munka törvénykönyve


the big cat # 2006.06.29. 20:47

Igaz. Küldd rájuk aTB-t, levélben írd meg a körülményeket, és kérdd a felülvizsgálatukat! valami 2000 Ft az illetéke az eljárásnak.

Banyamancs # 2006.06.30. 03:54

Nagymacs! Most kössek beléd, hogy a TB-t nem tudja rájuk küldeni? :-)

the big cat # 2006.06.30. 04:50

:))))

fkrisztian # 2007.10.15. 16:11

Üdv.
Elég kétségbe esett vagyok, és sehol eddíg még nem találtam, kaptam választ a problémáimra.
tehát: Múlt héten 8.-án felmondtama amunkahelyemen, az üzemvezetőnek. Õ aztmondta ne írjak felmondást mert ő nem fogadhatja el, csak az ügyvezető igazgató. Ok, akkor hívd fel, felhívta. Az ÜI szó szerint aztmondta menjek a pba. Gondoltam majd értestenek mikor mehetek a béremért, papírjaimért. De nem szóltak. ma reggel bementem, üzemvezető aztmondta hogy ő nemtud semmit. Ok, hívd az ÜI-t. Hívta, és megkérdezte mikor kapok fizetést, illetve a papírjaimat. Mire az ÜI nevetve hogy adjam be a mai 15.-ei dátummal írásban a felmondásom, és majd 2-3 hét múlva, TALÁN lesz papírom, fizetésem. Kérdésem az lenne, ezt megteheti e? Többiek igaz 10-e helyett de 12.-én kaptak fizetést, én nem a mai napig sem. Papírjaimra szügségem lenne mert így sem másik munkahelyre, de még a munkaügyi hivatalba sem mehetek. Továbbá le akarna vonni a majdani fizetésemből 1 garnitúra munkásruha árát. Egyszer sem volt rajtam, eddíg mástól is visszavették, nem vonták le. nemtudom számít e, de február elején lesz egy éve hogy a nevemre írták. Kérdésem hogy van e a ruhának elévülési ideje, levonhatják e, illetve esetleg kötelesek visszavenni, vagy ki kell fizetnem. Felmondásom oka, hogy a munkaszerződésben foglalt folyó hó 10.-éig történő fizetés még soha nem valósult meg. álltalában 15.-e volt, de volt már 25.-e is. persze kamatot soha nem fizettek. Továbbá: havi 5000ft étkezési utalvány is járna, a hivatalos minimálbérről szoló bérpapíron ezt alá is írjuk. Rá van vezetve egy kicsillagozott rész.De a mai napig 35ezer forint értékben tartoznak vele. Én ma reggel lezárt borítékban beadtam az ÜI-nek címezve a felmondásom, e hó 8.-ai dátummal, mivel ténylegesen akkor mondtam fel igaz csak szóban. Kérdésem hogy miért akarja hogy a mai nappal adjam be , illetve dátummal.Igazából még soha nem kellett felmondanom sehol, de kérném a segítségüket világosítsanak fel mik a jelen állás szerint a jogaim, kötelességeim, mert úgy tünik ki akarnak velem babrálni. Egyébként az ÜI-nek azért nemtudok szeméyesen felmondani mert kb 2-3hetente jön ele céghez 1-1 órára. Az étkezési utalványt követelhetem e rajtuk, vagy ha a bérpapíron aláírjuk, akkor az olyan mintha felvettük volna, és mennyi az a leghosszabb határidő amíg a papírjaimat ki kell adniuk? Előre is köszönöm a segítséget:

Kála # 2007.10.15. 18:28

Na, kezdjük az elején:

1. felmondani érvényesen és jogszerűen csak írásban lehet, azaz amíg ilyen papírt nem adsz be (vagy tértivevénnyel levélben, vagy személyesen egy átvételi példányon átvetetve) addig a munkáltatód nem nagyon fogja kapkodni magát - nincs milyen alapon.
Visszadátumozni felmondást nem lehet - márpedig a dátum igen fontos, ugyanis onnantól számít a felmondási idő.
2. a munkavállalói rendes felmondást ne kell indokolni
3. ellenben le kell töltened a felmondási idődet - hacsak nem mentesítenek ez alól
4. követelheted az étkezési jegyet (ha ez munkaszerződés alapján jár neked), és követelheted az adott hónapra járó munkabéred arányos részét (más kérdés, hogy jó eséllyel csak a papíron járót fogják kifizetni)
5. az elszámolás során a munkáltató megpróbálhatja érvényesíteni a munkaruha árát - viszont ha kifizeted, akkor nyilván nem kell visszaadni
6. a papírok és egyebek alapvetően az utolsó munkában töltött napon járnak.

fkrisztian # 2007.10.15. 19:01

az elszámolás során a munkáltató megpróbálhatja érvényesíteni a munkaruha árát - viszont ha kifizeted, akkor nyilván nem kell visszaadni

Ezek szerint nincs szabályozva, pl, kihirdási idő, stb? Olyant is hallottam hogy 1-év a kihordási ideje, vagy hasonló.

A felmondást ma papíron beadtam, de a tényleges felmondásom dátumávaal, azaz e hó 8.-ával. A felmondási időtől eltekintenek.

és ha jól értem, alapjában jobban járok ha hallgatok, mert a zsebbe járó pénzt, simán nem fogja odaadn, ha probálom betertattni velük a törvényes útját a dolgoknak?

bregana # 2007.10.16. 17:17

A munkába járással kapcsolatban lenne kérdésem. Néhány éve autóbalesetem volt és a lábam maradandóan megsérült. Vidékről járok dolgozni, ez a munkahely volt a balesetem előtt is. A nehezebb járásom miatt és a bkv-nak köszönhetően 1-2 perces késéssel, ritkán 10 perc késéssel érek be a munkahelyemre. Eddig ezt elnézték nekem. Vannak kollégáim akik szintén vidékről járnak be, de ők kapnak munkaidő kedvezményt, és még előbb is elmehetnek. Nem laknak messzebb, mint én a vonatuk sem jár ritkábban, mint az én buszom, 20 perc alatt, némelyik 1 óra alatt van otthon, egészséges, fiatal. Nekem a bejárás viszont 2 óra, jóval korábban kell kelnem, indulnom mint nekik. Én hiába kérem a kedvezményt és persze csak a beérkezéshez kellene mereven elzárkózik a cég vezetése a kérésemtől. Szerintem diszkriminatív az eljárásuk. Ha ismét késni fogok írásbeli figyelmeztetést akarnak nekem adni. Tehet-e ilyet a munkáltató az esetemben? Kérhetek-e jogorvoslatot a hátrányos megkülönböztetés miatt?

Kála # 2007.10.19. 05:11

ők kapnak munkaidő kedvezményt, és még előbb is elmehetnek
Milyen munkaidő-kedvezméynt kapnak (mire)? Szabályozza ezt valami nálatok, vagy csak a munkáltató "elnézi" nekik?
Ha van szabályozás, akkor hivatkozhatsz arra, hogy mivel te is olyan helyzetben vagy, mint a többiek, így neked is járnia kell a munkaidő kedvezménynek.

markopecs # 2007.10.29. 11:41

Üdvözlök mindenkit!

Egy kis segítségre lenne szükségem.
A kérdésem az lenne, hogy ha valaki nappali tagozatos államilag finanszírozott főiskolai tanulmányt folytat, lehet-e 8 órás bejelentett főállása!?
Esetleg ezen kívül milyen lehetőségei vannak!?

A segítséget előre is köszönöm.

Üdv, Márk

lolacska # 2007.10.29. 13:44

Kedves "fórumozók"!
Egy benzinkúton dogozom,12 órában, 75.400 ft-al bejelentve.Nagyon sok kérdésem lenne:
1 Lehet-e egymás után 3-4 napot dolgozni, ha pl 2 vagy 3 szabadnap van utána?
2 Reggel 6:30-ra járunk és a munkaidő elméletileg 7-7-ig tart,ezzel szemben este 9-10-ig ott vagyunk, mert műszakváltáskor szinte mindent számolni kell.Így a munkaidők között nem telik el a 11 óra...
Mit lehet ilyenkor tenni?Természetesen a jelenlétit 7-7-ig kell írni.
3 Akkor ebédelünk, ha nincs sok tankoló, de ha beállnak az autók, menni kell tankolni, így egy leves elfogyasztása kb 2-3 kanalazásig tart, és fel kell ugrani, aztán megint 2-3 kanalazás, és ismét....
Megteheti-e ezt a munkáltató?Nekünk nincs kiadva úgy a szünet, mint 2*20 perc, akkor ehetünk, ihatunk, stb ha nincs senki.egyikünknek bent kell állni a kasszába, másikunk kint tankol.Az üzemanyagbevételezéstől kezdve mindent nekünk kell csinálni.Ha ellopnak valamit, azt nekünk kell fizetni.
4 az egyik bérlapomon volt egy ilyen, hogy távolléti díj,pedig én nem voltam sehol.Ez micsoda?
Általában mindenki bérpapírjára 20 nap van írva, azaz 240 óra, mégis csak 67 e forintot kapunk.
5 ha bent kell állnom 3 napig a kasszában, estére már annyira fáj a lábam, hogy alig bírok állni,ezért mondtam a főnökömnek, hogy én inkább kint tankolnék, mert ha szaladgálok, nem fáj annyira, mintha egyhelyben állnék.De ezt is csak akkor engedi, ha lánnyal vagyok egy műszakban(én is lány vagyok), ha fiúval, akkor bent kell állnom.Mit gondolnak?

monalisa1 # 2007.10.29. 15:12

lolacska

  1. 3 nap 12 óra 3 nap szabadnap, ez sok más helyen is van ekként.,
  2. Az elszámolást a munkaidő befejezése után lehet/kell elkezdeni, hiszen amíg tart a munkaidő...
  3. Na ez nem okés, mert napi 12 órás munkaidőhöz hivatalosan járna legalább 2x15 perc és 1x25 perc pihenőidő biztosítása, vagyis a kedves főnök bérlő/tulajdonos urnak fel kellene vennie még egy alkalmazottat...
  4. Távolléti idő = szabadság
  5. Munkahelyi ill. munkaköri szervezés dolga., a jó erkölcsöt - már elnézést - ne a főnök kontrollálja.

(Amúgy vélem az álldogálás közben csak le lehet ülni, meg lábmozgató tornagyakorlatok stb.)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.29. 15:22

Markopecs: lehet.

efi99 # 2007.10.29. 17:12

Szerintem:

  1. Ez oké
  2. Ha 6:30-ra ott KELL lenni, akkor startol a munkaidő. Nem tudom mit kell 2 óráig számolni, de ha kötelező ténykedés, akkor az is munkaidő. Ilyenformán ez napi 15 óra, marhára nem szabályos. Ha ezt (leszámolás) csak ilyenkor lehet, az a munkáltató nyomora, oldja meg másképp.
  3. Szerintem is jár, csak éppen az első 6 óra után 20, aztán 3 óránként megint 20-20.
  4. Igen az szabi lehet. A havi 240 óra az viszont nagyon bravó, 3-4 hónap alatt elment az egész éves túlóra, kíváncsi lennék utána hogyan van ?
  5. Venni kell egy magaslábú széket...
monalisa1 # 2007.10.29. 19:35

lolocska

A benzinkutasként megkereshető napi több-kevesebb jattról nem tettél említést (...), de ha ezzel együtt is méltatlan a munkakörülmény, akkor próbálj másik munkát keresni.

monalisa1 # 2007.10.29. 19:43

Az éjszakára a "koedukált" munkacsoport beosztás érthető, hiszen ha két lány van éjszaka, nagyobb a kútrablás veszélye.

lolacska # 2007.10.30. 08:34

Sziasztok, köszönöm válaszaitokat!
a napi jatt változó, van, hogy 3-4 ezer, da van, hogy csak 1000,ez természetesen a miénk.A számolás a következőkből áll:üdítő, szesz, sör,matrica,cigi,telefonkártya,olaj.
ha bármiből hiány van, azt az a műszak fizeti.
Tényleg nem lehet leülni....már ha ott van a főnökasszony.
Amúgy minden renben megy...normálisan megebédelünk, segítünk egymásnak,váltogatjuk a munkát(már ha nincs ott)
és mégsem dől össze a kút...legutóbbi, mély törést okozó élményem az volt, mikor 2-en voltunk bent lányok,és még egy fiú kollégánk kint tankolt, mert vannak napok(havi2-3),
mikor 3-an vagyunk a sok bevételeznivaló miatt, és a fiú kollégánk elment reggelizni 12 óra körül,a f.asszony úgy leordította a fejét, h takarodjon ki tankolni, mert tele van a kút...de ott mindenki előtt...(tartozik hozzánk egy kávézó, ott főznek nekünk menüt)..
Mondanom sem kell, aznap már semmit sem evett....
Szörnyű..
Tehát a munkakörrel semmi baj sincs,mindent megcsinálunk, de a morál....

lolacska # 2007.10.30. 08:55

Nemsokára leltár lesz, ami pont egy szabadnapomra esik.
Már szóltam a főnökömnek, hogy nem tudok menni, mert dolgom akadt, kötelezhet-e, hogy megjelenjek?(azzal a kifogással, hogy már 2 ember nem jön)?
Eddig minden leltáron és nagytakarításon ott voltam.
Fél éve dolgozom itt, és karácsony környékén szeretnék szabira menni, még szabin sem voltam.(igazából nem is tudom, hány ilyen napom lehet).Megtagadhatja-e?
Havonta szokott lenni nagytakarítás, amikor mindenkinek be kell mennie 9-re, és este 5-6-ig takarítani kell.Erre kötelezhet-e?
Kabátja nem mindenkinek van, így egymáséit hordjuk.
Valahogy nekem ez is szúrja a szemem...Fél év alatt nem bírtak adni normális munkaruházatot...Nemhogy váltásruhát...
És ha valaki a szabadnapján nem veszi fel a telefont, vagy kikapcsolja, és bentről hívják, attól megvonják a jutalékot.Hm?
Az olajipari dolgozóknak járó kb 20 e ft juttatást is csak azzal a feltétellel kaptuk meg, ha a megfelelő számú üzemenyag-kártya szerződést megkötöttük.
És aki nem töltötte fel pénzzel a kártyáját, azt felhívattatták velünk a saját telefonunkról, hogy töltse fel.Valszeg nem volt rá 20 e forintjuk az embereknek.Mikor ezt közöltem a főnökkel, ennyit mondott:vegyek vissza az arcomból....

monalisa1 # 2007.10.30. 10:11

Itt annyi problémát/sérelmet felsoroltál, hogy rengeteg. A megoldás: vagy tűröd v. odébb állsz - a főnök megváltozására ne számíts...

A karácsonyi időszak forgalmas, több az autós = jövedelmező, nem valószínű hogy el fog engedni szabadságra - a többieket sem.

Egyébként ha legális a munkaviszonyod, ha jól tudom életkortól függően évi minimum 15 munkanap szabadság megillet, illetve ennek a fél évre jutó arányos része. Legkésőbb jövő év február végéig ki kell adnia, kifizetni nem lehet.

Én tudok olyanról aki szalag melett bruttó 90 ezerért 3 nap 12 óra 3 nap szabadnap dolgozik, és egymást váltják a nappalos és az éjszakás műszakok, folyamatosággal. Kinai a főnök, ért magyarul - visszabeszélés nincs, és elég spártaikai a munkaviszonyok. Van lemorzsolódás, de mindig van új jelentkező...

Lia21 # 2007.11.04. 23:17

Jó estét kívánok! Egy globális szinten működő szállítmányozócégnél dolgozom ügyfélszolgálati telefonos operátorként. A munkaidőm 8 óra + 1 óra ebédszünetben lett megállapítva, melyet hol reggel 8-tól, hol 10-től, hol déli 1-től kell kezdenem. Délutános pótlékot csak azokra a napokra kapok, amikor déli 1-re megyek dolgozni (este 10-ig). Ha ilyen össze-vissza van a beosztás, akkor ez milyen bérezési rendszerbe tartozik? Az 1 órás műszak kivételével a többi össze-visszaságért nem kellene valamilyen plusz százalékot kapnom? Ezenkívül készenlétre is köteleznek, holott belépésemkor a főnök azt mondta, hogy ha akarom, vállalom, a szerződésben erről szó sem esik. A készenléti idő háromhavi periódusokra van lebontva, és ez átlag 168 óra havonta, melyre bruttó 30.000,-/hó kapok. Rendjén van ez így? A készenlétbe beletartoznak a hétvégék is, amikor is zsinórban 57 órát kell készenlétben lennünk. A beosztásokat háromhónapos periódusokra lebontva kapjuk meg. A felettes mennyi idővel előre köteles ezen beosztást tudomásunkra hozni? Legutóbb az okt-nov-dec-i beosztásunkat október 4-én kaptuk meg (pl.), ezzel kb 10 fő életét kutyulták össze, nem tudtunk előre tervezni semmit, aznap este programom volt, és akkor szembesültem a ténnyel, hogy éjszakára készenlétire vagyok beírva. Ha pedig visszautasítjuk ilyen esetekben a munkavégzést, akkor azt kapjuk válaszként, hogy ennek meglesz a következménye. Jogukban áll ilyen szinten "szórakozni' akár 10 ember idejével/életével? Kérem, S.O.S. válaszoljon valaki, mert szeretnénk valamilyen szinten rendet tenni a beosztásunk tekintetében. Volt olyan eset is pl. hogy 1-re mentem dolgozni, este 10-től készenlétis voltam, aztár másnap reggel 8-tól ismét dolgoztam, persze hibát is elkövettem és még engem toltak le alaposan.
Üdv, Lia

Lia21 # 2007.11.05. 06:30

Bocsánat, átlag 168 óra háromhavi blokkra.

shimmergloom # 2007.11.05. 16:51

Sziasztok!

Szeretnem a segitsegeteket kerni, mert sajnos nem nagyon igazodom ki a torvenyek labirintusaban.

A kerdesem a kovetkezo: 4 honapja athelyeztek cegen belul, ami eleg nagy (kb 75%-os) fizetesemelessel jarna. Akinek a poziciojaban jelenleg vagyok, ennyivel magasabb volt a fizetese.
A mai napig meg sem fizetesemelest nem kaptam, se munkaszerzodes modositast nem irtunk ala.
Azt szeretnem megtudni, hogy van-e esetleg erre valami torveny, ami meghatarozza, hogy munkakorvaltozas eseten mennyi ido alatt kell a munkaszerzodes modositast elkesziteni, ill. milyen helyettesitesi dijazas jarna arra az idoszakra.

halas koszonettel:
shim.

Kála # 2007.11.06. 07:00

Első kérdés: most akkor helyettesítesz (átirányítottak), vagy új munkaköröd van?
Ha új a munkaköröd, akkor arról munkaszerződés módosítás kell, hogy szülessen, mivel a munkakör a munkaszerződés kötelező tartalmi eleme. DE, önmagában a munkakör változása nem feltétlenül jelenti a munkabér módosítását is! Azt megteheted, hogy kéred a munkakör változásod szerződésbe foglalását, és ennek megfelelően a munkabéred módosítását is - aztán majd megpróbáltok megegyezni a munkáltatóval.
Ha viszont "csak" helyettesítesz, ahhoz nem kell munkakört módosítani, viszont az Mt. meghatározza a neked járó díjazást.

mojac # 2007.11.06. 14:48

Sziasztok!

Az üzletek ünnepi nyitvatartása kapcsán keresem a pontos jogszabályhelyet, ami kimondja, hogy ünnepnapon alkalmazottat nem lehet dolgoztatni.
Köszi

Lehet, hogy vak vagyok, de a ker. tv csak a karácsonyt említi, az MT-ben meg nem lelem.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.06. 17:44

Jól látod, ha nem látod.

efi99 # 2007.11.06. 19:37

És akkor mi alapján büntetnék a Tescot és tsait, ha mégis nyitva lennének?