munka törvénykönyve


Dr.Attika # 2010.10.17. 10:28

Példa.
Egy kamionos a közlekedési szabályok szerint 4 órát vezethet 1 órát pihenhet majd megint 4 órát vezethet. Ezután 11 órát kell pihennie. Ha nincs kollektív szerződés, akkor az nap már nem kötelezhető vezetésre, de ha a kollektív szerződés úgy rendelkezik akkor még a 11 óra után köteles 4 órát vezetni az nap. ( 0 órától számoltam.

vagy

Vendéglős apa (munkáltató) gyermeke szakács(munkavállaló) érvényesen megállapodhatnak a napi 12 órás munkaidőben.

nettyke1990 # 2010.10.17. 11:49

Köszönöm! Nem figyeltem amit más írt, nincs erre időm, hogy olvasgassam más bajait!
Nettyke

nandy # 2010.10.17. 11:57

Pedig ha beleolvasnál a fórumba, sok kérdésre választ találhatnál.
Tudom én, egyszerűbb durr-bele kérdezni...

firefox # 2010.10.17. 17:11

Jónapot kivánok!

Munkavállalással kapcsolatosan lenne kérdésem, de kérem csak olyan válaszoljon, aki biztos infokkal tud szolgálni!

Röviden a lényeg:

Pályakezdőként kaptam állást egy vállalkozónál. (rajtam kivül még 2 főt foglalkoztat)

A munkát ismeretlenként úgy ajánlotta fel, hogy csak szezonban, ideiglenesen venne fel max 2-4 hónapra.

Első körben együtt, a munkáltatómmal elmentünk a münkaügyi központba, hogy tájékoztatást kaphassunk a lehetőségekről.
Start kártyára sajnos nem vagyok már jogosult, mert volt 2 heti alkalmi munkám, ami bejelentett volt (apeh) igy ezt elbuktam.

Viszont adódott egy olyan lehetőség hogy bértámogatást kap utánam a munkáltatóm.
Felmerült benne, hogy ebben az esetben akár egy évig is dolgozhatnék nála.

Szóban megállapodtunk, hogy pár nap alatt elintézi a könyvelőjével a papirmunkát és bejelentett munkám lesz.
Eközben elkezdtem dolgozni nála, bizva abban hogy tényleg hamar elkészülnek a formai dolgok.
Szinte minden nap rákérdeztem, hogy mit intézett eddig, de azzal háritotta el a kérdésem, hogy a könyvelővel még számolják, hogy megéri-e engem felvenniük hosszabb időre vagy csak pár hónapról lesz szó.
Utoljára azzal nyugtatott meg, hogy felvesz, de még mindig nem tudja mennyi időre, pár napot adjak neki még, de ne aggódjak az APEH-nál már be vagyok jelentve, igy legálisan dolgozok ott.
Immár 2 hete dolgozom...

Bennem ezzel kapcsolatban sok a kérdőjel??

  1. Leheteséges, hogy nekem semmit sem kellett aláirnom, és mégis be vagyok jelentve?
  2. Alkalmi munkavállalói szerződéssel van TB támogatásom, illetve mennek a hivatalos munkanapok, ami a nyugdijba beszámit?
  3. A munkarendünk 8-12-ig 13-17-ig hétfőtől péntekig,

szombaton 8-12-ig kötelezően!?
A szombatot sima munkanapként számolja el, semmilyen kedvezmény nem jár utána. Egy munkahét 5x 8óra, a szombat pedig valamivel több pénz elméletben.
Jogosan jár el igy a munkáltatóm? Mit tudok tenni?

A válaszokat előre is köszönöm!

ákos

nandy # 2010.10.17. 20:47

A bejelentéshez valóban nem kell a te aláírásod, de a munkaszerződéshez már igen.
A bejelentés tényéről pedig 3 napon belül igazolást kellene kiadnia a vállalkozónak, kérd el tőle!
A szombati napra mindenképpen jár legalább 50% pótlék + egy pihenőnap, vagy 100% pótlék. (kivéve, ha csak szombat-vasárnap dolgoznátok minden héten...)

firefox # 2010.10.18. 10:18

Köszönöm!

"A szombati napra mindenképpen jár legalább 50% pótlék + egy pihenőnap, vagy 100% pótlék. (kivéve, ha csak szombat-vasárnap dolgoznátok minden héten…)"

Ezt hogyan tudom érvényesiteni?
Azt mondta nem ad a szombatra pluszt, hanem vagy vállalom igy vagy mehetek...

rayen # 2010.11.11. 13:36

A kislányom jövő májusban lesz két éves, jelenleg gyeden vagyok. A kérdésem az hogy a hátra lévő ellátásból előlegként ki lehet e kérni egy részét a gyedemnek a munkáltatómtól? És ha igen akkor esetleg a munkáltatónak jogában áll a kérésemet elutasítani.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.11. 13:48

Már csak azért se, mert az nem is a munkáltató fizeti.

nandy # 2010.11.11. 14:45

Ha a munkáltató TB-kifizetőhely, akkor bizony ő fizeti...
De előleg fizetésére szvsz. nem kötelezhető.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.11. 16:20

Ő fizeti ki. De nem ő fizeti.

V.ö.: Ha ki-ki alapon mulatunk, nem modhatod, hogy te fizeted a számlát, akkor se, ha a pincérnek te adod oda az egész összeget.

berry38 # 2010.11.15. 13:32

Tisztelt Mindenki!

Tanácsot szeretnék kérni önöktől.Pár hete leltároztunk és a kolléganőm megjegyzést írt a leltárjegyzőkönyvre,hogy milyen kifogásokat emel a leltárral kapcsolatban és hogy ezek miatt nem akar felelősséget vállalni az eredményért.Erre pár nap múlva a főnök bejelentette neki,hogy vagy visszavonja a bejegyzést vagy felmond.Kapott pár nap haladékot,hogy gondolja meg.Szegény 18 éve a cégnél van,tehetnek vele ilyet?

berry38 # 2010.11.15. 13:32

Tisztelt Mindenki!

Tanácsot szeretnék kérni önöktől.Pár hete leltároztunk és a kolléganőm megjegyzést írt a leltárjegyzőkönyvre,hogy milyen kifogásokat emel a leltárral kapcsolatban és hogy ezek miatt nem akar felelősséget vállalni az eredményért.Erre pár nap múlva a főnök bejelentette neki,hogy vagy visszavonja a bejegyzést vagy felmond.Kapott pár nap haladékot,hogy gondolja meg.Szegény 18 éve a cégnél van,tehetnek vele ilyet?

nandy # 2010.11.15. 13:36

A leltárra tett észrevétel nem lehet jogszerű és valós indoka a "kirúgásnak".

berry38 # 2010.11.15. 14:06

Akkor mit tegyen? Mert tényleg ezt az ultimátumot kapta...nem kirúgnák,hanem elvárnák,hogy magától mondjon fel...egyébként egyet értek vele,mert az igazat írta...pontosan azt mondták neki,hogy nem akarnak olyan emberrel együtt dolgozni,aki a leltározási renddel szemben bizalmatlan...

pazs # 2010.11.15. 14:14

Ne tegyen semmit, mármint járjon be dolgozni és tartsa be a munkaszerződését, aztán ha a munkáltató akar valamit, majd lép. Emiatt tényleg nem lehet rendes (vagy rendkívüli) felmondással elküldeni, a kolléganőd nehogy felmondjon, ha egyébként nem akar eljönni.

berry38 # 2010.11.15. 14:20

Az a baj,hogy egy hetet kapott arra,hogy vagy visszavonja ezt a bejegyzést vagy kilép,nincs más út.attól fél,ha akarnak úgyis találnak valamit...

berry38 # 2010.11.15. 14:23

...és akkor elküldik...

nandy # 2010.11.15. 14:29

De miért lépne ki? Menjen be szépen dolgozni, aztán ha a munkáltató úgy akarja, majd elküldi.
Arra kell figyelni, hogy ha hazaküldik, kérje írásban, szóban ne fogadjon el semmit! Közös megegyezést pedig végképp ne írjon alá. Ha az orra alá dugnak egy papírt, és nem érti, hogy mi van beleírva, kérjen gondolkodási időt, olvassa el nyugodtan, esetleg kérdezze meg valaki mástól, hogy mit jelent.

berry38 # 2010.11.15. 14:44

és ha valami bizalmatlanságival küldik el?Az nagyon nem jó,mert akkor az életben nem talál új munkahelyet,kereskedelemről lévén szó...

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.15. 16:28

és ha valami bizalmatlanságival küldik el?

Hogy mivel?!

Egyébként kaptál két egybevágó választ. (Én adhatnám a harmadikat.) Mit szeretnél még?

Naina # 2010.11.15. 17:00

Kedveks berry!

Ha te és a kolléganőd valóban úgy gondoljátok, hogy semmi más lehetőség nincs mint vagy visszavonni a leltár bejegyzést vagy elmenni a cégtől, akkor miért kérdezel egy jogi fórumon?
Mert ez a két lehetőség minden csak nem a jogszabályok szerinti eljárás és ha csak ezt a két lehetőséget látod, akkor nincs létjogosultsága a kérdésednek.

Ha viszont tényleg jogi szempontból vagy kíváncsi a lehetőségeidre, akkor fogadd el azt amit írtak, és tégy/tegyen a kolléganőd azok szerint és ne uralkodjon el rajta a félelem.

Attól, hogy a munkáltató magatartása jogszerűtlen, a kolléganőnek még lehet bátorsága jogszerűen eljárni!

Én drukkolok nektek és ha későbbiekben még lesz problémátok, biztos fognak segíteni itt az okostojtik! ;)

bolondmelós # 2010.11.15. 19:37

berry38: Azt a leltári lapot/jegyzőkönyvet a megjegyzéssel én lemásolnám a helyetekben.

"bizalmatlanságival" a felmondás indoka lenne, hogy nem megbízható? És mitől lett hirtelen nem az?
Ez nem elég ok, hogy jogszerű legyen.

Legyen kéznél a munkaszerződése, jelenléti másolata (az valamit mindig hibádzik:))))) )
Lányok sipirc népügyvédje/jogpont szolgáltatóhoz,
hátha fel tudtok készülni a felmondásra.
A közöset, amit tuti elő fog hozni a főnök, azt nem aláírni(ha már ő azt aláírta, dátumozta akkor van még egy papírkátok, ami adu lehet), zsebre vágni, mondani hogy 18 év után nem fog elmenni.
Ő semmiképpen ne mondjon fel!
Hagyja csak, hogy a főnök mondjon fel, ha mer, de
az ő indoklását nagyon meg lehet támadni,

  • ha nem igaz az indoklás
  • nem indokol a felmondásban
  • ha az indok nem {elég} okszerű (kevés a bevétel, a munka, nem tud fizetni, nem összeegyeztethető a kollégád magatartása az ő elképzeléseivel, megszűnik a cég.....mittom én pl nem tetszik a kolléganő melle.... lényeg hogy a munkavégzéssel kell kapcsolatban állnia pl. )
  • szóban meg nincs felmondás.

Amiket írt Naina, kbs, nandy, pazs- betartani!
Észnél lenni, a munkahelyen a főnöktől sem elfogadni
piát, mert hallottam én már 5 percre rá szondázást is.

Várjuk a fejleményeket, szorítok nektek.

berry38 # 2010.11.16. 14:36

Nagyon köszönjük a tanácsokat mindenkinek!Bolondmelós neked is nagyon!!!
A héten fejlemények várhatóak...Írok mindenképp!
Köszönöm,hogy szurkoltok...

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.16. 15:53

Baloldali menü: Szolgáltatások/törvénytár - a leggyakoribb törvények lenyíló menüben.

Manci5 # 2010.11.17. 12:24

Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni, hátha tudna valaki segíteni!2005 május 1től dolgoztam egy egyszemélyes élelmiszer boltban.2007 október 24től veszélyeztetett várandós lettem.2008 júniusában megszületett a lányom.Most visszamennék dolgozni és azt hallottam, hogy a munkába állás előtt egy hónappal írásban kell jeleznem.Ezt én megtettem október 17 én, egy példányt a főnököm aláírt és visszaadott nekem.Azóta nem kaptam semmi választ tőle.A viszonyunk elváláskor nem a legjobb volt, így semmire jóra nem számítok.Mi az ami jár nekem?Így, hogy nem válaszolt mit csináljak?Elvileg ma "kezdenem" kellett volna ha mást nem is legalább a szabadságomat.Ha valaki tudna segíteni előre is megköszönöm!