passzív táppénz


Zsoca # 2008.01.12. 14:05

Tisztelt Fórumozók!

Dec. 31-gyel lejárt határozott idejű közalkalmazotti szerződésem. Jan. 1-vel munkahelyet váltottam. Papírjaim még a régi munkáltatómnál voltak, így az új helyemen nem kötöttek még szerződést velem, csak szóbeli megállapodásunk volt. Közben 9-én felmondtak az új helyemen, és azt mondták, nem hajlandóak munkaszerződést kötni, majd jövő hónapban készpénzben adnak valamennyit. A háziorvosom elintézte, hogy jan.1-től táppénzbe vegyenek. Mit lehet ilyen helyzetben tenni? Mit tehetek, ha semmit sem fizet? A munkahelyemen elektronikus beléptető rendszer van, így van nyoma annak, hogy 9 órákat az épületben dolgoztam.
Segítségüket előre is köszönöm!

gerzson1 # 2008.01.11. 10:39

Ambuláns pszichiátrián depresszióval passzív táppénzen voltam, amikor a volt munkáltató OEP ellenőrzést kért. Az ellenőrök fenyegetéseire az orvosom is felszólított, ismerjem el, hogy az ellenőrzés előtti két hét táppénz nem volt jogos, amit sajnos aláírtam, mire a volt munkaadó munkaügyi perben követeli a kétheti bért. Utólag hivatkozhatok-e arra a bíróságon, hogy kényszerítettek ill.nem voltam beszámítható amikor aláírtam? (Az ellenőrzés előtt két héttel zárult le egy bentfekvő kezelés, de a depresszió nem jelent nem beszámíthatóságot önmagában.)

Köszönöm szépen

hoxa # 2008.01.09. 06:51

2007 májusában felmondott a munkáltatóm, jelenleg január 14-ig a felmondási időmet töltöm. Közalkalmazott voltam és január 14-én végkielégítést is kapok./ legalábbis ezt ígérték/ Kérdésem: Jár a passzív táppénz, vagy rögtön munkanélkülire menjek? Nem szeretném, ha megszakításom lenne. Válaszukat köszönöm!

Kati83 # 2008.01.08. 21:32

Köszönöm a segítséget. További szép napot mindenkinek.
Üdv.: Katalin.

Kála # 2008.01.08. 17:59

Na, akkor még egyszer: a táppénz nem akadálya a munkavállalói felmondásnak (arról az apróságról nem beszélve, hogy amikor felmondtál, akkor még nem voltál táppénzen).
Ha te mondtál fel, akkor meg nem a munkáltató szüntette meg a jogviszonyod, hanem te.

El kell dönteni mit szeretnél. Perelheted a munkáltatódat azért, mert elfogadta a szóbeli felmondásodat (holott az formai hiba miatt jogellenes lett volna), viszont nem megfelelően állapította meg a felmondási idődet (ő meg nyilván hivatkozhat arra, hogy te eleve jogellenesen szüntetted meg a jogviszonyod, persze ez az ő hibáját nem menti) - a bíróság meg majd dönt.
Ha a célod az volt, hogy minél előbb megszüntesd a jogviszonyodat, akkor meggondolandó, hogy érdemes-e perelni. Viszont megpróbálhatsz a munkáltatóddal egyezkedni, hogy a helyesen számított felmondási idődnek megfelelően módosítsa a munkaviszonyod megszüntetésének dátumát.

Kati83 # 2008.01.08. 17:30

Írásban nem adtam be a felmondásom mivel táppénzen voltam. Akkor most így megszüntetheti a munkaviszonyomat? Vagy inkább hagyjam rá, és írjam alá a kilépőokmányokat?
Segítségeteket köszönöm.

Üdv.: Katalin.

Kála # 2008.01.08. 17:18

Kati, te mondtál fel - ilyen esetben nincs semmilyen felmondási védettség - vagyis nem a munkáltatód szüntette meg a jogviszonyodat, hanem te (ő csak közölte, hogy tudomásul vette a te - egyébként jogellenes felmondásodat, ami azért volt jogellenes, mert, ahogy KBS is írta, jogszerűen felmondani csak írásban lehet).

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.08. 15:06

A felmondás csak írásban érvényes. A rendes felmondás egyébként sem lehet azonnali hatályú.

Kati83 # 2008.01.08. 14:59

Tisztelt Fórum!

2007. december 7.-én felmondtam a munkáltatómnál. A munkáltatóm azt mondta döntsem el, hogy mikortól akarom a munkaviszonyomat megszüntetni, mivel éppen szabadságra mentem volna. Azt mondtam neki, hogy értesíteni fogom. Még aznap elmentem orvoshoz és felvett táppénzre, vagyis betegszabadságra "idegi betegséggel". Hozzáteszem nincs ilyen. Meg azt is, hogy dec. 6-án és 7.-én a munkáltatóm ordibált velem olyan dolgokért, amiért nem csak én voltam a felelős. Ezért is mondtam fel. Szóval, dec. 10.-én felhívtam telefonon és közöltem vele, hogy a dec. 6 és dec. 7.-i eseményeknek köszönhetően táppénzre vett fel az orvos és egy nagyon erős nyugtatót kell szednem. Erre ő azt mondta, hogy ő elfogadta a felmondásom.
Dec. 28.-val megszüntettem a táppénzt. Felhívtam, hogy akkor dec. 31-vel szüntesse meg a munkaviszonyom. Azt mondta küldött nekem egy levelet. Én ezt nem kaptam meg. Kiderült, hogy egy régi címemre küldte a levelet. Tegnap (2008. 01. 07.) megkaptam a levelét, melyben közli, hogy 2007. dec. 7.-vel felmondtam és hogy attól a naptól megszünteti a munkaviszonyom.
Kérdésem az lenne, hogy ezt megteheti-e? Mivel telefonon közöltem vele, hogy táppénzen vagyok és ő ennek ellenére mégis megszüntette a munkaviszonyom!
Az orvosom azt mondta, hogy ha bármelyik fél is mond fel 3 napig a munkavállaló még elmehet táppénzre. Ez tényleg így van?
Válaszát/válaszukat előre is köszönöm. Nagy segítség volna.

Üdv.: Katalin.

Trixy78 # 2008.01.07. 16:15

Szóval szerintetek menjek még munkaügyi bíróságra? Fogalmam sincs az ilyen dolgokról. Ha bemegyek van olyan aki segít ebben, hogy van-e értelme vagy nincs.

Kála # 2008.01.07. 12:37

KBS, pont azért nem értem az ilyen munkáltatói magatartást, mivel gyakorlatilag a nyakát rátehetné, hogy a munkavállalót ilyenkor (persze hathatós háziorvosi segítséggel) hirtelen súlyos betegség dönti le a lábáról...

Voltam ügyvédnél aki nem tanácsolta, mivel jegyzőkönyvben elismertem,hogy hibáztam, ezért a rendkívüli felmondás.
Ezt az ügyvédi hozzáértést meg inkább már nem is kommentálom.

Trixy78 # 2008.01.07. 12:12

Az igaz, hogy mehetnék munkaügyi bíróságra. Voltam ügyvédnél aki nem tanácsolta, mivel jegyzőkönyvben elismertem,hogy hibáztam, ezért a rendkívüli felmondás.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.07. 11:48

Nu, azért az a munkavállaló se semmi, aki egy rendkívüli felmondást kézhez kap, aztán táppénzre vonul ahelyett, hogy rohanna a munkaügyi bíróságra.

Kála # 2008.01.07. 11:05

Komolyan, az ilyen munkáltatók miatt mindig elgondolkodok azon, hogy milyen nagy is az Isten állatkertje...

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.07. 10:08

Van 2 napod a rendkívüli felmondás megtámadására.

Trixy78 # 2008.01.07. 09:59

2007.december 6-án közölte a munkáltatóm, hogy rendkívüli felmondással megszünteti a munkaviszonyomat 10-i dátummal, mivel még volt szabadságom. December 7-én elmentem táppénzre. Úgy gondoltam,hogy mivel még munkaviszonyban voltam és úgy mentem el táppénzre, ezért aktív táppénzen vagyok. Ma kaptam egy levelet, hogy táppénzem január 24-én lejár. Most fogalmam sincs mi van.Tehát mégis passzív táppénzen vagyok? És a 7-10-ig, azaz 4 napig fizette a munkáltató a betegszabadságot és utána passzív táppénz? Úgy tudom,hogy táppénz ideje alatt nem lehet rendkívüli felmondással megszüntetni a munkaviszonyt. Vagy ott rontottam el, hogy 6-án aláírtam a rendkívüli felmondást?

Szofi70 # 2008.01.07. 05:17

A régi munkáltatóm felívott, hogy 1-2 hónapra "beugranék-e" segíteni. Jelenleg passzív táppénzen vagyok febr.4.-ig. Valószínű, hogy meg kellene szakítanom a táppénzt. Olyat emlegettek, hogy munkaügyis kék kiskönyvvel kellene mennem, amit lebélyegeznének.
Meg kellene szakítanom a passzív táppénzt, ha febr.4.-e előtt kellene mennem. Nem tudom, hogy mit csináljak? Megéri? Hogy járnék jól? Előre is köszönöm a segítséget!!!

monalisa1 # 2008.01.03. 20:35

Egyébként a passzív táppénz a fizetés 60%-a.

monalisa1 # 2008.01.03. 20:33

Csak halkan írom - a jogászoktól való esetleges letolást elkerülendő - , de valahol nemrég olyamit olvastam, hogy az Egészségbiztosítási Pénztár nagyon indokolt esetben, méltányosságból további 45 nappal meghosszabbíthatja a passzív táppénz idejét.

poliszaharid # 2008.01.03. 20:09

Köszönöm szépen a válaszokat,nagyon sokat segítettetek.Még 17 nap és megszületik a kisfiam(elviekben).Már várjuk nagyon:)
Ha jól tudom két hetente kell elküldeni a táppénzes papírkákat.

Szofi70 # 2008.01.03. 13:40

Még azt szeretném megkérdezni, hogy a táppénzes papírt a 45 nap letelte után kell leadnom?

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.03. 13:18

hova kell leadnom a táppénzes papírt és ki fogja a táppénzt fizetni?
Az Egészségbiztosítási Pénztár.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.03. 13:17

mint munkanélküli,az is biztosítási időnke számít?
Igen.

Szofi70 # 2008.01.03. 13:09

2007.dec.21-től passzív táppénzen vagyok. Azt szeretném megkérdezni, hogy hova kell leadnom a táppénzes papírt és ki fogja a táppénzt fizetni?

poliszaharid # 2007.12.04. 01:55

Már csakegy kérdésem lenne,ha most elmegyek és regisztráltatom magam (miután lejárt a passzív táppénzem) mint munkanélküli,az is biztosítási időnke számít?Nagyon köszönöm az eddígí segítséget is.