GYED,GYES, táppénz


Moncsika76 # 2012.04.20. 11:15

Tisztelt Szakértő!

2011.december 16-án megszületett a kislányom. December 16-én a munkaszerződésem lejárt. Tgyás-t kapok 168 napig Kérdésem az lenne, hogy Gyedre jogosult leszek e, vagy hogy milyen feltételei vannak ilyen esetben a gyed igénylésnek.
Válaszát előre is köszönöm

Mónika

Cherry55 # 2012.04.19. 14:25

Tisztelt Szakértők!

Júliusban jár le a GYED-em az első gyermekemmel és októberre várjuk a másodikat.2008 óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen.A kérdésem az lenne,hogy ahhoz,hogy a 2. babánál ne csökkenjen a TGYÁS és a GYED összege,mi lenne a legjobb megoldás arra a három hónapra a GYED lejárta és a baba születése között?Érdemes táppénzre menni vagy kivenni a felhalmozott szabadságot-ami esetemben 43 nap vagy igényeljek GYES-t?Ha táppénzre megyek,az nem befolyásolja a későbbiekben a juttatásokat?

Válaszát előre is köszönöm!

Stewie75 # 2012.04.19. 13:16

Köszönöm Szatti a tanácsot, valószínűleg így fogok tenni.

Melcsi87 # 2012.04.18. 18:54

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne, hogy jogosult vagyok- e a gyes-en kívül valamilyen juttatásra (pl.gyed-re), kb. mekkora összegben és meddig, ha
~ aug. 20-án fogok szülni,
~ munkaviszonyom 2011.01.12-2012.01.12-ig volt, és a jövedelmem 2011-ben 1002667 Ft volt, 2012-ben 28534 Ft.
~ Ezután jan.18-tól 38 napig álláskeresési járadékot kaptam (összesen 50130 Ft-ot).
~ Márc. 14. óta aktív korúak ellátását kapom (havi 25650 Ft), mely a szülésig jár.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Melinda

Judmi # 2012.04.18. 13:04

Üdv mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni... Érdeklődnék,hogy GYED mellett lehet hivatalosan önkéntes munkát vállalni?

Lenni # 2012.04.17. 11:57

Kedves Pazs!

Először is köszönöm a gyors választ!
Mit értesz azalatt, hogy a szülés napján is meglévő munkaviszony? A diákszövetkezeti tagságot? Az ugyanis addig érvényes, míg ki nem iratkozom/meg nrem szűnik a hallgatói jogviszonyom/nem szerzek főállást.

pazs # 2012.04.17. 11:16

GYes alanyi jogon, de csak a gyed után, amit a munkaviszonyodra tekintettel fogsz kapni (feltételek: szülést megelőző 2 éven belül 365 napnyi munka és a szülés napján is meglévő munkaviszony).

Lenni # 2012.04.17. 10:35

Kedves Fórumozók, Tanácsadók!

6 hetes kismama vagyok, 2 éve megszakítás nélkül nappali tagozatos hallgató, emellett három éve rendszeresen diákmunkát végzem tanulás mellett, kb. havi nettó 80 ezer forintos fizetéssel, amiből ugye adót is vontak. A kérdésem, hogy a nappalis hallgatói státuszból és a diákmunkából kifolyólag jár-e majd nekem gyes, gyed? A nappalis viszonyom ez év augusztusában lejár, utána levelezőn leszek. Valószínűleg decemberben fogok szülni. Amennyiben jár, hol kell ezt jeleznem? Kérem, csak azok válaszoljanak, akik biztosan tudják a választ! Előre is köszönöm!!!

Szatti # 2012.04.17. 09:15

Kedves Stewie75 felesége!

Egy nagyvállalatnál dolgozom,
és nálunk azt csinálják a kismamák, akik második (harmadik) gyermeket vállalnak, hogy visszajönnek állományba - hiszen GYED alatt passzívba kerül a munkavállaló - kiveszik a szabadságot, és utána mennek el ismét betegállományba, vagy GYES/GYED-re.
Mindezt azért, hogy a bére visszaálljon, illetve bérfejlesztéssel megtoldva több lesz a GYES/GYED bá.

remélem tudtam segíteni, bár nem vagyok jogász :)

theszava # 2012.04.17. 06:35

Kedves Fórumozók,Tanácsadók!

2012 február 24.ig tartott a munkaviszonyom,úgy,hogy a főnököm kedvesen "közös megegyezéssel" elküldött.
Előtte 2011 márciustól-szeptember 12.ig voltam GYED-en amiről lemondtam csak azért hogy visszamehessek dolgozni.(Igaz a GYED csak 2011 szeptember 24ig járt volna)
Azóta hiába próbálkozom,senki nem akar alkalmazni,több száz munkahelyen voltam interjún de semmi, így kénytelen leszek munkanélküli segélyhez folyamodni.
Viszont mivel a helyzet ennyire kilátástalan azon gondolkozom,hogy talán most kellene a második gyermeket bevállalni amit amúgy is szerettünk volna,igaz nem így.
A második gyerek megszületése alatt valami szakmát kitanulnék vagy főiskolára beiratkoznék,hogy én is "diplomás" lehessek.
Viszont a gondom annyi,hogy nem tudom járni fog-e a TGYÁS,GYED?
A baba nagy valószínűséggel csak 2013.- ban születne csak meg,és mivel 2011 év végén egy elhalt terhességem méh szakadással végződött,tuti biztos hogy nem vállalhatok munkát sem hiszen veszélyeztetett terhes leszek.
Mik a lehetőségek? Tud valaki tanácsot adni?
Köszönöm előre is.

csenge22 # 2012.04.16. 05:13

Kedves tanácsadók.
Szeretném megtudakolni ha még a gyes lejárta előtt, ismét terhes maradok, igényelhetnék táppénzt annak ellenére hogy a munkáltatóm végelszámolás alatt áll? Az első terhességem alatt is táppénzen voltam, mivel veszélyeztetett terhesség volt.

Stewie75 # 2012.04.15. 17:00

Kedves Fórumozók!
Már túl vagyok sok-sok óra jogszabály átböngészésen és 2 tábla (idegnyugtató) csoki megmajszolásán, de nem találtam rá a válaszra, mely rám vonatkozik. Most kezdtünk el gondolkodni a második baba vállalásán és felmerült bennem, hogyan járnék anyagilag jobban. Ebben kérném a segítségeteket. Eddig egyszerűnek gondoltam, de elolvasva a sok jogszabály és ilyen-olyan kivételt és eltérő értelmezést már összezavarodtam.
Kislányom 2010. június 17-én született, előtte már 10 éve dolgoztam, így nem volt gond. Igénybe vettem a TGYÁS-t, jelenleg GYED-en vagyok 2012. júniusáig. (Ekkor lesz 2 éves). Kérdésem az lenne, hogy, ha eddig az időpontig teherbe esem, akkor menjek-e el táppénzre a GYES helyett, avagy sem. A bruttó bérem 333.000 Ft volt, a második baba most már mindenképpen 2013-ban születne. És, ha igen, akkor ez hogyan történik? Ha jelzem a munkáltatóval még a GYED alatt, hogy várandós vagyok, akkor ő köteles táppénzre "engedni" anélkül, hogy dolgoztam volna ismét egy napot is ténylegesen. Vagy ezt a tényt titkolni kell, visszavetetni magam és utána bejelenteni a jó hírt? Vagy az a legjobb, ha kiveszi az ember a bent maradt szabadságát és "közben derül ki", hogy otthon kell maradnia. Előre is köszönöm, ha megtiszteltek a válasszal, üdvözlettel, Stewie felesége

Gyuszu # 2012.04.15. 11:32

Tisztelt Dödölle1!

Köszönöm szépen a gyors és részletes válaszodat!
További szép napot!

bobocar # 2012.04.14. 21:09

Tisztelt Szakértők!
Konkrét kérdéseimet kérem, válaszolják meg.
A munkáltatómnál is érdeklődtem, és egyéb fórumokon, de nem egyértelmű a kapott válasz, kérem segítsenek.
Folyamatos munkaviszonyom van 2002. óta.
2010. januárjától október 06-ig többnyire táppénzen voltam. AZ alapbérem bruttó 450.000 Ft volt.
2010.október 06-tól 2011. márciusig TGYÁS-on voltam.
Ezután 2011. márciustól egészen 2012. április 9-ig GYED-en voltam. Jelenleg, 2012. április 10-től táppénzen vagyok, mivel második gyermekünkkel vagyok várandós.
Kérdésem az, hogy mire számítsak táppénz tekintetében. Számíthatok e a havi max bruttó 186.000 Ft-ra?
Ha októberig táppénzen leszek, akkor a szülés időpontjától megillető TGYÁS-om az alapfizetésem 70%a lesz e? Majd a második gyermekem után járó GYED összege tekintetében mire számíthatok?
Előre is köszönöm válaszukat!
Amennyiben nem kompetensek ezekben a kérdésekben, kérem abban segítsenek, hova fordulhatok, hogy a konkrét válaszokat megkaphassam.
Köszönettel:bobocar

renikee # 2012.04.14. 16:30

Sziasztok!

Jelenleg GYES-en vagyok,április 28-án lesz 3 éves a kisfiam. Nemrég felvettek egy munkahelyre heti 30 órában, ami a GYES mellett megengedett. Olyan kérdésem lenne, hogy egyszerűsített munkát (alkalmi munkát,két hetente 1 napot:6-8órát) dolgozhatok e még pluszba?Bele kell e számolni? vagy az egyszerűsített munkaszerződéssel való bejelentésnek és az állandó munkahelynek kell lennie heti 30órának?
Szólni kell e az állandó munkaadómnak a plusz munkámról?

Netty27 # 2012.04.14. 15:50

Tisztelt Szakértő!
Gyermekemmel passzív Gyeden voltam 2011. december 1.-ig, amikor is munkaviszonyom lett és dolgozni kezdtem. A Gyedet a munkahely miatt le kellett mondanom mert még 2012 májusig járt volna. Erről a munkahelyről a lehető leghamarabb szeretnék elmenni szülni. Kérdésem az alábbi lenne: Ha megszerzem a 365 nap Gyedhez szükséges biztosított időt akkor mennyi ideig lehetek majd Gyeden a következő gyermekemmel? Ez, hogy működik, hogy 180 nap THGY és utána 365 nap Gyed?
Válaszát előre is köszönöm!

Gyuszu # 2012.04.13. 17:01

Tisztelt Dödölle1!

Köszönöm szépen a gyors, és részletes válaszodat.
További szép napot, és jó hétvégét Neked.

Dödölle1 # 2012.04.13. 08:31

T. Gyuszu!

Amennyiben a biztosítottnak az orvos által igazolt keresőképtelensége hivatalosan március 19-én megszűnt, azaz 19-re keresőképessé nyilvánították, úgy természetesen, főszabály szerint táppénz ellátás csak 03.18-ig ( erre a napra még táppénz jár) illeti meg.

"Ugyanakkor törvény szerinti rendelkezés az, hogy a biztosítási jogviszony fennállása alatt az egy évet nem haladhatja meg a táppénz időtartama. Ez az, ami egy kicsit engem elbizonytalanított, mivel itt ugye nincs meg az egy éves időtartam, tehát adott esetben még járhatna táppénz."

Járhatna, ha lenne keresőképtelenséget igazoló orvosi igazolása. Amennyiben nincs, úgy a bizonylatolási elvet is figyelembevéve természetesen nincs mire táppénz ellátást fizetni.

Megjegyzem az is szabály, hogyha a dolgozó a keresőképtelenség ideje alatt dolgozott arra az időre munkabér illeti meg, arra az időre pedig amíg a dolgozó munkabért kapott arra az időre táppénz nem jár!!!

Összegezve: A megadott adatok alapján a kérdéses napra a dolgozót munkabér illeti meg, táppénzre nem jogosult!

Gyuszu # 2012.04.13. 00:27

Sziasztok Kedves Fórumozók!

Kezdő felhasználóként, nagyon sok jót hallva az oldalról, gondoltam jogi segítséget/tanácsot kérek az alábbi esetben:
Adott egy munkavállaló, aki 2012.03.18-ig táppénzen volt, amibe beletartozott a 03.16-ai fizetett ünnep is. A táppénz időtartama nem haladta meg az egy évet. Ezután 03.21-én, szombati munkarend szerint állt munkába, ami ugye szabadnapnak minősül. A kérdésem az, hogy erre a napra jár-e neki még táppénz vagy az adott napra, munkaszerződése szerinti bérezésben részesül-e?
Én úgy gondolom, mivel a keresőképtelensége hivatalosan március 18-án megszűnt, ezért a munkába állásával, az adott munkanapra esedékes bérezésben részesül. Tehát a munkáltatónak ki kell fizetnie az adott napra a dolgozó munkabérét.
Ugyanakkor törvény szerinti rendelkezés az, hogy a biztosítási jogviszony fennállása alatt az egy évet nem haladhatja meg a táppénz időtartama. Ez az, ami egy kicsit engem elbizonytalanított, mivel itt ugye nincs meg az egy éves időtartam, tehát adott esetben még járhatna táppénz.
Ennek ellenére én úgy gondolom, hogy jól értelmeztem a törvényi rendelkezést, de mindenféleképpen szeretném kikérni a véleményeteket.
Válaszotokat és segítőkészségeteket előre is köszönöm!

pazs # 2012.04.12. 14:35

femo76: nem hiszem, hogy találsz mintát, mert egy mondat az egész, magad is meg tudod fogalmazni.
Viszont ne keverd a munkavállalói rendes felmondást a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésével, nem ugyanaz a kettő. A helyedben írnék egy munkavállalói rendes felmondást, beszélnék a munkáltatómmal a közös megegyezésről (elmondva, hogy el akarsz menni és nem látod értelmét ledolgozni a felmondási időt) és ha nem tudtok megállapodni, akkor átadnám a rendes felmondást.

femo76 # 2012.04.12. 14:28

Kedves Pazs!

Köszönöm a választ.
Tudna v.mi felmondási mintát (linket) adni? Kerestem, de olyat, hogy a munkavállaló mond fel GYES alatt, nem találtam (közös megegyezéssel).

Köszönöm!
Ágnes

pazs # 2012.04.12. 12:39

Buksi73: nem értetted félre, az is kell, de én úgy néztem, hogy az neked meglesz.
Az alap a megszerzett jövedelmed lesz (a négyórás jogviszonyra meg az álláskeresésire), nem valami sok, de az is remélhetőleg több lesz, mint a gyes.

Buksi73 # 2012.04.12. 12:13

Köszönöm pazs a gyors választ
Vagyis a szülés előtt jelentkezzek be álláskeresésire?
És akkor mi lesz az alap?
Én azt olvastam hogy a szülést megelőző két évben kell 365 nap biztosítási jogviszony a gyed-hez akkor én ezt félreértettem.

pazs # 2012.04.12. 12:02

femo76:

  1. igen
  2. nincs
  3. nem
  4. igen (de eltekinthetnek tőle)
  5. igen, töltheted szabin
  6. igen

Buksi73: ha lesz biztosítási jogviszonyod a szülés napján (munkaviszony, álláskeresési stb.), akkor kaphatsz tgyást-t és gyedet.

Buksi73 # 2012.04.12. 11:59

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném a segítségüket kérni gyed kérdésben.
2010. 12.05-2011.06.30-ig 8 órás munkaviszonyom vol,
2011.07.01.-2012.02.29-ig pedig 4 órás gyes mellett.
A gyes 2012.03.06-án járt le. Jelenleg Gyet-en vagyok és nincs állásom.
Kiderült hogy babát várok, kérdésem az lenne jogosult vagyok-e a gyesen kívül más ellátásra Gyed, Tgyás?

Előre is köszönöm a válaszuk.