A hozzászólásokat, tanácsokat figyelembe véve megnéztem, hogy mivel 53-as, közalkalmazott nő vagyok, 40 év szolgálati idővel, 2012.január 9-én töltöm be az 59. évemet, így akkor mehetek el előrehozott öregségi nyugdíjba.( a jelenlegi szerint)Nem tudom, akkor milyen lesz a nyugdíj kiszámítása( vagy jöv. pótló),s ezért nem tudom nekem esetleg nem lehet korengedményes nyugdíj decembertől? Ezt lehet-e, s hogy járnék jobban? Erre lenne valakinek javaslata?
Előrehozott öregségi nyugdíj
@info 53
Javaslatom nincs,csak a sajátos kombinációm:-)
1)-én is Kjts vagyok..
2)-mivelhogy 2012.júni.4-én jövedelempótlós lehetnék..(59+több mint 40 év szolgálati)
3)-DE ! Júni 23-24-én lesz 35 érettségizőm,akiket nyílván már ingyír érettségiztethetnék ha elmennék a szociális ÖTYEre a szülinapomon
(ezek a kis aranyos 19 évesek meg épp az én 59éves öreglány mosolyomat akarják látni a szóbelijükön..)
4)-épp ezért nem megyek el,csak szeptembertől..vagy októbertől..vagy novembertől..
Lényeg egyelőre... hogy 2013.jan.elseje előtt menjünk az ÖTYEbe a nettó 80%al
üdv:gabusch
@mammamacoki..
Megalájk a heliokopter-szemléletedért:-)
Nem szopjuk be a cumit hidd el:-)
=145 ezren születtünk 53-ban
=15 ezren végeztünk nappalin 1971-2-76-77-ig .
=minden harmadikunk él még és mozog
=az ötezerből nyílván a fele lány
= hányan is készülünk előrehozottba ?
Ezren-kétezren-háromezren ???
info53
Ha a nubkáltatód megállapodást kötne veled arra a pár napra, akkor a ma még hatályos tv. szerint dec. 31-ig van lehetőség korengedményes nyugdíjra.
Üdvözlettel Veci
Ha van köztetek olyan, aki már nyugdíjban van és hátrányosan érinti a nyugdíjak átalakításáról szóló törvény tervezet, annak ajánlom: http://www.knoe.hu/…la/index.php
Kedves Lyonee!
Köszönöm a felvilágosítást! Akkor csak a 2. félévtől vállalhatok munkát a volt iskolámnál, amikor már nyugdíjas leszek?!
Üdvözlettel: Ibolya
T. Fórumozók!
Ki tud nekem választ adni? 2009-ben kellett elmennem nyugdijba (munkahely megszünés miatt). Nekem is volt magán-nyugdíjpénztári számlám, de visszaléptem az állami nyugdijrendszerbe.Kérdésem, hogy nekem is volt ezen a számlán hozamom, amit simán visszaadtam az államnak. Nem kellett volna ezt nekem visszaadni? vagy már későn ébredtem?
Üdv. Bucimama
T. Fórum!
Az a kérdésem, hogy az 1952. februárjában született férfi ebben az évben elmehet-e előrehozott nyugdíjba, szolgálati ideje 44 év.
Szükséges-e a betöltött 60 év, vagy 59 évesen is elmehet-e? Állítólag van rá lehetőség!
- Kedves bucimama!!!Kitudja hogy mi lett volna jó,mi a jó megoldás,a Te korod miatt,nem is lett volna annak idején kötelező,csak a pályakezdő fiataloknak!!! Ez lett volna a jó megoldás,inkább önkéntest kötöttél volna ! Vagy köteleztek arra,hogy megkösd,a Kötelező Magánnyugdijpénztárt,ha igen akkor ki-miért-milyen jogon ???!!! Mert az önkéntest azt kivehetted volna,/de tovább is rakhattad volna,ha akarod/ mind,adómentesen,.ha nyugdij mész!!!Nem értem az egészet!? Én nem kötöttem,nekem csak az önkéntes van és ki is veszem mind,ha nyugdijba megyegyek! Jól fog jönni az a másfélmilla !!! Üdv.-----
- ben korengedményes nyugdijba és ha igen milyen feltételekkel,/csökkentett vagy nem csökkentett/
manyoka, én úgy tudom, csak akkor tudnál elmenni idén , ha a munkahelyeddel meg tudnál állapodni, h a jövó évre eső hónapokat kifizetik utánad a nyufi felé, de az akkor " jövedelempótló juttatásra" jogosít, nem ad évenkénti emelést, viszont a 40 évesről , egyenlőre azt írják, h az nem változna, legalább is most még erről van szó, h aztán mi fog megvalósulni az a jövő titka ! Ha decembertől el is tudnál menni nyd-ba , az a baj, h a jövő évi nyd számítást még nem tudni, eredetileg 2013-tól volt róla szó, h megváltozik. De Veci jobban el tud magyarázni mindent.
- Szerintem a Nők 40-évesét a Fidesz., ebben a kormányzati ciklusban meghagyja!2014.-ig! Ez,amúgy sem olyan bődületesen sok Nőt érint és nem rengeti meg a gazdaságot sem!Hogy utánna mi lesz,ki lesz a kormányon és mit csinál,azt kitudja előre!----
egyetértek szafikával
http://nyugdij.biz/…ij-2011-2012
Az öregségi nyugdíjra jogosultság életkori feltételei a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény és az azt módosító 2009. évi XL. törvény 2010. január 1-től hatályos rendelkezései alapján, az 1952-ben születetteknek 62 év és 183 nap.
A 18/A. § (1) bekezdés szerint 2012. december 31-éig a 62. életév betöltését megelőzően előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az a férfi, aki 60. életévét betöltötte, illetve az a nő, aki 59. életévét betöltötte, és legalább 40 év szolgálati időt szerzett, valamint a Tbj. 5. §-a (1) bekezdésének a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.
(2) 2012. december 31-éig csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult, aki legalább 37 év szolgálati időt szerzett, és megfelel az (1) bekezdésben meghatározott egyéb feltételeknek.
Vagyis 59 éves férfi még nem mehet előrehozott öregségi nyugdíjba még 44 év szolgálati idővel sem, 60. év a korhatár a jelenleg még hatályos jogszabály szerint.
manyoka
Várd meg a 40 éves jogosultságod betöltését. A tervezet szerint az nem fog átalakulni jövedelempótlóvá, a korengegményessel és az előrehozottal szemben.
sitimaci
Szerintem csak kb minden ötödik nő nem tud elmenni a 40 éves női nyd-ba, nevezetesen azok, akik nappalin sokáig tanultak. Nekik a jogosultsági idő 22-23 éves kortól indulhat csak. Én úgy látom, hogy 2010-2011-2012-ben az 55-58 éves nők nagyon sokan elmentek, el fognak menni az akcós nyd-jal, ami a tervezet szerint minden velejáró kedvezménnyel meg is fog maradni (talán). Ezzel szemben a nappali diplomás 52-es, 53-as nők 59 évesen büntit kapnak és nem kis megaláztatást a mai törvény szerinti előrehozott öregségi nyd helyett, ami mögött ott van 40-41 év szolgálati idő, ha a tanulmányokat kivesszük (ami nem volt piskóta, mint az sokan gondolják), akkor is megvan 35-37 év járulékfizető jogviszony. Öregségi nyd majd csak 62,5 - 63 éves kortól járhat nekik, tehát 6-7 év bünti a kedvezményesekkel szemben és jogilag egy mélységesen megalázó státusz.
Félreértés ne essék, nagyon tudom tisztelni a 40 év jogosultságot, mert az sem piskóta. Tudom, hogy sokan alacsonyabb képzettséggel nehéz munkát végeztek, amiben nekem is volt részem 13 éves koromtól minden iskolai szünetben (kapálás, vagonrakás, éjjeli terményőrzés, stb).
Szóval van és lesz itt ellentmondás, feszültség bőven!
Üdv: Korall
Üdv: Korall (53-as nö)
.... és akkor a férfiak sorsáról 42-44 év szolg-i idővel még nem is beszéltünk ....
Üdv: Korall (53-as nö)
Korall, részben igazad van , de 40 év munkaviszonyról volt szó , valaki azt írta a csíkra h " most a buták mehetnek el nyd-ba " / köztük én is /elég szomorú, h kivették belőle az iskolákat, én azokat sajnálom , akik szakmunkásba jártak , ugyanúgy dolgoztak , mint a felnőttek ,/ az iskola mellett,/ nem úgy mint a szakközepesek, v a gimisek, akik tovább lehettek gyerekek. Ezzel együtt is az a véleményem , h az 55 az egy tisztességes korhatár volt, a politikusaink persze nem így látják, ők aztán nem voltak soha fizikailag lestrapálva , ha mindenki ledolgozná 55-ig a rá vonatkozó éveket, nem kellene 60-1-2 éves korig dolgozni, azért , h jusson egyeseknek a semmiért több , mint azoknak akik dolgoztak , kevesebb.
Korall, én a pasikat is elengedném , 40 év munka után, itt még az emberkék nagy %-a nincs olyan egészségi állapotban , h ennyire emeljék a korhatárt ! Dolgozzanak azok is, akik eddig csak kivettek a kalapból ! Akkor kevesebb strapa jutna egyre !
Korall, az én közvetlen környezetembe , 1/3-a tudott csak elmenni a velem egykorúakból, iskolán kívül még lement belőle nekik ápolásin, fizetetlenen, meg egyéb olyanon töltött idő , ami nem számít bele, volt aki a rendszerváltást követően csak az orvosi ellátás miatt fizeti ma az 5e ft körüli összeget, de azért kíváncsi leszek , hány nőnek sikerül elmenni a 40 évvel.
Korall54
Ne gondolt, hogy a 40 évesbe csak a "nyolc butával" mennek el nyugdíjba. Ha körül néznél látnád, hogy mennyien tanultak munka és család mellett (2-3 gyerekkel)- na ez az ami nem "piskóta", 8-12 évet így tanulni. Aki még nem csinálta fogalma sincs róla milyen megterhelő az ilyesmi.
- Gyönyörü,Drága Hölgyeim !!!! Sajnos mindenkinek igaza van,forrnak az indulatok,ez nagyon jó a kormánynak,nyugalom,aki eltud menni a 40-évesbe,rohanjon,aki meg az előrehozottba,az száguldozzon!!!!!!!! Amúgy meg,valóban minden téren,nagyon nagy az igazságtalanság,az biztos !!! Még a Nő-Nő között is és valóban a férfiakat bennehagyták a @arba ! Sorban halnak meg a melóhelyemen, az 55-60-65 éves kollégák!!!------Üdv.,Pusszantás-sitimacika
sajat
Az 1952-ben született férfinek az idén max. korengedményes nyugdíjazásra lehet lehetősége, ha a munkáltató egy összegben kifizeti a nyugdíj és egyéb költségeket az előrehozott nyugdíjkorhatárig. Erre a munkáltatót nem lehet kötelezni. Bár a te esetedben max. 2 hónapot érintene.
manyoka
Lyonee válaszát tamogatom, várd meg, hogy meglegyen a 40 év jogosultsági időd (5 nappal inkább több, mint 1 nappal kevesebb).
Üdvözlettel Veci
Jucu52 tájékoztatásához még hozzáfűzném az alábbiakat
"
A fentieken túl előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az a legalább 37 év szolgálati idővel rendelkező, biztosítással járó jogviszonyban nem álló nő is, aki
1954-ben született és 60 éves és 183 napos életkort betöltötte,
1955-ben született és 61 éves életévét betöltötte,
1956-ban született és 61 éves és 183 napos életkort betöltötte,
1957-ben született és 62 éves életévét betöltötte,
1958-ban született és 62 éves és 183 napos életkort betöltötte.
Előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az a biztosítással járó jogviszonyban nem álló és legalább 42 év szolgálati idővel rendelkező férfi is, aki
1952-ben vagy 1953-ban született és 60. életévét betöltötte,
1954-ben született és a 60. éves és 183 napos életkort betöltötte.
Az érintett korosztályok esetében az ismertetett csökkentés mértéke nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj összegének 8,4 százalékát. "
Valamint ezt az oldalt ami a mai napig érvényben van.
Valamint ajánlom az érintettek figyelméb az új nyugdíjszámítási formát.
Beszámítási időszak:
- 1988. 01. 01.-től a nyugdíj megállapítás napjáig elért kereset, jövedelem
- ha az igénylőnek nincs a fenti időszak legalább fele részében keresete, jövedelme, akkor a hiányzó napokra az 1988 előtti keresetek
- ha ez sincs, akkor a hiányzó időre érvényes minimálbér a számítás alapja.
A tényleges összeg meghatározásánál figyelembe kell venni, hogy naptári évenként az elért kereseteket csökkentik a kifizetés időpontjában hatályos jogszabályokban meghatározott járulékokkal, és a fennmaradó összegre kivetített adókkal.
Osztószám:
A nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek nyilvántartása alapján, a beszámítási időszaknak a biztosításban töltött napjainak száma. Ebbe nem számít bele a GYES, a TGYÁS, és a táppénz időtartama.
Valorizáció:
A valorizáció a jövedelmek felszorzását jelenti. A számításához a szorzószámot az Országos Statisztikai Hivatal közlése alapján a kormány határozza meg. A folyamatot a havi átlagkereset megállapítása előtt végzik el. A nyugdíjazást megelőző harmadik év előtti naptári években elért keresetet, jövedelmet a bruttó átlagkereset egyes években történő növekedését alapul véve a nyugdíjazást megelőző második naptári év kereseti szintjéhez igazítják.
Havi átlagkereset megállapítása:
A nyugdíjalap meghatározása az egyik leglényegesebb része a folyamatnak. A jövedelmek összeségét elosztják az osztószámmal, majd felszorozzák 365-tel, és végül elosztják 12-vel.
Degresszálás:
A határszámokat figyelembe véve, ha az átlag meghaladja a meghatározott értéket, akkor a havi átlagot sávosan csökkentik.
A nyugdíj összegének megállapítása:
A figyelembe vehető átlagkeresetnek, a szolgálati időtől függő százaléka lesz a nyugdíj összege. Jelenleg 40 év szolgálati idő után jár 80%. Ez azonban 2012. december 31-ét követően megállapításra kerülő nyugdíjak esetében változik az alábbiak szerint:
Szolgálati idő, és a hozzá tartozó százalék mértéke:
20 …………. 33,00
21 …………. 34,65
22 …………. 36,30
23 …………. 37,95
24 …………. 39,60
25 …………. 41,25
26 …………. 42,90
27 …………. 44,55
28 …………. 46,20
29 …………. 47,85
30 …………. 49,50
31 …………. 51,15
32 …………. 52,80
33 …………. 54,45
34 …………. 56,10
35 …………. 57,75
36 …………. 59,40
37 …………. 61,05
38 …………. 62,70
39 …………. 64,35
40 …………. 66,00
és minden további évre 1,65-1,65 százalék.
A nyugdíj összegét 2013. január hó 01-től az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig kifizetett, és a kifizetés idején érvényes szabályok szerint nyugdíjjárulék alapjául szolgáló -, a személyi jövedelemadót is tartalmazó, csökkentés nélküli bruttó kereset, jövedelem havi átlaga alapján kell meghatározni.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02