GYED,GYES, táppénz


Jucus76 # 2009.10.13. 19:45

Köszönöm ismét a gyors válaszodat. Akkor jól értelmezem, hogy ha most veszek még ki 23 nap szabadságot (a hétvége bár nem szabi, de ha jól látom a számításaid alapján akkor azt is belevesszük) akkor ezek után már nem a minimálbér után fogom kapni a táppénzt, hanem a besorolt bérem alapján? Az azért már egy kicsit másképp hatna, mint most így kb 40 ezer Ft-ot kapok.

nandy # 2009.10.13. 19:51

Nem kell 23 nap szabit kivenni, mert egybefüggő szabi vagy bér esetén a hétvége is bérezett napnak számít /ahogy az Dödölle számításából is kiderült/. 23 naptári nap kell.

vitti # 2009.10.14. 05:44

Nandy!
Köszi a tájékoztatást, igen, megvan még az állásom. Ezek szerint nem a betegszabira eső napokból számolnak, hanem automatikusan a minimálbér 2szereséből? Ez így nagyon jó. Mert mostanában azt terjesztik, hogy nem éri meg táppénzre menni az új szabályok miatt.

nandy # 2009.10.14. 07:13

Nem, a táppénz korlátja a minimálbér. A kétszerese a TGYÁS-ra, GYED-re vonatkozik.
Annyi változás van - ami téged is érint -, hogy a betegszabi már csak 70%, a táppénz pedig 60% (két év folyamatos biztosítási jogviszony esetén).
A várható táppénz összege: 71.500,-Ft x 60% = 42.900,-Ft. Ha kéred az adójóváírást (kérjed!!), akkor ezt az összeget kézhez is kapod. Több, mint a gyes, nem? :)

Petryske # 2009.10.14. 07:32

Kedves Szakértő!
2009. április 20-tól dolgozom. Előtte munkanélküli segélyen és álláskeresési támogatáson voltam 2 évig.
A szerződésem november 15-én lejár, de meghosszabbítják december 31-ig. Ha letelik a szerződés utána regisztrált munkanélküli leszek, és jár 3 hónap álláskeresési segély.
Ha mégsem hosszabbítanák meg a szerződésem, akkor is jár 3 hónap álláskeresési segély, november 15- február 15-ig.
2010 március 6.-án fogok szülni.
A kérdésem az lenne, hogy kaphatok-e GYED-et akkor ha meghosszabbítják a szerződésem december végéig, és akkor kapok-e, ha nem hosszabbítják meg. És kapok-e TGYÁST-T.
Előre is köszönöm!
Petra

Zsuzsimama # 2009.10.14. 09:42

Tisztelt Fórumozók!
Gyeden vagyok kisfiammal, de közben ez év augusztus 31-től megszűnt a munkaviszonyom, közös megegyezéssel. Szeptember 03-tól új fenntartója lett a munkahelyemnek, akik engem is tovább kívánnak foglalkoztatni, ha lejár a gyedem. Megkötöttük a munkaszerződést 2009.szept.03-i dátummal, határozatlan időre. Azóta nem kapok gyedet, mert a kincstár úgy értelmezte, hogy arról is lemondtam a munkaviszony megszűnésével együtt, s az új munkaszerződésem alapján úgy gondolták, aktívan dolgozom.Kérem, legyen szívesek segíteni, mit tehetek ebben az esetben? Voltam az OEP-nél, az államkicsntárban is jártam, de egymásra mutogatnak.

Köszönettel:
Gabi

timi77 # 2009.10.14. 10:43

Tisztelt Fórumtagok,

A GYED és GYES utáni szabadságom kiszámolásával nem boldogulok.
1977-es születésű vagyok és 2006.11.02-án szültem. A fiunk után az apja vette igényve az éves plussz szabikat.
2006.szept-ben kivettem az egész évre járó szabadságaimat, majd a szülésig betegszabin és táppénzen voltam. A GYÁS-t 2007.04.16-ig kaptam, ezután pedig GYED-et. 2008.11.03-tól pedig GYES-en vagyok. Ez alapján mennyi szabadság jár nekem (a cég szerint 29 nap), amit kevésnek tartok?

A válaszokat előre is köszönöm.
Timi


Sziasztok,
Segítségre lenne szükségem a Gyed és Gyes utáni szabadságok kiszámolásában.
1977-es születésü vagyok, a gyerek utáni szabit az apuka

nandy # 2009.10.14. 11:11

Petra:

A TGYÁS akkor jár, ha a szülés előtt legfeljebb 42 nappal szűnt meg a biztosítási jogviszony (vagy álláskeresési járadék/segély).
GYED viszont csak akkor jár, ha a TGYÁS igénybevétele alatt szűnik meg a biztosítás, de még szükséges az is, hogy GYED előtt pár napra visszamenj munkanélkülire.

Tehát jobb lenne, ha dec. 31-ig meghosszabbítanák azt a szerződést.

nandy # 2009.10.14. 11:19

Zsuzsimama:

Szerintem az új munkahelyednek kellene beadnia a GYED-igénylést 09.03-tól.

nandy # 2009.10.14. 11:21

Timi:

2007. évre jár 22 nap, 2008.01.01-2008.04.16-ig 7 nap.

Tehát jól számoltak.

Zsuzsimama # 2009.10.14. 11:27

Köszönöm a gyors választ, Kedves Nandy!
Most jöttem az OEP-től, passzív gyedet fogok kapni, azt mondták.
Köszi még egyszer!

Gabi

Zsuzsimama # 2009.10.14. 11:27

Köszönöm a gyors választ, Kedves Nandy!
Most jöttem az OEP-től, passzív gyedet fogok kapni, azt mondták.
Köszi még egyszer!

Gabi

Zsuzsimama # 2009.10.14. 11:28

Köszönöm a gyors választ, Kedves Nandy!
Most jöttem az OEP-től, passzív gyedet fogok kapni, azt mondták.
Köszi még egyszer!

Gabi

nandy # 2009.10.14. 11:35

Szerintem 09.01. és 09.02. napokra valóban passzív gyed jár, de utána megint "aktív", mert újra van munkahelyed. Ezért írtam, hogy az új munkáltatódnak be kellene adnia a GYED igénylésedet.

szebega # 2009.10.14. 11:59

T.Szakértők!
Jelenleg 2009.jan. 4-én született kislányommal vagyok itthon GYED-en.
Másik kislányom már 4 éves és most asztmás lett. Meg szeretném kérdezni,hogy tartósan beteg után igényelhető GYES-t kaphatok-e így,hogy a másik picivel GYED-en vagyok?
Előre is köszönöm a választ!

Dödölle1 # 2009.10.14. 14:14

T.Szakértők!
Jelenleg 2009.jan. 4-én született kislányommal vagyok itthon GYED-en.
Másik kislányom már 4 éves és most asztmás lett. Meg szeretném kérdezni,hogy tartósan beteg után igényelhető GYES-t kaphatok-e így,hogy a másik picivel GYED-en vagyok?
Előre is köszönöm a választ!

-----
Válasz:

Nem!

Ennek az oka:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

V. Fejezet

AZ EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁS PÉNZBELI ELLÁTÁSAI

Általános rendelkezések

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.
(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

takiapa # 2009.10.14. 15:12

2009. május 22-ig GYED
2009. május 23-tól GYES
2009. május 29-től GYES melletti munkaviszony folyamatosan (korábban ettől a munáltatótól TGYES-re)
2009. szeptember 14. gyermekápolási táppénz

Munkaadóm mindenképpen a minimálbérhez (48.§ (4) alapján) kötné az összeg megállapítását, de véleményem szerint a 49. paragrafus 1/b bekezdése éppen az ettől való eltérést írja elő, mely az én esetemben alkalmazandó.

49. § (1) A gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj mellett munkát végző biztosítottra a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy

  1. a táppénzfolyósítás időtartamának megállapításánál biztosítási időként csak a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj folyósításának időtartama alatt biztosítási jogviszonyban töltött napokat lehet figyelembe venni,
  2. a táppénz összegének megállapításánál a biztosítási jogviszonynak az a) pontban meghatározott időtartam alatt elért, biztosítási jogviszonyból származó pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet kell figyelembe venni a 48. §-ban foglaltak szerint.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni arra a saját jogú nyugdíjas foglalkoztatottra, aki pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett.

Szerintem a b pontban itt meghatározásra kerül, hogy mit kell alapul venni, s a 48§-ban foglaltakat csak ezen aspektuson felül (pl: max. összeg, 60 vagy 50 % erejéig) kell figyelembe venni.

HA pedig esetemben, valamely oknál fogva MÉGSEM a 49.§ -ban jelzett " biztosítási jogviszonyból származó pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet" kell figyelembe venni, akkor ugyan tényleg nincs a 48.§ (2)-(3) szerinti 180 naptári napi jövedelmem (akkor aktuálisan 108 napom volt), de ennek oka, hogy előtte GYED-et kaptam, tehát a (4) pont alóli kivételt kellene rám alkalmazni:
48.§
(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

MIT GONDOLTOK?

Katka79 # 2009.10.14. 15:45

T. Szakértő!
2005.05.24.-tő van munkaviszonyom ennél a cégnél akkori minimálbérrel.
2006.01.22.-2006.08.08. táppénz.
2006.08.09.-2009.08.09.TGYAS, GYED, GYES.
2009.08.10. munkaviszony br 100000ft
2009.08.10.-2009.09.13. táppénz
Második babámat várom,akivel 2010.05.30. vagyok kiírva.
Az lenne a kérdésem, hogy mennyi TGYAS-ra és GYED-re számíthatok?
Az év végéig terveztem hogy dolgozom, de lehet közben megszűnik a munkahelyem, munkanélküli segélyről lehet táppénzre menni és TGYAS-t, GYED-et igényelni.
Esetleg ha tudna tanácsot adni, hogy mi lenne a legjobb megoldás ebben a helyzetbe?
Válaszát előre is köszönöm: Kata

timi77 # 2009.10.14. 17:36

Kedves Nandy,

Köszönöm szépen a gyors válaszodat, akkor jól számoltak.

Timi


Sziasztok,
Segítségre lenne szükségem a Gyed és Gyes utáni szabadságok kiszámolásában.
1977-es születésü vagyok, a gyerek utáni szabit az apuka

pandas # 2009.10.14. 19:32

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék betegszabadság, ill. táppénz ügyben.
Normál munkaidejű (tehát hétfőtől-péntekig dolgozom)vagyok.
Ha pl. én október 19-től 27-ig vagyok betegszabadságon,akkor hány napra kapom a táppénzt? hétvégére, ünnepnapra is?
Ez ugye 9 nap, ill. 6 munkanap. Akkor hány napra jár a betegszab. összege? ill. hány napot számolnak el betegszab. cimén?

A betegszabi és a táppénz ebből a szempontból ugyanúgy működik?

Köszönöm a választ!

Pandi :-)

hetedhet # 2009.10.14. 19:35

Sziasztok!

Olvasgattam a fórumot, de a kérdésemre nem találtam meg a pontos választ.
Az első kérdésem a következő: A Gyed lejárta után közvetlenül munkába álltam, dolgoztam pár hetet majd kivettem a szülési szabadság alatt összegyűlt szabadságaimat. (A gyes-t én igényeltem, de mellette aktívan dolgozom 8 órában - tehát "csak" gyesen nem voltam egy napot sem.) A szabadság ideje alatt a kislányom megbetegedett és táppénzen voltam arra a hétre. A munkahelyem a minimálbér alapján számolja a táppénzem. Helyesen teszi?
A 2. kérdésem: ha a férjem igényelné a gyest, az mennyit változtatna azon, hogy nálam hogyan számolják a táppénzt? Akkor esetleg a teljes bérem 60% és nem a minimálbér 60%-a után kapnám?
Előre köszönöm a válaszotokat!

nandy # 2009.10.14. 19:39

takiapa:

A minimálbér után jár a táppénz...

http://www.monthuman.hu/cikktrb0612.doc

nandy # 2009.10.14. 19:40

Az előbbi szabály alapján a főállású jogviszonyban – melyben a GYES-t igénybe veszi a biztosított – szerzett jogosultságától elkülönül a GYES melletti munkavégzés alapján szerzett jogosultság és a GYES mellett csak az utóbbi jogviszony alapján részesülhet táppénzes (gyermekápolási táppénzes) ellátásban a biztosított.

/idézet/

nandy # 2009.10.14. 19:52

hetedhet:

Jogos a minimálbér. Ha a férjed igényelné a gyes-t, akkor ő lenne jogosult gyáp-ra menni.

hetedhet # 2009.10.14. 20:09

Szia Nándi!

Köszönöm a gyors válaszod!
Gyáp = gyermekápolási táppénz?
Ha már meglesz a 180 nap bérezett napom, utána a bérem után fogják a táppénzt számolni?