passzív táppénz


luck66 # 2008.12.15. 08:04

itt pontosan le van írva minden:
http://www.oep.hu/portal/page


Pontos választ talán csak a jogvégzettek adhatnak,de az Ó véleményük is sokszor különbözik!

Gitta cica # 2008.12.15. 06:17

Erzsebetkocsis levelét olvasva még egy kérdés felmerült bennem. Az aktív táppénz után igénybe lehet venni a passzív táppénzt is? Én úgy tudom, hogy a jelenlegi törvény szerint aktív táppénzen max. 1 évig lehet lenni,ha valaki ezt az 1 évet letölti, utána jár még a passzív táppénz is?
Az 1 év táppénz után mikor lesz jogosult valaki megint a táppénzre? Gondolom ismét munkaviszonyban eltöltött idő a feltétele, de mennyi ez az idő?
És ha valakinek nincs munkaviszonya és úgy lesz beteg, akkor mi a feltétele, hogy munkaviszony nélkül is jogosult lehessen a táppénzre? Van egy ismerősöm, akinél leukémiát állapítottak meg, nem volt hivatalos munkaviszonya, jelenleg kb. 8 hónapos kezelést kell kapnia, kórházban van. Annyit sikerült elintéznie a hozzátartozóknak, hogy regisztráltatták a munkaügyi központban, így legalább a tb kártyája él, de táppénzt azt nem kap, csak a 25 e ft szoc. juttatást.
Ha táppénz jogosult szeretne lenni, akkor ezt hogyan tudná elintézni? Egyáltalán van erre valamilyen törvény? Hisz mint köztudott sajnos elég sok feketemunkás van még manapság is és ez szerintem a munkáltatók hibája, hogy mentesülve legyenek a járulékok megfizetése alól, de ezzel sajnos bajba kerülhetnek a munkavállalók, ha önhibájukon kívül kiderül, hogy súlyos betegségben szenvednek és munkaképtelenné válnak és pénz nékül maradnak!
Kérlek válaszolj, köszönöm: Gitta

Gitta cica # 2008.12.15. 05:55

Kedves Nandy!

Köszönöm válaszod és való igaz, én próbaidőt írtam a felmondási idő helyett! Szóval jelenleg aktív táppénzen vagyok már 5 hónapja, ha mondjuk dec. 31-én letelik a táppénz és január elsejétől kérem a munkaviszonyom megszüntetését, akkor a felmondási idő alól ha felmentést kapok kifizeti a munkáltató a felmondási időt? Vagy csak akkor, ha ezt le is töltöm?
És mi van az úgynevezett védelmi idővel, a 15 nappal? Gondolom azt minden féle képpen le kell tölteni!
Várom válaszod, köszönettel: Gitta

nandy # 2008.12.14. 22:56

erzsebetkocsis:

Ha felmondasz, akkor le kell töltened a felmondási időt. Kivéve akkor, ha ettől a munkaadó eltekint. Ezt kérni kell tőle, de kötelezni nem lehet rá.

Passzív táppénz a munkaviszony megszánésétől számított 3 napon belül jár (ha ez idő alatt beteg leszel), az időtartama 45 nap maximum.

nandy # 2008.12.14. 22:54

Gitta cica:

A próbaidőt nem kell megváltani.
Nem lehet, hogy a felmondási idővel kevered? Mert azt valóban ki kell fizetni, de le is kell dolgoznod (vagy a táppénz alatt leketyeg, de akkor vagy nem fizeti ki, vagy táppénzre nem vagy jogosult).

erzsebetkocsis # 2008.12.14. 14:14

A következő a problémám nekem is.

Jelenleg még éppen dolgozom, a munkaviszonyom 2009.június 30-ig szól. de tervben van, hogy táppénzre akarok menni, mert a munkahelyem horror.
az, hogy aktív vagy passzív attól függ, mit javasoltok ti is, vagy hogy látjátok ti a jogi oldalát a dolgoknak.

táppénz után rendes felmondással meg szeretném szüntetni a munkaviszonyomat.
és utána akár menni passzív táppénzre is.

és még az is lenne a kérdésem, hogy ha valaki betegállomány után közvetlenül mond fel, azonnali hatállyal mondok fel, kérhetem az eltekintést a felmondási idő letöltéséért?

meg hogy van ez a passzív táppénz és társai dolog?

ps.

idegileg vagyok totál zokni, de már annyira.... szóval pszichés oka van a dolognak

erzsebetkocsis # 2008.12.14. 14:07

A következő a problémám nekem is.

Jelenleg még éppen dolgozom, de tervben van, hogy táppénzre akarok menni, mert a munkahelyem horror.

táppénz után rendes felmondással meg szeretném szüntetni a munkaviszonyomat.

Az lenne a kérdésem, hogy ha valaki betegállomány után közvetlenül mond fel, azonnali hatállyal mondok fel, kérhetem az eltekintést a felmondási idő letöltéséért?

meg hogy van ez a passzív táppénz és társai dolog?

Gitta cica # 2008.12.14. 11:33

Már egyszer feltettem ugyan a kérdésemet, de választ azt nem kaptam rá, kérek valakit, hogy válaszoljon nekem!
A következő a problémám. Jelenleg táppénzen vagyok, rendes felmondással meg szeretném szüntetni a munkaviszonyomat. Az lenne a kérdésem, hogy ha valaki betegállomány után közvetlenül mond fel, akkor megilleti-e a próbaidő pénzbeni megváltása akkor is, ha a próbaidőt nem dolgozza le.
Köszönöm a választ!
Üdv: Gitta

luck66 # 2008.12.13. 14:49

Ágika,azért érdekes,hogy a ˝sok szabálytalanság˝ csak ilyen esetben tűnik fel nektek! Ha ilyen dolgok miatt perelni akartok,akkor gondoljatok arra is,hogy a férjed a későbbiekben kamionozni akar,milyen jellemzést adnak róla,mert ez is ilyen szakma


Pontos választ talán csak a jogvégzettek adhatnak,de az Ó véleményük is sokszor különbözik!

nandy # 2008.12.13. 13:21

Ágika:

Elnézésedet kérjük, amiért nem vagyunk éjjel-nappal a fórumon, hogy azonnal válaszoljuk a kérdésekre.

Ha visszaolvastál volna egy picit, akkor világos lenne számodra is, hogy FELMONDANI CSAK ÍRÁSBAN LEHET, SZÓBAN NEM!

Ágika24 # 2008.12.13. 13:13

Köszönöm a választ amire már két napja várok. Nem igaz senki nem válaszol.

Ágika24 # 2008.12.11. 11:50

Valaki aki ért hozzá válaszoljon már! Légyszi!!!!

Ágika24 # 2008.12.11. 09:18

Sziasztok!

Férjemmel közölték 2008.12.09-én de csak szóba, hogy felmondanak neki 2008.12.10-én. Ő erre 2008.12.09-én elment táppénzre. Ha felépül a betegségből akkor utánna ő még hány napig lesz védett? Amúgy mit jelent az,hogy védettség.Még mindig munkaviszonyban lesz? Ha akarja ledolgozhatja a 30 nap felmondási időt? És ha a munkáltató 10-ig nem fizette ki csak 11-én akkor lehet ellenne valamit tenni!Például munkaügyi bíróság? És ha utalt neki de csak töredékes összeget akkor mit lehet tenni. Ő egy kamionos cégnél dolgozik.És bérpapírt még soha nem írt alá!Ez is szabálytalan ugye?

A választ előre is köszönöm!

nandy # 2008.12.11. 09:14

Te már előre tudod, hogy január elsején beteg leszel?
Vagy csak költői kérdésnek szántad?

Az orvos 3 napra visszamenőleg betegállományba tud venni egyébként.

gt-i # 2008.12.10. 19:36

Jó estét mindenkinek!
Ha közös megegyezéssel megszünit a munkaviszony a megszünés követő 1, 2, 3 naptól lehet passzív táppénz igénybe venni a törvényszerint, de mi a helyzet, ha valakinek 2008.12.31-vel szünik meg a munkaviszonya. Ugyanis az év első munkanapja 5.-e(mert 2.-át 10.-én dolgozzuk le), amikor el lehet menni az házi orvoshoz.

nandy # 2008.12.09. 22:05

(És itt kérek mindenkit arra, hogy csak akkor menjen passzív táppénzre, ha valós betegsége van. Mert a passzív táppénzt nem jövedelempótlásra találták ki. És a sok jogosulatlan - csaló - miatt sok valóban rászoruló is megszívja.
Köszönöm.)

nandy # 2008.12.09. 22:03

Stabika:

  1. a táppénz lejárta után 30 nappal indulhat a felmondási időd.
  2. igen, a táppénz idejére is jár szabadság.

3.nem biztos
4. a felmondási időre járó bért és a végkielégítést egyösszegben kell kifizetniük az utolső munkában töltött napon, de legkésőbb az ezt követő 3 napon belül.
De a felmondási idő alatt nem vagy jogosult álláskeresési járadékra/segélyre, mivel jövedelmed van és a munkaviszonyod sem szűnt meg (az majd csak a felmondási idő végén fog megszűnni).
5. Passzív táppénzt akkor lehet igényelni, ha annak ORVOSI INDOKA VAN.
6. Táppénz alatt nem szüntetheti meg a munkaviszonyt rendes felmondással.

nandy # 2008.12.09. 21:55

pana: táppénz akkor jár, ha azt az orvos úgy látja.
Passzív táppénz hasonlóan.

Az álláskeresési járadék/segély csak a táppénz lejárta után folyósítható.

nandy # 2008.12.09. 21:53

Szilvi:
Ha a munkáltatód nem TB-kifizetőhely, akkor az OEP-tpl kell igényelni a passzív táppénzt - de a volt munkáltatón keresztül.

Stabika # 2008.12.09. 07:39

Sziasztok!
2002.11.18 óta dolgozom határozatlan munkaviszonnyal a cégnél.
2008.07.14 óta táppénzen vagyok.
2008. október 16-án kaptam egy levelet a munkáltatómtól, mely szerint létszámcsökkentésre hivatkozva RENDES felmondással felmondanak. Beleírták a papírba, hogy „jelenleg felmondási védelem alatt állok, az annak alapjául szolgáló indok megszűnésével, de legkorábban a jelen létesítés kézhezvételét követő 30 nap elteltével kerülhet sor. „

Az alábbi kérdésem merül fel.
1., Ha lejár a táppénz, onnantól indul a 30 nap, vagy aznap megszűnik a munkaviszonyom?
2., Volt bent 10 nap szabim azt gondolom kifizetik. Az elmúlt fél éves táppénz időre jár szabadságpénz?
3., Étkezési jegyet annak adnak dec. közepén aki nov 1-én munkaviszonyba állt. Nekem jár?
4., 2 havi munkabér (felmondási pénz) jár mert több mint 5 éve dolgozom itt. Ezt egy összegben kapom, vagy havonta, Két hónapig akkor ne mehetek a munkaügyi központba?
5., Passziv munkaviszony 45 nap alatt kapok még ezen felül fizetést? Ezt a végkielégítés mellett kérhetem a dokinál? Vagy ilyenkor nem jár? Passzív betegállományba mikor menjek?
6., Lakás vásárlásban vagyok. Eddig 6 millió önerőt fizettem be. A munkáltatóm a munkáltatói igazolásnál kihúzta azt hogy nem állok felmondás alatt, így csak fedezet alapon tudnék hitelt kérni, de az kevesebb és már nem tudok összeszedni még 2 milliót.
Megteheti határozatlan munkaviszonynál hogy táppénz alatt felmond, és az ez idő alatt kikért igazoláson szerepelteti hogy felmondás alatt állok?

Köszönöm annak aki teljes körűen tájékoztat.
Ha van jogellenes dolog benne kérem szóljatok.

pana # 2008.12.07. 16:54

Jó napot mindenkinek!
Szeretnék pár dolgot kérdezni tőletek mert úgy látom értetek a témához!
Kérdéseim:
1; Közös megegyezzésnél ahol jutalomat kap az illető ott jár a passzív táppénz?(mondjuk tud betegségre hivatkozni az illető az orvosnál)
2; Munkaügyi központba mikor célszerü bejelentkezni?
Passzív táppénz alatt vagy utána?
Azt hiszem egyenlőre ennyi!
Előre is köszönöm válaszotokat és bocsi ha "hülyeségeket" kérdeztem!
Üdvözlettel: pana

Szilvi28 # 2008.12.05. 09:28

Jó napot Kívánok Mindenkinek! Segítséget szeretnék kérni. 2008. június 11-től dolgoztam a cégnél, de 2008. november 21.-én közölték velem , hogy felmondanak 2008. december 19.-vel. Alá is írtam a közös felmondási papírt amin egy hónap felmondási idő szerepelt. 2008. november 24.-én elmentem táppénzre és azóta is táppénzen vagyok. Azt szeretném megkérdezni, /mondta a kezelő orvosom/, hogy dec.19. után még lehetek passzív táppénzen. Az lenne a kérdésem, hogy ezt kifizeti, és kinek kell a táppénzespapíromat küldeni mi a menete az igénylésnek? A Válaszokat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Szilvia

nandy # 2008.12.04. 17:00

Ha elfogadod a közös megegyezést, akkor az abban megállapított napon megszűnik a munkaviszonyod, a következő naptól kapod a passzív táppénzt még 45 napig.

A táppénz időtartama alatt természetesen nem lehet álláskeresési járadékot igényelni.

antimobbing # 2008.12.03. 17:00

Kedves Pajszer!
Az alábbiak alapján már csak egy kérdésem lenne: jelenleg betegállományban vagyok, és úgy néz ki, hogy hosszabb kezelésem lesz. A munkáltatóm szeretne közös megegyezéssel elválni tőlem. Ha aláírom a közös megegyezést, akkor nem mehetek munkanélkülire, mert betegállományban vagyok?

Pajszer # 2008.12.03. 16:19

Sokan kérdeznek a táppénz-szabályokról, összegyűjtöttem néhány jellemző problémát, mert úgy tűnik nem mindenkinek sikerült követni az elmúlt évek jogszabályváltozásait.

A társadalombiztosítási kiadásokat évek óta próbálják több-kevesebb sikerrel csökkenteni, ennek egyik első lépése volt a táppénz-szabályok átalakítása, a „táppénzcsalók” kiszűrése érdekében. Így persze szokás szerint kiestek a rostán azok is, akik nem csaltak, csak többet betegeskednek. Csökkent a táppénz összege (jelenleg legalább két év folyamatos biztosítási viszony után az átlagkereset 70 százaléka, ennél rövidebb biztosítási jogviszony azonban csak 60 százalékos táppénzre jogosít).

Még mindig él az az általános vélekedés, hogy a táppénz megvéd a felmondástól, és a táppénz lejárta után sem lehet felmondani. A határozatlan idejű munkaviszonyt valóban nem lehet megszüntetni rendes felmondással a táppénz időtartama alatt, azonban a közös megegyezésnek és a rendkívüli felmondásnak nem akadálya a táppénzes állomány. A táppénzből felépült dolgozó pedig legfeljebb 30 napig áll még védettség alatt, ha a táppénzes állománya is elérte a 30 napot. Amennyiben azonban csak 15-29 napot volt beteg, a felépülése után csak 15 napig élvez védettséget. 15 napnál kevesebb táppénzes állomány pedig kizárólag a betegség tartama alatt véd a felmondástól.

Hangsúlyozni kell, hogy a védelem kizárólag a határozatlan idejű munkaviszonyra vonatkozik,

* a határozott idejű munkaviszony akkor is megszűnik a kikötött időtartam lejártával, ha táppénzen van a dolgozó.
* Ugyanez vonatkozik a próbaidőre is, ha az egyéb feltételek fennállnak próbaidő alatt is el lehet menteni táppénzre, azonban védettséget nem élvez a dolgozó, a próbaidő alatt indokolás nélkül bármikor megszüntethetik a munkaviszonyát.
* A kölcsönzött munkavállalóknak sincs védettségük, ugyanis rájuk nem vonatkozik a Munka Törvénykönyvének az a szakasza, ami a felmondási védelmet szabályozza.

Akivel pedig már közölték a felmondást, nem tolhatja ki a felmondási időt táppénzzel. Természetesen a felmondási idő alatt is el lehet menni táppénzre, azonban ez az időszak nem fogja meghosszabbítani a felmondási időt.

Az úgynevezett „passzív táppénz” időtartama évek óta folyamatosan csökken, pontosan azért, hogy ne a táppénzt használják arra a munkavállalók, hogy megszűnt biztosítási jogviszonyukat (munkaviszonyukat) meghosszabbítsák ezzel az időszakkal. Passzív táppénz ugyanis annak jár, aki a biztosítási jogviszonyának megszűnését követő három napban megbetegszik. Idén április 1-jétől a passzív táppénz 90 napos időtartamát tovább csökkentették, már csak 45 napig jár ilyen jogcímen ellátás. Azt is érdemes megjegyezni, hogy aki munkanélküli, nem kaphat egyszerre táppénzt és álláskeresési járadékot is.

Természetesen annak a biztosítottnak is jár táppénz, aki nem munkaviszony, hanem valamilyen vállalkozási viszony alapján biztosított és fizet társadalombiztosítási járulékot. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a táppénznek csak egy részét fedezi az állam, másik részét a foglalkoztatók kötelesek befizetni úgynevezett táppénz-hozzájárulás címén. Ezért ne lepődjenek meg sem az alkalmazottat foglalkoztató egyéni vállalkozók, sem a betéti társaságok, ha több hónapos táppénz-folyósítást követően kapnak egy végszámlát a társadalombiztosítástól, amin az áll, hogy a felvett táppénz 1/3-át szíveskedjenek visszafizetni a tb-kasszába táppénz-hozzájárulás címén. Ebből persze nem következik az, hogy az egyéni vállalkozónak saját maga után is vissza kellen fizetnie a felvett táppénz 1/3-át.