GYED,GYES, táppénz


Benianyu # 2012.01.10. 10:27

Szép napot

Jelenleg gyeden vagyok 18hónapos kisfiammal. Júniusban lejár a gyeden. Agusztusra várjuk a következő picit.
A kérdésem az lenne, hogy most elmehetnék e táppénzre, ha visszamondom a gyedet? Júniustól mindenképp táppénzre kell mennem. Csak nem tudom ez esetben a munkáltató kirughat e?
Ha gyedről megyek táppénzre, majd tgyásra akkor milyen összegre számíthatok? Ugyan úgy megkapom a fizetéses 70%-át, vagy a tgyás és gyed összegéből számítják ki a 70%-kot?
Hogyan járok jobban anyagilag? Ha most megyek táppénzre, vagy ha csak akkor mikor tényleg szükséges?

köszönöm a segítséget

lacikaPannika # 2012.01.09. 19:22

Sziasztok.

GYESen vagyok a két és fél éves lányunkkal és örömünkre még egy kis lurko fogant meg.... veszélyeztetett terheségem miatt betegállományba kerülök természetesen a gyest le kell mondanom és igy táppénzre kerülök a baba születéséig. A Kérdésem az lenne ,hogy a munkáltatóm ilyenkor megszüntetheti e valamilyen utón a munkaviszonyomat vagy szankcionálhat bármilyen uton modon is. Ja a férjem is ennél a cégnél dolgozott de egy éve munkaügyi biróságnál kötötek ki. /itt gondolok bámi összeférhetetlenségi dologra/
válaszotokat várom elöre is köszönöm.

Stass # 2012.01.08. 16:31

Tisztelt Szakértők!

5 hónapos kismama vagyok. 2012 május közepére várjuk a picinket. Pár éve egy Kft. alkalmazásában állok, ahol (technikai okokból) éppen mostanában (februárban vagy márciusban) fog megszűnni a munkaviszonyom.

A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben, ha jól tudom, a TGYÁS-t, GYES-t, GYED-et a 2011-es év alapján fogják megállapítani?
Olvastam valahol, hogy csak abban az esetben leszek jogosult ezekre az ellátásokra, ha meghatározásuk idején álláskeresési támogatásban részesülök? Ez igaz? Tehát ha február 1-ével szűnik meg a munkaviszonyom, akkor még éppen jogosult leszek? (Mivel úgy tudom, az álláskeresési járadék 3 hónapig /90 napig/ jár, és ha jól számolom, akkor a járadék időtartama alatt, éppen a harmadik hónapban igénybe tudom már venni a TGYÁS-t. -Akkor ez így rendben lesz?).

Elnézést a szedett-vedett megfogalmazásért, de sajnos így sikerült. :) Kicsit aggódom, hogy miként fognak alakulni ezek a dolgok.

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

Kata85os # 2012.01.08. 11:30

Kedves Dödölle1 ! Köszönöm szépen a választ, érthető volt! További Szép napot kívánok! :)

Gabicsek # 2012.01.07. 21:07

Feltehetően késve adtad le, ezért majd amikor januárban bérszámfejtenek, akkor fogják elszámolni. És a januári bérszámfejtés után ugye február elején szokták megkapni a bért (vagy táppénzt). Ha decemberben karácsony előtt adtad volna le a decemberi bérszámfejtésnél, (ami nem lehetséges) akkor kaptál volna januárban táppénzt. Ez mindenhol így működik.

AnnaMK # 2012.01.07. 20:08

Tisztelt Szakértők!
Az a kérdésem, hogy:
1.)A GYED-hez jelenleg, hány nap biztosítási jogviszony szükséges? Ebbe beleszámít-e a egyetemi tanulmányok idejéből valamennyi?
2.) Ha egyszer teljesítem a GYED-hez szükséges minimum munkaidőt, de a szerződésem csak határozott idejű, akkor elég-e ez az idő arra, hogy akár négy gyerek után is megkapjam a 4x2 évnyi GYED-et?
Köszönettel:
B-P. Anna

odoragi # 2012.01.07. 16:14

Kedves Hozzáértők!
Munkáltatóm tb kifizetőhely. November 29. óta táppénzen vagyok (állapotos vagyok, veszélyeztetett). Január 05-én leadtam munkahelyemen táppénzes papíromat dec.19-től jan. 01-ig szóló időtartamra. Munkáltatóm azt mondta, hogy sajnálja, de ezt majd csak a következő hónapban tudja nekem elszámolni, januárban már nem. Valóban megteheti? Milyen kötelezettségei vannak ilyen esetben a munkáltatónak? Vagy én hibáztam, mert "késve" adtam le a táppénzes papírt? Előre is köszönöm válaszukat!

Gubóka # 2012.01.07. 08:39

Kedves Szakértők!
Én a TGYÁS és GYED számításról szeretnék érdeklődni, mert az interneten lévő információk összezavartak.
Én már 5éve dolgozom egy cégnél megszakítás nélkül, most decemberben kiderült, hogy kismama vagyok. Olyan munkahelyen dolgozom, ahol magas a zajszint és vegyszerekkel dolgozunk, így minden babát váró táppénzre megy mihelyst megtudja állapotát.
Én most 2012.01.02-től táppénzen vagyok, augusztus 23-ra vagyok kiírva. Az lenne a kérdésem, hogy a TGYÁS után a GYED számításnál melyik évemet veszik alapul?

Válaszukat előre is köszönöm!!

adam- # 2012.01.06. 21:10

Az előző írásommal kapcsolatban:

  • A levelet nem olvastam, ezért merült fel bennem, biztos van ilyen jogszabály módosítás?
  • Nekünk a jövő hónapban kell menni újból vizsgálatra, akkor már most keressük meg a megyei gyermekszakorvost, hogy időpontot kapjunk hozzá?

Köszönöm!

adam- # 2012.01.06. 19:14

Kedves Szakértők!

Egyik ismerősöm olyan levelet kapott a MÁK-tól, hogy tartós betegséghez szükséges orvosi igazolást csak a megyeileg illetékes szakorvos állíthat ki. Ez volt a levél lényege. A kezelő orvost felkereste, de ő nem tudott erről a változásról.
Milyen jogszabály változott januártól? Hol lehet ennek utána nézni?

Válaszotokat köszönöm

peti23 # 2012.01.06. 16:35

Olyan kérdésem van ,hogy barátnő várandós most derült ki de december 9-én megszűnt a munkaviszonya és most mi az ami jár neki mit járhat neki?
Ebben tud valaki segíteni?
Előre is köszönöm!

galszilvia # 2012.01.06. 12:14

Kedves Dödölle1,

Igen és utána írtam is, hogy rájöttem a GYED-et csak szülő kaphatja, a nagyszülő mehet GYES-re.
És, egyébként igen, megvan az apának a folyósításhoz szükséges jogviszony - és csak akkor menne ez a dolog, ha nagyon nem megy a jelenlegi munkahelyén a helyzet.

Köszönöm a segítségét!

79csillag # 2012.01.06. 11:23

Kedves Dödölle1!
Nagyon köszönöm szíves válaszát!
Természetesen nem úgy gondoltam elhelyezkedni, hogy a régi munkáltatóm tudta kívül.
Mindenképp bejelentettem volna, és nem is törvényi kötelezettség miatt, hanem a saját lelkiismeretem miatt.
De felmerült bennem egy kérdés, bocsánat.
Jelenleg ugye fiz. nélkülin vagyok a cégemnél. Ez idő alatt létesíthetek munkaviszonyt máshol???

katica76 # 2012.01.06. 10:50

Tisztelt Szakértők!
A kérdésem az lenne, hogy GYES mellett tanítanék 6 órában, lehetséges-e, hogy annyi túlórát vállaljak, ami egész állásnyi (a szerződésem részmunkaidős), vagy a ledolgozott órák száma nem lehet több 6 óránál?
(Heti kötelező 22 óra egész állásban, ez 6 órás státuszban heti 16 óra, de lenne 6 túlórám állandó helyettesítésből. Így a szerződés szerint 6 órás állásom van, de a letanított órák szerint egész állásnyi időt töltenék az iskolában).
Köszönöm!

Dödölle1 # 2012.01.06. 10:06

galszilvia

L nézést, ha az előzmények ismerete nélkül beleelegyedek, de a legutolsó bejegyzésére feltétlenül reagálnék:

1. GYED-re (GYERMEKGONDOZÁSI DÍJ) csak a szülő (apa, anya) jogosult a nagyszülő főszabály szerint nem!!!!

2. Azt írja: "Apuka eljön GYED-re (mondjuk 2-3 hónapig) és amikor Ő talál munkát visszamondja a GYED-et,"

Az apuka is csak akkor kaphat GYED-et, ha a jogosultsági feltételnek megfelel azaz az igényléskor biztosított és az igénylést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.

Önnek is javaslom kettővel ezelőtti hozzászólásom végén ismertetett lehetőség kihasználását.

Viki80 # 2012.01.06. 10:04

T. Szakértők!

Az alábbi kérdésekben kérném a segítségüket:
Kisfiam 2010.02.23.-án született.
Táppénz 2010.02.13-2010.02.22
Tgyás 2010.02.23.-2010.08.09.
Gyed 2010.08.10.-2012.02.23
2. gyermekemet 2012.06.10.-re várjuk.
Munkaviszonyom fennáll, 2009.12.11 óta, szerződés szerinti bérem bruttó 100.000 ft.

Ha a gyed lejárta után (2012.02.24-től) táppénzre mennék, akkor mi lesz a táppénz alapja (szerz. Bér, minimálbér, stb) ?
Öregségi nyugdíjas dédi elmehet a gyermekkel Gyesre, amíg én táppénzt kapok?

Ha igénybe veszem a táppénzt a 2. gyerek születéséig, ez befolyásolja majd a Tgyás és Gyed alapját? Ekkor mi lesz a Tgyás és Gyed alapja?

Ha nem veszem igénybe a táppénzt, hanem gyesre megyek majd onnan Tgyásra és Gyedre, akkor mi lesz az ellátások alapja?

Válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel: G. Viktória

galszilvia # 2012.01.06. 08:37

Közben megint "bújtam" a netet: és rájöttem, hogy csak GYES-t igényelhet és csak a nagyszülő...

galszilvia # 2012.01.06. 07:34

Kedves Anne01,

Köszönöm a segítséget!
Úgy néz ki, hogy vissza kellene mennem dolgozni, dehát így jövünk ki valahogy a bevételeinkből.

Ezzel kapcsolatban is van egy-két "fehér-foltom":
Ha ki akarnának rúgni időközben (mert védettség ide vagy oda, ha akarja megoldja, hogy ki tudjon rúgni...) akkor úgy tudom vissza tudok menni GYED-re (szüneteltetni kell a GYED-et a munkába visszatéréstől kezdve).
VISZONT ha most én visszamegyek dolgozni Apuka eljön GYED-re (mondjuk 2-3 hónapig) és amikor Ő talál munkát visszamondja a GYED-et, majd ezután ha engem ki akarnának rúgni újra igényelhetem a GYED-et (a lejártáig) magamnak?? Kicsit zavaros, de remélem azért érthető.
És mégegy kérdés: Úgy tudom nagyszülő igen, de apai-testvér eljöhet GYED-re?

Köszi a segítséget!

üdv,
Szilvi

Dödölle1 # 2012.01.06. 07:08

79csillag # e-mail 2012.01.05. 22:32 Tisztelt Szakértők!
Jelenleg GYED-en vagyok, 2012 júliusig. Anyagi okokból vissza szeretnék menni dolgozni, de ez a jelenlegi munkahelyemre nem lehetséges,( nem is nagyon kívánkozom) végrehajtás alatt van.
Tervem az, hogy keresek másik munkahelyet. A kérdésem az lenne, hogy ha esetleg találnék munkát, akkor ott is védett lennék a rendes felmondás alól, míg a gyermekem be nem tölti a 3 évet?
tisztán azért kérdezem, mert akkor eléggé kiszúrok az új munkahellyel, nem?)

Az új munkahely valószínűleg próbaidőt fog kikötni. A próbaidő alatt a munkaviszonyt bármelyik fél azonnali hatállyal megszüntetheti! Erre az időszakra (próbaidő) nem vonatkozik a "felmondási védelem".

A Mt. 90. §. (1) e) értelmében a mtató nem szüntetheti meg a mv-t rendes felmondással a gyermek 3 éves koráig, azaz az új jogviszonyban is él a felmondási védelem, ami azonban csak rendes felmondás ellen véd!

Felhívom a figyelmét az Mt. 108 szakaszára, amely szerint ha a mv. alatt új mv-t létesít köteles azt a munkáltatójánál bejelenteni!

Aztán egy olyan is megfordult a fejemben, hogy ha jól tudom, a GYED-et meg lehet szakítani átmeneti munkába állással, és utána is kaphatom a GYED-et, de csak a gyermek 2 éves koráig, és nem számolják újra. Megtehetem azt, hogy ha nem jön be a meló,akkor visszamegyek GYED-re? Aztán pedig GYES? ( hát ez is khm.... érdekes)

Igen, a megállapított GYED-et bármikor megszakíthatja és mint megszerzett jogot a Gyed-re való jogosultság időtartama alatt bármikor visszakérheti, azonban azt nem számolják újra, a már megállapított összegben folyósítják tovább.

Köszönöm válaszukat :)

79csillag # 2012.01.05. 21:32

Tisztelt Szakértők!
Jelenleg GYED-en vagyok, 2012 júliusig. Anyagi okokból vissza szeretnék menni dolgozni, de ez a jelenlegi munkahelyemre nem lehetséges,( nem is nagyon kívánkozom) végrehajtás alatt van.
Tervem az, hogy keresek másik munkahelyet. A kérdésem az lenne, hogy ha esetleg találnék munkát, akkor ott is védett lennék a rendes felmondás alól, míg a gyermekem be nem tölti a 3 évet?
( tisztán azért kérdezem, mert akkor eléggé kiszúrok az új munkahellyel, nem?)
Aztán egy olyan is megfordult a fejemben, hogy ha jól tudom, a GYED-et meg lehet szakítani átmeneti munkába állással, és utána is kaphatom a GYED-et, de csak a gyermek 2 éves koráig, és nem számolják újra. Megtehetem azt, hogy ha nem jön be a meló,akkor visszamegyek GYED-re? Aztán pedig GYES? ( hát ez is khm.... érdekes)
Köszönöm válaszukat :)

anne01 # 2012.01.05. 20:17

galszilvia

Mielőtt félreérthető lenne, javítom az előző hozzászólást.
Ha gyedbe szülsz akkor,
tgyás alapja:
Ha az anya nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető jövedelemmel, akkor a terhességi-gyermekágyi segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének (2011-ben 156.000 Ft) harmincad része.
Ha azonban az anya – egészségbiztosítási járulékalapot képező – tényleges jövedelme az irányadó időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a terhességi-gyermekágyi segélyt a tényleges, ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani.

gyed alapja:
Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.

Olvasgatásra:
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF

anne01 # 2012.01.05. 19:54

galszilvia

  • A terhesség felmondási védelmet jelent.
  • Ha aláírod akkor igen, ha nem, akkor nem. A te érdeked mit diktál?
  • Tgyást jól számoltad, gyedet nem. Gyedből 16% szja-t és 10% nyugdíjjárulékot vonnak.

Mivel gyedbe szülsz, nem a szerződés szerinti béred lesz az alap, hanem a következő szabály fog érvényesülni:
Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás (ez esetedben a gyed)alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.

Dödölle1 # 2012.01.05. 17:06

Kata85os 2012.01.03. 11:27 Tisztelt Szakértő!
Először is Boldog Új Évet kívánnék.

Ezúton kérném szépen a segítségét, mert mindenhol és mindenkitől csak találgatásokat kapok, hallok.
2011 szeptember elsejétől dolgozom a mostani munkahelyemen.
November 30.tól kórházi ellátásban részesültem, ezáltal december 4.-től táppénzen vagyok. A diagnózisom fenyegető vetélés csak volt) Mára már egészséges kismama vagyok, 15 hetes.

Rögtön a lényegre is térek: Munkám fizikai jellegű, takarítok egy Intézményegységben ahol a fertőzésveszély is előfordul. Nőgyógyászom javaslatot adott volna háziorvosomnak, hogy írjon ki a továbbiakban teljesen a terhességem végéig mivel indokolt lett volna. Én ezt nem szerettem volna elfogadni, előbb szerettem volna utána járni, mégis meddig pihenhetek itthon.

Bár van információm, kérem segítsen, jól tudom- e ezeket: Mivel 3 hónapot dolgoztam(november 30ig)és decembertől táppénz állományban vagyok, úgy tudom, nem tölthetek több időt táppénzen, mint ahány ledolgozott munkanapom van. Én esetemben 3 hónap. Ez lenne az első kérdésem, ez így korrekt?Ha bármi bajom lenne a terhességem folyamán, nem lehetnék többet táppénzállományban mint 3 hónap?

Az, hogy ki mennyi ideig jogosult táppénzre több dologtól függ, de leegyszerűsítve igen, így korrekt.
A jogszabály úgy fogalmaz, hogy nézzük meg, az igénylőnek mióta van folyamatos biztosítása azaz mióta dolgozik? Ha nincs előző munkaviszonya, vagy van, de a két munkaviszony (helyesen biztosítási jogviszony) között 30 naptári napnál hosszabb a megszakítás akkor csak annyi nap táppénzre jogosult, ahány naptári nap biztosítási jogviszonnyal rendelkezett a belépéstől a keresőképtelenséget megelőző napig.

Amennyiben az előző jogviszony vége és az új, szeptemberi jogviszony kezdete között nem volt 30 napnál hosszabb megszakítás, úgy ezen előző biztosításban töltött napokkal az előbb meghatározott táppénz jogosultság meghosszabbodik. Javaslom, hogy keresse fel a TB kifizetőhelyet, vagy az egészségbiztosítási pénztárat és kérje az ezzel foglalkozó szakemberek segítségét. Lásd a végére bemásolt tájékoztatót

Továbbá:a tavalyi évben kicsivel több mint 180 nap biztosított munkaviszonyom van, azzal a csavarral, hogy az első három hónap az év elején, a köv.közel 4 hónap pedig a nyár közepétől számítva.(előző munkahelyem->Henkel,3hét)
Tehát a két időintervallum között jelentős kihagyás van amit regisztrált munkanélküliként töltöttem, járandóságot nem kaptam.
A második kérdésem az lenne,ezen információk alapján jogosult vagyok- e egyáltalán a GYED-re?
Válaszát türelmesen várom, előre is köszönöm:
Kismama""

A szülés napjától a szülési szabadság tartamára (ez 24 hét) -ha a jogosultsági feltételeknek megfelel- terhességi gyermekágyi segély, majd ezt követően gyermekgondozási díj folyósítható.

Mindkét ellátásnak két feltétele van, amelyeknek -főszabály szerint- egyszerre (konjuktív módon) kell teljesülni.

Az első: Az igénylő legyen biztosított, azaz legyen munkahelye.

A második: A szülést megelőző 2 éven belül legyen 365 nap biztosításban töltött ideje.

Ha Ön a szüléskor, ill. a Thgy és GYED igénylésekor ezen két feltételnek megfelel akkor jogosult mind Thgy, mind GYED ellátásra.

Amennyiben a táppénzjoga lejártát követően otthon marad akkor un. igazolt, nem fizetett távolléten lesz. Mivel erre az időre nem kap bért a Tbj. 8. § c) értelmében szünetel a biztosítása, azaz ezen napokat a szükséges 365 napba beszámítani nem lehet.

Ettől részletesebb tájékoztatásért forduljon bizalommal az Egészségbiztosítási Pénztárhoz.

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását. (TB Kifizetőhely működtetése annál a foglalkoztatónál kötelező, ahol a biztosítottak száma eléri, vagy meghaladja 100 főt Lásd: 1998. évi XXXIX. törvény 9. § )

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérje meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert Ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbálja lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 30 naptári napot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)
Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét. Ezen túlmenően az egészségbiztosító/kifizetőhely késedelmes igényelbírálás esetén az Ebtv. 69. § értelmében az Art.-ban meghatározott mértékű kamatot is köteles fizetni az igénylőnek, ha a kamat összege meghaladja az 1.000 Ft.-ot.

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS,TGYÁS vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. „új”, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.
Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, www.oep.hu valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel, THGY-val és GYED ellátással kapcsolatos fejezeteit.
http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

További ismereteket szerezhet a
http://www.tbinfo.eoldal.hu/

szakmai honlapon.

Az, aki THGY és GYED ellátásokra nem jogosult a GYES, a családi pótlék és az egyszeri anyasági támogatás jogosultsági feltételeiről itt tájékozódhat:

http://www.allamkincstar.gov.hu/…rmekgondozas?…

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Kata85os # 2012.01.05. 14:29

Tudna valaki segíteni a január 3.- án feltett kérdésemre? Nagyon várom. Ha tudok, én is segítek majd szívesen. Köszönöm.

femo76 # 2012.01.05. 12:12

Nagyon köszönöm a választ, szerintem jó néhány ikres anyukának segítettünk!:-)

Ágnes