több a visszaélés, és igazából nem is érti, miért minket kell ellenőrizni, hiszen a rendszer szerint - és az iratok szerint is - soha nem volt még probléma velünk, vagy a cégeinkkel. Sőt, még táppénzre is alig mennek nálunk... Ő szívesebben ellenőrzi az igazi csalókat.

Picur23 # 2010.03.10. 15:03

Szia Nandy!

Azt mondta a hölgy nem ők bérszámfejtettek és csak mostantól fog. Átnézi és jövő hónapban az esetleges különbözetet utalja a következő havival.
A minimálbér kétszeresének a 70%-át kell hogy kapjam ugye? Vagy adható? Van egyáltalán minimalizálva az összeg? Vagy ezt a munkaadó dönti el?
Nem találtam a neten semmit...
Köszönöm Piroska

Otyo # 2010.03.10. 17:17

Tisztelt Hozzáértő!
Én táppénzen voltam 2009 decemberben 4 napot, de a munkáltató csak három napot számolt el. utána 2010. januárba 11-19.ig itt nyolc napot kellett volna fizetni mert volt egy pihenönap, de csak 7et fizettek ki. (4 müszakos beosztás szerint)A reklamáció a munkáltató felé, de ök állitják hogy jol számolták el. Mit lehet ezek után tenni? És hogy fordulhatok?
Köszönettel. Otyo

rush85 # 2010.03.11. 07:44

Kedves nandy és Dödölle,

Köszönöm szépen a hozzászólásokat.

Bár egy kicsit a frászt hoztátok rám..

Az igazság viszont az hogy én ténylegesen dolgozom, ebben az időszakban.

Ügyintéző munkakörben, irodában, napi 8 órában.
Szóval jelenléti ív, megrendelések, ajánlatok miegymás alátámasztja hogy én valóban itt vagyok és dolgozom..

Ha jól értettem ezt az ellenőrzést a cég könyvelőjénél fogják tartani.
És ezt minden esetben megtartják? Mert igazából ez nem pár napos hanem másfél hónapos bejelentés lesz, és utána sem kijelentenek hanem táppénzen leszek.

Szóval akkor is gyanúsak leszünk?

A céggel rokoni kapcsolat nem áll fenn, csak távoli ismeretség.

Ha még ezekre tudnátok válaszolni, azt megköszönném..

Dödölle1 # 2010.03.11. 09:51

Köszi.
:)

lupoti # 2010.03.11. 14:29

Tisztelt szakértők!
Szeretnék segítséget kérni gyeddel kapcsolatban.
2006 08.03-2007.03.09 ig dolgoztam minimálbérrél,majd táppénz,szülésig 2007 okt 28.-ig.
Kaptam tgys-t és gyedet kb.havi 40000ft-ot.
Szeretnénk második babát,aki 2011-ben születne.
Most állományban vagyok ,de valószínű,hogy a gyes lejárta után megszűnne a munkaviszony.
2011 es születésnél a gyed számítása 2010 béréből számolandó,tehát nekem gyesből és november,decemberi munkabérből???
Mire számíthatok?
Segítséget előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2010.03.11. 14:45

Kedves nandy és Dödölle,

Köszönöm szépen a hozzászólásokat.

Bár egy kicsit a frászt hoztátok rám..

Az igazság viszont az hogy én ténylegesen dolgozom, ebben az időszakban.

Ügyintéző munkakörben, irodában, napi 8 órában.
Szóval jelenléti ív, megrendelések, ajánlatok miegymás alátámasztja hogy én valóban itt vagyok és dolgozom..

Ha jól értettem ezt az ellenőrzést a cég könyvelőjénél fogják tartani.

Válasz: A megbízólevél a foglalkoztató ellenőrzésére szól.

Az ellenőrzés történhet/indulhat a REP hivatali helyiségében (REP PEEO), a vállalkozás székhelyén/telephelyén amennyiben az iratanyag a könyvelőnél van, úgy akár a könyvelőirodában is.

A hatóság az okiratok ellenőrzésén túl meghallgathatja a feleket (foglalkoztató, munkavállaló), a tanúkat, illetve helyszíni szemlét tarthat.......

És ezt minden esetben megtartják?
Nem feltétlenül. Függ az osztály leterheltségétől, létszámától.....

Válasz:
Maga a kezdeményezés mindíg a helyi REP Pénzbeli Ellátási Osztály igényelbírálójától, illetve annak revizorától függ, Ő tesz javaslatot az osztályvezetőnek az ellenőrzés elvégzésére.....

Mert igazából ez nem pár napos hanem másfél hónapos bejelentés lesz, és utána sem kijelentenek hanem táppénzen leszek.

Válasz: Nincs jelentősége.

Szóval akkor is gyanúsak leszünk?

Válasz: Igen.

A céggel rokoni kapcsolat nem áll fenn, csak távoli ismeretség.

Válasz: Elsősorban a jogviszony rövidsége és nem a rokoni kapcsolat az, ami miatt az ellenőrzésre sorkerül.

Ha még ezekre tudnátok válaszolni, azt megköszönném..

Remélem kielégítő a válasz.
Azért nem kell megijedni, látod a nandy is kedélyesen elbeszélgetett velük. :)

Üdv.

Dödölle1 # 2010.03.11. 15:09
Tisztelt Hozzáértő! Én táppénzen voltam 2009 decemberben 4 napot, de a munkáltató csak három napot számolt el. utána 2010. januárba 11–19.ig itt nyolc napot kellett volna fizetni mert volt egy pihenönap, de csak 7et fizettek ki. (4 müszakos beosztás szerint)A rekla­máció a munkáltató felé, de ök állitják hogy jol számolták el. Mit lehet ezek után tenni? És hogy fordulhatok? Köszönettel. Otyo ----
Már többször leírtuk, hogy a ilyen esetben a REP (Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályvezetőjéhez, vagy a REP Igazgatójához, mint a tárgyban hatáskörrel és illetékességgel rendelkező közigazgatási szerv vezetőjéhez lehet fordulni, kérve a munkáltató, vagy a munkáltatónál működő TB Kifizetőhelynél történő cél ellenőrzést.

Ők jogosultak a fentiek kivizsgálására, ha szükséges határozat hozatalára, az elmaradt pénzellátás kiutaltatására. Az ellenőrzés eredményéről és a megtett intézkedésekről írásban fogsz válasz kapni.

A panaszban hivatkozhatsz a többször módosított, de jelenleg is hatályban lévő 1949. XX. törvény 64.§-ban foglaltakra, amely jogszabályi hely szerint a Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van arra, hogy egyedül, vagy másokkal írásban panaszt terjesszen az illetékes állami szerv felé, illetve a 2004. évi XXIX. törvénynek a közérdekű kérelmekkel, panaszokkal és bejelentéssel kapcsolatos eljárásról rendelkező 141.§. , 142.§. és a 143.§-ban foglaltakra.

Üdv. :)

peacet # 2010.03.12. 08:52

Kedves Szakértők!
Próbálok utánanézni, hogy hogyan, mire vagyok/leszek jogosult, helyzetem a következő:
Fiaim 2008. decemberében születtek, ezt követően tgyáson voltam, jelenleg gyed-en vagyok. Éppen terveztem az újbóli munkába állásomat, de most kiderült, hogy újra babát várok, aki még az idén meg fog születni.
A várandósság ellenére úgy tervezem, hogy májustól ténylegesen visszamegyek dolgozni (gyed-et lemondom és gyest igénylek).
Kérdésem, hogy mi lesz a tgyás/gyed alapja? A tavalyi, 2009-es teljes évi jövedelmem? Vagy esetleg a mostani fizetésem, amit e pár hónap alatt kapok?

Amikor az ikrek születtek, az akkori szabályok szerint ikreknél a gyes tanköteles korig jár. Tehát ha a harmadikkal letelik a 2 év, amíg bármilyen ellátást kapok, utána kérhetem újból az ikrekre a gyest?
Még annyit, hogy biztos, hogy a munkahelyem nem fog megszűnni közben, tehát a biztosítási jogviszonyom folyamatos lesz.
Köszönöm előre is a választ!

nandy # 2010.03.12. 09:04

Azért nem kell megijedni, látod a nandy is kedélyesen elbeszélgetett velük. :)

Nem lett volna olyan kedves és barátságos az ellenőr, ha visszaélés gyanúja miatt ellenőrzött volna :)

Dödölle1 # 2010.03.12. 09:04

:)

nandy # 2010.03.12. 09:08

Kérdésem, hogy mi lesz a tgyás/gyed alapja? A tavalyi, 2009-es teljes évi jövedelmem? Vagy esetleg a mostani fizetésem, amit e pár hónap alatt kapok?

Az idei bér lesz az ellátások alapja.

nandy # 2010.03.12. 10:05

Kb. milyen arányban törlik a biztosítási jogviszonyt, illetve milyen arányban tárnak fel az ellenőrzés során más, mulasztási bírságot megalapozó jogszabálysértést?
Az ellenőr által elmondott sztorikból egyetlen egy olyan volt, ahol a jogosultságot megalapozottnak találták. Tehát mondhatni úgy is, hogy elég jól céloznak.

Történik-e, ha igen milyen arányban bírság kiszabása, netán büntető feljelentés szivességi bejelentéses ügyekben?
Erről nem esett szó. Inkább más könyvelőktől tudom, hogy ha visszamenőleg törlik a jogviszonyt, akkor a befizetett járulékos nem lehet sem visszakérni, sem költségként elszámolni. Ez is jelentős büntetésnek számít. Plusz maga után vonhat egy munkaügyi vagy APEH- ellenőrzést.