passzív táppénz


Gitta cica # 2008.12.15. 05:55

Kedves Nandy!

Köszönöm válaszod és való igaz, én próbaidőt írtam a felmondási idő helyett! Szóval jelenleg aktív táppénzen vagyok már 5 hónapja, ha mondjuk dec. 31-én letelik a táppénz és január elsejétől kérem a munkaviszonyom megszüntetését, akkor a felmondási idő alól ha felmentést kapok kifizeti a munkáltató a felmondási időt? Vagy csak akkor, ha ezt le is töltöm?
És mi van az úgynevezett védelmi idővel, a 15 nappal? Gondolom azt minden féle képpen le kell tölteni!
Várom válaszod, köszönettel: Gitta

Gitta cica # 2008.12.15. 06:17

Erzsebetkocsis levelét olvasva még egy kérdés felmerült bennem. Az aktív táppénz után igénybe lehet venni a passzív táppénzt is? Én úgy tudom, hogy a jelenlegi törvény szerint aktív táppénzen max. 1 évig lehet lenni,ha valaki ezt az 1 évet letölti, utána jár még a passzív táppénz is?
Az 1 év táppénz után mikor lesz jogosult valaki megint a táppénzre? Gondolom ismét munkaviszonyban eltöltött idő a feltétele, de mennyi ez az idő?
És ha valakinek nincs munkaviszonya és úgy lesz beteg, akkor mi a feltétele, hogy munkaviszony nélkül is jogosult lehessen a táppénzre? Van egy ismerősöm, akinél leukémiát állapítottak meg, nem volt hivatalos munkaviszonya, jelenleg kb. 8 hónapos kezelést kell kapnia, kórházban van. Annyit sikerült elintéznie a hozzátartozóknak, hogy regisztráltatták a munkaügyi központban, így legalább a tb kártyája él, de táppénzt azt nem kap, csak a 25 e ft szoc. juttatást.
Ha táppénz jogosult szeretne lenni, akkor ezt hogyan tudná elintézni? Egyáltalán van erre valamilyen törvény? Hisz mint köztudott sajnos elég sok feketemunkás van még manapság is és ez szerintem a munkáltatók hibája, hogy mentesülve legyenek a járulékok megfizetése alól, de ezzel sajnos bajba kerülhetnek a munkavállalók, ha önhibájukon kívül kiderül, hogy súlyos betegségben szenvednek és munkaképtelenné válnak és pénz nékül maradnak!
Kérlek válaszolj, köszönöm: Gitta

luck66 # 2008.12.15. 08:04

itt pontosan le van írva minden:
http://www.oep.hu/portal/page


Pontos választ talán csak a jogvégzettek adhatnak,de az Ó véleményük is sokszor különbözik!

luck66 # 2008.12.15. 08:10

az előző valamiért nem jó,itt mindent megtalálsz:
http://www.oep.hu/portal/page?…


Pontos választ talán csak a jogvégzettek adhatnak,de az Ó véleményük is sokszor különbözik!

nandy # 2008.12.15. 15:50

Gitta cica:

Az ismerősödnek sajnos nem sok lehetősége van. Maximum méltányossági alapon kérhet ellátást. 8 hónap sok idő, ehhez legalább 8 hónap biztosítási idő kellene (pl. munkaviszony).

Gitta cica # 2008.12.15. 16:01

Igazán kedves vagy nandy, hogy ilyen gyorsan válaszolsz nekem! A méltányossági alapon kért ellátás pontosan mit jelent? Hogyan és hol lehet ezt intézni?
Hivatalos munkahelye nem volt az ismerősömnek!
köszönöm válaszod: Gitta

ikke # 2008.12.16. 21:30

köszönöm, hogy eddig mindig segítettetek. segítségeteket kérném ismét.
munkaviszony megszünt de két nap után az orvos táppénzre vette, így passzív táppénzre lenne jogosult az ismerősöm, időközben kiderült munkaügyi per van közöttük, ezért a cég (kifizetőhely) nem hajlandó a passzív táppénzt kifizetni, amíg az ügy le nem zárul. erre hivatkozik. miért és addig mi lesz vele, most mit csináljon, hiába mondta, hogy ez jogszabály ellenes azt kérdezik hova van ez leírva? ha meg tudnánk mutatni talán elkerülhető lenne egy újabb pereskedés. tudtok ebben segíteni? köszönöm

nandy # 2008.12.16. 22:10

Gitta:

Az OEP-től kell kérni. Nem biztos, hogy megadják, de egy próbát megér.

nandy # 2008.12.16. 22:15

ikke:

A kifizetőhelynek alaposan meg kell vizsgálnia, hogy vajon a táppénz jogosultság feltételei fennállnak-e. Mert ha jogosulatlanul folyósít táppénzt, azt rajta fogja bevasalni az OEP.

Azt pedig nem tudjuk, hogy pontosan milyen indokkal nem folyósít. Önmagában a per nem elégséges ok, kell, hogy legyen valami más is.

Rolcsiboy # 2008.12.17. 09:35

Sziasztok,

tud valaki arról, hogy 2009.jan.1-től megszűnik a passzív táppénz? Csak azoknak jár/tudják igénybe venni/ akik a jogfolytonosság miatt már idén táppénzen vannak?
Kérlek, ha lehet mielőbb válaszoljatok, mert ma kell aláírnom a felmondási papírt, hogy közös megegyezés vagy eloldalú felmondás (létszámleépítés)?

Köszi előre is.

monalisa1 # 2008.12.17. 12:44

Sehol sem olvastam hogy megszünne., régebben 90 nap volt most már csak 45 nap - túl sokan veszik igénybe...

Előfordulhat, hogy nem mindegyik háziorvos hajlandó "kamuzni" - elvégre ő tartja a hátát.

Monalisa
laikus hozzászóló

nandy # 2008.12.18. 17:14

Rolcsiboy: biztosra veheted, hogy egyelőre nem szűnik meg a passzív táppénz. (megjegyzem, a TB-jogszabályokban alig van módosítás, változás)

Jura70 # 2008.12.21. 20:03

Sziasztok! Én két hétik dolgoztam mint próbaidős és utána kirúgtak. Előtte munkanélküli voltam. Igénybe tudom venni a passzív táppénz lehetőséget?

ikke # 2009.01.14. 21:35

Tudnátok segíteni abban, hogy aki rendszeres szociális járadékban részesül, mellette részmunkaidőben foglalkoztatva volt, annak táppénz majd passzív táppénz járhat? köszönöm

Muffin # 2009.01.17. 10:50

T.szakértő!

10,5 éve dolgozom egy Finn elektronikai cégnél, szerződésem határozatlan ideig szólt,..
a munkáltatótól 2009.jan.15.-én értesítést kaptam a csoportos létszámcsökkenésről,2009. febr.16-án munkaügyi csoportnál kell jelentkeznem mert a felmondási ídőm legkorábban 2009.febr.17.én kezdődik..
tudtommal a ledolgozott éveim után 55 nap felmondási ídő és + 3 hónap végkielégités jár.

kérdésem a következő:

  • ígénybe vehetem a felmondási ídő elött a táppénzt?
  • mennyi ideig lehet vagy tanácsos táppénzen lenni?
  • és ez a táppénz befolyásolhatja a felmondást vagy a megjáró felmondási ídőt és végkielégitést?

elötre is köszönöm a választ.

benevar # 2009.01.17. 13:12

T. Muffin!

10 év után valóban 55 nap a felmondási idő és 3 hónap a végkielégítés. Életkor ismeretének hiányában egy plussz információ: ha a munkavállalónak a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző 5 éven belül mondanak fel (rendes felmondással), akkor + 3 havi végkielégítésre jogosult.

Keresőképtelenné válás esetén először 15 munkanap betegszabadság (80%), azt követően táppénz (két évi folyamatos biztosítási jogviszonynál 70%) illeti meg a biztosítottat. Csoportos létszámcsökkentésnél a felmondás csak akkor nem közölhető a keresőképtelen munkavállalóval, ha a előzetes értesítés átvételekor védett volt.
A munkáltató a felmondási idő felére köteles a munkavállalót a munkavégzés alól felmenteni, így a felmodási idő második felében anyagilag előnyösebb keresőképessé válni, mert arra átlagkereset jár. A munkaviszony megszűnését követő első, második, harmadik naptári napon keresőképtelenné válás esetén max. 45 nap a passzív táppénz jogosultság.

Muffin # 2009.01.17. 14:04

39,5 éves vagyok.... köszönöm a plusz információt... köszönöm a gyors választ.

üdvözlettel: M.

grizzly # 2009.01.19. 07:28

Sziasztok!

Ha valakit közös megegyezéssel küldenek el,jár a passzív táppénz?És a három napba beleszámít a hétvége?

Bozsi71 # 2009.01.19. 14:14

Üdv.
Januárban közölték velem hogy februárban csoportos létszám leépítés lessz.
Február 13.-án kell megjelennem a munkaügyön.
Mikor mehetek passzív táppénzre?
A felmondási idő letelte után, vagy ha kifizetik akkor egyböl? Előre is köszönöm a választ.

nandy # 2009.01.19. 16:47

Passzív táppénzre a munkaviszony megszánését követő 3 napon belül lehet elmenni.
A munkaviszonyod pedig a felmondási idő végén szűnik meg. A felmondási időre egyébként sem járna táppénz, sem aktív, sem passzív, mivel a teljes keresetedet megkapod.

De a legfontosabb az, hogy akkor lehet táppénzre menni, ha az orvosilag indokolt!

monalisa1 # 2009.01.19. 19:31

Az orvos biztosan nem fogja megkockáztatni, hogy egy csomó embert egyidőben passzív táppénzre vesz - vélhetően mások is hozzád hasonlóan "gondolkodnak" majd -, valamint a munkahely 14 ezer forint ellenében kérheti az Egészségbiztosítótól x vagy y dolgozó egészségi állapotának (= passzív táppénzes jogosultságának) egyedi ellenőrzésére.

nandy # 2009.01.19. 21:33

Főleg, hogy most már az OEP is egyre gyakrabban ellenőrzi az orvosokat. Főleg azokat, akik feltűnően sok embert küldenek el táppénzre.

vera44 # 2009.01.20. 18:12

Sziasztok,
4 hetem van hátra szülésig,táppénzen vagyok aug.óta.Véletlenül tudtam meg,hogy 1,5év után megszünt a munkaviszonyom.Kiakartam töltettni a terhességi gyeremekágyi segélyhez a munkáltatói igazolást,és közölték keressek másik munkahelyet.Terhesen?Táppénzen?Új munkahelyet?Azt mondták elég csak papíron jelentsen be v.ki.Kit találhatnék?Azt sem közölték mióta szünt meg a munkaviszonyom,megszünéésről papírt nem kaptam.
Ha v.ki tud abban kérném a segítségét,hogy úgyanúgy igénybevehetem a gyerm.ágyi segélyt,Gyedet??Pénzben nem fog változni?
A munkáltatóm a szabadságomat sem fizette ki a táppénz előtt,és a 15 nap betegszabadságot sem.Munkáltatót ezekért felelősségre lehet vonni?Köszi előre is!!

anyuca # 2009.01.23. 11:24

12.31-én járt le a munkaviszonyom. A 4 napos ünnep miatt csak 01.05-étől vagyok passzív táppénzem. Itt a 3 naptári napot túlléptem.
Akkor a passzív táppénzre nem vagyok jogosult ?
Az ünnepek alatt csak ügyelet működött. Viszont egészségügyi problémámat jeleztem a körzeti orvosomnál 12.29-én hétfőn. De akkor még az ünnepek közti szabadságom miatt nem vehettek táppénzre.
Én most teljesen kiestem ebből ?
Köszönöm a választ előre is.

nandy # 2009.01.23. 11:55

vera:

Nem mondhatnak fel neked terhesség alatt, kivéve, ha a cég is megszűnik. Ne hagyd magad.
Kérd írásban (tértivevénnyel feladva) a munkáltatótól a felmondólevél, kilépési papírok átadását, a járandóságod kifizetését. Ez legyen az első lépés.