GYED,GYES, táppénz


intentio # 2013.03.01. 09:46

Lenger # e-mail 2013.02.25. 12:44

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi esetben kérem segítségét.
Feleségem 1,5 hónapos terhes, de munkáltatója február végével felmondott neki.
Mivel nem jelentettük be, ezért a védettség nem áll fent.
A gyermekünk szeptember végén születik, hogy tudnánk megoldani, hogy TGYÁS-t és GYED-et is kaphasson.
Természetesen megpróbál elhelyezkedni, de rövid az idő.
Ha bejelentkezik álláskeresői támogatásért, és pl. 30 nap után talál munkát, de a 3 hónap próbaidő után felmondanak neki, akkor a maradék 60 napra visszamehet munkanélkülire?
Ha igen, akkor matematikailag kijönne, hogy 28 nappal a szülés előtt TGYÁS-t igényeljen és járna a GYED is.
Mi van abban az esetben, ha most 3 hónapig otthon marad bejelentés nélkül, és június 1-én jelentkezik a támogatásért? Ebben az esetben jár neki a GYED, vagy nem? Azt tudom, hogy a TGYÁS csak méltányosságból járhat.

Köszönettel
Lenger

T. Lenger!

1. A bejelentés elmulasztása miatti védtelenséggel kapcsolatban az ombudsman 2012. decemberében az Alkotmánybírósághoz fordult. (Lásd a Dr. Lápossy által készített beadványt az ombudsman honlapján.)

2.„Mi van abban az esetben, ha most 3 hónapig otthon marad bejelentés nélkül, és június 1-én jelentkezik a támogatásért? Ebben az esetben jár neki a GYED, vagy nem?

Ez járható út. Szülés előtt igényelje az álláskeresési támogatást, majd a szülés napjától nyújtsa be a tgys igényt, a járadékot pedig szüneteltesse. Így a jelenleg hatályos szabályok alapján -feltéve, hogy a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 biztosításban töltött nappal- jogosult lesz 168 napig tgys-re, majd GYED-re.

(Ha az álláskeresési támogatást idő előtt kimeríti ez a megoldás sem jöhet szóba!)

3. Ne felejtse el, hogy a biztosítás megszűnését követő 46. naptól, -ha egyéb módon nem jogosult eü-i szolgáltatásra- köteles eü-i szolgáltatási járulékot fizetni! (Az adózással kapcsolatos részben külön topic foglalkozik a kérdéssel. Mikor, kinek, hogyan, mik a mentesülési lehetőségek...stb.)

intentio # 2013.03.01. 09:32

Füles 83 # e-mail 2013.02.22. 19:05

Tisztelt Szakértő!

Ezen a területen annyira nem vagyok tájékozott, és több honlapon is nézelődtem és a konkrét kérdésemre nem találtam választ. 4 éve van 8 órás főállásom, és és 1 éve egy 4 órás másodállásom. Mind a kettő bejelentett "multi cég". Babát tervezek és azt szeretném megtudni hogy ha tgyas-ra megyek majd gyedet igénylek azt csak a főállású helyemtől, vagy mind a 2 munkahelyemtől igényelhetem vagy ilyenkor a másodállásomat automatikusan megszüntetik majd? A választ előre is köszönöm.

T. Kérdező!

Mind a két jogviszonyából jogosult mindkét ellátásra, feltéve, hogy a jogosultsági feltételekkel mindkét jogviszonyában rendelkezik.

Egyszerűbben: Főszabály szerint ha a szülés időpontjában mindkét jogviszonya fennáll ÉS! a szülést megelőző két éven belül mindkét jogviszonyában van legalább 365 biztosításban (pl. munkaviszonyban) töltött napja, akkor jogosult mindkét jogviszonyában tgys és gyed ellátásra.

Ezek összegét jogviszonyonként külön-külön fogják kiszámolni, azzal, hogy a GYED-nél a két jogviszonyból elért gyed együttes összege lesz korlátozva a minimálbér kétszeresének a figyelembevételével.

A másodállása automatikusan nem szűnik meg, de főszabály szerint tgys és gyed mellett díjazás ellenében sehol nem végezhet munkát.

További kérdéseire a "multi" TB Kifizetőhelye tud részletes tájékoztatást adni.

Vedok # 2013.03.01. 04:38

Tisztelt Szakértő,

kisbabát szeretnék és az lenne a kérdésem, hogy ha 2014 januárjában,februárjában szülök, akkor milyen táppénzre,Tgyás-ra illetve Gyed-re számíthatok?
A bruttó bérem 246000Ft.
Ha jól tudom, akkor a szülést megelőző évet veszik figyelembe, amit (ha teherbe esek) akkor nem szeretnék végigdolgozni,úgy tervezem, hogy kb. 5 hónaposan elmennék táppénzre. ....de így kiesne a 2013-as éves keresetemből sok pénz.A kérdésem, hogy érdemes esetleg későbbre "időzíteni" a szülést, hogy a 2013-as évet végigdolgozzam?

Várom válaszukat!

Köszönöm!

Vedok

lillebille # 2013.02.27. 10:59

Tisztelt Szakértők!
Jelenleg Németországban dolgozom, 1 éves szerződésem júniusban lejár, ezt követően haza terveztünk költözni. (Ezt megelőzően 1,5 évig gyeden voltam). Azonban közben úgy néz ki, terhes vagyok, ha minden jól megy, akkor a baba októberre születik meg. Otthon nincsen munkaviszonyom, és nem is látok túl nagy esélyt, hogy miután hazatértünk, gyosan szülés előtt még találjak munkát. Így tehát ez azt jelentené, hogy nem lenne aktív munkán alapuló biztosítási jogviszonyom és nem is lennék gyedre jogosult? Vagy megvan a minimum 365 nap, és így legalább 1 évig járna gyed? Továbbá nem tiszta számomra, hogy jól értem-e, hogy a tgyás-nál nincs ilyenféle megkötés, tehát azt mindenképpen megkapnám, és ezt a Németországban elért jövedelmemre számítanák? Esetleg van lehetőség arra, hogy valamilyen féle munkanélküli segélyt kapjak a szülést megelőző időszakra és ez legyen a biztosítási jogviszony alapja?
Köszönettel

Lille

Gaga00 # 2013.02.26. 09:03

Tisztelt Szakértő!

Abban szeretném kérni a segítségét, hogy júniusra vagyok kiírva első gyermekem születése.
Most még dolgozok, de áprilistól szeretnék otthon maradni.
Azt mondták a munkahelyemen, hogy a maximális táppénz összegét fogom megkapni, ami ha jól tudom 6450.-/nap?!
A kérdésem az lenne, hogy ebből a pénzből kell e még levonni valamit, vagy ez az egy napra eső táppénz nettó összege?
Kb. mekkora összeg ez egy hónapban nettóban?

Azt hiszem a Tgyas, 70%, de azt sem tudom, hogy az nettó, vagy bruttó összeg.

Köszönöm a segítségét előre is.

Üdvözlettel:
Gaga00

Lenger # 2013.02.25. 11:44

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi esetben kérem segítségét.
Feleségem 1,5 hónapos terhes, de munkáltatója február végével felmondott neki.
Mivel nem jelentettük be, ezért a védettség nem áll fent.
A gyermekünk szeptember végén születik, hogy tudnánk megoldani, hogy TGYÁS-t és GYED-et is kaphasson.
Természetesen megpróbál elhelyezkedni, de rövid az idő.
Ha bejelentkezik álláskeresői támogatásért, és pl. 30 nap után talál munkát, de a 3 hónap próbaidő után felmondanak neki, akkor a maradék 60 napra visszamehet munkanélkülire?
Ha igen, akkor matematikailag kijönne, hogy 28 nappal a szülés előtt TGYÁS-t igényeljen és járna a GYED is.
Mi van abban az esetben, ha most 3 hónapig otthon marad bejelentés nélkül, és június 1-én jelentkezik a támogatásért? Ebben az esetben jár neki a GYED, vagy nem? Azt tudom, hogy a TGYÁS csak méltányosságból járhat.

Köszönettel
Lenger

Füles 83 # 2013.02.22. 18:05

Tisztelt Szakértő!

Ezen a területen annyira nem vagyok tájékozott, és több honlapon is nézelődtem és a konkrét kérdésemre nem találtam választ. 4 éve van 8 órás főállásom, és és 1 éve egy 4 órás másodállásom. Mind a kettő bejelentett "multi cég". Babát tervezek és azt szeretném megtudni hogy ha tgyas-ra megyek majd gyedet igénylek azt csak a főállású helyemtől, vagy mind a 2 munkahelyemtől igényelhetem vagy ilyenkor a másodállásomat automatikusan megszüntetik majd? A választ előre is köszönöm.

Borzos # 2013.02.22. 17:24

Köszi anne01! Igen, másképpen nem is érdekelne olyannyira.

anne01 # 2013.02.21. 06:17

Borzos

A bruttója után fizet. De ez miért érdekel? Kifizetteti veled?

Borzos # 2013.02.20. 22:08

Tisztelt szakértők!
Érdeklődni szeretnék, hogy a munkáltató mennyit fizet utánam, ha táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesként. Azt mondják, hogy az 1/3-át. Ez azt jelenti, hogyha a postás mondjuk 30.000.- forintot hoz, akkor ennek az egyharmadát fizette a munkáltató utánam, azaz 10.000.-forintot? Esetleg ez csak nagyjából érték? Vagy ennek esetleg van egy bruttója, ami után fizet? Mihamarabbi válaszukat köszönöm.

Hanyatt # 2013.02.20. 17:42

Tisztelt Szakértő!

2010.júniusában született a kislányom, előtte folyamatosan 10 évig dolgoztam. A GYED lejárta után 20 nap GYES-en voltam, majd 2012. június 30-tól visszamentem "dolgozni"! Kivettem az évek során felhalmozott szabadságomat. Közben kiderült, hogy 2013.03 hónap elejére várandós vagyok a következő babámmal. A kivett szabik után és azóta is táppénzen vagyok.
A kérdésem az lenne, hogy a szülés után milyen ellátásokra vagyok jogosult (TGYÁS, GYED...), milyen mértékben és meddig kapom ezeket? Létezik, hogy csak az első gyermekem 3 éves koráig kapom teljes mértékben a TGYÁS-t és utána csak GYES-t kapok?

Válaszát és segítségét előre is köszönöm!

nandy # 2013.02.20. 15:14

mókic: soha nem számolnak más pénzbeli ellátásból (pl. táppénz, GYED) újabb ellátást.

Főszabály szerint az előző évi jövedelem lesz az alap, de mivel neked sem tavaly, sem pedig idén nem lesz ún. bérezett napod (vagyis amikor munkabért kaptál volna...), így a táppénzedet azon összeg alapján fogják számolni, ami alapján a GYED-et is megállapították.

TGYÁS alapja bérezett nap hiányában a szerződés szerinti béred lesz, a következő GYED-é szintén.

Azon esetleg érdemes lenne gondolkodni, hogy a táppénzt megszakítva kivennéd a szabikat, hátha azt már magasabb bérrel fizetnék, mint ami a 2-3 évvel ezelőtti volt.
Biztos nagyobb összeg lenne, mint a táppénz, másrészt pedig akkor az lenne a TGYÁS/GYED alap.

Jereván # 2013.02.19. 11:17

mókic

"munkaadóm azt a tájékoztatást adta, hogy a második baba esetében a táppénz összegét már csak 50%-kal fogják fizetni. Ha jól tudom, a GYED is biztosítotti időnek számít, így nem értem, miért csak 50% lenne a táppénz összege. Erre is szeretnék választ kapni."

Ezt én sem értem. Amennyiben van 2 éves folyamatos biztosításban töltött jogviszonya (a GYED ideje alatt a biztosítás nem szünetel!), úgy 60%-os mértékű táppénzre jogosult.

mókic # 2013.02.14. 15:51

Tisztelt Fórum!

Jelenlege GYED-en vagyok kisfiammal, ami 2013. 02 16-án járna le. Várandós vagyok második kisbabánkkal, így 2013.02.11-től veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen leszek. Ez előre láthatólag a baba megérkezéséig (2013.10. hó) így is marad. Jelent-e bármilyen hátrányt a táppénz összegének szempontjából, ha a 2013.02.11-2013.02.16 dátum között esedékes GYED-ről lemondok? Ilyen esetben a táppénz összegét a fizetésből, vagy a GYED összegéből számítják majd?
Melyik megoldással járnék jobban?
A munkaadóm azt a tájékoztatást adta, hogy a második baba esetében a táppénz összegét már csak 50%-kal fogják fizetni. Ha jól tudom, a GYED is biztosítotti időnek számít, így nem értem, miért csak 50% lenne a táppénz összege. Erre is szeretnék választ kapni.
2006 október óta dolgoztam folyamatosan.
Az első várandóság esetében kb. három hónapot dolgoztam, majd táppénz következett kb. 2010 augusztustól, ezután a baba születésétől (2011.02.16)TGYÁS, majd annak lejárta óta tartó GYED.
Segítségüket előre is köszönöm!

babér # 2013.02.13. 12:48

Tisztelt Szakértő!

Kisfiam 2010.02.23-án született.Születése előtt kivettem az arra az évre járó szabadságomat,majd táppénzen voltam a megszületéséig, majd ezután vettem ki a TGYÁS-t.A kisfiam után járó pótszabadságokat a férjem vette ki.(Ezen utólag lehet különben módosítani,mivel nem volt meg a teljes 1 éves munkaviszonya,így elestünk 1 naptól)
10 nap múlva lesz 3 éves és szeretnék visszamenni dolgozni.A munkáltatómmal ezt már nagyon hosszú ideje közöltem,de azóta sem történt semmi.Igyekeznek húzni az időt. 2012.11.01.óta kezdtem el kivenni a felgyülemlett szabadságom,viszont nem tudom mennyi járna pontosan.A furcsa az,hogy szerintem már többet utaltak mint kellett volna.Ilyen esetben mi a teendő?
Továbbá nem akarnak továbbfoglalkoztatni,amire én azt vetettem fel,hogy akkor mondjanak fel.Ezt nem szeretnék, hanem közös megegyezést szeretnének.
2007.07.09-én kezdtem a cégnél dolgozni,azóta folyamatos volt a munkaviszonyom,és eddigi munkámmal meg voltak elégedve.Mi az az ajánlat amit már érdemes elfogadnom?
Ha nem fogadom el,mennyivel vagyok előrébb?
Válaszát előre is köszönöm!
zamia

SziNor # 2013.02.13. 10:27

Tisztelt Szakértő!

Segítséget szeretnék kérni, 2013. 03. 21-ig gyed-en vagyok gyermekemmel, de közben várom a 2. gyermekemet is aki 2013 szeptemberében fog megszületni. Szeretném elkerülni, hogy gyesre menjek, az megoldható lenne, hogy van 336 óra szabadságom és kivenném utána meg elmennék táppénzre, mert előző terhességem alatt is veszélyeztetett terhes voltam. vagy amint lejár a gyed-em azonnal el tudok menni táppénzre?
Vagy esetleg tud nekem alternatívát adni, hogy járok a legjobban anyagilag? jelenleg 85e-90e ft a gyedem.
Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel

Bemma # 2013.02.13. 09:56

Tisztelt Fórum!

Szeretnék segítséget kérni a szabadság mennyiségével kapcsolatban.
Köztisztviselő vagyok. 2008.januárban szültem, utána TGYÁS-on voltam. Ezután GYED következett a következő szülésig (2009. nov) Ezután újra TGYÁS, majd GYED következett. A GYES lejárta után kiszámolták a szabadságaimat, majd hosszas variálás után azt mondták, hogy csak fél év szabi jár mindkét gyerek esetében a GYED-re, mivel 2009-ben "beleszültem" az előző GYED-be.

Szeretném megkérdezni, hogy így van-e ez, illetve milyen jogszabályhely alapján mondták ezt, mert sem meg nem mondták, sem nem találtam ilyet. Én úgy tudom hogy az új közszolgálati jogszabály előtt szülőknek még egy évnyi szabi jár a GYED alatt.

Köszönettel várom válaszukat.
Bemma

mamanyanya # 2013.02.11. 11:17

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, milyen bér lesz a thgy megállapításának az alapja.
2012.01.01-2012.07.02.-ig GYES.
2012.07.03.-2012.08.31.-ig Szabadság,
2012.09.01-2012.10.02.-ig dolgoztam,
2012.10.03.-tól jelenleg is táppénz.
A szülés várható időpontja 2013.04.20.
A munkaszerződéses alapbérem 2009.05.01.-től 150.000.-Ft.
A másik problémám, hogy a 2012.10.03.-tól kezdődő táppénzem alapja nem a 150.000.- ft-os alapbérem volt, hanem a 2011.01.01-2011.07.02.-ig lévő GYED összegét vették alapul. 2011.07.03.-2011.12.31.-ig GYES-en voltam.Szabályosan tették?
Válaszát előre is köszönöm:
Üdv.:
mamanyanya

Márti32 # 2013.02.10. 18:09

Tisztelt Szakértő!

Párommal kisbabát tervezünk, de sajnos nem vagyunk tisztában azzal kapcsolatosan, hogy milyen ellátások járnak majd nekünk a baba születése után.
A terhesség alatt képződő munkaviszony, illetve az álláskeresési járadék beleszámít a gyesbe/gyedbe/tgyásba?
Én 2011.11.08-tól 2012.01.15-ig álláskeresési járadékban részesültem ( 68 nap )
2012.01.16-tól 2012.03.01-ig munkaviszonyom volt (45 nap)
és 2012.05.02-től folyamatos munkaviszonyom van.

Jogosult vagyok a fent említett tgyásra/gyedre/gyesre?

Nagyon szépen köszönöm válaszát.

Tisztelettel: Márta

Mami09 # 2013.02.08. 19:25

Kedves Anne01!

Köszönöm a gyors választ!

Akkor jól számoltak. Én úgy tudtam, hogy ha a köv. év januárjában nő a minimálbér és a maximumot kaptam addig, akkor a minimálbér növekedése a gyed növekedését is magával vonja, mármint ha még mindig beleesik a max-ba. Az első babámnál volt ilyen változás, innen a rossz következtetés.

Még egyszer nagyon köszönöm!
Minden jót kívánok!

anne01 # 2013.02.08. 15:21

Mami09

A második gyermek után a gyeded alapja a 2011-es minimálbér kétszerese volt. Jól számoltak.

Mami09 # 2013.02.08. 11:54

Tisztelt Szakértő!

Ismét a segítségüket szeretném kérni.
Mivel már régen írtam, most újra felvázolom az adataimat:
2000-től határozatlan idejű szerződéssel dolgoztam 2009 január közepéig. Bruttó bérem 210.000Ft volt.
2009.01 közepétől táppénzen voltam egészen 2009.06.12-ig, első kislányunk születéséig.
2009.06.12-2009.11.26-ig TGYS kaptam, majd 11.27-től GYED-en voltam egészen 2011.04.04-ig, második gyermekünk születéséig. Aztán ismét TGYS és GYED.

Most tűnt fel számomra, hogy míg 2011-ben megkaptam a maximális 109.200Ft-os GYED-et, azt 2012-ban nem emelték fel a 130.200Ft-ra,az azévi maximumra. Ennek nem értem az okát, hiszen mivel a második baba GYED-be született, így nem volt meg a 180 bérezett napom és e híján a számítások alapja ismét a szerződés szerinti bérem kellett volna, hogy legyen. Lehet, hogy ezt rosszul tudom?

Kérem, hogy segítsenek ebben a levezetésben, mert ha esetleg a munkáltatóm számolt volna rosszul, akkor kompenzálásért fordulnék!

Nagyon köszönöm!

Dorka_21 # 2013.02.07. 13:26

Tisztelt Szakértő!
Különleges helyzetben vagyok, nem találtam ehhez hasonlót a kérdések között.
2012. augusztus 1.-től munkaviszonyban álltam egy gyárban. Október 5-vel eljöttem táppénzre-az első gyermekemet várom. Munkaviszonyom továbbra is él, nem szűnt meg. A táppénz folyósítását megszüntették számomra, mivel annyi ideig kaphattam, amíg ezt megelőzően biztosított voltam.
A kérdésem az lenne, hogy TB támogatásban részesülök-e, vagy nekem kell fizetnem?

Köszönöm előre is a választ.

vaholka # 2013.01.28. 11:17

Tisztelt Szakértő!

Kisfiam 2012.03.07.-én született.Munkaviszonyom 2008.10.15-2011.12.31-ig tartott, mely alatt 2011. júliusától a szerződésem lejártáig veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen voltam.2012.januárjától februárig munkanélküli támogatásban részesültem.Jelenleg gyeden vagyok.Szeretnénk még egy babát,de nem tudom, hogy milyen ellátásokban részesülnék.Ha gyedbe szülnék kapnám ugyanazt az összeget, amit most is, vagy csak gyesre lennék jogosult?Igényelhetném ismét a tgyás-t? Esetleg gyed után mennyit kellene dolgoznom, hogy ismét jogosult legyek minden ellátásra?
Válaszát előre is köszönöm!

Anita1227 # 2013.01.27. 20:52

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő lenne: munkaviszonyom 2007.április 2.-tól határozott időre 2013.április 4.-ig tart. Jelenleg gyeden vagyok első gyermekemmel aki 2011.december 27.-én született, valamint terhes vagyok második gyermekemmel akivel 2013. június 20.-ra vagyok kiírva. Úgy tudom, a szerződésem lejártát követően passzív gyedet fogok kapni!?

Azt szeretném tudni, hogy a második gyermekemmel jogosult leszek-e gyedre és ha igen mi lesz az alapja?
Tehetek e valamit, ha nem vagyok jogosult hogy mégis kapjak gyedet(nem pedig az alacsonyabb összegű gyest)?

Előre is köszönöm!