Munkajogi kérdések.


Francis64 # 2017.04.24. 06:40

Köszönöm! Akkor mi a megoldás? Határozott idejű munkaszerződés arra a 3-4 napra + napidíj?

Immaculata # 2017.04.24. 06:53

Lehet megbízási szerződéssel úgy, hogy a vállalkozó bejelent, fizet utánad, a járulékokat levonja Tőled, bérpapír alapján adja ki a fizetésed.

Dr.Attika # 2017.04.24. 15:19

Ne keverjük a megbízási és a munkavállalói jogviszonyt. Előbbinél a kifizető (megbízó) vonja le a közterheket és fizeti ki a "netto" megbízási díjat a megbízottnak. Nem bérfizetés történik. Bejelentési kötelezettség sincs, mint a munkavállaló esetében. Ellenőrzéskor csak a megbízási szerződést kell felmutatni.

gallasz # 2017.04.25. 09:33

Sziasztok!
A párom egy német multinál dolgozik február óta nem kapott fizetést csak igérgetik hogy holnap... Így megy ez 2 hónapja..és Vártunk...vártunk..
Javasoltam ne várjon tovább és azonnali hatállyal mondjon fel.
Ebben az esetben alkalmazható e azonnali felmondás azzal az indokkal, hogy a bérét nem fizették ki?
És a 30 napos felmondási idejét ne kellejen letölteni?
3 havi bérével tartoznak neki, ( már ha áprilist is beleértjük) és mi van ha kilépése után sem kapja meg a fizetését?

előre is köszönöm
Üdv V.Cs,

Dr.Attika # 2017.04.25. 10:07

"Sziasztokkal" egy óvoda udvarán köszönünk az ottani gyerekeknek.

Zengőbérci # 2017.04.25. 11:30

:)

ObudaFan # 2017.04.25. 12:12

gallasz

A munkavégzés helye Magyarország vagy Németország.

ObudaFan # 2017.04.25. 12:12

?

amari68 # 2017.04.28. 11:37

Üdvözletem!
Érdeklődni szeretnék: ugyanazon tankerület intézményei közötti áthelyezés esetén hogyan számítják az új intézménynél eltöltött munkaviszonyom éveit (esetleges megszűnés, leépítés esetén nem mindegy, hogy az eddig letöltött 26 évem számít-e vagy sem). Mire kell figyelnem, hogy minden szabályos legyen? Jelenlegi munkaviszonyom az 1. munkaviszony az életemben, de most a kényszer önhibámon kívül más útra szólít.
A válaszokat előre is köszönöm.

Dr.Attika # 2017.04.28. 12:40

Üdvözletem!
Áthelyezés esetén nem szakad meg a közalkalmazotti jogviszony. Az folyamatos marad. A jubileumi jutalom vonatkozásában is.

kobold69696 # 2017.04.28. 15:09

A kérdésem a következő lenne.A munkaszerződésemben kivan kötve 2 hét próbaidő ami után mind 2 fél részéről +15n nap a felmondási idő.Majd ha esetlegesen felmondásra kerülne a sor ezt írásban köteles vagyok indokolni.Ez eddig tiszta sor.Itt viszont kiemelve még a következő dolgokat tartalmazza.kizárólag olyan ok lehet ami MUNKAVÁLLALÓN KÍVŰLI OKBÓL a munkaviszonyt lehetetlenné tenné vagy aránytalan sérelemmel járna.Ha ez megvan szegve akkor szerződésszegésnek minősül és 700000 Ft kell fizetni a szerződés 1 éves Határozott idejű.Na most akkor pl ha oda kerülne a sor hogy fel szeretnék mondani nem tehetem meg?Vagy ha azt mondom hogy pl a mamám betegsé

kobold69696 # 2017.04.28. 15:11

*betegsége végett kell a felmondásom benyúktani ,mert gondozást igényel és ez végett kell hazautaznom?Vagy most akkor hogyan mükődik ez?Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.28. 17:11

Szerintem munkaszerződésben nem lehet ilyen feltételeket érvényesen kikötni. De látni kellene azt a szerződést.

ecki # 2017.04.28. 19:14

Tisztelem!

Előző évről maradt 2 nap életkor alapján járó pótszabadságom, ennek átviteléről közös megállapodást kötöttem a céggel a 2012. évi I. törvény (Mt.) 123.§ (6) bekezdésére hivatkozva. Cég által aláírva, pecsételve. Azonban nem a 2 maradék napot hozta át a cég, hanem tévedésből az összes életkor alapján járót, ami 5 nap. A főnököm jelezte az illetékesek felé, hogy nekem ennyi nem jár és javítsák ki. El vehetik-e azt a plusz 3 napot tőlem?

Köszönöm

ecki # 2017.04.28. 20:54

Jó érzésű emberben fel sem merül, hogy nem ismeri be a hibáját és nem viseli a következményeket.Pláne úgy, hogy nevét,aláírását adta hozzá.Ezt én nem akarom megkapni, mert már meg is kaptam. Ha dupla annyi fizetést kapsz véletlenül akkor reklamálsz, hogy vegyék vissza?Ha látom, hogy valaki talál egy pénztárcát az utcán, nem rohanok a rendőrségre, hogy márpedig ez így nem etikus.

Persze, hogy nem jár. De a kérdés az volt, hogy jogilag elvehetik-e. Hiszen jogszabályra vonatkozva adták. Kérdés, hogy vissza kérik vagy vissza veszik.

jeszti # 2017.04.28. 22:04

Szép Estét!

A kérdésem a következő lenne: A munkahelyemen a 8 órás munkaszerződésem módosítását követően 4 órás lettem, a 8 órás bruttó munkabérem pedig a felére csökkent. A cégen belül, két másik munkahelyen létesült megbízási szerződésem, amiben nincs pontos óraszám feltüntetve. Ha ebben a helyzetben én pl. hitelt szeretnék felvenni, gyesre szeretnék menni, vagy a nyugdíjhoz szükséges éveket számolom, a módosított munkaszerződés 4 óráját és bruttó alapbérét veszik figyelembe? A megbízási szerződéseim beleszámítanak esetleg valamibe? A két megbízási szerződés azért létesült, mert így összesen jóval több fizetést kapok, mint az eredeti 8 órás munkaviszonyom alatt. Viszont így jól értelmezem, hogy hosszú távon nem járok jól?

Előre is köszönöm szépen a választ és a segítséget!

biro73 # 2017.04.29. 05:42

Üdvözlöm.
Következő kérdésem lenne a munkáltató meg teheti-e hogy kevesebb bér pótlékot fizet mert már 14 órától fizeti de csak 20%fizet 22óráig 22 órától pedig 40% fizet.

biro73 # 2017.04.29. 07:45

ja és érvényese a munka szerződés?

Rita10 # 2017.04.30. 08:28

Kedves Fórumozók!

Szeretném megkérdezni, hogy ha főállásban betegállományban vagyok, akkor a másodállásban sem lehetek aktív dolgozó, ugye?

Köszönöm!

Dr.Attika # 2017.04.30. 09:23

Kedves Rita!
Nem kizárt, hogy az egyik munkahelyén táppénzen legyen a másikban aktívan dolgozzon. Pl. az egyik fizikai munkakör, amit a betegség miatt nem tud ellátni, de a másik ülő munka és azt el tudja látni.

alfateam # 2017.04.30. 09:52

Attika, ezt gondold át legalább egyszer és nézd meg mi a különbség a betegszabadság és táppénz között!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.30. 10:40

Nem az volt a kérdés, hogy mi a különbség a betegszabadság és a táppénz között. Az volt a kérdés, lehet-e az egyik munkaviszonyában keresőképtelen, a másikban pedig keresőképes egyszerre. Ahogy DrAttika is írta: lehet.

alfateam # 2017.04.30. 12:20

Igen, lehet, ha sikerül betartani ezeket:
102/1995 (VIII.25) és a 1997 évi LXXXIII- at.

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2017.05.01. 09:44

Több helyen is utána olvastam az írásbeli figyelmeztetés témakörének és egy kis megerősítésre v. véleményre lenne szükségem az alábbiakhoz:

Jól szűröm le, hogy ezt a munkavállaló mindenképpen köteles átvenni és aláírásával igazolni, különben rendkívüli felmondási ok lehet?
Vagy ez nem így van?
Nem is lényeges az átvétel, hiszen általában van 2 tanú, akik tanúsítják a közlés tényét?

A munkavállaló egyetlen eszköze, hogy 30 napon belül munkaügyi bírósághoz fordulhat, ha nem ért egyet a tartalmával?

Köszönöm szépen!

KAta-Budapest # 2017.05.01. 16:25

Üdv

Egy kicsit összetett a kérdésem.
Április 3.-án felvettek egy zrt-hez dolgozni.A felvételi eljárásban elmondottak alapján elfogadtam az állást. Oktatáson vagyok jelenleg. Az oktatóktól kapott információk alapján más (hátrányosabb) lenne a munkaköröm, mint amit szóban elmondtak. Részletesen nincs leírva sehol. Az első nap aláíratták velünk (12 fő) a munkaszerződést. Nincs benne próbaidő, de az van benne, hogy 2 hónap oktatás van, ez beleszámít a munkaidőbe és fizetést is kapunk érte. Az oktatás díja munkáltatói kölcsönnek van feltüntetve és ha 1 év múlva is ott dolgozunk, akkor nem kell kifizetni, ha 1 éven belül eljövünk, akkor ki kell ezt fizetni. A munkabér minimálbér szerinti összegét kapjuk meg hivatalosan, a többit borítékban. Az lenne a kérdésem, hogy jogos-e a munkáltatói kölcsön arra az oktatásra, ami a munkavégzéshez kell. A munkaviszonyhoz nem kérnek speciális tudást, ezt az oktatáson kapjuk meg.