Kedves Veci!
Köszönöm igyekezeted és segítő készséged,de a prémiumévekről sok információt olvastam. A feltételeim megvannak csupán az új előrehozott nyugdíj +183 napja akadájozott volna meg az igénybevételben,ha juliustól lépet volna életbe.
Köszönettel Juli
Előrehozott öregségi nyugdíj
Kedves Veci !
Kezdem érteni, de kérlek erősits meg.
1953. január 3-án született férfi legkorábban 2013. január 3-án mehet nyugdijba. Kérdésem a következő.
Ez az előrehozott nyugdij a teljes nyugdij, vagy csökkentett? Megvan a 42 év szolgálati idő.
Kedves Veci!
1953 szeptember 20-i születésü vagyok.Az előrehozott
nyugdíj 2012 szeptember 20-val teljes vagy csökkentett nyugdíj.40 év szolgálati idő megvan.
Köszönettel Edi53
Kedves Edit53!
Csökkentés nélkül mehetsz el előrehozottba.
Onnan tudom, hogy én is ezen paraméterekkel rendelkezem :)
Az elfogadott törvény módosítás eredeti szövege:
„A Tny. 18/A. (1)–[(2)] bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek :
(1) Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az a 60. életévét betöltött, 1950-ben született férfi és az az 59. életévét betöltött, 1952-ben vagy 1953-ban született nő, aki
1. legalább 40 év szolgálati időt szerzett, ”
az ugyan itt nincs odaírva, hogy csökkentés nélkül, de a következőkben a csökkentett összegűről ír, amihez az 59 évét betöltött 53-as születésű nőnek legalább 37 év szolg.idő kell.
Szóval nekünk nem változtak a jogosultsági feltételek.
Üdv.
lenolaj1
Kedves Edit53!
Csökkentés nélkül mehetsz el a 40 év szolgálati idővel, a születésnapod utáni naptól (2012 szeptember 21-től), ahogy lenolaj1 beírta a módosító szöveget.
Üdvözlettel Veci
Kedves Pannam!
Szeretném azt hinni, hogy az csökkentés nélküli. Mert nem lenne igazságos, hogy 42 év után is csökkentetten mehessen el az 52-53-as születésű férfi, mint a 37 év szolgálati idő után. Nagyon elemezzük többen a módosítást, s én erre a következtetésre jutottam. Szeretném is ezt hinni, mert a férjem is ebben érdekelt.
Üdvözlettel Veci
Juli54!
Az csak tervezet volt.
lenolaj1
Az évenkénti plusz % (neked 2-2 %)továbbra is változatlanul megmarad, akinek 40 évnélhosszabb a szolgálati ideje.
Üdvözlettel Veci
Tisztelt Fórum! Édesanyámnak 54 évesen felmondtak a munkahelyén. Néhány hónap híján 40 éves munkaviszonya van. Jelenleg kórházban van, mert évek óta idegi problémái vannak, de a most történtek méginkább megviselték. A kérdésem az lenne, hogy van-e esélye korkedvezményes nyugdíjra, ha van, akkor mi lenne jobb neki, a korkedvezményes nyugdíj, vagy ha sikerül leszázalékoltatnia magát? A leszázalékoltatásnak mi a pontos menete, hogyan kell elindítani, milyen nyomtatványt kell és hova beadni? Köszönöm!
Kedves vinnie!
Nincs lehetősége elmenni, mert az életkori feltételekkel nem rendelkezik, az ő előrehozott nyugdíjba 61 éves korában mehet el. Egyébként a korkedvezmény abban az esetben érvényesíthető, ha valaki a szervezet fokozott igénybevételével járó, továbbá egészségre különösen ártalmas munkát végzett. Volt anyukádnak ilyen munkája? Pl. fonónő, szövö-kötő nő, vagy röntgenben dolgozott, ekkor 4 évenként jár 1 év korkedvezmény. Szerintem te az előrehozott nyugdíjra gondoltál.
Amikor felmondtak már táppénzen volt? Ha igen táppénz alatt nem lehet felmondani. Ha utána lett táppénzes, ahogy a felmondást közölték, akkor úgy tudom, hogy a jogviszony megszűnte után 45 nap passzív táppénzre jogosult.
Ha egészségi állapota miatt az orvos ajánlja (vagy kezdeményezze ő), hogy egészségkárosodása miatt indítsa el a leszázalékolást, hátha sikerül.
De addig is regisztráltassa magát a Munkaügyi Központba. Ekkor 91 napig álláskeresési járadékre, 180 napig álláskeresési segélyre jogosult. Az 55 évet betöltötteknek további 6 hónap munkanélküli segély folyósítható. Ez mind szolgálati időnek minősül.
Üdvözlettel Veci
Kedves vinnie!
Ezeket a linkeket olvasd el a rokkanstágihoz ad tájékoztatást. http://www.orszi.hu/index.php?…
http://www.orszi.hu/index.php?…
http://www.orszi.hu/…juttatas.htm
http://www.orszi.hu/index.php?…
http://www.onyf.hu/index.php?…
Ezt is ajánlom, itt az álláskeresési ellátással kapcsolatban is találsz tájékoztatót:
http://www.kormanyszovivo.hu/…_munkavegzes?…
De remélhetőleg még talál édesanyád munkalehetőséget.
Üdvözlettel Veci
Köszönöm Veci!
Esetemben minden jól alakul, már csak a magánnyugdíjból szeretnék visszalépni, de ehhez sajnos semmilyen infót nem találok - egyelőre.
Üdv
lenolaj1
Igen, elnézést, tényleg az előrehozott nyugdíjra gondoltam. Arra van-e lehetősége olyan feltételekkel ahogy Veci is idézte:
"(2) Az (1) bekezdés szerinti előrehozott öregségi nyugdíj összegét úgy kell
meghatározni, hogy az öregségi nyugdíj összegét
- 3,6 százalékkal, továbbá annyiszor 0,4 százalékkal kell csökkenteni, ahányszor 30 naptári nap hiányzik az öregségi nyugdíjkorhatárnál egy évvel
alacsonyabb életkor betöltéséhez, ha a jogosult az öregségi nyugdíjkorhatárnál több mint egy évvel fiatalabb."
Ha igen akkor ezzel vagy a leszázalékolással járna jobban? Köszönöm!
Kedves vinnie!
Tekintettel arra, hogy édesapád még nem rendelkezik az életkori feltétellel a nyugdíjbavonuláshoz, így az ő előrehozott nyugdíjba vonulási korhatára 61 év, s a születésnapja utáni naptól mehet el előrehozott nyugdíjba. Mivel 40 év feletti lesz a szolgálati ideje, valószínű anno majd nem csökkentett lehet, de addig még bármi változás lehet. Ami csökkentésre vonatkozó szabályt idéztél az édesapádra még valószínűleg nem lesz érvényes. De érdeklődhetsz a Szociális és MUnkaügyi Minisztérium ügyfélszolgálatánál (tel.: 1/428-99-44). Tegnap én is ezt tettem, nagyon készségesen tájékoztattak.
Vagyis addig az előbbi beírásomba leírt ellátások,és a munkahelykeresés van.
Amennyiben az összszervezeti egészségkárosodása fennáll, akkor a következő lehetőségei vannak az ORSZI vizsgálat után:
Ha az egészségkárosodása 40-49 % (ez arági 50 %-nak felel meg), akkor kérheti a 58 éves kora előtt a rendszeres szociális járadék megállapítását. „Az, akinek legalább 40 százalékos mértékű egészségkárosodása a keresőtevékenység folytatásának időtartama alatt - ideértve a kereső a keresőtevékenység megszűnését követően folyósított táppénz és a munkanélkülieknek járó pénzbeli ellátás időtartamát is - keletkezett, és ezzel összefüggésben a jelenlegi vagy az egészségkárosodását megelőző munkakörében, illetve a képzettségének megfelelő más munkakörben való foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül nem alkalmas, és
• a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt még nem töltötte be, és
• rendelkezik a rokkantsági nyugdíjhoz életkora szerint szükséges szolgálati idő felével” stb, ez vonatkozik édesapádra, neki viszont jóval több a szolgálati ideje. http://www.onyf.hu/index.php?…
Ha egészségkárosodása 50-79 %, akkor két lehetősége van.
VAGY a rehabilitációs járadékra jogosult, ha az ORSZI ezt javasolja. „Rehabilitációs járadékra az jogosult, aki
• 50-79 %-os mértékű egészségkárosodást szenvedett és ezzel összefüggésben foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül nem alkalmas és
• kereső tevékenységet nem folytat, vagy
• a keresete, jövedelme legalább 30 %-kal alacsonyabb az egészségkárosodás bekövetkezését megelőző négy naptári hónapra vonatkozó keresete, jövedelme havi átlagánál, továbbá
• rehabilitálható,
• a rokkantsági nyugdíjhoz az életkora szerint szükséges szolgálati időt megszerezte és
• nem részesül egyéb társadalombiztosítási, pénzbeli egészségbiztosítási, nyugdíjszerű rendszeres, vagy munkanélküli ellátásban.” http://www.onyf.hu/index.php?…
VAGY rokkantsági nyugdíj „Az, akinek egészségkárosodása
• 79 százalékot meghaladó mértékű, vagy
• 50-79 százalékos mértékű, ezzel összefüggésben a jelenlegi vagy az egészségkárosodását megelőző munkakörében, illetve a képzettségének megfelelő más munkakörben való foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül nem alkalmas, azonban a rehabilitációs szakértői szerv szakvéleménye alapján rehabilitációja nem javasolt, és
• az életkorára előírt szolgálati idővel rendelkezik, és
• kereső tevékenységet nem folytat, vagy keresete, jövedelme legalább 30 százalékkal alacsonyabb az egészségkárosodást megelőző négy naptári hónapra vonatkozó keresete, jövedelme havi átlagánál, és
• táppénzben, baleseti táppénzben nem részesül.” http://www.onyf.hu/index.php?…
Tekintettel arra, hogy édesapádnak hosszú a szolgálati ideje, ezért már teljes mértékü rokkantnyugdíjat kaphatna. „Tny. 29. § (1) A rokkantsági nyugdíj mértéke a megrokkanás időpontjában betöltött életkortól, a nyugdíj megállapításáig szerzett szolgálati idő tartamától és a rokkantság fokától függ. A rokkantság fokának megfelelően
- a III. rokkantsági csoportba tartozik az, aki rokkant, de nem teljesen munkaképtelen,
- a II. rokkantsági csoportba tartozik az, aki teljesen munkaképtelen, de mások gondozására nem szorul,
- az I. rokkantsági csoportba tartozik az, aki teljesen munkaképtelen, és mások gondozására szorul.
(2) A rokkantsági nyugdíj összege nem lehet kevesebb az (1) bekezdésben meghatározott rokkantsági csoportok sorrendjében a havi átlagkereset 37,5, 42,5, illetőleg 47,5 százalékánál.
(3) A rokkantsági nyugdíj összege az ennek alapját képező havi átlagkeresetnél több nem lehet.
(4) A rokkantsági nyugdíj mértéke huszonöt évet meghaladó szolgálati idő után a III. rokkantsági csoportban az öregségi nyugdíj mértékével azonos.
(5) A rokkantsági nyugdíj összege a II. rokkantsági csoportban a havi átlagkereset öt, az I. rokkantsági csoportban pedig tíz százalékával több, mint a III. rokkantsági csoportban.” Itt olvasd el, vagy a Tny. törvény idézett jogszabáját: http://crohn-colitis.hu/…tnyugdij.php
Mindezekhez orvosi vizsgálatokra kell elmenni (pl. pszichiáter, ideggyógyász, reumatologia, orthopédia, belgyógyászat, urologia, szemészet, hallásvizsgálat...), de ezt a háziorvossal kell megbeszélni, ezeket csak példaként említettem.
Üdvözöllek Veci
Üdvözlettel Veci
Köszönöm, még a leszázalékolási procedúra részleteiről érdeklődnék. Értelmezésem szerint 2 nyomtatványt kell eljuttatnunk a nyugdíjbiztosító címére: ONYF. 3515-270/D. számú igénybejelentő lap, és az ONYF. 3515-278. számú NYILATKOZAT. Van-e más teendőnk azon kívül, hogy ezeket kitöltve elküldjük, vagy a válaszlevélben tájékoztatni fognak mindenről?
Kedves vinnie!
Ha mindenféle orvosi vizsgálatról meg vannak a leletek, azok alapján a háziorvos elkészíti a beutalót, és az általad ismertetett két nyomtatványt kitöltve be kell küldeni a Regionális Nyugdíjbiztosítóhoz. Ezt tértivevényesen küldjétek be az összes friss (és javaslom régebbi) lelet fénymásolatával. Az eredetit ne küld el, legfőbb viszitek az ORSZI vizsgálatra, ha addigra még lesznek új leletek, akkor azt is. Remélem sikerrel jártok.
Üdvözöllek Veci
Üdvözlettel Veci
Tiszteletem!
Nekem egy olyan kérdésem lenne,melyre ezuton szeretnék választ kapni:-Édesapám 59 éves lesz szeptemberben és érdeklődnék,hogy jogosult-e öregségi nyugdíjra ugyanis van 40 év és 158 napja bedolgozva,
Mindezt pékségben dolgozta le mint szakmunkás,kemencés,dagasztó.
Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelt hando!
Kérdésem, hogy dolgozott-e édesapja korkedvezményre jogosító munkakörben. Itt találhatók a munkakörök listája: http://www.apeh.hu/…08_2mell.pdf
VIII. Sütőiparban végzett munka
08001 magyar gőzös és platnis kemencénél lapátos vető
08002 magyar gőzös és platnis kemencénél lapátos kisütő
08003 kemencekőműves (sütőiparban)
Ha ilyen munkakörben dolgozott, akkor 5 évenként 1 év korkedvezményre jogosult.Ez esetben bármikor elmehet előrehozott nyugdíjba is. Mert annyival korábban mehet el nyugdíjba az, aki korkedvezményes munkakörben dolgozott, ehhez képest még 2 évvel korábban előrehozottba. Itt talál tájékoztatót a korkedvezményes öregségi nyugdíjra jogosultság feltételeiről: http://www.onyf.hu/index.php?…
Ha nem korkedvezményre jogosult munkakörben dolgozott, akkor az apukája a most elfogadott módosítás szerint (ha a köztársasági elnök is aláírja), 60 évesen mehet el csökkentés nélkül előrehozott nyugdíjba, vagyis 2010 szeptemberben a születésnapja utáni naptól.
http://www.parlament.hu/…m.irom_madat?p_ck l=38
A Tny. 18/A. § :
„(1) Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az a 60. életévét betöltött, 1950-ben született férfi és az az 59. életévét betöltött, 1952-ben vagy 1953-ban született nő, aki
a) legalább 40 év szolgálati időt szerzett, és
b) azon a napon, amelytől kezdődően az előrehozott öregségi nyugdíjat megállapítják, a Tbj . 5. (1)bekezdés a)–b) és e)–g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.
Üdvözlöm Veci
Üdvözlettel Veci
Ez 2009-ben kiadott tájékoztató
http://www.onyf.hu/index.php?…
Üdvözlettel Veci
Kedves Veci! Van még egy dolog, amit nem pontosan értek, bár már megpróbáltad elmagyarázni. Ahogy én tudom 62 év az öregségi nyugdíjkorhatár és ahogy írtad az előrehozott nyugdíjba vonulási korhatár 61 év. Ez azt jelenti, hogy mindössze maximum 1 évvel lehet előrehozni a nyugdíjat még akkor is, ha valaki megelégszik a csökkentett nyugdíjösszeggel?
Kedves Venci!
Válaszát nagyon szépen köszönöm!
Üdvözlettel Hando
Kedves Veci!
Elírtam nevét ezért elnézését kérem!
Elég ha a munkáltatója igazolja,hogy Ő valóban kisütő lapátos volt?
Vinnie!
Az 1954-es születésűek nyugdíjkorhatára a tervezet szerint 63,5 év. Nő előrehozott nyugdíjba mehet 60,5 évesen, ha megvan a 37 év szolgálati ideje, 3 évvel korábban mint a rá érvényes nyugdíjkorhatár. Csökkentett nyugdíjat fog kapni, de csak 8,4%-kal lehet csökkenteni. Ez mindenképpen csökkentett nyugdíjat jelent, még magasabb szolgálati idő esetén is.
Teljes nyugdíjba csak az 1950-es férfiak, és az 1952, 1953-as születésű nők mehetnek 40 év szolgálati idő esetén. Minden más korosztály csak csökkentett nyugdíjba mehet még 42 év esetén is.
A nyugdíjtervezet ezt tartalmazza.
Tisztelt Hando!
A munkáltatója hivatalos igazolása szükséges (a férjemnek is így volt), s ezt a Nyugdíjbiztosító elfogadja, ha a munkaköre a törvényben meghatározott, korkedvezményre jogosító munkakörnek felel meg. Pontosítsák még az információt a Nyugdíjbiztosítóval. Ha kérnek szolgálati idő megállapítást, és a munkahely igazolását is mellékelik, akkor a annak elismerése szerepelni fog a szolgálati idő meghatározásánál.
Üdvözlöm Veci
Üdvözlettel Veci
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02