passzív táppénz


Bala08 # 2009.02.24. 14:27

Sziasztok!

Nem tudom h nekem jár e passzív táppénz!
A munkahelyemen felmondtak a „törvény erejénél fogva...
beteg voltam(jan 16-22ig)23.-ára csak azért írattam magam vissza mert azt mondták h úgy nem mehetek vizsgázni, ha beteg vagyok. a vizsga nem sikerült ezért másnap (ma) felhívtak h felmondanak... én ma megyek vissza az orvoshoz... aki táppénzre fog venni szerintem... Mit tegyek? Milyen lehetőségem van?

Előre is köszönöm a segítséget

nandy # 2009.02.11. 21:44

Szia Csabi!

A volt munkáltatódhoz kell vinni.

kisrita # 2009.02.11. 11:47

Sziasztok!

Édesanyám esetével kapcsolatban szeretnék segítségek kérni.
dec 31-el megszűnt a munkaviszonya, jan 2átől passziv táppénzt vett igénybe. De nem tudta kihasználni a 45 napot mivel kórházba került. Ezzel a passziv táppénz véget ért. De nem kap a kórházi ellátásra táppénzt mivel nincs munkaviszonya. De nem kap álláskeresési támogatást sem, mivel nem tudott lejelentkezni a hivatalban a táppénz megszűnését követő munkanapon. Azért nem mert rohammentő vitte a kórházba. Én mentem el az orvosához is, hogy zárja le a táppénzt. LÉtezik az, hogy most ameddig ő kórházban lesz ( hosszú hetekig) addig se innen se onnan se sehonnan nem kap ellátást?
Mindenhol csak huzogatják a vállunkat hogy ők igy nem tudnak folyosítani semmit, de érdemi választ még nem kaptunk.
Csak van valami megoldás erre. Vagy nincs?

Csabi a táppénzes papirokat a tb -hez add le.

Csabi104 # 2009.02.11. 10:10

Sziasztok!
Kis segítséget szeretnék kérni.Passzív táppénzen vagyok.A táppénzes papírokat hová kell vinni,a volt munkáltatómhoz vagy a TB-hez?
Előre is köszönöm!

nandy # 2009.02.10. 19:06

A passzív táppénz akkor jár, ha a munkaviszony megszűnését követő első, második vagy harmadik naptári napon leszel beteg (megjegyzem, a betegség fennállásának eldöntése az orvos dolga!). A passzív táppénz 45 napig jár.
Ha a felmondás közlését követően "betegszel meg", akkor a munkaviszony megszűnéséig valószínűleg nem jár táppénz, mivel a felmondási időre kapod a bért, utána jöhet a passzív tp.

Ha a kolleganőd a felmondás közlésének időpontjában már terhes, akkor nem mondhatnak fel neki.

dadoka # 2009.02.08. 16:57

Kedves Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi témában:
Határozatlan idejű a munkaszerződésem és a 3. éve dolgozok a cégnél. Várhatóan leépítést szerveznek, ami engem is érinthet. Azt szeretném megtudni, hogy mikortól igényelhetem a psszív táppénzt? A munkaviszony megszünésének dátumától vagy előbb kell ez ügyben intézkednem? Ill. nem saját, hanem egy koleganőm gyerektervezésbe kezdett és őt is fenyegeti a leépítés veszélye. Van félni valója, vagy ha időközben gyermeket vár akkor is felmondhatnak neki?

anyuca # 2009.02.03. 20:04

Dödölle köszi a választ. Igen kicsit ő szúrta el. 1 héttel előtte jeleztem problémámat a házi dokinál. Ő azt is meg tudta volna oldani, nem 5-étől hanem 2-ától írja a papírt. ( Persze a gyógyításon kívűl nem biztos hogy köteles tudnia jogszabályt 3 nap ). Sőt szinte decemberben legalább 3 szor voltam nála. Arra azért jó hogy OOSZI bizottségnál látják pillanatnyilag keresőképtelen vagyok... Pénz nincs belőle ? A munkáltatóm járt jól. Minimálbér 7 órásból kiszámított tp kb 30.000Ft se lett volna rossz.

Dödölle1 # 2009.02.02. 19:40
Sziasztok! Mint oly sokan én is elvesztettem az állásom jan 12.-én. Ettől a naptól passziv táppénzen vagyok, az oep oldalán azt olvastam, hogy maximum 1 évig lehetek táppénzen mert jelenleg teljesen összeomlottam ( lakáshitel emelkedik vs. jövedelem csökken, plusz meghalt a nagymamám is :( ). De a baj az, hogy van egy BT. ahol beltag vagyok az igaz, hogy kb. 3,5 éve nem dolgoztam benne és jövedelmem se származott belőle még is a könyvelőnk azzal riogat, hogy e miatt nem az eddigi bérem fogja meghatározni a TB ellátásomat hanem a minimál bér összege. Segítséget szeretnék kérni mi az igazság és mit lehetne tenni a dologban. Előre is köszönöm! -----------
  • Válasz:Nem mindegy, hogy melyik napon kezdődött a keresőképtelenség.

Ha a munkaviszonyod 2009.01.12-ig állt fenn (ha ez a dátum szerepel az okmányaiban, mint a mviszony. vége) és ettől a naptól keresőképtelen vagy ebből a jogviszonyodból 45 napig vagy jogosult táppénzre, az ellátás (táppénz) alapja az ennél a munkáltatónál elért kereseted.

Más a helyzet, ha 2009.01.11-e szerepel a papírjaidban mint a mv. vége és 2009.01.12-től vagy keresőképtelen, vagy 2009.01.12. a mv. vége és 2009.01.13-tól vagy keresőképtelen.

Ez utóbbi esetre vonatkozik az 1997. évi LXXXIII. Tv. 43.§. (3) előírása. A mv. megszűnését követő nappal autómatikusan főállássá válik a bt. tagsági jogviszony és táppénzre csak az újabb biztosítás alapján leszel jogosult fő szabály szerint 1 évig. Ha a munkaviszonyodban 8 órás voltál a bt-ben 2%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékot nem kellett fizetni, így a táppénzed alapja a munkaviszonyban elért kereseted lesz. (Persze a pontos válaszhoz nagyon pontos adatok, dátumok kellenek, azok hiányában szakszerű válasz nem adható, mint látod 1-1 napnak, heti óraszámnak stb. óriási jelentősége van.

Javasolom kérd a REP (Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) Pénzbeli Ellátási Osztályvezetőjének a segítségét. (Kérd meg, hogy szánjon rád ¼ órát, vigyél be minden okmányt és minden kérdésedet megválaszolja.)

A fenti törvény 5.§-a szerint a REP köteles az ügyfeleket tájékoztatni a jogairól, illetve köteles segítséget nyújtani az igény érvényesítéséhez.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.02.02. 19:17

3 naptári nap. Vagyis nem vagyok paszív táppénzen. Sajna lecsúsztem róla. ( Miért nem mentem az ügyeletre, akkor talán az ambuláns lappal sima ügy Lett Volna, multidőbe )… nem voltam életveszélybe miért tettem volna…

Válasz:
:(

Az ambulás lap nem jogosít táppénzre. Táppénzt kizárólag az arra feljogosított orvos (a REP-el finanszírozási szerződést kötött orvos) fő szabály szerint háziorvos, illetve kórházi ápolás esetén a kórházi orvos igazolhat. Ez utóbbi az ápolást (bentfekvést) kórházi igazolvánnyal kell, hogy igazolja. Az ambuláns lapnak más a funkciója.

Szóval azzal sem lett volna sima ügy. :(

A háziorvosod szúrta el, mikor nem kérdezett rá, hogy mikortól vagy keresőképtelen, illetve amikor nem igazolt visszamenőleg keresőképtelenséget.

Üdv. :)

anyuca # 2009.02.02. 16:24

3 naptári nap. Vagyis nem vagyok paszív táppénzen. Sajna lecsúsztem róla. ( Miért nem mentem az ügyeletre, akkor talán az ambuláns lappal sima ügy Lett Volna, multidőbe )... nem voltam életveszélybe miért tettem volna....

Dödölle1 # 2009.02.02. 14:03

sziasztok.
Az egyik ismerősömmel december 18-án aláiratott a cége egy papirt, hogy január 18-cal megszűnik a munkahelye, és már nem kell munkába járnia. Decemberben ki is fizették a járandóságát január 18-ig.
Viszont az ónosesős időszakban elesett és az orvos felvette táppénzre január 16-án. Közben már megkapta a cégtől az aláirt felmondási papirokat.
A következő kérdéseim lennének.
Megszűnt a munkaviszonya? Aktiv vagy passziv táppénzen van?
A passziv táppénzt ki fizeti? Meddig van betegbiztositása?
Köszi a segitségetek:
loli

Válasz:

Ha előterjeszti a táppénz igényét, úgy 2009.01.16-ra, 17-re és 18-ra az igényét határozattal el fogják utasítani azzal, hogy erre az időre a teljes keresetét megkapta, 2009.01.19-től pedig -legfeljebb 45 napra- passzív táppénzt fog kapni.

A passzív táppénzt -ha a munkahelyén volt kifizetőhely, úgy a kifizetőhely, ha nem volt úgy a REP (Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) fogja fizetni.

A "passzív" táppénz ideje biztosítási idő.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.02.02. 13:55

Sziasztok, az a helyzet hogy passzív táppénzen voltam január 1 től mostanáig, viszont nem tudom a munkáltatótól milyen papír is kell hozzá.

Mert felhívtam az OEP-et és azt mondta egy hölgy hogy le 2 adatlap kell amit a munkáltató tölt ki, 1:a foglalkoztatási igazolás FL.10, 2:Potlap táppénz megállapításához PL.30/tp.

El is küldtem a munkáltatónak hogy töltse már ki, de azt mondta felhívta a könyvelőjét és nem kell semmi ilyen papír oda ezért ne is írja alá:S

Azt mondta elég az a lap a „jövedelemigazolás egészségbiztosítási ellátás megállapításához“.
Azon rajta van minden, de az OEPbe nem ezt mondták.

Ilyenkor mit tegyek, vagy igaz e ez? ---------------
Válasz: Az OEP-es kolléganő igazat mondott. Jogi alap: 217/1997 (XII.1.) kormányrendelet 37.§. és a tárgyban kiadott OEP Főigazgatói Tájékoztató.

Írj egy levelet a REP igazgatójának és kérd, hogy a szükséges okmányokat cél ellenőrzés keretében REP ellenőrökkel szereztesse be.

(Le kell írni, hogy mikor, kivel beszéltél, hogyan tagadta meg a jogszabályban előírt kötelezettség teljesítését....)

Kérésedre az ellenőrök a helyszínen eljárnak, ha kell bírságolnak, határozatot hoznak....

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.02.02. 13:29

„12.31-én járt le a munkaviszonyom. A 4 napos ünnep miatt csak 01.05-étől vagyok passzív táppénzem. Itt a 3 naptári napot túlléptem.
Akkor a passzív táppénzre nem vagyok jogosult ?
Az ünnepek alatt csak ügyelet működött. Viszont egészségügyi problémámat jeleztem a körzeti orvosomnál 12.29-én hétfőn. De akkor még az ünnepek közti szabadságom miatt nem vehettek táppénzre.
Én most teljesen kiestem ebből ?
Köszönöm a választ előre is.“

Még mindig nem tudom akkor most tp vagyok vagy nem…

-----------------------
  • Válasz:1.Táppénzre az jogosult aki a biztosítás tartama alatt, vagy annak megszűnését követő 1., 2., vagy a 3. naptári napon válik keresőképtelenné.

2.A keresőképtelenség az orvosnál történő megjelenés időpontjától eltérően legfeljebb 5 naptári nappal visszamenőleg is igazolható.

Lásd a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 43.§. (1) és 45.§. (3).

3.A keresőképtelenség és a táppénzre való jogosultság két különböző fogalom.
Akkor vagy keresőképtelen, ha az orvos "nagyalakú" orvosi igazoláson keresőképtelen állományba vesz és attól a naptól ami ezen az okmányon dátumként szerepel.
A REP (Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) Pénzbeli Ellátási Osztálya pedig azt vizsgálja, hogy ez a dátum hogyan viszonyul a biztosításodhoz, azaz hogy jogosult vagy-e táppénzre? Ha igen folyósítja, ha nem határozatban elutasítja.

4. Az 5 napra visszamenőleges igazolást pont a fenti esetek miatt találták ki. Ha az orvosod nem élt ezzel a lehetőséggel -a fenti adatok alapján- sajnos nem vagy táppénzre jogosult, az igényedet -ha előterjeszted- el fogják utasítani.

Üdv. :)

vera44 # 2009.02.02. 10:17

nandy:
Köszönöm a válaszod.
A munkaviszonyom aug.31-el lett megszüntettve,ezt MEP segített kideríteni,de ezt a változtattást sem mindenhol jelentették be.A munkáltató cég júli.30.ával szünt meg.
Tulajdonképpen már rég nem lennék jogosult a Táppénzre sem,csak a MEP-nél még nem jelentették be a munkv. megszünését.
Én semmilyen papírt nem kaptam a megszünésről,mint írtam telefonon közölték velem 1-2 hete,hogy keressek másik munkahelyet ők már nem töltenek ki semmilyen papírt a TGYÁS-hez.
MEP a Munkaügyi Bírósághoz küldött,mert ameddig nincs határozat ez ügyben nem jár TGYÁS,GYED sem.
Mert,ha közlik a megszünés dátumát egyből elmehettem volna Álláskeresési Járadékra és nem szünik meg a jogviszonyom.
Szerdára rendeltek be remélem hamar sikerül rendeznem ezt az ügyet,mert már 1-2 hét és szülök.Nem tudok addig a Munkanélküli Hiv.ban sem jelentkezni papír nélkül.
És mint írtam a szabikat sem váltották meg+ez az 5 hónap is lóg a levegőben.Köszi....

nandy # 2009.02.01. 23:00

anyuca:

Az orvos visszamenőleg 3 nappal vehet táppénzre. Tehát ha 5-dikén elmentél hozzá, akkor már 2-dikától.

Sajnos, ha ő jan. 05-től írta meg a papírt, akkor valóban nem vagy jogosult a passzív táppénzre sem, mivel a három naptári nap már letelt.

nandy # 2009.02.01. 22:58

Ó, most látom, hogy megszűnt a cég is. Meg is szűnt, vagy csak végelszámolás/felszámolás alatt áll?
Ezt meg tudod nézni az ecegjegyzek.hu oldalon.

nandy # 2009.02.01. 22:57

vera:

Hogyan szűnt meg a munkaviszonyod? Megszűnt a munkáltató cég is? Vagy csak felmondtak?

Erről te kaptál bármilyen értesítést?

nandy # 2009.02.01. 22:55

peti76:

Amennyiben az a Bt. nem működik, akkor ki kell zárni a személyes közreműködést (pl. taggyűlési jegyzőkönyvvel). Így jogosult leszel a munkanélkülire, és nem ekll kötelezően fizetni a járulékokat sem.

De hangsúlyozom, ez csak akkor működik, ha a Bt. tényleg nem folytat semmilyen tevékenységet jelenleg!

anyuca # 2009.01.29. 13:05

"12.31-én járt le a munkaviszonyom. A 4 napos ünnep miatt csak 01.05-étől vagyok passzív táppénzem. Itt a 3 naptári napot túlléptem.
Akkor a passzív táppénzre nem vagyok jogosult ?
Az ünnepek alatt csak ügyelet működött. Viszont egészségügyi problémámat jeleztem a körzeti orvosomnál 12.29-én hétfőn. De akkor még az ünnepek közti szabadságom miatt nem vehettek táppénzre.
Én most teljesen kiestem ebből ?
Köszönöm a választ előre is."

Még mindig nem tudom akkor most tp vagyok vagy nem...

peti76 # 2009.01.29. 11:45

Köszi!

De akkor mit lehet tenni mert munkanélkülit meg azért nem kapok mert bt. beltag vagyok.

Amíg dolgoztam vontak mindent de most, hogy nekem lenne szükségem támogatásra semmilyen lehetőségem nincs!

csaga # 2009.01.29. 10:46

A passzív táppénz időtartama 45 naptári nap.
Az egy év akkor játszik, ha munkaviszonyba vagy.

peti76 # 2009.01.28. 09:57

Sziasztok!

Mint oly sokan én is elvesztettem az állásom jan 12.-én.
Ettől a naptól passziv táppénzen vagyok, az oep oldalán azt olvastam, hogy maximum 1 évig lehetek táppénzen mert jelenleg teljesen összeomlottam ( lakáshitel emelkedik vs. jövedelem csökken, plusz meghalt a nagymamám is :( ).
De a baj az, hogy van egy BT. ahol beltag vagyok az igaz, hogy kb. 3,5 éve nem dolgoztam benne és jövedelmem se származott belőle még is a könyvelőnk azzal riogat, hogy e miatt nem az eddigi bérem fogja meghatározni a TB ellátásomat hanem a minimál bér összege. Segítséget szeretnék kérni mi az igazság és mit lehetne tenni a dologban.

Előre is köszönöm!

vera44 # 2009.01.28. 09:08

nandy:
Annyit sikerült megtudnom,hogy fél éve megszünt a munkaviszonyom és a cég is.Tehát nem csak nem értesítettek erről,semmilyen papírokat/munkáltatói igazolás,adóelőleg levonásról igaz.stb/,kötelező járandóságaimat/teljes évi szab.+15 nap bet.szab./,nem fizették ki.Mivel nem hajlandóak felvenni velem a kapcsolatot munkaügyi birósághoz fordulok segítségért.Mert így ezzel a fél évvel megszakították a biztosításomat,és kevesebb pénzt fogok kapni a szülés útán.Mert,ha közlik velem a megszünés időpontját,elmehettem volna álláskeresési járadékra és nem szakadt volna meg a biztosítás.Arról nem is beszélve,hogy a nyugdíjba sem fog beleszámítani ez az időtartam.Egyszerűen borzasztó,hogy bármit megengedhetnek maguknak,pár hetem van hátra a szülésig és még nem látom a kiútat,hogy papírok nélkül,hogy sikerülelintéznem a szülés útáni pénzeimet.
Remélem segítséget kapok majd,mert sokszor hallani,hogy a munkáltatónak sikerül kibújni a jogsértések alól.Előre is köszi a válaszokat!

nandy # 2009.01.27. 08:16

lolika:

Január 19-től jár neki passzív táppénz. Előtte semmi, mert a felmondási időre járó bért már megkapta.

nandy # 2009.01.27. 08:14

chabeeno:

Dec. 12. pénteki nap volt, dec. 15. pedig hétfő. Ezek szerint te hétvégén is dolgozol?
Az sem világos, hogy most akkor tkp. meddig is jártál dolgozni? Mert ha 15-én megszűnt a munkaviszonyod, akkor 16-ától passzív táppénzre voltál jogosult. De ha tovább dolgoztál, akkor gyakorlatilag nem szűnt meg a munkaviszonyod 15-én.

Ja, egyébként nem jár táppénz arra az időszakra, amikor a jogosult a teljes keresetét megkapta. Ha részben kapta meg, akkor a táppénz is csökkentve jár.