40 év munkaviszony után nyugdíj


könyvmoly # 2010.12.04. 10:28

Zsuzsamama!
Ha jól emlékszem az egyik hozzá szólásba 20.a volt a megjelenés.

könyvmoly # 2010.12.04. 10:46

Lányok!
Aki tud segíteni nem látom a hozzászólásokat 11,hó 14.
22,28 Gabicsek az utolsó amit látok. Néhányszor előfordult már mostanában. Egy darabig jó azután megint visszaáll a régi bejegyzésre és nem látom a frisseket

könyvmoly # 2010.12.04. 10:48

Csak ha hozzászólok akkor jelenik meg az aktuális oldal

becsaptak # 2010.12.04. 10:57

Kedves könyvmoly!

Valami probléma lehet a rendszerben mert én is csak nehezen tudok belépni sokszor kell próbálkozni még sikerül.remélem hamarosan elhárítják a hibát.Szép napot. Böbe

könyvmoly # 2010.12.04. 11:19

Szia Böbe!
Köszi a választ én is remélem hogy jó lesz.Neked is szép napot.

hurrikan # 2010.12.04. 13:04

Kedves fórumozok !

Konkrét kérdéshez kérem a véleményetek.

1975.05.11-től rendelkezem folyamatos munkaviszonnyal, ami 2010.12.31-én összesen 35 év 7 hónap és 21 nap.
Munkaviszony alatt szültem két gyermeket, akikkel otthon töltöttem 4 év 9 hónap és 28 nap gyest.
A törvényjavaslat szerint ez hozzáadódik a tényleges munkaviszonyhoz, így 2010.12.31-én 40 év 5 hónap és 18 nappal rendelkezem, ami jogosít 2011.01.01-el a 40 éves kedvezmény igénybevételére. Vagy nem ?

Köszönöm a véleményeket.

Veci # 2010.12.04. 13:04

Zsuzsamama és a Többiek
Visszamenőleg is lehet kérni a nyugdíj megállapítását. Addig ne mondjatok fel a munkahelyen, amíg nem jelenik meg a Közlönyben.

A Nyufig, ha hamarabb megkapná az anyagot, úgy sem mondhatnak semmit, amíg a Közlönyben meg nem jelenik. DE úgy tudom 13-ig nem lesz meg a végszavazás. Szerintem nem kellene fárasztani az Nyufig ügyintézőit, hagyni kell őket dolgozni.

Egyébként, aki jan. 1-el megy nyugdíjba, annak 1 évet várnia kell a nyugdíjemelésre. Nem kell annyira sietni, akinek van munkahelye.
Arra számítsatok, ha minden papírt beküldtök (az utolsó nyilatkozatig, onnak mire pénz lesz belőle minimum 30 nap (ha számlára utalást kértek).
Tartalékoljatok a téli számlákra, vagy kérjétek később a nyugdíj megállapítását.

A férjem átmeneti járadékos (nyugdíja 75 %-át kapja), februárban elmehet előrehozott nyugdíjba, de majd május tájékán visszamenőlegesen igényeljük a nyugdíja megállapítását, mert azt a minimum 30 nap ellátásnélküliséget nem birnánk ki magasabb számlák idején. Ezt megtapasztaltuk év elején, majdnem 2 hónapig nem volt ellátása. Nekünk már az ellenőrzéskor vették észre, hogy nincs nyilatkozat kitöltve. Nem a mi hibánkbók legalább 25 nappal később volt pénz.

Most ezzel az új tv. kiegészítéssel, gondolom sokmindent meg kell tanulniuk az ügyintézőknek.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.12.04. 13:23

hurrikan

Ne várj itt végleges választ. Többnyire mi is annyit tudunk, mint te, nagyon jól idéztél. Úgy értelmezem én, hogy onnantól kezdve, hogy munkába álltunk mimimum 40 év elteltével érvényesülhet az, ami benne van a tv. módosítás szövegében.
Tehát szerintem nem úgy érthető, hogy valaki dolgozott minimum 32 évet és ehhez adnak + 8 évet gyermekgondozással kapcsolatos ellátása volt. Így értelmezem, de nem biztos, hogy jól. Ebbe szerintem legkorábban az az 54 éves (1956-ban született) nő tartozhat, aki 14-15 évesen kezdett dolgozni és nem tanult nappalin.
Levezetem, hogyan gondolom:
1956-ban született +14/15 évesen kezdett dolgozni +40 év (ennyi telt e munkaviszonnyal és gyermekgondozással) >> 2010/2011-ben meglesz a jogosultsági viszonya a kedvezményes nyugdíjra.

Az nem lehet szerintem, hogy az is 8 év pluszt kapjon, aki két gyermekkel volt gyermeknevelési időn, mint a három vagy négy gyermekes. De nem biztos, hogy jól gondolom.


Üdvözlettel Veci

nagyi5 # 2010.12.04. 14:39

Kedves Veci és Hurrikán!

Most kezdek bezavarodni. Most mi van?
Ha valakinek 32 év munkaviszonya van amibe benne vannak az anyasági ellátás idejei is (gyes-gyed,stb.)
Plusz kap 8 évet ha három gyreket szűlt?
És így meg lesz a 40 éve? Elmehet 1011-ben nyugdíjba?

könyvmoly # 2010.12.04. 14:53

Nagyi5
Szerintem így van 40 év munkaviszony 1 gyerek minimum 37 év munkaviszony 2 gyerek 34 év munkaviszony 3 gyerek 32 év munkaviszony ha végig kivetted a GYEST. Amennyivel csökken a gyes ideje annyival kell több munkaviszony.

mária56 # 2010.12.04. 15:10

hurrikan
Ha 1975-től folyamatos a munkaviszonyod akkor 2015-ben lesz meg a 40 éved. Abból jön le a két gyermekre 6 év, és 34 év munkaviszonnyal mehetsz el nyugdíjba, persze ha akkor még ez a tv. lesz hatályos.

Lyonee # 2010.12.04. 15:15

A munkaviszony keresettel rendelkező időszakát vehetitek csak figyelembe. A fizetés nélküli szabadság (még a nevében is benne van!) ideje alatt, a GYES -en lévő segélyt kapott és nem fizetést! Nehogy már duplán számoljátok azt az időszakot.

mária56 # 2010.12.04. 15:28

hurrikan
Arról nem is beszélve, ha még tanultál szakmát, vagy esetleg főiskolát végeztél akkor a képzési idő sem számít bele, akkor még meg kell toldani a képzési idő éveivel és már meg is van a 43 év szolgálati idő, ami nem egyenlő a jogosultsági idővel, mert a szolgálati idővel kapod a nyugdíjadat, a jogosultsági idővel meg elmehetsz nyugdíjba. Nagyo kilett ez találva.

mária56 # 2010.12.04. 15:34

Lyonee
A munkaviszonyod illetve kereső tevékenységed akkor sem szűnik meg, ha táppénzen vagy, a gyermekekre kapott három év mindegy, hogy minek nevezzük tisztán megkapod.

akizor # 2010.12.04. 16:01

Szerinted a táppénzt ki fogják venni Lyonee?

akizor # 2010.12.04. 16:06

Veci!
A háromgyerekes hátrányt szenved,mert csak 8 évet vesznek, ha 9 évig is volt a gyerekekkel otthon. Szerencséje van ha kevesebbet volt és dolgozott mondjuk már a 9. évben. De mi van a négy gyerekesekkel? Ha ő otthon volt 12 évet,akkor veszít ( magyarul büntetik)
4 évet!
A módosító indítványban csak az 5 gyerekesekről van szó...Szerintem ebből is látszik, nem gondolnak át szinte semmit...utána meg magyarázkodnak...No de várjuk ki az a pár hetet...és akkor végre tiszta képet látunk!

akizor # 2010.12.04. 16:15

Ezt a visszamenőleges nyugdíjbamenetelt elmagyaráznád nekem? Ha mondjuk megszüntetem a munkaviszonyt nov.26.-án ( jövöre fogja betölteni a páron a 60.-at)
nov 27.-étől a munkáltató ujra foglalkoztatja,akkor én majd kérhetem 2012 márciusában mondjuk a visszamenőleges nyugdíjmegállapítást 2011.11.26-tal?
Köszi a választ!

mesehabbal # 2010.12.04. 17:46

Sziasztok!

Hát, amit most írtatok, az jól hangzik, bár csak így lenne!
Nekem például, 2010.12.31-ig 40 év 145 napom lesz. Na, ebből levonják a szakmunkásképző idejét, az kb. 2. év 300 nap. Így lesz 37 év 210 nap munkaviszonyom. Na, ehhez hozzáadják a három gyerekre igénybe vett 5 év 150 nap szülési szabadság+GYES-t. Ekkor 42 év 360 napom lesz. Megvan a 40 évem!!!

Sajnos nem hiszem, hogy ez így lenne. Azt ugyan, még mindig nem értem, hogy a maximum 8 év mit jelent, mert ugye 3 gyerekkel otthon lehettem volna 9 évet, ebből 8-at vennének figyelembe, de csak 5 évet 150 napot voltam. De ha valaki 14 éves korától dolgozik, van 3 gyereke az + 8 év, így 40+8 = 48 éve lenne????? ;-)

hars52 # 2010.12.04. 18:18

Szerintem, nem úgy lesz. Ha valaki például 1970-ben, vagy 1971-ben elment dolgozni és azóta folyamatosan dolgozik,ha ez alatt az évek alatt PL. gyesen otthon volt 2 gyerekkel 6 évet, akkor megvan 2010-ben vagy 2011-ben a 40 éve. Ha 3 gyerekkel volt otthon gyesen 9 évig, akkor 1 éve hiányzik. A lényeg, hogy a ténylegesen ledolgozott idő és a gyes vagy gyed együtt meglegyen 40 év. 6 év gyes esetén 34 év munkaviszony,9 év gyes esetén 32 év munkaviszony, és 8 év gyes-t ismernek csak el 40 évnek. Sajnos én csak így tudom a törvényt értelmezni. Nagy kérdésnek tartom például a táppénzt, mert szerintem, ha nem is saját jogon, de a gyerekével nagyon ritka az a nő aki nem volt táppénzen.Ha ezt kiveszik a jogosultsági időből, lehet hogy marad összesen 100 nő aki igénybe tudja venni, ezt az őrülten kedvezményes nyugdíj lehetőséget.Úgy tűnik erre megy ki a játék.

Marika54 # 2010.12.04. 18:30

Sziasztok!
Már hetek óta olvasom a fórumot, amiben annyi mindent írt már mindenki, hogy szerintem már egymást megzavarjuk.
Én úgy gondolom /lehet, hogy én is rosszul gondolom/, ha pl. valaki /mint pl.én/ 18 évesen érettségi után elkezdett dolgozni két gyerekkel csak 5 évig volt otthon gyesen, mert akkor még nem volt gyed. meg minden, végig tudja dolgozni az éveit / ha van munkahelye/ akkor az 58 évesen mehet el nyugdíjba ezzel a törvénnyel amit most akarnak bevezetni jan. 1-től.
Jól gondolkozom vagy nem?

Veci # 2010.12.04. 18:41

könyvmoly, mária56

Szerintem te jól látod, más megközelítésből, mint én levezetted. Azér voltam részletező, mert hurrikan születési éve nem ismert, a munkakezdés évéből nekem is 2015 jött ki. Úgy éreztem, hogy félreérthette (mint sokan) a tervezetben szereplő 32+8 évet. Hiányolom a kommunikációból, hogy miért nem fejtették ki jobban. Így sokan úgy gondolják, ha van 32 éve és 3 gyermeke, hogy elmehet nyugdíjba. Pedig e kettő időnek összesen meg kell lenni az én értelmezésem szerint.

akizor
Az a 3 gyermekes, aki csak 3-4 évet volt otthon a 3 gyerekkel, az több munkaviszonnyal, több járulékfizetéssel, mit szóljon? És a 4 gyermekes?
Szerintem igazságosabb lett volna, ha gyermekek száma alapján kap az anya gyermekkedvezményt, mert így aránytalanságok vannak (utalok az előbbi példára).

Lyonee
Megerősítettél, én is így gondoltam, ezért vezettem le példán a délutáni beírásomban.

mesehabbal
Szerintem kb. jól érted. A 37 év 210 napod lenne a jogosultsági viszony (ebben az időszakban születtek a gyermekeid, és voltál velük otthon).

hars52
Te is megerősítetted az én levezetésem, azonosan értelmezzük. A táppénzről nincs szó. De szerintem csak a passzív táppénzt nem számítják be a 40 évbe.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.12.04. 18:43

Marika54
Szerintem jól gondolod, mint az előző beírásaimban lárhatod.


Üdvözlettel Veci

dtida # 2010.12.04. 18:44

Véleményem szerint a sok egyéni példa beírása zavarja össze a fórumozókat.

A jogalkotói szándék az, hogy a 40 évet ledolgozók nyugdíjba vonulhassanak a rájuk egyébként érvényes, törvényes korhatár figyelembevétele nélkül úgy, hogy a 40 évbe csak a gyermekneveléssel töltött idő (max. 3 év/gyermek, és legfeljebb összesen 8 év) legyen beszámítható.
Ebben induljatok ki mindig.

Ez a gyakorlatban úgy fog megvalósulni, hogy a Tny. (nyugdíjtörvény) 18. szakaszába bekerül ez a lehetőség, a kormány pedig felhatalmazást kap arra (Tny. 101. § o) pont), hogy a szolgálati idő (itt jogosultsági idő) fogalmát ebben az egy esetben kormányrendeletben (a TnyR-ben, a Tny. végrehajtási rendeletében) szabályozza. Mindez ismereteim szerint még karácsonyig megtörténik, és a szabályozás január 1-től hatályos lesz. (ami azt jelenti, hogy ezt követően nyújtható be igény)

Még annyit ide: korábban felmerült, hogy a határidőket hogyan fogják tartani az ügyintézők a jövőben... tájékoztatásul: az előbb említett TnyR-módosítás a nemrégen megváltozott igazgatási határidőktől eltérő határidőket határoz majd meg a nyugdíjbiztosítási szervek számára.

Ennél többet nem hiszem, hogy el lehet mondani a dologról; mindenki nyugodjon meg, és ne zavarjátok össze egymást.

Veci # 2010.12.04. 18:54

dtida
Köszönöm a kiegészítést, szerinted én jól értelmezem, amit lentebb levezettem a 2010.12.04. 14:23 beírásomban?


Üdvözlettel Veci

dtida # 2010.12.04. 20:31

Veci:
nemigen tudok többet már hozzáfűzni.
40 év munkaviszony kell: ebben az is benne van, ha valaki eközben mondjuk táppénzen van.
A gyerekszülés ténye nem elég: az kell, hogy ellátást (gyes) kapjon az illető, az ellátás ideje, max 3 év számít a munkaviszonyba.
Véleményem szerint elenyésző azoknak a száma, akik 14 évesen elkezdtek dolgozni, és azóta is ezt teszik folyamatosan; inkább az 1953-54-es korosztályt érintheti jelenleg.