Ha 3-6 órában dolgozik valaki, akkor a ilyenkor is a munkabér 33%-a vonható le, a 28.500.-Ft nettó munkabér feletti része?
Munkabér - előleg vs. letiltás
Nagyon szépen köszönöm a válaszod!
Előlegnyújtás miatt akár az egész bért levonhatja a munkáltató. [Mt. 161. § (2) b)] Hát még ha megállapodás is van róla.
Kedves KBS!
A munkavállaló munkabérelőleget kér a munkáltatótól havi törlesztéssel történő visszafizetéssel.
Közben letiltás érkezik a NAV-tól a munkavállaló munkabérére, annak 33 %-áig.
Munkáltató letiltja a munkabér 33 %-át a NAV-nak, hiszen a munkabérből legfeljebb 33 % vonható le. (1994. évi LIII. törvény 65. § (1)
Ezt követően ugyanabból a havi munkabérből levonhatja-e a munkáltató az általa folyósított munkabérelőleg törlesztését?
Ilyenkor túl lehet-e lépni a „33%-os szabályt” akár úgy, hogy a munkavállaló ehhez kifejezetten hozzájá-rul a munkabérelőlegről szóló szerződésben?
Bízom benne, hogy most meg nem lett túl információ szegény az eset leírásom.
Segítőszándékodat köszönöm.
Megtennéd, hogy megfogalmazod a kérdést öt mondatban de érthetően?
Megteszi, hogy aki tud, válaszol a lenti kérdésemre?
Sziasztok!
Hasonló a kérdésem, mint a lenti, annyival kiegészítve, hogy mi még a szerződéskötés alatt állunk a munkavállalóval, de már megjött a letiltás. Öthavi törlesztéssel kérte a munkabérelőleget, a letiltás kb. még négy hónapig fog tartani. Szóval az átfedési idő jelentős, az nem lenne jó megoldás, hogy majd a NAV után kapja meg a törlesztéseket a munkáltató. Ráadásul ennyi idő alatt újabb letiltás is érkezhet.
Az a kérdésem, ha a szerződés tartalmazza, hogy
- „A munkavállaló kifejezetten hozzájárul, hogy a munkabérelőleggel kapcsolatos visszafizetési kötelezettségeit Munkáltatató a munkabérét terhelő egyéb jogszabályok által előnyösen rangsorolt és meghatározott mértékű letiltásokon felül levonással teljesítse.” és
- „Amennyiben az adott hónapban Munkáltató nem tudja teljesen vagy részben levonni az aktuális törlesztőrészletet, akkor Munkavállaló köteles Munkáltató pénztárába befizetni vagy a fent megjelölt pénzforgalmi számlájára átutalni adott hónap 05. napjáig az aktuális törlesztőrészletből fennmaradó részt.”
akkor „védhető” a Munkáltató a levonás miatt arra hivatkozva, hogy
- a munkavállaló egyértelműen beleegyezett a 33 (vagy adott esetben az 50) %-ot meghaladó levonásba és
- ha nem a Munkáltató vonja le, akkor készpénzben vagy átutalással kell visszafizetnie az adott hónapban a megállapodásuk szerint. Ebből a szempontból a legköltséghatékonyabb a levonás a munkavállaló szemszögéből.
Vagy, ha már védeni kell, akkor ez már nem áll meg?
Válaszaitokat előre is köszönöm.
Kedves Fórumozók!
A munkavállalónak korábban munkabér-előleg kerlt folyósításra, ennek a levonása jelenleg folyamatban van.
Időközben végrehajtói letiltás érkezett.
A végrehajtói letiltás sorrendiségben megelőzi-e a munkabér előleget és a végrehajtói letiltás fog 33%-kal menni, a maradékra mehet a munkabér-előleg may 17%-ig, vagy pedig a munkabér előleg felett ami marad, az mehet 50%-ig?
Én úgy sejtem, hogy a végrehajtói letiltás szépen be fog farolni a munkabér-előleg elé és viszi a nettó bér 33 %-át, ennek megfelelően a letiltót is 33%-ról kell értesítenem. Vagy rosszul sejtem?
Ha esetleg a válasz mellett egy jogszabályi hivatkozást is kaphatnék valakitől, nagyon megköszönném.
Éva
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02