passzív táppénz


végrehajtó1 # 2010.01.19. 17:56

A betegszabi a munkaviszonyban állókra vonatkozik.a passzívtáppénzes pedig nincs munkaviszonyban.

Körte és alma ,semmi köze egymáshoz.

Titiána # 2010.01.19. 17:12

Sziasztok!
Azt olvastam a tbinfo.eoldal.hu oldalon, hogy passzív táppénzre csak akkor lehet elmenni, ha már kimerítettem a 15 napos betegszabságot. (Nem találom az idevonatkozó írást, ezért nem vagyok ebben biztos.) Rosszul emlékszem? Tavasszal lesz döntés, hogy megyün-e vagy maradunk, szeretnénk felkészülni. Nem voltam még betegszabin, ha nem jön közbe semmi, nem is leszek, de akkor ebben az esetben mehetek passzívra vagy sem? Előre is köszönöm a választ.

escargot # 2010.01.13. 15:01

Köszi :) a doki úgy látta, hogy nagyon megrándult a térdem ;)
meg felírt egy rakat gyógyszert a náthámra - amit be is kell szedjek, mert randa a torkom, meg a tüdőhangom :(
Ja és holnap megyek állásinterjúra, úgyhogy drukkoljon mindenki :)

Dödölle1 # 2010.01.13. 14:30

Köszönöm a választ, megyek a dokihoz akkor, majdnem 3 hónapig dolgoztam náluk, és minden fillérre szükségünk van, szó szerint tsajnos.

még egy Passzív táppénz ideje alatt is köteles vagyok itthon ülni egész nap? Reménykedek benne, hogy talán lesz egy-két állásinterjú…
escargot

Válasz:

A nagyalakú orvosi igazolás (A.3517-140/a nyomtatvány) V. pontjában kell az orvosnak jelölni, hogy a beteg fekvő, vagy járóbeteg, illetve hogy mettől-meddig nem köteles otthonában tartózkodni.

"Kijárhat: ....-tól ....-ig."

A gyakorlatban - véleményem szerint és munkáltató hiányában- ezt senki nem fogja ellenőrizni.

Üdv. :)

escargot # 2010.01.13. 07:59

Köszönöm a választ, megyek a dokihoz akkor, majdnem 3 hónapig dolgoztam náluk, és minden fillérre szükségünk van, szó szerint sajnos.

még egy Passzív táppénz ideje alatt is köteles vagyok itthon ülni egész nap? Reménykedek benne, hogy talán lesz egy-két állásinterjú...

Dödölle1 # 2010.01.13. 07:28

Halihó mindenkinek.

Január 13-ával járt volna le a próbaidőm, természetesen tegnap felhívtak, hogy ki vagyok rúgva :S. Ma kell leadni a cuccaimat, de a papírokat csak később postán fogom megkapni. El tudok menni passzív táppénzre? Éppen beteg is vagyok, de csak randán meg vagyok fázva. Jogosult vagyok elmenni passzív táppénzre egyáltalán? Ez előtt munkanélkülin voltam.

Ha igen, mi ennek a menete? Csak beállítok a dokihoz és közlöm, hogy passzív táppénzre mennék?

Köszi :)

------------
Válasz a teljesség igénye nélkül: (Javasolom az előző hozzászólásaimait is elolvasni.)

Ha "beállítottál a dokihoz" eldönti, hogy keresőképtelen betegnek minősülsz-e?

Amennyiben igen keresőképtelen állományba vesz, amelynek keretében -többek között- kiadja a táppénzre jogosító nagyalakú orvosi igazolást, amit a volt foglalkoztatódnál kell leadni.

( A nagyalakú orvosi igazolás 7 napra igazol keresőképtelenséget, amennyiben tovább vagy keresőképtelen állományban úgy további folyamatos orvosi igazolásokat fog az orvos kiadni azokon a napokon, amikorra visszarendel kontrollra...)

Amennyiben a volt foglalkoztatódnál van TB kifizetőhely a táppénzt ők fogják folyósítani.

Amennyiben nincs azt 3 munkanapon belül továbbítják az illetékes Regionális Egészségbiztosítási Pénztárhoz, amely szervnek 22 munkanapja van arra, hogy az igényt elbírálja és a táppénzt kiutalja.

Passzív táppénzre a keresőképtelenség tartamára, max. azonban 30 napig lehetsz jogosult. (Persze csak akkor, ha dolgoztál legalább 30 napot.)

Az elbíráláshoz -amennyiben a REP az illetékes- a (volt) foglalkoztatónak ki kell állítani egy Foglalkoztatói igazolás formanyomtatványt, amit az OEP honlapról (www.oep.hu) lehet letölteni, illetve csatolni kell az igényhez a harmónika szerű TB igazolványodat is.

Neked tehát az a dolgod, hogy a táppénzes papírt leadd a volt munkáltatónak, az igény benyújtása a REP-hez az Ő feladata.

A tőled átvett okmányokról átvételi elismervényt kell adnia!

Amennyiben a foglalkoztató a fentiektől elzárkózik a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának Osztályvezetőjéhez fordulhatsz panasszal, illetve az Ő segítségét kérheted az igény érvényesítéséhez.

Üdv. :)

escargot # 2010.01.13. 04:14

Halihó mindenkinek.

Január 13-ával járt volna le a próbaidőm, természetesen tegnap felhívtak, hogy ki vagyok rúgva :S. Ma kell leadni a cuccaimat, de a papírokat csak később postán fogom megkapni. El tudok menni passzív táppénzre? Éppen beteg is vagyok, de csak randán meg vagyok fázva. Jogosult vagyok elmenni passzív táppénzre egyáltalán? Ez előtt munkanélkülin voltam.

Ha igen, mi ennek a menete? Csak beállítok a dokihoz és közlöm, hogy passzív táppénzre mennék?

Köszi :)

Dödölle1 # 2009.12.26. 17:22
"aktuálisan legalább „félholt“ állapotúnak kell lenni ahhoz hogy a csatolandó orvosi igazolás alapján megadják a +30 nap hosszabbítást." monalisa1 ---------
Néhány hasznos információ, amit nem árt tudni:
  1. A REP a méltányossági kérelmet a saját orvosával (Egészségügyi Osztály Illetékes Főorvosa) is véleményezteti.
  2. A gyakorlat szerint csak annak engedélyezhető méltányossági táppénz, akinek "az állapota még nem alakult ki", azaz akinek az állapotában ez idő alatt pozitív változás várható és így nagy valószínűséggel a munka világába visszavezethető.
  3. Kedvező elbírálás esetén sem biztos, hogy a kérelmező az előző, törvény alapján kapott összegű méltányossági táppénzt fogja kapni, azaz előfordulhat, hogy a REP Igazgatója azt alacsonyabb összegben állapítja meg.

Üdv. :)

monalisa1 # 2009.12.19. 18:02

A megjelenő honlap bal oldalán lévő menűsorban az "ügyfélszolgálatok"-nál keresd a tiédet.

Minden jót - általános értelemben is.

monalisa1 # 2009.12.19. 17:58

A lakhely szerint illetékes Fővárosi ill. megyei Egészségbiztosítási Pénztárhoz.

http://www.oep.hu

De ismétlem: aktuálisan legalább "félholt" állapotúnak kell lenni ahhoz hogy a csatolandó orvosi igazolás alapján megadják a +30 nap hosszabbítást.

"Mona"
laikus hozzászóló

stbzsu # 2009.12.19. 14:40

Tisztelt Monalisa1 !
Köszönöm a válaszod. Szeretném megtudni hogy améltányossági kérelmet kinek kel küldenem. Köszönom Stbzsu

benevar # 2009.12.19. 08:22

Sharona:

A táppénz alap meghatározásánál főszabályként 2008. évi bruttó jövedelmedet veszik figyelembe feltéve, ha van 180 bérezett napod.

Ennek az összegnek a 60%-a -két évi folyamatos biztosítás esetén- a bruttó. Összege maximalizálva van, passzívnál bruttó 3.575 Ft/nap.

Sharona # 2009.12.19. 08:06

Kedves Benevar!

Köszönöm, utána kell járnom, mert nem a buttó 60 %-át utalták.

monalisa1 # 2009.12.18. 20:17

Jelen idő szerint a lehetőség maximum 30 nap. (Volt idő amikor 45 ill. 90 nap volt ez, de a túl sok "igénybevevő" miatt kénytelenek voltak megszorítást alkalmazni.)

Lejárta előtt meg lehet próbálni méltányosságot kérni, vagyis hogy kivételes esetben további 30 napra nyíljék lehetőség, de ezt NAGYON meg kell tudni indokolni - az anyagi helyzet és/vagy az elhelyezkedési nehézség ide nem jó...

Valamely KOMOLY egészségügyi okot kell tudni ide felhozni és azt orvosilag indokolni is.

"Mona"
laikus hozzászóló

stbzsu # 2009.12.18. 16:51

Tisztelt Válaszadó!
2009. májusától folyamatosan táppénzen vagyok.2009. december 14.-én a cégemet felszámolták igy jelenleg passziv táppénzen vagyok. A kérdésem az lenne hogy 30 vagy 45 nap az engem illető passziv táppénz. Köszönöm a választ STBZSU

Sz.Márton # 2009.12.18. 13:35

A felmentés alatt még nyugodtan tartsa meg az egészségét, mert ott még aktív biztosított, csak az utána következő pár napon belül lehetne valóban passzív táppénzre jogosult, mint "beidőzített" beteg az orvos szerint is. Emiatt a jogkövető "komolyság" miatt lett a 2009. évben, már a passzív táppénz csak 30 nap...

timcsilla # 2009.12.18. 12:50

SziasztokT
Tudna nekem valaki arra válaszolni.hogyha 2010 január 31. lesz az utolsó munkában eltöltött napom,de 2010.01.01.-től a felmondási időmet töltöm már akkor mikor kellene az orvosnál jelentkezzek,ha passzív táppénzre szeretnék menni?
Megköszönöm,ha valaki tudna válaszolni!

benevar # 2009.12.17. 13:20

Sharona:

bruttó

Sharona # 2009.12.17. 09:08

Üdv mindenkinek!
Sajnos a válaszokból nem sikerült rájönnöm, hogy a nettó vagy bruttó bér alapján számolják a passzív táppénz összegét.
Nagyon megköszönném, ha kaphatnék erre választ.

végrehajtó1 # 2009.12.14. 13:48

Mivel már a passzívtáppénz alatt nem vagy alkalmazásban ezért nem jár.

dpalotas # 2009.12.14. 11:15

Üdvözletem,lehet nagyon butaságot kérdezek, de a passzív táppénzre is jár szabadság? Nagyon köszönöm!

Dödölle1 # 2009.12.09. 10:37

Kérdésem, mi alapján számítják ki a passzív táppénzt?

A pontos válaszhoz kevés adatot adott meg.

Az elv azonban a következő:

A 2009-ben induló keresőképtelenségnél a táppénz alapja a 2008. évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem, ha 2008-ban a munkaviszonya folyamatosan fennállt, illetve ha 2008-ban volt legalább 180 bérezett naptári napja.

A táppénz mértéke -ha van 2 éves folyamatos biztosításban töltött ideje- 60%, ha nincs 50%.

A "P" táppénznél van egy felső korlát is ez pedig 3.575 Ft/nap.

*

Jó, ha tudja, hogy kérésre a kifizetőhely köteles Önt tájékoztatni a táppénz kiszámításának módjáról.

Erről megy kicsit bővebben:

Kevesen tudják, hogy kérésre a REP részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, THGY és GYED ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:

Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a lehetőséggel, és a REP Igazgatójától, vagy a TB kifizetőhelytől kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel és mely jövedelmek figyelembevételével) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

nandy # 2009.12.09. 10:37

Már bocsánat, de attól még, hogy táppénzre nem vagy jogosult, továbbra is keresőképtelen lehetsz. Az idő alatt pedig nem mondhat fel a munkáltató.

Az összeggel kapcsolatos kérdésed tedd fel a REP-nek, lehetőleg személyesen vagy írásban. Kötelesek válaszolni. Mi innen nem tudhatjuk, hogy jogos-e az összeg vagy sem.

ebyk # 2009.12.09. 07:45

Tisztelt Válaszadó!

Passzív táppénz témakörében kérdezném. 2008 szept-től folyamatos táppénzen voltam, a leszázalékolási bizottság előtt megjelentem. (az eljárás folyamatban) Miután az 1 év táppénzjog.megszűnt, igazolt - nem táppénz- jogosult- távollét státuszom volt.Munkáltató felmondott, rendes felmondással, egyben tájékoztatott, hogy jogosult vagyok passzív táppénzre.(felmondási idő,ki nem vett szabadság, végkielégítés megkaptam) Kérdésem, mi alapján számítják ki a passzív táppénzt? Jogszerű, hogy 13 napra 15-e Ft összeget utaltak?

Mielőbbi szíves válaszát várva,
üdv.: Ebyk

Dödölle1 # 2009.12.07. 13:14

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról

Az igény érvényesítése
(Az Ebtv. 61-65. §-ához)

37. § (1) Ha a foglalkoztatónál társadalombiztosítási kifizetőhely (a továbbiakban: kifizetőhely) nincs, a foglalkoztató a terhességi-gyermekágyi segélyre, a gyedre, a táppénzre, a baleseti táppénzre vonatkozó kérelem elbírálásához „Foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal - gyermekgondozási díj iránti kérelem esetén ezzel a kérelemmel - együtt három munkanapon belül a székhelye (telephelye) szerint illetékes REP-nek megküldi. A foglalkoztató a foglalkoztatói igazolásokat két példányban köteles kiállítani, és annak egy példányát öt évig megőrizni. A foglalkoztató a kérelem, illetve igazolások átvételét (beérkezését) hitelt érdemlő módon köteles igazolni.

(Ugyanígy kell eljárni a munkaviszony megszűnése után táppénz igény esetében is.)

(2) Az egyéni vállalkozó pénzbeli ellátásra, valamint baleseti táppénzre vonatkozó kérelmét az erre rendszeresített formanyomtatványon köteles benyújtani a székhelye szerint illetékes REP-nél.

(3) Ha a biztosított a keresőképtelenség vagy a gyed igénybevétele, illetőleg a szülés napját megelőző két éven belül más foglalkoztató(k)nál biztosítási jogviszonyban állt, ezt a tényt a "Foglalkoztatói igazoláson" jelezni kell, továbbá

  1. a biztosítási időt a 38. § szerint kiállított "Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról",
  2. az ellátás alapját képező jövedelmet pedig a 37/A. § szerint kiállított a "Jövedelemigazolás egészségbiztosítási ellátás megállapításához

elnevezésű nyomtatványokkal kell igazolni, melyet a foglalkoztató a "Foglalkoztatói igazolás"-sal, az egyéni vállalkozó pedig a kérelemmel együtt köteles benyújtani.

(4) Ha a biztosított nem bocsátja a foglalkoztató rendelkezésére a (3) bekezdés szerinti igazolásokat, ezt a tényt a „Foglalkoztatói Igazolás”-on jelezni kell. A REP a pénzellátás iránti igény elbírálása előtt, a biztosítottat hiánypótlásra felszólítja nyolcnapos határidő megjelölésével. A határidő lejártát követően a REP az igényt az igazolt biztosítási idő és a rendelkezésre álló jövedelemadatok alapján bírálja el.

39. § (1) A kifizetőhellyel nem rendelkező foglalkoztató által megküldött pénzbeli ellátás iránti kérelmekről a REP dönt, és gondoskodik az ellátás folyósításáról. A határidőt a REP igazgatója indokolt esetben egy ízben legfeljebb tíz munkanappal meghosszabbíthatja, és erről az igénylőt értesíti.

2004. évi CXL. törvény
a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól

33. § (1) A határozatot, az eljárást megszüntető végzést, valamint a másodfokú döntést hozó hatóságnak az első fokú döntést megsemmisítő és új eljárásra utasító végzését az (5) bekezdésben meghatározott időponttól számított huszonkét munkanapon belül kell meghozni és gondoskodni a döntés közléséről. Ennél rövidebb határidőt bármely jogszabály, hosszabbat pedig törvény vagy kormányrendelet állapíthat meg.

(3) Az ügyintézési határidőbe nem számít be:

c) a hiánypótlásra, illetve a tényállás tisztázásához szükséges adatok közlésére irányuló felhívástól az annak teljesítéséig terjedő idő,

  1. Az ügyintézési határidő a kérelemnek az eljárásra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatósághoz történő megérkezése napján, illetve az eljárás hivatalból történő megindításának napján kezdődik.