passzív táppénz


Since # 2009.01.26. 16:46

Sziasztok, az a helyzet hogy passzív táppénzen voltam január 1 től mostanáig, viszont nem tudom a munkáltatótól milyen papír is kell hozzá.

Mert felhívtam az OEP-et és azt mondta egy hölgy hogy le 2 adatlap kell amit a munkáltató tölt ki, 1:a foglalkoztatási igazolás FL.10, 2:Potlap táppénz megállapításához PL.30/tp.

El is küldtem a munkáltatónak hogy töltse már ki, de azt mondta felhívta a könyvelőjét és nem kell semmi ilyen papír oda ezért ne is írja alá:S

Azt mondta elég az a lap a "jövedelemigazolás egészségbiztosítási ellátás megállapításához".
Azon rajta van minden, de az OEPbe nem ezt mondták.

Ilyenkor mit tegyek, vagy igaz e ez?

lolika # 2009.01.24. 10:20

sziasztok.
Az egyik ismerősömmel december 18-án aláiratott a cége egy papirt, hogy január 18-cal megszűnik a munkahelye, és már nem kell munkába járnia. Decemberben ki is fizették a járandóságát január 18-ig.
Viszont az ónosesős időszakban elesett és az orvos felvette táppénzre január 16-án. Közben már megkapta a cégtől az aláirt felmondási papirokat.
A következő kérdéseim lennének.
Megszűnt a munkaviszonya? Aktiv vagy passziv táppénzen van?
A passziv táppénzt ki fizeti? Meddig van betegbiztositása?
Köszi a segitségetek:
loli

chabeeno # 2009.01.24. 08:07

Egy kérdésem lenne: 12.15-én megszűnt a munkaviszonyom, viszont 12-től táppénzen voltam 29-ig. De ugyanúgy jártam dolgozni (gondolván, nem olyan súlyos a bajom és nehogy emiatt kirúgjanak). Viszont ezt a munkaviszonyom megszűnésekor elfelejtettem mondani a munkáltatónak. A kiskönyvembe így nincs beírva az időtartam, mert a munkáltató azt mondja, hogy utólag nem írhatja be. Az OEP-ben is azt mondták, hogy a munkáltatónak kell beírni. Egy ismerősöm azt mondta, hogy ez táppénzcsalás. Én tudtomon kívül követtem ezt el, ha így van. Mit tegyek??? Kaphatok érte valami büntetést?

nandy # 2009.01.23. 11:55

vera:

Nem mondhatnak fel neked terhesség alatt, kivéve, ha a cég is megszűnik. Ne hagyd magad.
Kérd írásban (tértivevénnyel feladva) a munkáltatótól a felmondólevél, kilépési papírok átadását, a járandóságod kifizetését. Ez legyen az első lépés.

anyuca # 2009.01.23. 11:24

12.31-én járt le a munkaviszonyom. A 4 napos ünnep miatt csak 01.05-étől vagyok passzív táppénzem. Itt a 3 naptári napot túlléptem.
Akkor a passzív táppénzre nem vagyok jogosult ?
Az ünnepek alatt csak ügyelet működött. Viszont egészségügyi problémámat jeleztem a körzeti orvosomnál 12.29-én hétfőn. De akkor még az ünnepek közti szabadságom miatt nem vehettek táppénzre.
Én most teljesen kiestem ebből ?
Köszönöm a választ előre is.

vera44 # 2009.01.20. 18:12

Sziasztok,
4 hetem van hátra szülésig,táppénzen vagyok aug.óta.Véletlenül tudtam meg,hogy 1,5év után megszünt a munkaviszonyom.Kiakartam töltettni a terhességi gyeremekágyi segélyhez a munkáltatói igazolást,és közölték keressek másik munkahelyet.Terhesen?Táppénzen?Új munkahelyet?Azt mondták elég csak papíron jelentsen be v.ki.Kit találhatnék?Azt sem közölték mióta szünt meg a munkaviszonyom,megszünéésről papírt nem kaptam.
Ha v.ki tud abban kérném a segítségét,hogy úgyanúgy igénybevehetem a gyerm.ágyi segélyt,Gyedet??Pénzben nem fog változni?
A munkáltatóm a szabadságomat sem fizette ki a táppénz előtt,és a 15 nap betegszabadságot sem.Munkáltatót ezekért felelősségre lehet vonni?Köszi előre is!!

nandy # 2009.01.19. 21:33

Főleg, hogy most már az OEP is egyre gyakrabban ellenőrzi az orvosokat. Főleg azokat, akik feltűnően sok embert küldenek el táppénzre.

monalisa1 # 2009.01.19. 19:31

Az orvos biztosan nem fogja megkockáztatni, hogy egy csomó embert egyidőben passzív táppénzre vesz - vélhetően mások is hozzád hasonlóan "gondolkodnak" majd -, valamint a munkahely 14 ezer forint ellenében kérheti az Egészségbiztosítótól x vagy y dolgozó egészségi állapotának (= passzív táppénzes jogosultságának) egyedi ellenőrzésére.

nandy # 2009.01.19. 16:47

Passzív táppénzre a munkaviszony megszánését követő 3 napon belül lehet elmenni.
A munkaviszonyod pedig a felmondási idő végén szűnik meg. A felmondási időre egyébként sem járna táppénz, sem aktív, sem passzív, mivel a teljes keresetedet megkapod.

De a legfontosabb az, hogy akkor lehet táppénzre menni, ha az orvosilag indokolt!

Bozsi71 # 2009.01.19. 14:14

Üdv.
Januárban közölték velem hogy februárban csoportos létszám leépítés lessz.
Február 13.-án kell megjelennem a munkaügyön.
Mikor mehetek passzív táppénzre?
A felmondási idő letelte után, vagy ha kifizetik akkor egyböl? Előre is köszönöm a választ.

grizzly # 2009.01.19. 07:28

Sziasztok!

Ha valakit közös megegyezéssel küldenek el,jár a passzív táppénz?És a három napba beleszámít a hétvége?

Muffin # 2009.01.17. 14:04

39,5 éves vagyok.... köszönöm a plusz információt... köszönöm a gyors választ.

üdvözlettel: M.

benevar # 2009.01.17. 13:12

T. Muffin!

10 év után valóban 55 nap a felmondási idő és 3 hónap a végkielégítés. Életkor ismeretének hiányában egy plussz információ: ha a munkavállalónak a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző 5 éven belül mondanak fel (rendes felmondással), akkor + 3 havi végkielégítésre jogosult.

Keresőképtelenné válás esetén először 15 munkanap betegszabadság (80%), azt követően táppénz (két évi folyamatos biztosítási jogviszonynál 70%) illeti meg a biztosítottat. Csoportos létszámcsökkentésnél a felmondás csak akkor nem közölhető a keresőképtelen munkavállalóval, ha a előzetes értesítés átvételekor védett volt.
A munkáltató a felmondási idő felére köteles a munkavállalót a munkavégzés alól felmenteni, így a felmodási idő második felében anyagilag előnyösebb keresőképessé válni, mert arra átlagkereset jár. A munkaviszony megszűnését követő első, második, harmadik naptári napon keresőképtelenné válás esetén max. 45 nap a passzív táppénz jogosultság.

Muffin # 2009.01.17. 10:50

T.szakértő!

10,5 éve dolgozom egy Finn elektronikai cégnél, szerződésem határozatlan ideig szólt,..
a munkáltatótól 2009.jan.15.-én értesítést kaptam a csoportos létszámcsökkenésről,2009. febr.16-án munkaügyi csoportnál kell jelentkeznem mert a felmondási ídőm legkorábban 2009.febr.17.én kezdődik..
tudtommal a ledolgozott éveim után 55 nap felmondási ídő és + 3 hónap végkielégités jár.

kérdésem a következő:

  • ígénybe vehetem a felmondási ídő elött a táppénzt?
  • mennyi ideig lehet vagy tanácsos táppénzen lenni?
  • és ez a táppénz befolyásolhatja a felmondást vagy a megjáró felmondási ídőt és végkielégitést?

elötre is köszönöm a választ.

ikke # 2009.01.14. 21:35

Tudnátok segíteni abban, hogy aki rendszeres szociális járadékban részesül, mellette részmunkaidőben foglalkoztatva volt, annak táppénz majd passzív táppénz járhat? köszönöm

Jura70 # 2008.12.21. 20:03

Sziasztok! Én két hétik dolgoztam mint próbaidős és utána kirúgtak. Előtte munkanélküli voltam. Igénybe tudom venni a passzív táppénz lehetőséget?

nandy # 2008.12.18. 17:14

Rolcsiboy: biztosra veheted, hogy egyelőre nem szűnik meg a passzív táppénz. (megjegyzem, a TB-jogszabályokban alig van módosítás, változás)

monalisa1 # 2008.12.17. 12:44

Sehol sem olvastam hogy megszünne., régebben 90 nap volt most már csak 45 nap - túl sokan veszik igénybe...

Előfordulhat, hogy nem mindegyik háziorvos hajlandó "kamuzni" - elvégre ő tartja a hátát.

Monalisa
laikus hozzászóló

Rolcsiboy # 2008.12.17. 09:35

Sziasztok,

tud valaki arról, hogy 2009.jan.1-től megszűnik a passzív táppénz? Csak azoknak jár/tudják igénybe venni/ akik a jogfolytonosság miatt már idén táppénzen vannak?
Kérlek, ha lehet mielőbb válaszoljatok, mert ma kell aláírnom a felmondási papírt, hogy közös megegyezés vagy eloldalú felmondás (létszámleépítés)?

Köszi előre is.

nandy # 2008.12.16. 22:15

ikke:

A kifizetőhelynek alaposan meg kell vizsgálnia, hogy vajon a táppénz jogosultság feltételei fennállnak-e. Mert ha jogosulatlanul folyósít táppénzt, azt rajta fogja bevasalni az OEP.

Azt pedig nem tudjuk, hogy pontosan milyen indokkal nem folyósít. Önmagában a per nem elégséges ok, kell, hogy legyen valami más is.

nandy # 2008.12.16. 22:10

Gitta:

Az OEP-től kell kérni. Nem biztos, hogy megadják, de egy próbát megér.

ikke # 2008.12.16. 21:30

köszönöm, hogy eddig mindig segítettetek. segítségeteket kérném ismét.
munkaviszony megszünt de két nap után az orvos táppénzre vette, így passzív táppénzre lenne jogosult az ismerősöm, időközben kiderült munkaügyi per van közöttük, ezért a cég (kifizetőhely) nem hajlandó a passzív táppénzt kifizetni, amíg az ügy le nem zárul. erre hivatkozik. miért és addig mi lesz vele, most mit csináljon, hiába mondta, hogy ez jogszabály ellenes azt kérdezik hova van ez leírva? ha meg tudnánk mutatni talán elkerülhető lenne egy újabb pereskedés. tudtok ebben segíteni? köszönöm

Gitta cica # 2008.12.15. 16:01

Igazán kedves vagy nandy, hogy ilyen gyorsan válaszolsz nekem! A méltányossági alapon kért ellátás pontosan mit jelent? Hogyan és hol lehet ezt intézni?
Hivatalos munkahelye nem volt az ismerősömnek!
köszönöm válaszod: Gitta

nandy # 2008.12.15. 15:50

Gitta cica:

Az ismerősödnek sajnos nem sok lehetősége van. Maximum méltányossági alapon kérhet ellátást. 8 hónap sok idő, ehhez legalább 8 hónap biztosítási idő kellene (pl. munkaviszony).

luck66 # 2008.12.15. 08:10

az előző valamiért nem jó,itt mindent megtalálsz:
http://www.oep.hu/portal/page?…


Pontos választ talán csak a jogvégzettek adhatnak,de az Ó véleményük is sokszor különbözik!