passzív táppénz


plepi # 2010.03.04. 15:06

Bocsánat rosszul írtam nem oep hanem rep. Köszönettel!

plepi # 2010.03.04. 14:49

Tiszteletem! Az lenne a kérdésem hogy 2010.02.04-edikén közös megegyezéssel távoztam munkahelyemről, 5-ödikén elmentem passzív táppénzre. Bevittem az orvostól kapott első táppénzes papírt a oep-hez ott azt mondták ne oda vigyem hanem a volt munkahelyemre és itt adtak egy formanyomtatványt amit bevittem a régi munkahelyemre. Most jár le nemsokára a passzív táppénzem felhívtam a régi munkahelyem hogy nemsokára beviszem a második papírt,közölték velem ne oda vigyem hanem az oep-hez. Csak annyi lenne a kérdésem hogy jövőre mikor majd adóznom kell nekem az oep-től küldenek majd az adó bevallásához igazolást?

njusziful # 2010.03.04. 13:48

Azt szeretném kérdezni, hogy a passzív táppénz beleszámít-e nyugdíj éveinek kiszámításánál? Csak mert nekem volt egy hónap passzív táppénzem anno és így most a munkaviszonyomba azt nem számolják bele.
Plusz még egy kérdés...diákként dolgoztam és valami 10% adót vontak rőlem anno, akkor az most munkaviszonynak számít?

Dödölle1 # 2010.03.04. 11:00

03.13-án közös megegyezéssel megszűnik 5 éve fennálló munkaviszonyom.
A megállapodás szerint „lelépési pénzt“ kapok, illetve ki lesz kötve ezen túl semmilyen követeléssel nem állhatok a munkáltató felé.
Amennyiben szeretném a „passzív táppénzt“ igénybe venni (a felmondás miatti stressz miatt) az a munkáltatót terheli-e, (és így a megállapodás értelmében nem lenne korrekt), vagy TB fizeti, és így nem ütközik a megállapodással?
A cég egy nagyvállalat, így felételezem, hogy van tb kifizető hely.
szabóbakter

Válasz:

A "P" táppénz, azaz a munkaviszony megszűnése után legfeljebb 30 naptári npig folyósítható táppénz a volt munkáltatót anyagilag semmilyen módon nem terheli kérdés viszont, -ha már utaltá rá- hogy a többi járulékfizetővel, illetve az állammal szemben korrekt-e?

szabóbakter # 2010.03.04. 06:07

Tisztelt Fórum!

03.13-án közös megegyezéssel megszűnik 5 éve fennálló munkaviszonyom.
A megállapodás szerint "lelépési pénzt" kapok, illetve ki lesz kötve ezen túl semmilyen követeléssel nem állhatok a munkáltató felé.
Amennyiben szeretném a "passzív táppénzt" igénybe venni (a felmondás miatti stressz miatt) az a munkáltatót terheli-e, (és így a megállapodás értelmében nem lenne korrekt), vagy TB fizeti, és így nem ütközik a megállapodással?
A cég egy nagyvállalat, így felételezem, hogy van tb kifizető hely.

Köszönettel.

Dödölle1 # 2010.03.01. 09:40

Tisztelt Fórum

Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz hogy ,2010 02.24 én a munkéltatóm közös megegyezéssel megszüntette munkaviszonyom,mi­vel a tb ügyintéző nem érti mi az a passziv táppénz.....

Válasz:

Ez elég nagy baj. :(

Kérdés:

El­mentem 26 án az orvosomhoz keresőképtelen vagyok és ezen a héten pénteken kell papirért mennem hozzá,kérdésem hogy a tb könyvem és az igazolást kinek mikor és hogyan adjam le.

Válasz:

Ahogy a nagyalakú orvosi igazolást megkapod célszerű haladéktalanul leadni a volt munkáltatónak.
Amennyiben volt munkahelyeden működik TB kifizetőhely a passzív táppénzt ők fogják folyósítani.

Amennyiben nincs köteles kiállítani egy Foglalkoztatói igazolás nyomtatványt és az igényt 3 munkanapon belül megküldi az illetékes REP-nek, amely szerv 22 munkanapon belül kiutalja a táppénz ellátást.

Kérdés:
.....és a tb könyvem mikor és hogy kapom vissza majd ha sikerül időközben munkát találni.

Válasz:

A TB igazolványt az első táppénzes papírral kell leadni, amit az utolsó táppénzes szelvényre járó juttatás számfejtése után haladéktalanul, postán visszaküldik a címedre, vagy személyesen -előre egyeztetett időpontban- átadják a részedre.

---
Végül további néhány hasznos információ:

Ilyen fogalom, hogy „passzív” táppénz egyetlen jogszabályban sem található. Passzív táppénz alatt a munkaviszony megszűnése után folyósított táppénzt értjük.

A passzív táppénznél is jó tudni, hogy az orvos 5 (naptári) napra visszamenőleg igazolhat keresőképtelen¬séget, azaz ha az igénylő elmegy az orvoshoz ma az orvos –ha indokolt- 5 napra visszamenőleg is igazolhat keresőképtelenséget.

Ismétlésként: Passzív táppénz ugye annak jár, aki a munkaviszony megszűnését követő 1., 2., vagy 3. (naptári) napon keresőképtelen¬né válik.

Ha már a 4. napon, akkor „P” táppénzre nem jogosult.

De ha a 4 napon elmegy az orvoshoz és az orvos nem a
4. nappal állítja ki az orvosi igazolást, hanem él ezzel a jogszabályi lehetőséggel az igénylő jogosulttá válik táppénzre. (Persze a passzív táppénz nem segély, nem szociális juttatás. Az annak jár, aki orvosilag indokoltan beteg és attól a naptól amikortól a betegsége orvosilag fennáll. Az előbbi tehát az orvosnak lehetőség, de ő dönti el, hogy ennek a lehetőségnek az alkalmazása indokolt-e?)

Ki fizeti a passzív táppénzt, mennyi az ügyintézési idő, az orvosi igazolásokat kinek, hova kell leadni?

Az 1997. évi LXXXIII. törvény 62. § (1) szerint: A táppénz iránti igényt a biztosítottnak a Tbj. 4. § a) pontja szerinti foglalkoztatónál kell bejelenteni.

(2) A táppénz iránti igényt a kifizetőhellyel rendelkező munkáltató esetében a kifizetőhely, egyéb esetben az egészségbiztosító bírálja el és folyósítja.

(5) A táppénzt utólag kell folyósítani, a (2) bekezdés a) pontjában említett esetben a bérfizetési napon.

A fenti jogszabályok alapján tehát: a táppénzes papírt ( orvosi igazolást) -munkaviszony megszűnése esetén- a volt munkáltatóhoz kell elvinni, leadni. Ha ott van TB kifizetőhely a táppénzt ők folyósítják.
TB kifizetőhely általában ott van, ahol a cég alkalmazottainak a száma eléri a 100 főt. Az, hogy van-e kifizetőhely az adott cégnél, vagy nincs azt a cég munkaügyi-tb ügyintézője, esetleg a könyvelője vagy a REP Ellenőrzési Osztálya tudja megmondani.

Ha nincs akkor a volt munkáltató „Foglalkoztatói igazolás“ nyomtatványt köteles kiállítani és az előírt okmányokkal (TB. igazolvány, táppénzes papírok stb.) 3 munkanapon belül köteles megküldeni a munkáltató székhelye szerinti REP-nek. REP= Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Ekkor a táppénzt Ők folyósítják.

A 217/1997 (XII.1) kormányrendelet 37. § (1) szerint: Ha a foglalkoztatónál társadalombiz¬tosítási kifizetőhely (a továbbiakban: kifizetőhely) nincs, a foglalkoztató a terhességi-gyermekágyi segélyre, a gyedre, a táppénzre, a baleseti táppénzre vonatkozó igény elbírálásához „Foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal – gyermekgondozási díj iránti igény esetén az igénybejelentéssel – együtt három munkanapon belül a székhelye (telephelye) szerint illetékes REP-nek megküldi.

A foglalkoztató a foglalkoztatói igazolásokat két példányban köteles kiállítani, és annak egy példányát öt évig megőrizni.

A foglalkoztató az igény, illetve igazolások átvételét (beérkezését) hitelt érdemlő módon köteles igazolni.

Kérdés: Miért kell nekem a táppénzes papírt a volt munkáltatómhoz elvinni? Ha ott nincs kifizetőhely nem lehet azt közvetlenül a REP-hez bevinni?

De igen, a későbbiek során, ha az orvos kéthetente kiadja a táppénzes papírokat. Azonban azt a bizonyos Foglalkoztatói igazolást akkor is a volt munkáltatónak kell kiállítani.(Ehhez kell csatolni az első orvosi igazolást, TB igazolványt stb.) Ez azért van így, mert fő szabály szerint a táppénz egy munkaviszonyhoz kötött ellátás, a munkaviszonyt, bért, a jogviszony jellegét, a heti munkaidőt, a kiadott betegszabadságot és még sok fontos adatot a munkáltatónak kell megadni ahhoz, hogy az igényt helyesen el lehessen bírálni.

Kérdés: De honnan tudja a REP, hogy hova utalja a táppénzemet? Ha a volt munkahelyemen nincs TB kifizetőhely a REP hány napon belül utalja ki a táppénzt?

A fent hivatkozott „Foglalkoztatói Igazolás” nyomtatványon lehet (kell) megadni a folyósítási címet, vagy a bankszámlaszá¬mot, ahová a REP majd kiutalja a táppénzt.

A REP -ha minden szükséges adat és okmány beérkezett- a beérkezést követő 30 napon belül utólag utal.

-------------------------
Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ”.

Mindezek figyelembevételével amennyiben még van akár anyagi, akár eljárásjogi kérdésed úgy javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának Osztályvezetőjét, aki készséggel segít.

Üdv. :)

végrehajtó1 # 2010.03.01. 09:01

Ha tb kifizető hely akkor a munkáltatódnak kell leadni.

milyen tb ügyintéző az ilyen?

zotya1974 # 2010.03.01. 08:54

Tisztelt Fórum

Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz hogy ,2010 02.24 én a munkéltatóm közös megegyezéssel megszüntette munkaviszonyom,mivel a tb ügyintéző nem érti mi az a passziv táppénz ezért szeretném kérni válsazukat kérdéseimre.Elmentem 26 án az orvosomhoz keresőképtelen vagyok és ezen a héten pénteken kell papirért mennem hozzá,kérdésem hogy a tb könyvem és az igazolást kinek mikor és hogyan adjam le.És be kell e ezt jelentenem a munkáltatónál péntekig amég lessz papirom,és a tb könyvem mikor és hogy kapom vissza majd ha sikerül időközben munkát találni.
Válaszukat köszönettel várom.

Dödölle1 # 2010.02.24. 12:03

Tisztelt Fórum!

Életem első munkahelyéről 1 hónap után elküldtek,elötte pályakezdő munkanélküli voltam.
Kiskönyvel 2–3 hónapot dolgoztam.
Érdeklődnék hogy a Passzív táppénz jár e nekem?

Köszönöm válaszukat! Andro

Igen, amennyiben életem első munkahelyén munkaszerződéssel, munkajogviszonyban foglalkoztattak és munkaviszony tartama alatt, vagy annak megszűnését követő első, második, vagy harmadik (naptári) napon keresőképtelen állományba kerülsz/kerültél.

(Az alkalmi munkavállalói kiskönyvel foglalkoztatott viszont nem jogosult táppénzre!!!)

Üdv. :)

Andro # 2010.02.24. 11:19

Tisztelt Fórum!

Életem első munkahelyéről 1 hónap után elküldtek.
Érdeklődnék hogy a Passzív táppénz jár e nekem.

Köszönöm válaszukat!

Dödölle1 # 2010.02.24. 09:12

Tisztelt Fórum!

Olyan kérdéssel fordulok a hozzáértőkhöz, hogy 2010. január 29-én elbocsájtottak 7 hónapos közalkalmazotti jogviszony után. Regisztráltam a munkaügyi központban. Majd február 14-én eltört a lábam és kórházba kerültem, március végéig biztos nem tudok munkát vállalni. Jogosult vagyok-e valamilyen juttatásra (táppénzre)?

Köszönöm válaszukat!

--
Nem.
Timocska # 2010.02.23. 21:21

Tisztelt Fórum!

Olyan kérdéssel fordulok a hozzáértőkhöz, hogy 2010. január 29-én elbocsájtottak 7 hónapos közalkalmazotti jogviszony után. Regisztráltam a munkaügyi központban. Majd február 14-én eltört a lábam és kórházba kerültem, március végéig biztos nem tudok munkát vállalni. Jogosult vagyok-e valamilyen juttatásra (táppénzre)?

Köszönöm válaszukat!

Dödölle1 # 2010.02.23. 12:35

muki.f

Ha jól számolom a 30 nap 2010.03.23-én jár le.

Javaslat: 2010.03.23-ig táppénz, 2010.03.24-én pedig a Munkaügyi Központban álláskeresési járadék igénylése, 2010.03.25-től kórház, a lábadozás alatt pihi otthon. A Munkaügyi Központnál érdemes a műtétet előre jelezni, azt orvosi dokumentációkkal alátámasztani és a következő megjelenést olyan időpontra megbeszélni, amikor azt a betegség várhatóan lehetővé teszi.

"Menjek inkább most munkanélkülire és utána táppénz /van egyáltalán még ilyen lehetőségem/? "

Nincs, munkanélküliről nem lehet táppénzre menni!

Üdv. :)

muki.f # 2010.02.23. 11:44

Tisztelt Cím!

Megszűnt a munkaviszonyom 2010.02.19-ével. 02.22-től táppénzen vagyok /gondolom ez passzív táppénz/. Ezt úgy tudom, hogy 30 napig lehet igénybe venni. A kérdésem, hogy milyen lehetőségem van, ha március utolsó hetében valamikor meg fognak műteni /ez már lefikszált időpont és nem elhalasztható/, addig pont lejár a passzív táppénz, de utána még 3 hétig kb. otthon kell maradni lábadozni. Mit csináljak?! A feleségem pedig a 3 hónapos gyerekkel van itthon, úgyhogy az ő részéről a bevétel is igen kevés. Menjek inkább most munkanélkülire és utána táppénz /van egyáltalán még ilyen lehetőségem/? Mit ajánlanak?

Előre is köszönöm válaszukat!

rytusy # 2010.02.23. 08:16

Tisztelt Hozzáértők!

Munkahelyem megszűnt, felmondási időm február 24.én jár le, viszont nappali tagozatos hallgató vagyok.
Ebben az esetben elmehetek passzív táppénzre, vagy az iskola számít "főállásnak"?

A segítséget előre is köszönöm.

Dödölle1 # 2010.02.10. 10:58

Tisztelt Fórum!
Jelenleg passzív táppénzen vagyok jan.27-febr. 26-ig.
derékfájdalmaim miatt.Úgy néz ki, hogy sajnos e közben
más okból szükségem lesz 1 napos sebészeti beavatkozásra­.(1 napos kórházi ellátással.)
Befolyásolja-e ez a táppénzemet? Az eredeti táppénz ok ugyanúgy fennáll, ez a beavatkozás későbbi kórházi ellátást nem igényel.Meg kell emiatt szakítanom a jelenlegi passzív táppénzt?
Várom a választ!
Köszönettel
frihajni 2010.02.09. 16:01

---
  • Röviden: Nem kell megszakítani, igen befolyásolja,(de nincs túl nagy jelentősége), arra az egy napra ugyanis a törvény erejénél fogva csak 50%-os mértékű táppénzt lehet folyósítani.
  • Válasz egy kicsit hosszabban:

Amennyiben a háziorvosa keresőképessé nyilvánítja pl. 2010.02.10-től (Ez azt jelenti, hogy megszakítja a keresőképtelenséget) ugyanakkor 2010.02.10-én befekszik a kórházba, amely időre a keresőképtelenséget a kórház igazolja, majd 2010.02.11-től háziorvosa nagyalakú orvosi igazolással ismét kképtelen állományba veszi, úgy 2010.02.10-.től az Ebtv. 43.§. értelmében táppénzre nem jogosult.

---
Más a helyzet akkor, ha a háziorvosa "8"-as betegségi kóddal folyamatosan igazolja a kk. tényét, az orvosi igazoláson bejelöli, hogy 2010.02.10-től kórházba utalta, majd a kórház is "8"-as betegségi kóddal igazolja a kórházi ápolás tartamát. Ez esetben 2010.02.26-ig jogosult táppénzre azzal, hogy a kórházi ápolás tartamára csak 50%-os táppénzt fognak folyósítani. --
Bővebb tájékoztatásért forduljon bizalommal háziorvosához, vagy a REP PEEO Osztályvezetőjéhez.

Üdv. :)

frihajni # 2010.02.09. 15:01

Tisztelt Fórum!
Jelenleg passzív táppénzen vagyok jan.27-febr. 26-ig.
derékfájdalmaim miatt.Úgy néz ki, hogy sajnos e közben
más okból szükségem lesz 1 napos sebészeti beavatkozásra.(1 napos kórházi ellátással.)
Befolyásolja-e ez a táppénzemet? Az eredeti táppénz ok ugyanúgy fennáll, ez a beavatkozás későbbi kórházi ellátást nem igényel.Meg kell emiatt szakítanom a jelenlegi passzív táppénzt?
Várom a választ!
Köszönettel

vala_ki # 2010.01.23. 12:39

...jaj, nem vettem észre. Úgy emlékeztem, ebbe a rovatba írtam, és nem találtam, gondoltam, hogy eltünt, ezért ismételtem meg. Ottani választ még egyszer köszönve:
Zsolt

Dödölle1 # 2010.01.22. 12:48

A GYED, GYES, táppénz topicban, ugyanerre a kérdésre, 2010.01.22. 08:19-kor adott válasz nem kielégítő?

vala_ki # 2010.01.22. 11:33

Tisztelt Hozzáértők!

Munkaviszonyom 2009.12.31-én megszünt. Körzeti orvosomnál december hónapban többször is megfordultam (sok éve létező)gerincproblémámmal. Utóljára december 30-án jártam ott, ezt megelőzően, még decemberben rendelőintézetbe utalt kivizsgálára(, ahova január 12-re kaptam időpontot).
Jöttek az ünnepek, állapotom sürgősségi ellátást nem igényelt, viszont romlott, de csak az első rendelési napon, azaz 2010. január 4-én jelenhettem meg orvosomnál, aki aznappal táppénzre is vett (ő is rendben találta a dolgot, "TAJ-számom zöld volt"). Akkor még én is úgy tudtam, hogy a passzív táppénz szempontjából az első három munkanap számít, s mivel azokból az elsőn jelentem meg, ezért a készült igazolást a TB könyvecskémmel elpostáztam a munkáltatómnak, aki válaszában természetesn azzal keresett meg, hogy ezt a téppénzt el kell utasítania a lejárt idő miatt.
Kérdésem az lenne, hogy: ilyen esetben nyújt-e lehetőséget a szabályozás a háziorvosnak, OEP-nek, vagy valakinek, hogy helyzetemnek ezt az ellentmondásosságát utólag orvosolja, amikor is alkalmam nem lett volna 3 naptári napon belül jelentkezni orvosomnál, és nem volt ismeretem afelől, hogy jelentőséggel bírnak azok a jelentkezésre alkalmatlan ünnepnapok is, amikor állapotom már indokolta volna (mert ha közben tudtam volna jelentkezni, én jelentkeztem volna korábban)?
Válaszokat előre is köszönöm!

Titiána # 2010.01.21. 17:26

Megtaláltam, ami összezavart.
Azt írják az oldalon, hogy táppénzre csak akkor lehet menni, ha az évi 15 betegszabi kimerült. Ezt kevertem össze a passzívval. :(
Nagyon jó az a tbinfo oldal, részletesen le van írva minden, nem beszél össze-vissza senki, mint némely nagytudású ismerősöm...

Titiána # 2010.01.20. 17:39

végrehajtó1, Dödölle1
nem a táppénzcsalásra gondoltam, legfeljebb nem jól fogalmaztam.
Akkor nagyon összekevertem a betegszabit a passzívval, újra át kell rágnom magam a tbinfo oldalon. Köszi.

nandy # 2010.01.20. 09:15

A munkaviszony megszűnését követő naptól, azaz jan. 5-től.

krekka # 2010.01.20. 08:45

Üdvözlöm!
Január 4 -töl,közös megegyezéssel,megszünt a munkaviszonyom,erröl viszont semmilyen papirom nincs,nem kaptam,annyit mondtak immáron 3 hét elteltével nincs kész! Jelenleg táppénzen vagyok,mert a másik munkahelyen nem tudtak alkalmazni! Kérdésem,ez most akkor passzív táppénznek minösül vagy csak akkortól vagyok passzív táppénzen amikor az összes papiromat megkapom (dátum szerint!)?! Köszönöm!

Dödölle1 # 2010.01.20. 08:29

Titiána

Sziasztok!
Azt olvastam a tbinfo.eoldal.hu oldalon, hogy passzív táppénzre csak akkor lehet elmenni, ha már kimerítettem a 15 napos betegszabságot. (Nem találom az idevonatkozó írást, ezért nem vagyok ebben biztos.) Rosszul emlékszem? Tavasszal lesz döntés, hogy megyün-e vagy maradunk, szeretnénk felkészülni. Nem voltam még betegszabin, ha nem jön közbe semmi, nem is leszek, de akkor ebben az esetben mehetek passzívra vagy sem? Előre is köszönöm a választ.

Titiána ----------
Válasz:

A fentiek, -azaz a 15 napos betegszabadság-, úgy ahogyan arra az előző válaszadó is felhívta a figyelmedet a "táppénzre" és nem a "passzív táppénzre" vonatkozik.

A tbinfo.eoldal.hu-t üzemeltető kolléga szakmailag felkészült, így valószínűleg Te emlékszel rosszul.

A honlapon különben kizárólag TB-s kérdésekkel kapcsolatos fórum is működik, javasolom ott feltenni, illetve vele tisztázni az esetleges félreértést.

A tisztánlátás érdekében hasznos lehet a számodra, ha visszaolvasod az ebben a topicban leírtakat is, amelyből kiemelném, hogy a "P" táppénz nem egy olyan szociális juttatás, amivel a munkanélküli ellátás időtartama meghosszabbítható, hanem egy olyan TB ellátás, amelynek előfeltétele az indokolt keresőképtelenség, amiből kiemelném az indokolt szót.

A társadalombiztosítási jog nem rendeltetésszerű használatára, illetve a joggal való visszaélésre utal az a tényközlésed, miszerint szeretnél felkészülni egy több hónap múlva esedékes elbocsájtáshoz kapcsolódó "táppénzcsalásra".

Amennyiben ez a hatóság (REP Ellenőrzési Osztály, OEP Felügyeleti Ellenőrzési Főosztály) tudomására jut mind Te, mind a háziorvos hatósági, illetve orvosszakmai felügyeleti ellenőrzésre, annak eredményétől függően negatív jogkövetkezményre (szankcióra), de akár büntetőfeljelentésre is számíthatsz.

(A keresőképtelenség elbírálása orvosszakmai kérdés, keresőképtelenséget kizárólag az OEP-pel finanszírozási szerződést kötött orvos (pl. háziorvos), illetve intézmény (kórház, járóbetegszakellátás stb.)orvosa jogosult.)

Üdv.