GYED,GYES, táppénz


Pufirizsa # 2012.05.02. 17:09

Dödölle1 # e-mail 2012.05.02. 10:29

A fent megadott adatok figyelembevételével -amennyiben még csak tervezik a babát szülésig meglesz az ehhez szükséges szükséges idő,- ezért igen, kaphat.

Kedves Dödölle1!

2 éven belül kell meglenni a 365 napnak,vagy 1 éven belül?Sajnos annyi mindent olvastam már,hogy már nem értem.
Köszönöm.


Judit

Lenni # 2012.05.02. 13:07

Kedves Pazs és Dödölle!

Köszönöm a reakciókat, de a legfontosabb kérdésemre még mindig nem kaptam választ.
Tudtam, hogy 180 napot beszámítanak a főiskolai tanulmányokból. DE: a maradék 185-186 nap biztosítottságba beszámítható a diákmunka??? Nem a tagság, hanem a ténylegesen, napi nyolc órában végzett munka! Hogy jobban érthető legyek: minden nap irodában dolgozom nyolc órában mint diák a hallgatói jogviszonyom mellett. Az utóbbi 2 évben összesen kb. 300 napot dolgoztam. A hallgatói jogviszony most is fennáll. Ebben az esetben jár GYED vagy sem?

kismami1 # 2012.05.02. 09:16

Kedves Dödölle1!

Köszönöm szépen! Igen, így értettem a kérdést, hogy ha megszakítom a GYED-et, és visszamegyek dolgozni, de utána megszüntetik a munkaviszonyomat (még a gyermek 2 éves kora előtt), akkor igényelhetem-e újra a GYED-et úgy, hogy már nem állok munkaviszonyban.

Dödölle1 # 2012.05.02. 08:29

Pufirizsa # e-mail 2012.04.29. 21:31 Tisztelt Szakértő!

2010.novemberétől 2011.december 24-ig folyamatos munkaviszonyom volt egy cégnél.2011.december 24-től 2011.december 31-ig nem volt bejelentett állásom.Az új munkahelyemen 2012.január.01.-től vagyok bejelentve.
A kérdésem az lenne,hogyha most babát szeretnénk,akkor kaphatok-e rendesen 2 évig gyedet?
Válaszát előre is köszönöm.
Judit

A fent megadott adatok figyelembevételével -amennyiben még csak tervezik a babát szülésig meglesz az ehhez szükséges szükséges idő,- ezért igen, kaphat.

Dödölle1 # 2012.05.02. 08:23

kismami1

A feltett kérdései közül a TB-t érintőre válaszolnék.

"Ha még 2 éves kor előtt szeretnék visszamenni, akkor van-e lehetőség folytatni a GYED-et?"

Főszabály szerint GYED alatt keresőtevékenységet folytatni nem lehet!!!

Amennyiben visszamegy dolgozni, de a jogviszonyát rövid időn belül megszüntetik nincs akadálya annak, hogy a már megállapított GYED-et (amennyiben az igényjogát nem merítette ki) visszakérje és azt passzív jogon folyósítsák az Ön számára.

Dödölle1 # 2012.05.02. 08:18

Emesi!

A bérkompenzáció és a terhességi-gyermekágyi segélyben és gyermekgondozási díjban részesülők számára nyújtott jövedelempótlékról, amelyről a 6/2012. (II. 1.) Korm. rendelet szól két különböző dolog, azokat ne keverje!

A bérkompenzációhoz nem értek, a jövedelempótlékot viszont csak akkor kell határozattal elutasítani, ha arra a biztosított nem jogosult. A jogszabály nem ír elő értesítési kötelezettséget. Lásd az OEP 2012/3 sz. tájékoztatóját az OEP honlapján.

M.Zita # 2012.05.01. 11:21

Kedves Szakértők!

Jelenleg gyeden vagyok itthon a fiammal. A gyed lejár július 28-án. Október elején születik a következő csemete.

Ebben az esetben a gyedet mi alapján számítják? Ugyanannyit fogok kapni, mint most? (7 éve dolgozok határozatlan idejű munkaszerződéssel egy cégnél, ahova bo. 250.000,- forintra vagyok bejelentve)
Hogy járok jobban a 2. gyerekkel igénybe veendő gyed összege kapcsán? Ha otthon maradok gyesen a gyed lejárta és a szülés közt, vagy ha visszamegyek dolgozni és táppénzen vagyok?
Jár ilyen esetben tgyás? Ha igen, és igénybe veszem, akkor az a gyed, amit a lejárta után kapok ugyanannyi lesz, mint amennyi lenne, ha nem veszem igénybe?

A segítséget előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Zita

Pufirizsa # 2012.04.29. 19:31

Tisztelt Szakértő!

2010.novemberétől 2011.december 24-ig folyamatos munkaviszonyom volt egy cégnél.2011.december 24-től 2011.december 31-ig nem volt bejelentett állásom.Az új munkahelyemen 2012.január.01.-től vagyok bejelentve.
A kérdésem az lenne,hogyha most babát szeretnénk,akkor kaphatok-e rendesen 2 évig gyedet?
Válaszát előre is köszönöm.
Judit


Judit

kismami1 # 2012.04.29. 07:14

Tisztelt Szakértők!

Valóban igaz az, hogy az új Munka Törvénykönyve szerint július 1-től ha a gyermek 3 éves kora előtt akar valaki visszamenni dolgozni, de nincs megfelelő munkakör, akkor felmondhatnak? Közalkalmazotti munkaviszonyra is ugyanez vonatkozik?

Ha igen, ez milyen felmondásnak számít, rendes vagy rendkívüli? Jár végkielégítés, illetve felmentési idő? Ha még 2 éves kor előtt szeretnék visszamenni, akkor van-e lehetőség folytatni a GYED-et?

Előre is köszönöm a választ!

Emesi # 2012.04.27. 19:48

Kedves Dödölle1!
Köszönöm a válaszát!
Azért kérdeztem, mert nekem a munkáltató kifizetőhely is, így én tőlük kapom a gyed-et. Most kaptam a munkáltatómtól aláírásra munkaszerződés módosítást, annyi magyarázattal, hogy a kötelező bérkompenzáció miatt. A módosítás arról szól, hogy ez év jan. 1-től emelték a bruttó béremet. Írjam alá és küldjem vissza nekik, ez így rendben van?
És egyébként ha jár a jövedelemkiegészítés nem kellene erről valami értesítést küldeniük?

Dödölle1 # 2012.04.27. 14:05

Lenni # e-mail 2012.04.17. 12:35 Kedves Fórumozók, Tanácsadók!

6 hetes kismama vagyok, 2 éve megszakítás nélkül nappali tagozatos hallgató, emellett három éve rendszeresen diákmunkát végzem tanulás mellett, kb. havi nettó 80 ezer forintos fizetéssel, amiből ugye adót is vontak.

A kérdésem, hogy a nappalis hallgatói státuszból és a diákmunkából kifolyólag jár-e majd nekem gyes, gyed?

A nappalis viszonyom ez év augusztusában lejár, utána levelezőn leszek.

Valószínűleg decemberben fogok szülni. Amennyiben jár, hol kell ezt jeleznem? Kérem, csak azok válaszoljanak, akik biztosan tudják a választ! Előre is köszönöm!!!

Kérdését már nagyjából megválaszolták. Némi kiegészítés:

A GYES alanyi jogon járó juttatás, azaz minden magyar állampolgár kaphatja a szülés napjától. Összege megegyezik as mindenkori öregségi nyugdíjminimummal és a Magyar Államkincstárnál, vagy a Kormányablakoknál kell igényelni.

Aki a feltételeknek megfelel ezen alacsony összeg helyett kaphat a jövedelmével és a járulékfizetéssel arányos THGY ellátást a szülés napjától, vagy az azt megelőző 28 naptól 168 napig (24 hét). Feltétele, hogy legyen biztosított ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezzen 365 nap biztosításban töltött idővel. Azt, hogy ki tekinthető biztosítottnak a Tbj. (1997. évi LXXX. törvény) 5. § taxatíve felsorolja.

Jó, ha tudja, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani
a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot!

Amikor tehát a jogosultsági feltételeket vizsgálja vegye figyelembe ezt is!

A THGY iránti igényt a munkáltatónál kell előterjeszteni (igényelni), mivel az egy munkaviszonyhoz (biztosításhoz) kötött ellátás.

Bővebb tájékoztatásért keresse fel az Egészségbiztosítási pénztár ügyfélszolgálatát, vagy a legközelebbi kormányablakot.

Dödölle1 # 2012.04.27. 13:50

Emesi # e-mail 2012.04.26. 22:05 Tisztelt Szakértő!
Jelenleg gyed-en vagyok. Ha jogosult vagyok a jövedelemkiegészítésre, akkor azt hogyan számolja el a munkáltató? Ebben az esetben emelik a bruttó béremet?

A terhességi-gyermekágyi segélyben és gyermekgondozási díjban részesülők számára nyújtott jövedelempótlék feltételeit a 6/2012. (II. 1.) Korm. rendelet határozza meg. Amennyiben Ön 2011-ről 2012-re áthúzódóan részesül GYED ellátásban és a feltételeknek megfelel, úgy a GYED összegéhez adják hozzá az ezen kormányrendelet táblázatában szereplő jövedelempótlék összegét.

Tehát nem a bérét, hanem a GYED összegét "emelik", és nem a mukéltató, hanem a TB ellátást folyósító szerv, és ami nem biztos, hogy tényleges GYED növekedést jelent, hiszen ezen kompenzáció az adóváltozások miatti GYED (jövedelem) csökkenést hivatott kompenzálni. (A sajtóban ezt úgy kommunikálták, a jövedelempótlék célja az, hogy 2012-ben az adóváltozások miatt senki ne kapjon kevesebbet.)

Gizu # 2012.04.27. 13:26

Tisztelt Szakértő!

Kérdései:
Megszüntethető 1955-ben született nő munkavállaló munkaviszonya közös megegyezéssel?
Ilyen esetben mint mond a "védett korra" vonatkozó jogszabály?
Az öregségi nyugdíjkorhatárt kell figyelembe venni, 64 év - 5 év a védett kor, vagy ha rendelkezik 40 év munkaviszonnyal akkor a kedvezményes/előrehozott nyugdíjkorhatárt kell figyelembe venni - 5 év.
Meglátásom szerint a MT öregségi nyugdíjkorhatárról ír, 89.§. (7), ami 2012-ben 64 év és az előrehozott nyugdíjatás lehetősége csak egy kedvezmény és nem az az irányadó.
Munkaválllalónak értesítenie kell a munkáltatóját, hogy a kedvezményes/előrehozott nyugdíjához az éveinek összesítését a nyugdíjfolyósító igazgatósággal intézteti?

Segítségüket előrre is köszönöm!

Emesi # 2012.04.26. 20:05

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg gyed-en vagyok. Ha jogosult vagyok a jövedelemkiegészítésre, akkor azt hogyan számolja el a munkáltató? Ebben az esetben emelik a bruttó béremet?

pezsgofej # 2012.04.26. 15:04

Tisztelt Szakértő!

2009.05.27-ben született első gyermekem, vele Tgyásban és GYedben is részesültem, majd 2011.05.28-tól a Gyed letelte után terhességi táppénzre mentem, majd 2011.11.30-án meg is született második gyermekem. Születéséig terhességi táppénzen voltam. Születése után igényeltem a Tgyást, amikor ért az első pofon, miszerint nem kaphattam teljes értékű TGYÁSt, csak maximalizált összeget, amit a munkaszerződésem szerződés szerinti összegéből számítottak ki. A cég könyvelője és bérszámfejtője ezt nemtudta 20 éves gyakorlattal a hátuk mögött. Most az lenne a kérdésem, hogy GYED-et milyen feltételekkel kaphatok, és meddig leszek jogosult? A munkaszerződés szerinti jövedelmem alapján, mivel az elég magas volt az első gyermeknél a maximum összegű GYED-et kaptam.
Válaszát előre is köszönöm.

Dödölle1 # 2012.04.26. 08:24

Gizu # e-mail 2012.04.25. 15:00 Tisztelt Szakértő!

Kérdésem, problémám a következő lenne:

Nyugdíjas munkavállaló, ha korházba kerűl milyen juttatásokra,ellátásra lesz jogosult?

Állam részéről:
Mivel táppénzre nem jogosult ezért a nyugdíján kívűl más ellátás nem illeti meg.

Munkáltató részéről:
Betegszabadságra (max. 15 napig) lesz jogosult az 1. korházi naptól kezdve , mivel nyugdíjas lévén táppénzre nem jogosult? 70-60-50 % os a bérének megfelelő juttatás?

Köszönettel!

Jól tudja. Az öregségi nyugdíjas ha a nyugdíj mellett dolgozik nem fizet peb. járulékot, így tápénzre sem jogosult, viszont betegszabadság megilleti. Mértéke 70%.

Lásd Mt. 137. §

137. § (1) A munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére - ide nem értve a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenséget, valamint a veszélyeztetett terhesként történő gondozásba vételt követő, terhesség miatti kereső képtelenséget - naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadság illeti meg.
(2) A munkavállaló keresőképtelenségét - a keresőképesség orvosi elbírálásáról szóló rendelkezéseknek megfelelően - a kezelőorvos igazolja.
(3) A betegszabadság időtartamára a munkavállaló részére távolléti díjának 70 százaléka jár.

Dödölle1 # 2012.04.26. 08:20

Nenikő # e-mail 2012.04.25. 22:41 Tisztelt Szakértő!

Az alábbi problémával keresem meg:
2011. december 6-napjától vagyok jogosult gyedre, 2011 és 2012 évben is maximális összegben (idén bruttó 130200 forint összegben)
A családi adókedcezményt 1 gyermekünk után férjem veszi igénybe.
Tavalyi évben adójóváírásra jogosult voltam szintén maximális összegben.
A jövedelempótlékra vonatkozó kérelmemet elutasították arra hivatkozással, hogy a 6/2012 (II.1) korm rendelet 2. mellékletében a jövedelemhatár 119100 forintnál véget ér.

A kérdésem arra vonatkozik, hogy a rendelet mellékletében szereplő jövedelmek bruttó, vagy nettó jövedelmek.
Hiszen tavalyhoz képest kevesebb az ellátás, hiszen adójóváírást nem kapok, tehát a jövedelmem csökkent.
Akkor miért is nem jár a jövedelempótlék, ha egyébként a fő kitételeknek megfelelek???????

Válaszát köszönöm

A rendelet mellékletében szereplő jövedelmek bruttó jövedelmek.

Mert a jogalkotó így döntött, ilyen táblázatot léptetett hatályba.

Dödölle1 # 2012.04.26. 08:18

balazseniko # e-mail 2012.04.26. 07:35 Tisztelt Szakértő!

Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy 2006. májusától dolgoztam, majd GYED-en gyesen voltam. 2012.február 14-ig volt munkaviszonyom. Most 2012. 05.14-ig munkanélküli ellátást kapok. A munkáltatóm június 1-től alkalmaz. Az a kérdésem, hogy ha jövőre fogok szülni, akkor most nekem az a 16 nap kiesés mit fog jelenteni. Igényelhetek majd GYED-et, vagy az nem számít biztosított időszaknak és a 2 hét miatt elesek ettől a lehetőségtől?

Válaszát előre is köszönöm!
Enikő

A biztosítás akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás van.

Tekintettel arra, hogy Önnek csak 16 nap megszakítása van a megszakításnak a TB ellátások (táppénz, thgy, Gyed, stb.) igénylése során nincs hátrányos jogkövetkezménye, viszont ez az időszak a Tbj. 5. § figyelembevételével valóban nem számít biztosítási időnek.

balazseniko # 2012.04.26. 05:35

Tisztelt Szakértő!

Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy 2006. májusától dolgoztam, majd GYED-en gyesen voltam. 2012.február 14-ig volt munkaviszonyom. Most 2012. 05.14-ig munkanélküli ellátást kapok. A munkáltatóm június 1-től alkalmaz. Az a kérdésem, hogy ha jövőre fogok szülni, akkor most nekem az a 16 nap kiesés mit fog jelenteni. Igényelhetek majd GYED-et, vagy az nem számít biztosított időszaknak és a 2 hét miatt elesek ettől a lehetőségtől?

Válaszát előre is köszönöm!
Enikő

Nenikő # 2012.04.25. 20:41

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi problémával keresem meg:
2011. december 6-napjától vagyok jogosult gyedre, 2011 és 2012 évben is maximális összegben (idén bruttó 130200 forint összegben)
A családi adókedcezményt 1 gyermekünk után férjem veszi igénybe.
Tavalyi évben adójóváírásra jogosult voltam szintén maximális összegben.
A jövedelempótlékra vonatkozó kérelmemet elutasították arra hivatkozással, hogy a 6/2012 (II.1) korm rendelet 2. mellékletében a jövedelemhatár 119100 forintnál véget ér.

A kérdésem arra vonatkozik, hogy a rendelet mellékletében szereplő jövedelmek bruttó, vagy nettó jövedelmek.
Hiszen tavalyhoz képest kevesebb az ellátás, hiszen adójóváírást nem kapok, tehát a jövedelmem csökkent.
Akkor miért is nem jár a jövedelempótlék, ha egyébként a fő kitételeknek megfelelek???????

Válaszát köszönöm

Gizu # 2012.04.25. 13:00

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem, problémám a következő lenne:

Nyugdíjas munkavállaló, ha korházba kerűl milyen juttatásokra,ellátásra lesz jogosult?

Állam részéről:
Mivel táppénzre nem jogosult ezért a nyugdíján kívűl más ellátás nem illeti meg.

Munkáltató részéről:
Betegszabadságra (max. 15 napig) lesz jogosult az 1. korházi naptól kezdve , mivel nyugdíjas lévén táppénzre nem jogosult? 70-60-50 % os a bérének megfelelő juttatás?

Köszönettel!

Dödölle1 # 2012.04.25. 11:52

Judmi # 2012.04.18. 15:04 Üdv mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni... Érdeklődnék,hogy GYED mellett lehet hivatalosan önkéntes munkát vállalni?

A jogszabály a GYED melletti munkáról így rendelkezik:

42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;
  2. a jogosult - munkavégzés nélkül - megkapja teljes keresetét, ha a keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt kereset után jár gyermekgondozási díj;
  3. a jogosult egyéb rendszeres pénzellátásban - ide nem értve az álláskeresési járadékot és segélyt, a vállalkozói és a munkanélküli járadékot, valamint az álláskeresést ösztönző juttatást - részesül [1993. évi III. törvény 4. § (1) bek. i) pont];

Ebből következik, hogy a GYED-et csak akkor vonhatják meg, ha díjazás ellenében végez munkát. Az ingyenes munkavégzés nem kizáró ok.

Mielőtt azonban megköti a szerződést javaslom, hogy egyeztessen a GYED-et folyósító szervvel.

Dödölle1 # 2012.04.25. 11:48

Melcsi87 # e-mail 2012.04.18. 20:54 Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne, hogy jogosult vagyok- e a gyes-en kívül valamilyen juttatásra (pl.gyed-re), kb. mekkora összegben és meddig, ha
~ aug. 20-án fogok szülni,
~ munkaviszonyom 2011.01.12-2012.01.12-ig volt, és a jövedelmem 2011-ben 1002667 Ft volt, 2012-ben 28534 Ft.
~ Ezután jan.18-tól 38 napig álláskeresési járadékot kaptam (összesen 50130 Ft-ot).
~ Márc. 14. óta aktív korúak ellátását kapom (havi 25650 Ft), mely a szülésig jár.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Melinda

A megadott adatok alapján THGY és GYED ellátásra nem jogosult, mivel nem rendelkezik a szüléskor a Tbj. 5. § szerinti biztosítással.

Tbj=1997. évi LXXX törvény.

Dödölle1 # 2012.04.25. 11:45

Moncsika76 # e-mail 2012.04.20. 13:15 Tisztelt Szakértő!

2011.december 16-án megszületett a kislányom. December 16-én a munkaszerződésem lejárt. Tgyás-t kapok 168 napig Kérdésem az lenne, hogy Gyedre jogosult leszek e, vagy hogy milyen feltételei vannak ilyen esetben a gyed igénylésnek.
Válaszát előre is köszönöm

Mónika

Amennyiben 2011.12.16-ra már kapott THGY ellátást, úgy GYED-re is jogosult, mivel a munkaviszonya a THGY folyósítása alatt szűnt meg. Részletes tájékoztatással a THGY ellátást folyósító szerv tud szolgálni.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosulta) a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,

  1. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.

pazs # 2012.04.20. 11:47

Lenni, a diákszövetkezeti tagság nem munkaviszony.