munka törvénykönyve


pazs # 2014.02.12. 12:23

11, mert másnap kezdődik. 23, mert a fél napot elérő töredék egésznek számít (de vigyázz, naptári nap, nem munkanap).

wers # 2014.02.12. 12:32

köszi, ettől féltem, az + 2 nap
(de vigyázz, naptári nap, nem munkanap)
hála az istennek

tudod, ha valakit kirúgnak, akkor minnél kevesebb ideig óhajtja tovább mézni a főnöke képét

pazs # 2014.02.12. 12:37

Ez így van, bár az sem kellemes, ha úgy rúgnak ki, hogy már ne is menj vissza a helyedre.

wers # 2014.02.12. 12:44

:) ha kifizetnek mindent, akkor az még kellemesebb, mint így
Nekem volt ilyen esetem, délelőtt még értekezlet, du. 2-kor újra összehívtak minket, termelés leáll, a cég visszaköltözik Németországba, két lista volt, az egyik, akik aznap mehattek haza, a többi nekiállt csomagolni. Mindenki megkapott mindent, ami járt. Sőt, ha jól emlékszem, volt két próbaidős, de azok is megkapták a felmondási időre járó pénzüket.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.12. 12:50

22 napot kell dolgozni, 23 a felmentési idő.

wers # 2014.02.12. 12:53

És akkor 22-én megkapok minden papírt?

wers # 2014.02.12. 13:07

vagyis a 22. napon

wers # 2014.02.12. 13:11

Még egy kérdés, ha felmondási idő alatt elmegyek táppénzre, az ugye megszakítja a felmondási időt, és amikor ismét kereső képes leszek kezd újra ketyegni a felmondási idő?

pazs # 2014.02.12. 13:23

Utolsó munkában töltött napon megkapsz minden papírt elvileg.
A táppénz alatt is telik a felmondási idő, nem szakítja meg vagy ilyesmi.

Drimi # 2014.02.12. 13:25

Sziasztok!

A kérdésem az lenne, hogy a munkáltatóm kitalálta, ezentúl 3 műszakba kell dolgoznom (de, du, éjjel). A munkaszerződésemben csupán annyi szerepel, hogy "A munkavállaló rendes munkaideje napi 8 óra.". Az éjszakai műszakom mostantól este 10 órától reggel 6-ig tart. Kötelezhet az e féle munkavégzésre? Én ezért mondtam fel a régi munkahelyemen, mert a fél életemet éjszaka dolgoztam le és nem szeretném már ezt tovább folytatni és ezt szóban meg is beszéltük a felvételemkor. A délutáni és reggeli műszakkal semmi baj nincs, sőt... De éjszaka... :( Tudok tenni ez ellen valamit?

Nagyon köszönöm előre is!

wers # 2014.02.12. 13:31

A táppénz alatt is telik a felmondási idő
aha, akkor ez nem jött be, és mi van akkor, ha a táppénz tovább tart, mint a felmondási idő? Ha mondjuk az utolsó munkanapon vesznek táppénzre?

pazs # 2014.02.12. 13:42

A munkaviszony megszűnésével a táppénz is megszűnik, nincs már passzív táppénz. (Orvosnál azért még ellátnak passzív alapon, de pénz már nem jár.)

wers # 2014.02.12. 13:49

na eddig erre nem is gondoltam, ha nem találok addig munkahelyet, akkor már nem leszek biztosított, ez frankó, idén lesz 30 éve, hogy elkezdtem dolgozni, és eddig voltam összesen max. 30 napot táppénzen.

Ha utána beteg leszek kidobnak az orvostól, vagy a kórházból?

pazs # 2014.02.12. 14:31

Dehogy dobnak, ellátási kötelezettség van. Az, hogy nincs passzív táppénz, csak azt jelenti, hogy táppénzt nem kapsz, de ellátnak, 45 napig még ingyen, utána kiszámlázhatják a havi díjat.

nandy # 2014.02.13. 11:38

Jesszus, milyen díjat számláznak ki? :)

wers, a táppénz (pontosabban: keresőképtelenség) nem szakítja meg, nem hosszabbítja meg a felmondási időt.

A biztosítási jogviszony megszűnését követően 45 napig még jogosult vagy eg.ügyi természetbeni ellátásra, utána viszont köteles vagy bejelenteni a NAV-hoz, hogy nincs biztosításod, és onnan fizetheted a havi 6.810,- forintot.

Na de előtte még jogosult vagy álláskeresési járadékra is, ha nem találsz rögtön munkát, az is három hónap. Kapod az álláskeresésit, és még a havi 6.810,- forintot sem kell fizetned.

Szóval van időd keresgélni, ne ess rögtön kétségbe :)

pazs # 2014.02.13. 13:37

nandy: erre a havi hatezervalamennyire gondoltam :) mármint hogy küldik a csekket róla, ha észlelik, hogy nem járt neki "ingyen" az eü. ellátás.
A többit szerintem jól írtam :)

wers # 2014.02.13. 13:53

Nandy, köszi, hogy bíztatsz, de ezt a munkahelyet kb. másfél év alatt találtam, már nem is tudom hány helyet pályáztam, hány helyen voltam állásinterjún.

pazs # 2014.02.13. 14:23

Kérdezz rá a helyi önkormányzatnál is, van, ahol átvállalják ezt a hatezervalamennyit bizonyos időre, ezzel legalább az orvosi ellátás marad, ha tovább tartana az álláskeresés.

wers # 2014.02.14. 08:46

:)) pazs, drága, ezt meg sem próbálom

Nem kifejezetten a pénzről van szó, nekem munka kell.

Csak nem tetszik a törvény, ha hosszú éveken keresztül fizettem, hogy egészségügyi ellátásban részesüljek, akkor ezt miért kell kitörölni, ha nem is vettem igénybe.

pazs # 2014.02.14. 08:50

Elhiszem, hogy nem tetszik, nekem sem. Régen 1 év volt a passzív táppénz, aztán fél év, majd három hónap, 45 nap, 30 nap és most már évek óta semmi, pont azért, mert rutinszerűen táppénzre mentek az emberek, ha megszűnt a munkaviszonyuk, mert addig sem a munkanélküli segély ideje telt.
Drukkolok, hogy hamar találj jó állást.

nandy # 2014.02.16. 01:17

Így van, azért szüntették meg a passzív táppénz intézményét (bár azért részben még létezik, pl. baleseti táppénz...), mert nagyon sokan visszaéltek vele. Bár volt ennek más oka is, pl. spórolnak a TB-kasszán.

Mondjuk azzal nem értek egyet, hogy a biztosítási jogviszony megszűnése esetén egyáltalán nem jár!

De nem ez az egyetlen hiányosság, igazából az egész járulékrendszer igazságtalan szerintem. Pl. táppénz összege már évek óta maximalizálva van, ugyanakkor a járulékot fizethetjük korlátlanul. Munkanélküli ellátás csak három hónapra jár, de fizethetjük évekig a járulékot. Az pedig nem oldja meg senki problémáját, hogy három hónap után ellátás nélkül marad, attól még nem fog gyorsabban munkát találni. Legfeljebb a statisztika lesz szebb, amiért hamar kirúgják a rendszerből.

Egyjogász # 2014.02.16. 06:12

És ezzel megint azokkal basztak ki, akik tényleg betegek...:))

Ahhoz, hogy egy egészséges ember kamuból táppénzre "menjen", kell egy sumák orvos is, aki az egészségest kiírja táppénzre.

Nem a valóban betegekkel kellett volna kibaszni, hanem a sumákoknak úgy megszorongatni a tökeit, hogy ne érje meg nekik se pénzért, se "haverságból" egészséges embereket kiírni táppénzre.

noanoa # 2014.02.16. 14:57

Két kérdésem lenne:

  1. Igaz az, hogy idéntől a 30 napot meghaladó táppénz esetén arányosan csökken az éves szabadságkeret?
  2. Terhesség esetén meddig jár a szabi?

Szülés előtti szülési szabadságra?
Szülés utáni szülési szabadságra?
Gyed idejére, meddig?
Gyes idejére, meddig?

Kösz előre is.

ius latratus # 2014.02.16. 14:58

Ez nem hat?

ius latratus # 2014.02.16. 14:59

Négy.