GYED,GYES, táppénz


kocc # 2010.01.01. 18:28

Tisztelet fórum!
Egy rövidke kis kérdésem lenne hátha jár valaki hasonló cipőben mint én.
Kérdésem:
a gyed megálapított összege nálam 80eft,ami ugye elvileg 31 napos napra van számolva,de én mégis minden hónapban egyre kevesebbeket kapok ami már a mostani esetben éppen hogy 68eft volt.voltam a tákisz-irodában érdeklődni e felől de elhajtottak ...
Anyit tudok erről hogy napra számolják az összeget ami naggyából 2580ft/nap lenne, de azt nem hogy mi számit elszámolt napnak egy hónapban??
Kérésem hogy ha valaki ezt tudja ,világosítson fel mert ez így nem igazán jó,egyedül állóként igen nehéz egyre kevesebből megélni a babámmal.

Köszönettel Katalin.

nandy # 2010.01.02. 01:02

melcsa:
Az álláskeresési ellátás nem képezi a TGYÁS stb. alapját. A TGYÁS stb. alapja az az összeg lesz, amit a munkanélküli ellátás megállapításához figyelembe vettek.
Korábban leírtuk már, hogy ha valaki álláskeresésiről megy szülni, akkor azt az ellátást a szülés napjával kell lemondania, és köv. naptól igényelni a TGYÁS-t. Majd annak lejártával újra vissza kell menni álláskeresésire (egy-két napra legalább), és utána igényelhető a GYED.

nandy # 2010.01.02. 01:04

kocc:

Adtál be szja-nyilatkozatot az OEP (illetve a folyósító cég) felé?
Ha nem, akkor elképzelhető, hogy nyilatkozat hiányában nem vették figyelembe az adójóváírást, és a legmagasabb adókulccsal vonták az adót (januártól már nem lesz így).
Érdemes lenne írásban feltenni a kérdést az OEP felé.

bertusne # 2010.01.02. 09:39

Kedves Nandy!
2009 augusztus 31-ig gyed-en voltam, melynek az összege 83.000 Ft volt. Decemberig gyes-en voltam, mellette dolgoztam, így kaptam havi 119.000+25.800 Ft-ot.
Január egytől táppénzen leszek,mivel március 23-ra várom 3. babámat.
Az lenne a kérdésem, hogy ezek alapján mennyi lesz a táppénzem?
És utána a GYED-et hogy számolják?
Köszönöm előre is válaszát.

Dödölle1 # 2010.01.02. 09:44
voltam a tákisz-irodában érdeklődni e felől de elhajtottak …kocc: *---
Javasolom újra megpróbálni, de mostmár érdemes lenne nem a portással, hanem az érdemi ügyintézővel, ha Ő nem tud válaszolni akkor pedig az osztályvezetővel beszélni. :(

Amennyiben a válasz nem kielégítő van lehetőség arra, hogy az ügyfél írásban kérjen tájékoztatást arról hogyan számolták ki az ellátását, illetve mi az oka annak, hogy az ellátás összege lecsökkent?

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak bruttó összegét 1 naptári napra vonatkozóan számítják ki és annyi naptári nappal szorozzák ahány nap az adott hónapban van. (28,29,30,31)

Üdv. :)

Marietta87 # 2010.01.02. 12:16

sziasztok. lenne egy fontos kérdésem, 2008.december 12-töl 2009.augusztus 10ig volt bejelentett munkaviszonyom. ez volt az elsö bejenetett munahelyem.majd utána 2009.szeptember 2-töl dolgozom, de kiskönyvvel.kaptam 3 hónapig álláskersési segélyt is.december 10 ig a tb-m is biztositva volt.
a párommal 2012 ben szeretnénk babát, kaphatok én is gyest? gyedet?
sajnos nehéz bejenetett munkahelyet találni.
mit tegyek?
ugy tudom a kiskönyves munka nem számit bele.

valaki bövebben felvilágositana ezzel kapcsolatban?
köszönöm

Dödölle1 # 2010.01.02. 21:39

sziasztok. lenne egy fontos kérdésem, 2008.december 12-töl 2009.augusztus 10ig volt bejelentett munkaviszonyom. ez volt az elsö bejenetett munahelyem.majd utána 2009.szeptember 2-töl dolgozom, de kiskönyvvel.kaptam 3 hónapig álláskersési segélyt is.december 10 ig a tb-m is biztositva volt.
a párommal 2012 ben szeretnénk babát, kaphatok én is gyest? gyedet?
sajnos nehéz bejenetett munkahelyet találni.
mit tegyek?
ugy tudom a kiskönyves munka nem számit bele.

valaki bövebben felvilágositana ezzel kapcsolatban?
köszönöm

Marietta87

--
Válasz:

Gyes-t igen, azt minden magyar állampolgár kaphat.

A THGY és a GYED biztosításhoz, munkaviszonyhoz kötött ellátás. Ezekre a jelenleg -a megadott adatok alapján - nem vagy jogosult.

"ugy tudom a kiskönyves munka nem számit bele"

Igen jól tudod ez nem biztosítás, pénzbeli egészségbiztosítási ellátásra (táppénz, THGY, GYED) nem, de egészségügyi szolgáltatásra (orvosi ellátás, mentőszállítás, kórházi ápolás, műtét, szülési ellátás stb.) jogosít.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Gyermekgondozási díj

42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult
a. a biztosított szülő,
ha a gyermekgondozási díj igénylését – a gyermeket szülő anya esetén a szülést – megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,

A fentiekből láthatod, hogy a GYED-nek 2 feltétele van, aminek együttesen kell teljesülni.

Az 1. feltétel, hogy csak a BIZTOSÍTOTT szülő jogosult rá.

A 2. feltétel -a jelenlegi szabályozás szerint- a 180 biztosításban töltött idő.

2010.04.30. után ezen szakasz a következőképpen változik:

Gyermekgondozási díj

42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult
a. a biztosított szülő,

ha a gyermekgondozási díj igénylését – a gyermeket szülő anya esetén a szülést – megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,

b. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
és a gyermeket saját háztartásában neveli.

((4) A gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

a. a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz idejét,

b. a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejéből 180 napot,

Láthatod, hogy ismét 2 feltétel van/lesz, ebből téged az érinthet, hogy nem 180, hanem 365 biztosításban töltött idő szükséges a GYED jogosultsághoz.

Azt, hogy ki a biztosított a Járulék Törvény határozza meg.

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiz¬tosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

A TÁRSADALOMBIZ¬TOSÍTÁS ELLÁTÁSAI ÉS AZ ELLÁTÁSRA JOGOSULTAK

A biztosítottak

5. § (1) E törvény alapján biztosított

a. a munkaviszonyban (ideértve az országgyűlési képviselőt, európai parlamenti képviselőt is), közalkalmazotti, illetőleg közszolgálati jogviszonyban, ügyészségi szolgálati jogviszonyban, bírósági jogviszonyban, igazságügyi alkalmazotti szolgálati viszonyban, hivatásos nevelőszülői jogviszonyban álló személy, a Magyar Honvédség, a rendvédelmi szervek, valamint a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagja, a Magyar Honvédség szerződéses állományú tagja, a katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona, továbbá az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyban álló személy (a továbbiakban: munkaviszony), tekintet nélkül arra, hogy foglalkoztatása teljes vagy részmunkaidőben történik,

b. a szövetkezet tagja – ide nem értve az iskolaszövetkezet nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanuló, hallgató tagját -, ha a szövetkezet tevékenységében munkaviszony, vállalkozási vagy megbízási jogviszony keretében személyesen közreműködik,

c. a tanulószerződés alapján szakképző iskolai tanulmányokat folytató tanuló,

d. az álláskeresési támogatásban részesülő személy,

e. a kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő egyéni vállalkozó,

f. a kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő társas vállalkozó,

g. a díjazás ellenében munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében (bedolgozói, megbízási szerződés alapján, egyéni vállalkozónak nem minősülő vállalkozási jogviszonyban, segítő családtagként) személyesen munkát végző személy – a külön törvényben meghatározott közérdekű önkéntes tevékenységet végző személy kivételével – amennyiben az e tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét,

h. az egyházi szolgálatot teljesítő egyházi személy, szerzetesrend tagja (a továbbiakban együtt: egyházi személy), kivéve a saját jogú nyugdíjast,
i. a mezőgazdasági őstermelő, ha a reá irányadó nyugdíjkorhatárig hátralévő idő és a már megszerzett szolgálati idő együttesen legalább 20 év, kivéve

  1. az őstermelői tevékenységet közös igazolvány alapján folytató kiskorú személyt és a gazdálkodó család kiskorú tagját,
  2. az egyéb jogcímen – ide nem értve a g) pont és a (2) bekezdés szerint – biztosítottat,
  3. a saját jogú nyugdíjast és az özvegyi nyugdíjban részesülő személyt, aki a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.

(2) Az (1) bekezdés g) pontjában foglaltakon túl, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében munkát végző személynek kell tekinteni azt is, aki: alapítvány, társadalmi szervezet, társadalmi szervezetek szövetsége, társasház közösség, egyesület, köztestület, közhasznú társaság, kamara, gazdálkodó szervezet választott tisztségviselője; szövetkezet vezető tisztségviselője, továbbá a Munkavállalói Résztulajdonosi Program szervezeteinek, az önkéntes kölcsönös biztosító pénztárak, a magánnyugdíjpén¬ztárak választott tisztségviselője, a helyi (települési) önkormányzat választott képviselője (tisztségviselője), társadalmi megbízatású polgármester, amennyiben járulékalapot képező jövedelemnek minősülő tiszteletdíja (díjazása) eléri az (1) bekezdés g) pontjában említett összeget.

------
Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudod használni most, vagy egy későbbi ügyedben: Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazo­lások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, – ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

(Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, THGY és GYED ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás – az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel és mely jövedelmek figyelembevéte­lével) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

kjumika # 2010.01.02. 21:45

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni táppénzzel/gyeddel kapcsolatban.
Jelenleg 6 hetes terhes vagyok, még dolgozom. A körülmények és a megterhelő munkavégzés miatt azonban javasolták (és én is így érzem), hogy menjek már most táppénzre.
A szülésem várható időpontja 2010. augusztus.
Bejelentett munkaviszonyom folyamatosan van (1 hét kihagyással) 2006. április óta.
Minimálbérre vagyok bejelentve, így kb. sejtem, milyen összegű táppénzre számíthatok. (Az most amúgy 60 vagy 70 százalék...? Úgy tudom, idén változott..)
Az lenne a kérdésem, hogy ha szülésig táppénzen maradok, utána letöltöm a fél év szülési szabadságot, majd gyed-re szeretnék menni, akkor nekem a gyed-et a munkahelyi minimálbéremből, vagy a táppénzemből számolják ki?

Köszönöm előre is a segítségeteket.

kocc # 2010.01.02. 21:52

Kedves Dödölle1 és Nandy !
Holnap felhívom a bérszámfejtőmet és megkérdezem a nyilatkozatot...stb.
Akkor pontosabbak lesznek az infók.
Addig is adatok az utalásról:
2009,11,03-80160ft
2009,12,3-77945ft
2009,12,31-68825ft...
No eszt nem értem....

Köszönöm eddigi segétségeteket!
Köszönettel:Katalin

anne01 # 2010.01.03. 10:03

kjumika:

Nem javaslom, hogy a 2010-es évet egyből táppénzzel kezdjed. A keresőképtelenség első 15 napjára betegszabadság jár, melyre a béred 70%-a jár. A gyeded ennek a 70%-os bérnek a 70%-a lenne, mivel azt már a 2010-es jövedelmedből (a 15 nap betegszabadságból) fogják számolni. Érdemes lenne még egy hónapot dolgozni, és a januári béredet még egy nagyobb összegű, januárra kifizetett jutalommal kiegészíteni.
A táppénz az előzetes biztosítási időbe számít bele, a gyed alapjába nem.

kjumika # 2010.01.03. 13:55

anne01:

Köszönöm a válaszod, így kicsit világosabb lett a dolog:
magyarul, szükségem van legalább egy teljes havi jövedelemre 2010-ben ahhoz, hogy később rendes gyed-et kapjak.

hungaricum # 2010.01.03. 17:44

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném öntől kérdezni,hogy egy cégnek joga van.e ahhoz hogy a munkavállalót passzív állományba helyezze?az indoklás az volt ,hogy a férjem hoszas táppénzre került,mivel visszérműtéte volt.de előre szolt a vállalatnak,hogy műtétre kerül sor,és a nyári leállás idejére időzítette az időpontot.Még be sem került a műtőasztalra azt a levelet kapta,hogy passzív állományba helyezik,még a belépőkártyáját is letiltották erre az időre.Így férjem csak két hét táppénzre mert csak elmenni,majd kivette a fennmaradó szabadságát.Joguk volt.e ehhez?Köszönettel!

végrehajtó1 # 2010.01.04. 07:54

Egy telefon az adóhivatalba csodákra képes:)

nandy # 2010.01.04. 09:52

Na ne hülyéskedj :)

Nem tudom, hogy van-e már nyomtatvány (szerintem jó a tavalyi is), de mindenképpen a kifizetőtől kell írásban kérni.
Ha az OEP-től kapsz ellátást, akkor pedig az igénylésen van lehetőség x-elni.

nandy # 2010.01.04. 16:50

Anne írta:

Nem javaslom, hogy a 2010-es évet egyből táppénzzel kezdjed. A keresőképtelenség első 15 napjára betegszabadság jár, melyre a béred 70%-a jár. A gyeded ennek a 70%-os bérnek a 70%-a lenne, mivel azt már a 2010-es jövedelmedből (a 15 nap betegszabadságból) fogják számolni.

Ha nem volt két éven belül 30 naot meghaladó megszakítása - márpedig nem volt -, akkor főszabály szerint az igénylés évét megelőző évben elért jövedelmet fogják figyelembe venni a TGYÁS/GYED számításánál.

A TGYÁS alapja a 2009. évi jövedelem lesz.
A GYED alapja pedig (mert valószínűleg 2011-ben fogja igényelni) elvileg valóban a 2010-es év lenne. De ha 2010-ben nincs 180 bérezett napja, akkor annyi napot hozzácsapnak 2009-ből, ahány nap hiányzik a 180-hoz.

Tehát semmiképpen nem csak a betegszabadság lesz a GYED alapja.

csipi79 # 2010.01.05. 10:10

Tisztelt Szakértő,
Problémám a következő lenne:
9.éve dolgozom a munkáltatómnál, jelen esetben Gyes-en vagyok, ami 2010.márc. lejár. Először szóban jelentkeztem vissza a munkáltatómhoz, hogy szeretnék visszamenni dolgozni a régi pozíciómba. Ők, erre azt válaszolták, hogy nincs hely, inkább leépítések vannak....stb., de majd visszahívnak. Természetesen nem hívtak vissza, mire Én e-mail - ben próbáltam felvenni a kapcsolatot, amit kb. 3x küldtem át mire méltattak válaszolni. Válasz: "visszavesznek vmi raktári munkára, amikor lejár a gyes-em" ez jóval alacsonyabb pozíció, mint amibe szülés előtt /irodai csop. vezető/ voltam. Én kértem a céget e-mail-ben írják meg pontosan mit, mennyiért, milyen időbeosztásban kell végeznem ezt a munkát, mert Én már 2009. dec. 1-től szeretnék kezdeni. Természetesen Én azt is megírtam, hogy a régi munkakörömben szeretnék dolgozni. Eddig erre semmi választ nem kaptam, pedig már 3x is elküldtem nekik, ebből 1x kaptam visszaig., hogy a volt főnököm elolvasta. Sőt fel is hívott egy zsebbe fizetős /természetesen jóval kevesebb/ ajánlattal is amit Én nem fogadtam el. Kérdésem: Ezt meddig játszhatják még? Mi van ha lejár a Gyes-em, és még mindig semmi megegyezés? Hivatalos levélnek számít /munkaügyi perben/, ha a volt munkáltatómat e-mailben kerestem fel?

Mesy # 2010.01.05. 16:24

Sziasztok!

Nekem az lenne kérdésem, hogy jelenleg terhes vagyok.
2008.áprilistól dolgoztam 2009. februárig, majd rögtön el is helyezkedtem, de csak 2009.április volt állásom.
Volt egy hónapos szünet, majd munkanélküli segélyre voltam augusztus 31-ig! Szeptember 1-től határozott idejű szerződéssel dolgozom amit havonta hosszabbítanak, a jelenlegi január 30-ig szól. Viszont szeretnék elmenni táppénzre, a munka amit csinálok nem alkalmas terhesség idejére, viszont nem tudom milyen lehetőségeim vannak így, hogy határozott idejű a szerződésem.Elmehetek-e passzív táppénzre január 30-tól? A munkanélküli segély ami általában 3 hónap, sajnos nem fog kitartani a szülésig. Kaphatok így majd gyedet? Vagy milyen támogatás jár ebben az esetben szülésig és szülés után a gyesen kívűl?
Előre is köszönöm a válaszokat, nagyon sokat segítenétek.

nociii # 2010.01.05. 17:46

Sziasztok!

A kérdésem a következő: Én a munkaszerződésem szerint négyheti munkakeretben 160órát, naponta legfeljebb 12 órát vagyok foglalkoztatva.
Táppénzen vagyok közel két hónapja, de az elszámolásommal szerintem bajok vannak. Az lenne a kérdésem, hogy én erre a 15-16 napra kapok táppénzt, amennyire be lennék osztva, vagy az összes munkanapra? Mert az elszámolásban az szerepel, hogy naptári nap 22, munkanap 15, óra 120. Ami számomra azt takarja, hogy 15 napra kaptam táppénzt és 8 órára. ( 15*8) Ez így helyénvaló?

Előre is köszönöm a segítséget!

üdv
noci

bertusne # 2010.01.06. 06:27

Kedves Nandy!
2009 augusztus 31-ig gyed-en voltam, melynek az összege 83.000 Ft volt. Decemberig gyes-en voltam, mellette dolgoztam, így kaptam havi 119.000+25.800 Ft-ot.
Január egytől táppénzen leszek,mivel március 23-ra várom 3. babámat.
Az lenne a kérdésem, hogy ezek alapján mennyi lesz a táppénzem?
És utána a GYED-et hogy számolják?
Köszönöm előre is válaszát

solvejk # 2010.01.06. 06:41

Tanácsukra, tapasztalatukra lenne szükségem az alábbiakkal kapcsolatban.
2006.01.16-a óta van munkaviszonyom "hivatalosan" egy Kft-nél, 2007 jan. 21-én megszületett a kislányom. Bruttó 100ezer Ft-al voltam(vagyok bejelentve). 2010 április elejére várom 2. babánkat. Nemrég elmentem a volt főnökömhöz, a régi munkahelyemre, hogy egyeztessünk,mert kislányom 3éves lesz 2010 jan. 21-én.Köteles lenne visszavenni, illetve kivettem volna szabadságot a köztes időre, míg meg nem érkezik a 2. baba. (2010 április 09 )(Folytonos munkaviszony megléte!)
Közölte, hogy nem tud már visszavenni,mert eladta a céget. Állítólag még állományban vagyok, de az új tulajdonost a cég könyvelője sem tudja elérni,ill. ottlétem alatt a főnök is próbálta hívni-nem vette fel a telefont, hogy megtudjuk be van e jegyezve a cég, mivel időközben felszámolási eljárás kezdődött ellene. (Sok adósságot halmozott fel a cég) A köztes időre, míg a szabadságot kivenném, szabipénzt nem kapok senkitől. Ezt a volt főnököm jelentette ki. Ő viszont segíteni szeretne nekem-fogalmam sincs ezek után hogyan tud nekem segíteni, ha a mostani cégbe nem akar felvenni/átvenni, mert sokan vannak így is...
A cég könyvelője annyit mondott, hogy megnézi a cégjegyzéket, illetve segít kiléptetni..és, hogy így alanyi jogon jár majd nekem valami? Mi az a valami? Már olvastam olyan esetet is, amikor végkielégítés járt, ill. kifizették a rendes szabit is hasonló helyzetben-így nem bizos, hogy jó ötlet önként kilépni..és ha ki is lépek, mi legyen? Be tudok e egy új céghez fizetni járulékot? Mennyit érdemes?Mekkora összeggel jelentsenek be,hogy jó gyedet kapjak? Mikortól? Mi alapján számolják a gyed/gyes összegét ebben az esetben. Nem szeretnék rosszul járni anyagilag évekig, így inkább most fizetnék járulékot valakinek..vagy? A lényeg, hogy rossz helyzetem van, de szeretném ebből is kihozni a maximumot. Mi lenne az? Milyen lépéseket tegyek? Menjek táppénzre? Mikortól kellett volna? Nem gondoltam, hogy ilyen történhet miközben otthon vagyok és úgy tudom van munkaviszonyom..Jogom lett volna előbb tudni, hogy ez történt? vagy nekem kellett volna a terhesség tudomásomra jutásánál keresnem a volt munkáltatóm.. -állítólag már akkor is el volt adva a cég.. ( Talán 2009 április. )
Ha jól tudom él a cég, még állományban vagyok.De a tulajdonost nem tudom elérni.
Válaszukra számítva!
Tisztelettel,
Anikó

thevicus # 2010.01.06. 06:41

Tisztelt Szakértő!
Segítségedet szeretném kérni. Jelenleg GYED-en vagyok 10 hónapos kisfiammal. A munkaviszonyom 2009.08.22-én megszűnt, mivel határozott idejű szerződésem volt (közalkalmazott). Így jelenleg „passzív” GYED-en vagyok. Szeretnénk viszont egy kistestvért, ha a kisfiam 2 éves lesz. Ahhoz azonban, hogy ketteske után is kapjak TGYÁS-t és GYED-et, fel kell mutatnom egy év munkaviszonyt a szülés előtt.
A kérdésem, hogy mehet-e Apuka GYED-re, ha a kisfiam betölti az egy éves kort, én pedig vállalnék munkát. Ha igen, ennek mi az ügymenete? Vagy esetleg van más ötlete arra, hogy ketteske után is kapjak TGYÁS-t és GYED-et? Azt hallottam, hogy 562 napnak kell meglennie ahhoz, hogy 2 évid GYED-en maradhassak a kistesóval. Igaz ez? Ketteskével szeretnék 2 éves koráig GYED-en maradni. Kisfiam születése előtt kb. 10 évig dolgoztam, bár ez azt hiszem, nem számít, mivel aug. óta viszont nincs munkaviszonyom.

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Martonné Nagy Éva

Böbe87 # 2010.01.06. 12:01

Tisztelt Szakértők!

Segítségüket szeretném kérni egy olyan dologban, ami számomra (és sajnos a könyvelőnk számára is) még újdonság!
2005. júliusától dolgozom egy Kft.-nél, most pedig babát várok, és szeretném tudni, hogy az új rendszer miatti változások hogyan hatnak Rám!
A fizetésem 2008. szeptember előtt br. 180eFt, 2008. szeptembertől-2009. júniusig br.215eFt, 2009. júniustól br. 240eFt lett. Ezt még bővíti, évente kétszeri prémium, amelynek összege kb. br.500eFt. volt átlagosan!
Ugyebár az új törvény szerint már csak két évet lehet otthon tölteni a gyerekkel, de a védőnőtől kapott várandós tanácsadóban az szerepel, hogy ha valaki 1 év és 198 napnyi biztosítási idővel rendelkezik, az ugyanannyi GYED-et vehet igénybe, mint eddig.
Tehát ezek szerint én ugyanúgy két évig otthon maradhatok a gyermekemmel. Viszont ha jól gondolom utána az egy év GYES már semmiképpen sem jár?
A másik kérdésem az lenne, hogy ezek után a "járulékok" után kell-e adózni, vagy vonnak-e járulékot, és az mennyi!

Válaszukat előre is köszönöm!

Bobe87

Ui: azt elfelejtettem megírni, hogy a babát júniusra várom! Mégegyszer köszönöm!

Dödölle1 # 2010.01.06. 14:11

Böbe87!

A vonatkozó jogszabályi rendelkezés:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Gyermekgondozási díj

42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
  2. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.

(2) A 39. § (3)-(5) bekezdése, valamint az (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásakor szülő alatt érteni kell

  1. a vér szerinti és az örökbefogadó szülőt, továbbá a szülővel együtt élő házastársat,
  2. azt a személyt, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van,
  3. a gyámot.

(3)
(4) A gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

  1. a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz idejét,
  2. a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejéből 180 napot,
  3. a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.

42/B. § (1) A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermeket szülő anya esetében a szülést, egyéb esetben a jogosultságot megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.

--

"Ugyebár az új törvény szerint már csak két évet lehet otthon tölteni a gyerekkel, de a védőnőtől kapott várandós tanácsadóban az szerepel, hogy ha valaki 1 év és 198 napnyi biztosítási idővel rendelkezik, az ugyanannyi GYED-et vehet igénybe, mint eddig."

  • A fentiekből következik, hogy a tanácsadóban szereplő tájékoztatás helyes.

"Tehát ezek szerint én ugyanúgy két évig otthon maradhatok a gyermekemmel."

  • Igen.

Viszont ha jól gondolom utána az egy év GYES már semmiképpen sem jár?

  • Jól gondolod. GYES időtartama is változott, az eddigi 3 év helyett csak a gyermek 2 éves koráig folyósítható.

A másik kérdésem az lenne, hogy ezek után a „járulékok“ után kell-e adózni, vagy vonnak-e járulékot, és az mennyi!

  • Igen, a THGY és a GYED adóköteles ellátás. Adózása a bérjövedelemnek megfelelően történik.
  • A GYED-ből ezen felül nyugdíj járulékot vonnak.

(2009-ben 9,5% volt.)

Üdv. :)

thevicus # 2010.01.06. 14:22

Tisztelt Szakértő!
Segítségedet szeretném kérni. Jelenleg GYED-en vagyok 10 hónapos kisfiammal. A munkaviszonyom 2009.08.22-én megszűnt, mivel határozott idejű szerződésem volt (közalkalmazott). Így jelenleg „passzív” GYED-en vagyok. Szeretnénk viszont egy kistestvért, ha a kisfiam 2 éves lesz. Ahhoz azonban, hogy ketteske után is kapjak TGYÁS-t és GYED-et, fel kell mutatnom egy év munkaviszonyt a szülés előtt.
A kérdésem, hogy mehet-e Apuka GYED-re, ha a kisfiam betölti az egy éves kort, én pedig vállalnék munkát. Ha igen, ennek mi az ügymenete? Vagy esetleg van más ötlete arra, hogy ketteske után is kapjak TGYÁS-t és GYED-et? Azt hallottam, hogy 562 napnak kell meglennie ahhoz, hogy 2 évid GYED-en maradhassak a kistesóval. Igaz ez? Ketteskével szeretnék 2 éves koráig GYED-en maradni. Kisfiam születése előtt kb. 10 évig dolgoztam, bár ez azt hiszem, nem számít, mivel aug. óta viszont nincs munkaviszonyom.

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Martonné Nagy Éva

thevicus # 2010.01.06. 14:22

Tisztelt Szakértő!
Segítségedet szeretném kérni. Jelenleg GYED-en vagyok 10 hónapos kisfiammal. A munkaviszonyom 2009.08.22-én megszűnt, mivel határozott idejű szerződésem volt (közalkalmazott). Így jelenleg „passzív” GYED-en vagyok. Szeretnénk viszont egy kistestvért, ha a kisfiam 2 éves lesz. Ahhoz azonban, hogy ketteske után is kapjak TGYÁS-t és GYED-et, fel kell mutatnom egy év munkaviszonyt a szülés előtt.
A kérdésem, hogy mehet-e Apuka GYED-re, ha a kisfiam betölti az egy éves kort, én pedig vállalnék munkát. Ha igen, ennek mi az ügymenete? Vagy esetleg van más ötlete arra, hogy ketteske után is kapjak TGYÁS-t és GYED-et? Azt hallottam, hogy 562 napnak kell meglennie ahhoz, hogy 2 évid GYED-en maradhassak a kistesóval. Igaz ez? Ketteskével szeretnék 2 éves koráig GYED-en maradni. Kisfiam születése előtt kb. 10 évig dolgoztam, bár ez azt hiszem, nem számít, mivel aug. óta viszont nincs munkaviszonyom.

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Martonné Nagy Éva