munka törvénykönyve


Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.17. 13:06

Be kellett volna menni dolgozni. De legalábbis jelentkezni munkára.

Manci5 # 2010.11.17. 20:11

Köszönöm a hozzá szólást, de mivel írásban jeleztem elvileg választ kellett volna rá kapnom.

Dr.Attika # 2010.11.17. 20:31

Munkára kellett volna jelentkeznie, nem pedig a munkáltató válaszát várni a postástól. Igy sajnos minden törvény által biztosított jogot elvesztett.

calve # 2011.01.03. 12:30

56 éves vagyok ,2011.január 1-vel felmondtak, de a cégnél maradok , mert módomban áll a 16 év utáni végkielégítésemet széthúzni a 40 év szolgálati időm betöltéséig.(2014.június 10) rendelkezési állományba kerültem. MT szerint, ha a nyugdíjtól számított 5 éven belül mondanak fel, akkor megillet + 3 havi végkielégítés. A cégem ezt nem akarja megadni, azzal az indokkal,hogy 2011.01 .01-től már rendelkezési állományban vagyok a törvény viszont csak 2011.01.1-től lépett életbe.
Kérdésem az lenne, hogy igaz ez, vagy jár a + 3 hónap végkielégítés?
köszönöm
üdvözlettel Veronika
BUÉK !!!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.03. 15:40

3 évi végkielégítés?! Ez ugye valami vicc?

hunfrakk # 2011.01.03. 16:03

calve, téged félrevezettek

megszünt most a munkaviszonyod
(illetve még nem, mert a felmondási időt le kell tölteni,
tényleg, írásban közölték veled a felmondást? mert ha nem akkor az nem is felmondás)

ha adott mtatónál 16 évet töltöttél akkor téged 4 havi átlagkereset illet meg végkielégítésként

ez pénzben jár

a tartalékállományba vétel nem munkaviszony
az alatt munkavégzés nem történik
arra nem jár munkabér
és nem is számít bele a szolgálati időbe (nyugdíjnál)

nandy # 2011.01.03. 17:17

MT szerint, ha a nyugdíjtól számított 5 éven belül mondanak fel,

Ez az öregségi nyugdíjkorhatárra vonatkozik! Ami független attól, hogy te esetleg korábban előnyugdíjba mehetsz.

Ps. az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig még a keresetkorlátra is figyelni kell. Szóval nem szabad összekeverni a kettőt!

calve # 2011.01.04. 08:22

Írásban kaptam a felmondásomat , illetve, hogy rendelkezési állományba megyek. Nem vertek át , évek óta a munkatársaim rendelkezési állományból( nem tartalék állomány!) mentek nyugdíjba.
Biztos nem jól fogalmaztam. 16 év után 15 hónapi emelt szintű végkielégítést kaptam, amit módomban volt/van széthúzni max 4 év rendelkezési állományra. Ez azt jelenti, hogy a végkielégítésemet havonta fizetésként kapom ( a cég is adózik utánam )és bármikor visszahívhatnak dolgozni. A új törvény szerint nem előnyugdíjba mennek azok a nők, akik 40 év szolgálati idővel rendelkeznek, hanem öregségi nyugdíjba.Ezért kérdeztem, hogy ebben az esetben nem járna az 5 éven belüli + 3 hónap végkielégítés?

Arnold_1 # 2011.01.17. 17:23

Üdv!

A problémám a következő!
Tegnap azaz vasárnap jeleztem a csoportvezetőmnek,hogy nem érzem jól magam ezért orvoshoz fogok ma menni.Meg is értette és megbeszéltük azt is,hogy már múlthten szarul néztem ki!
Orvos után mielőtt tájékoztatni tudtam volna a kisfőnököt a továbbiakról,váratlanul felhívott a nagyfőnök,számonkérő hangnemben,hogy hol vagyok? Elmondtam neki,hogy betegszabin leszek de ezt jeleztem a vezetőmnek.Erre ő belémkötött,hogy miért nem szóltam neki is,mert ő a főnököm.Ezek után megkérdőjelezte,hogy mi bajom,meddig leszek,és hogy gondolom ezt egyálltalán,hogy én így eldöntöm hogy orvoshoz megyek.
Azt ki is emelte,hogy "itt vannak a kollegáid, nagyon örülnek,hogy cserben hagyod őket",sőt a fülem hallatára adta közzé lejárató és felbújtó módon,hogy-"kollega1"ugy döntött pihenésre van szüksége!
Nem kicsit letámadva és megalázva érezvén magam,próbálltam az érveimet normálisan elmondani,aminek a következménye minden szavam kiforgatása és az én hozzáállásom firtatása!
Jöttek aztán a figyelmezteő hangvételű intelmek,hogy még egy ilyen és fegyelmi, viszont ezt is jelenti a csúcsgórénak!Miután elfogattam a tényt,megint addig csürte csavarta a beszélgetést,hogy a végén már azt kellett elfogadjam,hogy mindenféleképp jegyzőkönyves személyzeti elbeszélgetés vár vissza engem.
Mindezek után jó fél órával újra felhív és előáll nekem azzal,hogy eltekint a jegyzőkönyvtől,ha megszakítom a betegállományom és megyek dolgozni!Persze az összes kritika kíséretével amiről még látszatra sem volt eddig tudomásom,hogy ekkora baj lenne velem.
És hogy mi ebben a problámám?
Normális ez,hogy felhív engem megkérdőjelezni,hogy milyen mentális vagy fizikai betegségem van,amivel orvoshoz fordultam? Nincs valami olyasmi,hogy kölcsönös bizalom megadása?
Vagy,hogy,önkényesen ő úgy ítéli meg,hogy semmi szükségem a problémám kipihenésére és orvosi konzultációjára? Nekem itt valami nem stímmel,azon gondlkozom,állok én elébe annak a jegyzőkönyvnek.így is úgy is eléggé kétséges a helyzetem,ha már így állunk.Más kollegámmal tudtommal még nem járt így el!
Jogilag találhatok kapaszkodót a mentségemre?

Köszönettel: A bajban lévő!

nandy # 2011.01.17. 21:36

A munkavállaló a kersőképtelenség ideje alatt nem kötelezhető a munkára, még arra sem, hogy "negyed órára bemenjen a céghez".
A keresőképtelenség elbírálása pedig az orvos feladata, nem a munkálatóé. Az orvosi igazolást a munkáltató nem bírálhatja felül.

Elhiszem, hogy ez nem tetszett a munkáltatónak, bár neked sem úgy kellett volna közölnöd, hogy "betegszabira megyek". Ehelyett inkább azt magyarázd el, hogy már egy ideje beteg vagy, egyre rosszabb az állapotod, nehezen tudsz dolgozni, koncentrálni, muszáj otthon maradnok, hogy aztán bírd a tempót.
az sem mellékes, hogy ha betegen mész dolgozni, a kollégák is elkaphatják tőled, így többen is ki fognak esni a munkából...

Arnold_1 # 2011.01.18. 08:17

Köszönöm nandy!

Innentől kezdve a beígért fegyelmit sem vagyok kötelező aláírni,ha jól gondolom?!

bolondmelós # 2011.01.18. 14:37

„negyed órára bemenjen a céghez“

Pont ez amivel előállnak néha hogy nem is beteg mert be tudott jönni...ami egy sztereotípia.

"Az orvosi igazolást a munkáltató nem bírálhatja felül."
Kérhet felülvizsgálatot az OEPnél, ha bukja némi pénzébe kerül, sőt ha nem valós tényeket állít, az
akár rágalmazás is lehet, vagy alaptalanul, rosszhiszeműen állítja be a másik felet csalónak, akkor én nem tartom kizártnak, hogy a munkáltatóra üssön vissza.

susi54 # 2011.01.18. 15:13

Tisztelt Fórumozok! Nagyon szeretném ,ha valaki segítene.A munkahelyem felszámolás alatt van . Nekem meg van a 40 éves munkaviszonyom 57 éves leszek februárba szeretném érdeklődni, hogy nekem kell-.e felmondanom vagy a felszámoló biztosnak .3 évet dolgoztam ezen a munkahelyen ha ők mondanak fel, jár-e végkielégítés és mennyi a felmondási idő amit le kell töltenem a nyugdíj előtt.És még azt szeretném kérdezni ,hogy a nyugdíjnál hány év kedvezmény jár 5 gyermekem után mert én összesen csak 5 évet voltam gyerekgondozásin mert 4 gyermekem egyszerre született. Köszönettel Ildikó

Arnold_1 # 2011.01.18. 18:21

Én sem bolondmelós!

..és úgy döntöttem időközben,hogy nem megyek be,hiába közölte velem,hogy mi lesz ha nem megyek,egyszerűen akkor sem tudok bemenni,és az orvos is kiírt már mielőtt kipattant volna ez a konfliktus!

bolondmelós # 2011.01.18. 22:43

susi54: Alapszabály hogy munkavállaló ne mondjon fel még ha felszámolás a vége a dolognak,
nézz utána még mennyivel lógnak neked, ki nem adott szabi, nem fizetett túlóra stb,
elvileg kötelesek értesíteni a felszámolás folyamatának megindulásáról, ezt gondolom meg is tették,
ha van ki nem fizetett bér, akkor a felszámolóbiztosnak jelezni kell. Írásban.
A végkielégítésben nem vagyok biztos, de alapból 3 év után jár, jogutód nélküli megszűnés után ezen időn belül is jár, így felszámolásra nem tudom -valószínű.

Állásidőn vagy? Vagy rendelkezésre állásin?

Arnold1: jól teszed, pihengess.

susi54 # 2011.01.19. 12:12

Tisztelt Arnold1! Tavaly év végév 3 hónapot táppénzen voltam.December 6 -án kezdték a felszámolást.Én most január 1-től ismét újra dolgozom de most a felszámolóhoz tartozunk. Akkor kérjem ,hogy ők mondják fel a munkaviszonyom ?.De csak január 31.én mert addig nem mondhatnak fel mert táppénzem voltam?Hátha mégis kapok egy kevés végkielégitést mert mással nem tartoznak mert a táppénzt megkaptam a tavalyi szabit pedig most vettem ki év elején tehát az e havi bérem lesz csak amit ki kellene nekik fizetni ha felmondanak.És akkor február 1-től kérhetném a nyugdijam megállapítását.Kérlek segítsetek eligazodni.Köszi Ildikó

barryvera # 2011.01.19. 12:44

Tisztelt jogi szakértő!
Volt munkáltatóm ellen felszámolási eljárás indult. Bérkövetelésem van a cég felé. Felvettem a kapcsolatot a felszámoló céggel. Képviselőjük az elmaradt bruttó bértartozás kamatok nélküli bejelentését kérte, hogy a Bérgarancia alapból lehívhassa az összeget. Kérdésem, hogy a tartozás után járó kamatot hogyan, milyen módon, kitől stb. követelhetem?

Előre is köszönöm a választ!

1957 # 2011.01.20. 15:31

Tisztelt jogi szakértő!

Cégem (kb. 600 fő áll alkalmazásban) a napokban módosította a kollektiv szerződést,rá két napra 6-od magammal megkaptam a felmondási határozatot,közös megegyezés címen.Konkrét indok nem hangzott el.Hívatkoznak a felmondási megállapodásban a szervezeti átépítésre és arra,hogy ez az elbocsátás nem tömeges leépítés.16 évet dolgoztam le a cégnél,de konkrét,elfogadható indokot nem közölt se a közvetlen főnököm sem a humánpolitikai igazgató akitől magyarázatot kértem.Ezt nem tartom korrekt hozzáállásnak.
A határozatban két hónap felmondási idő és 5 hónap végkielégítés szerepel.
Azt kérdezném,hogy jogos az elbocsátás okának a megtagadása,el kell fogadnom azt,hogy közös megállopodással történt(engem meg se kérdeztek és nem is szóltak),egyik naprol a másikra az orrom alá dugták a határozatot,hogy írjam alá és az,hogy jogos az 5 hónap végkielégítés 16 év után?
Hangsúlyozom,hogy a kollektív szerződést néhány napja modosították...Az előbbi kollektív szerződésben még 8 hónap szerepelt 16 év szolgálat után...!

Köszönettel

PPéter

bolondmelós # 2011.01.20. 22:44

Joy: nem a bíóság és az ügyvéd fele kellene irányítani az emberünket?

  • a kollektív pont most változott a munkavállaló hátrányára.
  • a felmondás, az "közös elhatározású", normális indoklás nélkül.

Kedves PPéter remélem nem írta alá. Ellenben, ha eltette akkor már van egy elég jó aduja. Jó, ha megvan a két változata a kollektívnek, hátha ér valamit hogy pont most a 6 ember felmondása előtt sikerült faragni rajta.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 08:39

Olvass már figyelmesen! Nem mondtak fel neki, a közös megegyezéssel megszüntették a munkaviszonyt. Ha rád hallgat, akkor az eddigi hülyeségét még megfejelheti egy bukott perrel is.

cyberspace001 # 2011.01.21. 09:25

Szép napot!
Közalkalmazotti jogviszonyból, „áthelyezéssel“ történhet-e munkaszerződéses viszony létesítése?
A konkrét történet az, hogy a szociális ellátórendszert átveszi egy egyház, megszűnik a közalkalmazotti jogviszonya mindenkinek.
Szeretnék olyan segítséget kérni, hogy mint joghoz nem értő, mire figyeljek- figyeljünk.. bár tudom ez így elég tág.
Köszönettel,
cyberspace001

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 09:49

Ez nem áthelyezés, hanem úgynevezett üzemi jogutódlás. Ráadásul sajátos eset, mert a munkavállalók a közalkalmazotti törvény hatálya alól átkerülnek a Munka törvénykönyve hatálya alá.

Egyébként igen, ez így kezelhetetlenül "tág".

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 13:11

Általánosságban a Munka törvénykönyve. Ezt a sajátos esetet pedig vagy ugyanaz (de egy külön fejezetben) vagy a Kjt. Esetleg mindkettő.

Mi a konkrét kérdés?

pazs # 2011.01.21. 16:32

Joy1: elvileg igen, de mivel aláírtatok közös megegyezést és új szerződést és valószínűleg már több, mint három éve volt, most már mindegy.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 19:27

Más a véleményem. Az üzemi jogutódlás a törvény erejénél fogva, objektíve áll fenn. Nem változtat rajta, hogy a felek tévedésből formálisan megszüntetik a munkaviszonyt, és a jogutóddal formálisan másikat létesítenek.
A jogutódlásra alapított igények pedig mindaddig érvényesíthetők, amíg a jogviszony fennáll, sőt azontúl is az elévülési időn belül.