GYED,GYES, táppénz


kovacsmarta71 # 2010.03.01. 17:26

Tisztelt Szakértők!

A problémám eléggé összetett, a következő lenne.
2004. június 1.-től dolgozom a jelenleg felszámolás alatt álló Interfruct Kft-nél. 2004 végén teherbe estem, amiből 2005. július 28.-án született kisfiam Marcell. 2004 novemberében kivettem a még maradék szabadságomat a 2004-es évre, majd szülésig táppénzen voltam. Fiammal először Terhességi Gyermekágyi Segélyen (180 nap), majd GYED-en voltam. Közben megszületett kislányom Míra 2007. március 12.-én. Vele újrakezdődött a TGYÁS, majd GYED, jelenleg pedig GYES-en vagyok. 2010. március 12.-én tölti be kislányom a 3. életévét. A munkahelyem megszűnésekor, amikor felszámolás alá került a cég, biztosított a felszámoló arról, hogy minden nekem járó illetéket megkapok, amint fel tud nekem mondani, ami akkor lehetséges, ha kislányom betölti harmadik életévét. Jelenleg tehát ezek szerint még munkaviszonyban állok.

Kérdéseim a következők lennének:

  1. Milyen járandóságokra vagyok jogosult, miket igényelhetek a felszámolótól mikor felmond nekem. (szabadságok, végkielégítés, stb.)
  2. Ha kapok végkielégítést, akkor mikor mehetek el újra dolgozni, egyáltalán mikor leszek jogosult munkanélküli segélyre, ha nem találok munkát.

Előre is köszönöm válaszukat.

Kovács Márta

anne01 # 2010.03.01. 17:48

FöMö

Ha csak ennyi adatot árulsz el, nem csoda, hogy nem kapsz egyértelmű választ. Írd le 2008-tól a jogviszonyaidat (munkaviszony, munkanélküli, táppénz stb.), időrendi sorrendben, pontos dátumokkal (év, hó, nap, tól, ig). A kérdésedből még az sem derül ki, hogy jelenleg biztosított vagy -e egyáltalán.

juli7233 # 2010.03.01. 18:43

Kérem segítsenek!Terhes vagyok és táppénzen vagyok,de megszünt az állásom,ilyenkor kapok e tovább táppénzt?Kapok e majd gyedet?Segítségüket köszönöm!Egy aggódó anyuka.

Chester # 2010.03.01. 19:21

Tisztelt Szakértők!

2010. márc. 24-re várom első gyermekem. Táppénzen vagyok okt. 1. óta,a szülés napjától mennék szülési szabira. Határozott idejű munkaszerződésem van, ami 2010. ápr. 30-án meg fog szűnni. (2004-től folyamatos volt a munkaviszonyom.) Az lenne a kérdésem, hogy a munkaviszonyom megszűnése után is jár a TGYÁS? Ki fogja azt nekem fizetni? Jogosult leszek a GYED-re?
előre is köszönöm a segítséget. Chester

Dödölle1 # 2010.03.02. 07:19
Sajnos minél többször megyek el az OEP-hez érdeklődni, annyiszor állítanak mást. FöMö --------
  1. Amennyiben valóban így van az szomorú.
  2. Miből gondolod, hogy itt nem fogsz hasonlóképpen járni?

3.A fentieknek -többekközött- az az oka, hogy Te sem fogadtad meg a tanácsomat, miszerint az érdemi válaszhoz célszerű az alábbiak szerint eljárni.

4.Ezzel összhangban van anne01 kérése, miszerint érdemi válaszhoz pontos adatok szükségesek.
Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazo­lások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, – ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás – az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2010.03.02. 08:30
Kérem segítsenek!Terhes vagyok és táppénzen vagyok,de megszünt az állásom,ilyenkor kapok e tovább táppénzt?Kapok e majd gyedet?Segítségüket köszönöm!Egy aggódó anyuka. juli7233
A megadott adatok az érdemi válaszhoz nem elégségesek.

Főszabály szerint a munkaviszony megszűnése után legfeljebb 30 napig folyósítható táppénz, azonban jó lenne tuddni, hogy a fenti munkaviszony pontosan mikor kezdődött, előtte volt-e munkaviszonyod, mettől-meddig, hány napig voltál az elmúlt 1 évben táppénzen stb. mivel ezen adatok mind befolyásolhatják az igényjogosultságot.

Javasolom, hogy kérdéseidet a táppénzt folyósító szervnek tedd fel, ők tudnap pontos választ adni.

A THGY és GYED jogosultsággal is hasonló a helyzet. A megadott adatok nem elégségesek a pontos válaszhoz, mivel nem ismert a jogviszony kezdete, illetve a szülés várható időpontja.

Neked is javasolom az alábbiakat:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) az ügyfelek tájékoztatását.
Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazo­lások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, – ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás – az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

nandy # 2010.03.02. 08:35

Kérem segítsenek!Terhes vagyok és táppénzen vagyok,de megszünt az állásom,ilyenkor kapok e tovább táppénzt?Kapok e majd gyedet?Segítségüket köszönöm!Egy aggódó anyuka.

A biztosítási jogviszony megszűnése után még 30 napig jár a táppénz, tovább nem. Valamint ahhoz, hogy TGYÁS/GYED-et kapjál, a szülés napján is biztosítottnak kellene lenned.

A kérdés inkább az, hogy hogyan szűnt meg a munkaviszonyod, hisz a terhesség már önmagában véd a rendes felmondás ellen, a táppénz szintén. Azaz csak rendkívüli felmondással, a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével, határozott idejű szerződés lejártával vagy közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszony.

nandy # 2010.03.02. 08:44

1.Milyen járandóságokra vagyok jogosult, miket igényelhetek a felszámolótól mikor felmond nekem. (szabadságok, végkielégítés, stb­.)
2.Ha kapok végkielégítést, akkor mikor mehetek el újra dolgozni, egyáltalán mikor leszek jogosult munkanélküli segélyre, ha nem találok munkát.

A felszámoló legkorábban 2010. április 11-ével mondhatja fel a munkaviszonyt (előbb is közölheti a felmondás tényét, de nem kezdődhet el ezen időpont előtt a felmondási idő).

Egyrészt ki kell majd fizetnie az évek során ki nem adott szabadságokat. Valószínűleg a szabi egy részét 03.12. és 04.11. közötti időszakban ki fogja adni, tehát csak a maradékot fizeti pluszban.

A felmondási idő 5 év munkaviszony után legalább 30+15 nap, ettől több is lehet, ha volt Kollektív Szerződés, vagy a munkaszerződésedben több van írva.

Jár még kéthavi végkielégítés is, ill. több, ha...

Fontos tudni, hogy a "munkába visszatérő" dolgozó bérét emelni kell, ha időközben a cégnél volt bérfejlesztés. Nálad ez sanszos, mert 2005. óta otthon vagy... Tehát a szabimegváltást stb. már az emelt bérrel kell fizetniük!

nandy # 2010.03.02. 08:46

A másik kérdésedre:

Akár a felmondási idő alatt is elmehetsz másik munkahelyre (ha a munkáltató felmentett a munkavégzés alól, a fele időtartamra kötelező).
De álláskeresési járandóságra csak a felmondási idő letelte után vagy jogosult, akkor szűnik meg ténylegesen a munkaviszonyod.

Dödölle1 # 2010.03.02. 12:19

Tisztelt Szakértők!

2010. márc. 24-re várom első gyermekem. Táppénzen vagyok okt. 1. óta,a szülés napjától mennék szülési szabira. Határozott idejű munkaszerződésem van, ami 2010. ápr. 30-án meg fog szűnni. (2004-től folyamatos volt a munkaviszonyom.) Az lenne a kérdésem, hogy a munkaviszonyom megszűnése után is jár a TGYÁS? Ki fogja azt nekem fizetni? Jogosult leszek a GYED-re?
előre is köszönöm a segítséget. Chester

--------
Az lenne a kérdésem, hogy a munkaviszonyom megszűnése után is jár a TGYÁS?

A megadott adatok alapján igen.

Oka:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

40. § (1) Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, és

  1. a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül,

    vagy

  2. a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon túl táppénz, illetőleg baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.

Ki fogja azt nekem fizetni?

Amennyiben a volt foglalkoztatónál van TB kifizetőhely úgy Ők ha nincs a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár.

Jogosult leszek a GYED-re?
A megadott adatok alapján igen.

Oka:
42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,
  2. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,

További kérdéseiddel fordulj bizalommal a REP PEEO Osztályvezetőjéhez.

Ennek módját lásd az előző hozzászólásaim végén.

Üdv. :)

78Betty # 2010.03.02. 13:37

Tisztelt Szakértő!

Abban szeretném kérni a segítségét, hogy világosítson fel a következő témában. 2001 óta állok alkalmazásban egy cégnél. Ezt a céget, tavaly kezdték el felszámolni. Azóta én táppénzen vagyok és ha minden igaz, akkor most teherbe estem. Azt szeretném tudni, mivel 8.hónapja vagyok táppénzen, hogy ha lejár az 1 év akkor továbbra is kaphatok még táppénzt vagy valami másfajta "segélyt"? Illetve az 1 év lejárta után a felszámoló felmondhat nekem?

Köszönettel Bettina

ivette # 2010.03.03. 10:46

ÜDVÖZLÖM!

OLYAN KÉRDÉSEM LENNE, HOGY FEBRUÁR 1-ÉVEL MEGSZÜNT A MUNKAVISZONYOM,DE A PAPÍROKAT CSAK 8-ÁN KAPTUK MEG ÉS AKKOR MENTEM EL MUNKANÉLKÜLIRE. EZ A KÖZTES 1 HÉT MEGSZAKÍTJA A BIZTOSÍTÁSOM VAGY IGY IS FOLYAMATOS MARAD?
EGYÉBKÉNT MÁR 1-ÉN LEJELENTKEZHETEM VOLNA A MUNKAÜGYÖN PAPIROK NÉLKÜL, DE EZT SAJNOS CSAK UTÓLAG TUDTAM MEG.
AZÉRT LENNE NEKEM EZ FONTOS MERT SZERETNÉK SZÜLNI JÖVŐRE ÉS AZ ELÖZŐ KÉT ÉVET NÉZNÉK, ÉS NEM TUDOM HOGY IGY MEGSZAKADT E VAGY NEM A BIZTOSÍTÁS.
VÁROM VÁLASZÁT.
KÖSZÖNETTEL:IVETT

Dödölle1 # 2010.03.03. 11:13

Nyugodt lehet, ebből a szempontból a biztosítása folyamatos.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

46. §. 7) A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs.

Üdv. :)

hhhhh # 2010.03.03. 12:01

Tisztelt Szakértő!
A Gyed alatt a munkáltatóm elfelejtette a határozott munkaszerződésem lejáratánaknapján postázni a papírjaimat és elszámolni. Felhívták a figyelmem mi szerint ebben az esetben a munkaszerződésem határozatlanná változott. Most lejár a gyedem mi a teendőm milyen jogokkal rendelkezem a munkáltatómmal szemben? Gondolok szabadság, végkielégítés felmondási idő stb.
Köszönöm a válaszokat!

Endzsy78 # 2010.03.03. 13:38
Tisztellt Szakértők! Megbízási szerződéssel dolgoztam 2008.06.-tól -
  • 2009.03.hó ig aztán kiskönyves munkaviszonyra válltoztatták érdeklődni szertnék hohy jogosúlt leszek -e a gyedre?Talán be kéne jelentkeznem a munkaügyi központba munkanélküliként?Kérem segítsenek!!!!!
Dödölle1 # 2010.03.03. 15:22
Tisztellt Szakértők! Megbízási szerződéssel dolgoztam 2008.06.-tól – 2009.03.hó ig aztán kiskönyves munkaviszonyra válltoztatták érdeklődni szertnék hohy jogosúlt leszek -e a gyedre?Talán be kéne jelentkeznem a munkaügyi központba munkanélkülikén­t?Kérem segítsenek!!!!! Endzsy78 --
  • "jogosúlt leszek -e a gyedre?"

Válasz:

Nem.

A GYED-nek két feltétele van, amelyeknek egyidejűleg kell fennállniuk.

1. Feltétel: Főszabály szerint az igénylőnek biztosítottnak kell lennie. Az alkalmi munkavállalói kiskönyvvel foglalkoztatott személy a Járulék Törvény szerint nem biztosított, így GYED-re sem jogosult.

2010.04.30. utáni szülés esetén a 2. feltétel: A szülést megelőző 2 éven belül 365 nap biztosításban töltött idővel kell rendelkeznie.

További kérdéseivel jevasolom megkeresni a REP PEEO Osztályvezetőjét, akivel időpont egyeztetés után átbeszélheti a lehetőségeit és aki minden kérdésére teljeskörű választ tud adni.

Ezzel kapcsolatban javasolom az alábbiakat elolvasni, hátha segítséget jelent:
Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) az ügyfelek tájékoztatását.
Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazo­lások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, – ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás – az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

durmi # 2010.03.03. 16:50

Tisztelt Szakértő!

Az új rendszerben a GYES még munkaviszonynak számít?

Köszönöm!

and922 # 2010.03.03. 19:32

Üdv. kérdésem következő lenne.Nejem 5éve gyes ,gyeden van 3gyermekünk született a legkisebb sajnos down szindrómás ezértugynézki hogy nemnagyonfog visszamenni dolgozni . A szabadsága 5éve bentvan állitólag nemfizetik ki csak akkor ha visszamegy dolgozni de sajnos nembiztos hogy valaha visszamegy a szabadság nemveszel vagy mit lehetne tenni?

Dr. Botond Ferenc # 2010.03.03. 21:23

Tisztelt Szakértő !

http://www.spiritaker.atw.hu/lelek.php?…

Ezen az oldalon írt cikkben teljesen FELHÁBORÍTÓNAK találom 2. 6. és a 13. pontot ! Éppenezért teljes mértékben elhatárolódom az ilyen témákkal foglalkozó szakértői véleményektől!
Továbbá remélem a jövőben változni fog a helyzet az országban !!!

VISZONTNEMLÁTÁSRA!

BubuNr1 # 2010.03.04. 08:04

Tisztelt Szakértő!

Helyzetem viszonylag egyszerűnek mondható, mégsem találok egzakt választ néhány fontos kérdésemre. Remélem, Ön tud nekem segíteni.

2007. nov. 6-án született a fiam, előtte márciustól voltam a szülésig betegállományban, ezt megelőzően 8 hónapig aktívan dolgoztam a cégnél. Tgyás, gyed, gyes, annak rendje és módja szerint megvolt/van; gyes 2010 nov. 6-ig.

Munkáltatóm már utalt rá, hogy nem fognak tudni visszavenni - már ez önmagában nem tetszik, tekintve, hogy a pozícióm megvan, valaki más tölti be jelenleg, tehát kötelességük lenne visszavenni, de erőszakkal, jogi útra terelve a dolgot nem szeretnék ott dolgozni.

Ha valóban így lesz, mi az, amit nekem ki kell fietniük?
Gondolok itt a szabadság mértékére (tgyásra ÉS utána egy évre jár, vagy összesen egy évre? - ez nagyon fontos kérdés számomra. Pótnapokról korábban nem nyilatkoztam, tehát azok is járnak visszamenőleg is, igaz?), védettség (mennyi ennek időtartama? ez már "leketyeghet" a szabadság töltése alatt is?) felmentési idő, végkielégítés? A három év munkaviszony megvan, ha a gyermekemmel itthon töltött idő is beleszámít ebbe.
Végső soron az (is) érdekel, mikor mondhat fel nekem hivatalosan és jogszerűen? Már a megkezdett szabadság letöltése alatt is?

Közös megegyezéssel nem szeretnék semmit aláírni, úgy tudom, ekkor járnék a legrosszabbul. Vagy nincs igazam?

Nagyon hálás lennék, ha erre a sok kérdésre válaszolna nekem, már egy ideje rágódok rajta, és nem kapok sehol választ...

Előre is nagyon köszönöm segítségét!
BubuNr1

nandy # 2010.03.04. 08:33

Pedig ha egy picit visszaolvastál volna, tudnád a válaszokat...

2010. nov. 6-ig és még utána 30 napig a munkáltató küldhet el rendes felmondással. Ha ő mond fel, akkor a felmondási idő felére kötelezően fel kell mentenie a munkavégzés alól. A másik felében és a 30 napos védelem alatt kiadhatja a szabadságaidat.
Szabadság jár a TGYÁS idejére ÉS a GYED első évére. (A TGYÁS ugyanis munkajogilag nem fizetés nélküli szabadság, hanem szülési szabadság, melyet a tv. külön nevesít)

Közös megegyezést nem kötelező aláírni, akkor érdemes, ha jobb feltételeket ajánlanak benne, mi

hhhhh # 2010.03.04. 08:39

Nandy!
Olvastam elöző válaszodat, én is hasonló cipőben járok.
Tehát a felmentési idő az lehet a szabadság alatt is vagy az a letöltött szabadság után következik.
Köszönöm

böbe78 # 2010.03.04. 16:15

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy segítsen egy jogi kérdésben! A mostani jogszabályok szerint hogy van a következő helyzet?:
Én jelen pillanatban GYED-en vagyok. 2008.09.14.-én született meg a kisfiam. Egy vendéglátó egységben dolgoztam addig(és még jelen pillanatban is munkaviszonyban állok)De már az utolsó hónapban el szerettek volna bocsájtani,de nem sikerült a terhesség miatt,mert közbejött. Az lenne a kérdésem hogy a Gyes alatt és után kötelesnek kell-e lennie a munkáltatónak továbbra is alkakmaznia ,és ha igen akkor mennyi a minimum idő amig alkkalmaznia kell továbbra is?Nagyon fontos lenne mert nem igazáz szeretne munkát adni.

Tisztelettel:Böbe

effata # 2010.03.04. 18:22

Tisztelt Szakértő!

A következő kérdéssel fordulok Önhöz: 2009. júliusában szereztem meg a diplomámat és október 1-jével el is helyezkedtem a pályakezdőknek szóló Ösztöndíjas foglalkoztatási program keretében, ami egy év munkaviszonyt jelent. A munkaviszonyom 2010.szeptember 31-én szűnik meg. A férjemmel már szeretnénk gyermeket vállalni, de mivel még nem volt munkaviszonyom így várnunk kellett. Ha szeretnénk az idén szülni, akkor jogusult vagyok a TGYÁS-ra, GYED-re, GYES-re? Amennyire én tudom, ugyan ösztöndíjat kapok, de biztosított vagyok erre az egy évre és a főiskolai évekből is beszámítandó 180 nap. És még egy kérdés: Mi lesz a GYED számításának alapja? Hogyan számolja ki, hogy mekkora összegre számíthatunk? Bruttó 160.000 ft az ösztöndíjam.

Előre is köszönöm a segítségét!
Effata

milumil # 2010.03.05. 10:29

Aki tud segítsen!
Jár e álláskeresési járadék gyes mellett?ugyanis a régi munkahelyemre felszámolás miatt nem tudnak visszavenni,munkát pedig egyenlőre nem találok.
köszönöm a választ!!!