passzív táppénz


benevar # 2009.07.20. 07:55

Kedves Sambácsi!

A módosítás vonatkozó része augusztus 1-től hatályos, azt megelőzően bekövetkező keresőképtelenség esetén a max. jogosultság 45 nap (2009. évi XXXV. törvény 28.§, 67.§).
Az orvost meg kell kérni, hogy az illetékes szervektől kérjen pontos tájékoztatást. Ha keresőképtelensége továbbra is indokolt, akkor próbáljon arra hivatkozni, hogy a benyújtott orvosi igazolás alapján arra az időszakra, amelyre nem jogosult táppénz folyósításra az egészségbiztosító pénztár határozattal elutasítja, így jogalap nélkül nem fog ellátásban részesülni.

nandy # 2009.07.20. 07:52

Igen, jól tudod.

(Egyébként szerintem a jogosultság feltételének vizsgálata az OEP feladata, nem pedig az orvosé.)

Sambácsi # 2009.07.20. 07:03

Üdvözlet !

Az alábbi miatt kérek tanácsot.
Június 22.-én passzív táppénzre vettek, tájékoztattak, hogy ez 45 nap, és aug. 6.-ig tart. Ma, júl. 20.-án megyek a táppénzes papírért és az orvos mondja, hogy csak 30 nap a passzív táppénz, mert új rendelet lépett életbe, és így júl. 22.-én lejár a passzívtáppénz ideje.
Helyes ez így ? Úgy gondolom, hogy a rendelet életbelépése előtt megkezdett táppénzre, még a régi szabályoknak kell érvényesnek lenni. Jól gondolom ?

Köszönettel: Sambácsi

benevar # 2009.07.17. 12:40

Kedves lolek62!

A regisztrált álláskereső biztosított, azonban táppénz folyósítására nem keletkeztet jogosultságot.

lolek62 # 2009.07.17. 11:22

Sziasztok!
Tudna nekem valaki segíteni a következő kérdésben?:
3 év munkaviszony után elvesztettem az állásomat,regisztrált munkanélküli lettem,azaz a mostani nevén álláskereső.
Most azonban egy műtétre kerül sor.
A kérdésem,hogy most jogosult vagyok-e vmilyen táppénzre/passzív táppénzre?Ugyanis a tényleges felépülésemig esélyem sincs elhelyezkedni...
És ha jár (passzív)táppénz,akkor mennyit kaphatok,és milyen időtartamra?
Előre is köszönöm! Üdv.:lolek62

Dödölle1 # 2009.07.15. 14:49

Állásfoglalás passzív táppénz elbírálásával kapcsolatban
Kérdés:

Tisztelt Ellenőrzési Főosztály!

Fent nevezett dolgozónk biztosítási jogviszonya társaságunknál 2008. november 7-én megszűnt. Táppénz igényt nyújtott be 2008. november 03-tól 2008. november 09-ig, 2008. november 10-re keresőképes lett. 2008. november 03-tól 2008. november 07-ig terjedő időszakra betegszabadságot, illetve 2008. november 08-09-re passzív táppénzt fizettünk a dolgozó részére.

2008. november 28-án kezdeti táppénzes lappal kereste fel kifizetőhelyünket, ami 2008. november 10-től szól, jelenleg is táppénzen van.

Kérjük szíves állásfoglalásukat, hogy volt dolgozónk részére fizethető-e továbbra is a passzívjogú táppénz az újabb kezdeti táppénzes lap alapján?

Segítségüket köszönjük. Budapest, 2008. december 04. -----------------------------------------------------------------------------------
  • Válasz:

Tisztelt Kifizetőhely!

Pénztárunk Általános Ellenőrzési Osztályára érkezett az un. „passzív” táppénzre jogosultság megállapításával kapcsolatos tájékoztatást kérő levelük, melyre az alábbiakat közöljük.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 43. § (1) bekezdése szerint „Táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt vagy annak megszűnését követő első, második vagy harmadik napon keresőképtelenné válik, és a Tbj.-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett”.

Tekintettel arra, hogy beadványukban leírt esetben volt munkavállalójuk a biztosítási jogviszony megszűnését követő harmadik napon vált ismételten keresőképtelenné, ezért „passzív” jogú táppénzellátásra – az egyéb jogosultsági feltételek fennállása esetén – jogosult.

Budapest, 2009. január

Ellenőrzési Főosztály

nandy # 2009.07.14. 08:29

Augusztus 21-ig biztosan nem jár táppénz, mert addig kapja a felmondási időre járó bért.

Ui.. ha így folytatjátok, akkor előbb-utóbb teljesen meg fogják szüntetni a "passzív" táppénzt...

Sz.Márton # 2009.07.14. 06:44

"vagy a felmondási idő leteltét (aug. 21.) követő 3 napon belül?"

  • Az talán szerencsésebb és szabályosabb, tényleges passzív táppénz lenne, ha majd az orvos is így gondolja az időzített betegséget!
Gas123 # 2009.07.14. 06:13

Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni nekem, hogy ha a június 4.-én kezdődött felmondási időm augusztus 21.-én jár le, de június 4.-től egy új munkahelyen már dolgozom, ahol e hónap végén fel akarok mondani még a próbaidőn belül, akkor mikortól vehetem igénybe a passzív táppénzt? E munkahelyemen történt próbaidőn belüli felmondásomat követő 3 napon belül, vagy a felmondási idő leteltét (aug. 21.) követő 3 napon belül? Egyáltalán jogosult vagyok így a passzív táppénzre a felmondási idő után? Mert nekem az jobb lenne, mint az első lehetőség (a fizetés miatt).

Bárkinek a válaszát nagyon megköszönöm!

Üdv.,
GAS

Dödölle1 # 2009.07.13. 07:24
Sziasztok! Engem az érdekelne, hogy egy éven belül hányszor vehetem igénybe a passzív táppénzt? Konkrétan arról lenne szó, hogy 2 évig dolgoztam egy cégnél határozatlan idejű szerződéssel, ahol leépítés miatt felmondtak, de én elmentem passzív táppénzre. Kb. 1 hónap után a cég visszavett, de már csak határozott időre. Tehát ha lejár a szerződésem és ismét el akarnak küldeni, akkor elmehetek-e ismét passzív táppénzre és ha igen mennyi időre. A választ előre is köszönöm ----------
  • Válasz:
  1. Elvileg akárhányszor.
  2. Fő szabály szerint a 2009.07.31. után kezdődő keresőképtelenség esetén legfeljebb 30 napig. (Nem írtad meg, hogy a mostani határozott idejű szerződésed hány napra szólt!!!)

3.A "P" táppénz nem munkanélküli ellátás, azaz csak akkor vehető igénybe, ha a dolgozó/volt dolgozó keresőképtelen beteg!

Üdv. :)

Alegna # 2009.07.11. 17:44

Sziasztok!
Engem az érdekelne, hogy egy éven belül hányszor vehetem igénybe a passzív táppénzt?
Konkrétan arról lenne szó, hogy 2 évig dolgoztam egy cégnél határozatlan idejű szerződéssel, ahol leépítés miatt felmondtak, de én elmentem passzív táppénzre. Kb. 1 hónap után a cég visszavett, de már csak határozott időre. Tehát ha lejár a szerződésem és ismét el akarnak küldeni, akkor elmehetek-e ismét passzív táppénzre és ha igen mennyi időre.
A választ előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2009.07.07. 13:13

Ez vilagos, csak az igazolast a cegem
mely nem kifizatohely – visszakerte, mikor beteget jelentettem es bekuldte az OEPnek, sot, az elozo ket cegem hasonlo igazolasait is.
Tehat jelenleg nalam nincs, mert postazta a cegem. Azt el tudom kepzelni egyebkent, hogy ezek az igazolasok meg nem jutottak at mind a rendszeren.

---------------
Az általam említett okmányokat nem kell a REP-nek leadni, a REP PEO a rózsaszín, harmónika szerű TB igazolványból dolgozik, nem pedig az „Igazolás a munkaviszony megszűnésekor“ elnevezésű nyomtatványokból.

(Azt, hogy a fenti okmányt a táppénz igényhez le kell adni egy jogszabály sem írja elő, ha a foglalkoztató mégis elkérte nem járt el jogszerűen!)

Ha elkérték az igény elbírálása után majd visszapostázzák.

Addig is remélem otthon van legalább egy fénymásolatod róluk.
Üdv. :)

JimmyL # 2009.07.07. 13:02
Ez vilagos, csak az igazolast a cegem
  • mely nem kifizatohely -- visszakerte, mikor beteget jelentettem es bekuldte az OEPnek, sot, az elozo ket cegem hasonlo igazolasait is.

Tehat jelenleg nalam nincs, mert postazta a cegem. Azt el tudom kepzelni egyebkent, hogy ezek az igazolasok meg nem jutottak at mind a rendszeren.

Dödölle1 # 2009.07.07. 09:27
Na most meg egy. Milyen okmany is kellene nalam legyen? Amit az orvos ad, azokat szepen bekuldtem a cegen keresztul az OEP-nek. Kis rozsaszin konyvem sincs nalam, hiszen mikor beteg lettem, azt is visszakerte a ceg. Tehat a megfelelo jovedelemigazolasok az egeszsegbiztositas szamara, azok is postazva lettek. Effektíve nalam felmondas persze van, valamint jovedelemigazo­lasok, de sok mas nincs ebben a pillanatban. -------
Az előző két jogviszonyod megszűnésekor kiadott, az 1990-es évektől a munkakönyv helyébe lépő "Igazolás a munkaviszony megszűnésekor" elnevezésű nyomtatványokra és a táppénzigény leadását igazoló átvételi elismervényre/ajánlási feladóvevényre + tértivevényre gondoltam.

Ha a cégen keresztül küldted, akkor a munkáltatónak kellett átvételi elismervényt adni a részedre a tőled elvett okmányokról

Lásd lent:

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról

37. § (1) Ha a foglalkoztatónál társadalombiztosítási kifizetőhely (a továbbiakban: kifizetőhely) nincs, a foglalkoztató a terhességi-gyermekágyi segélyre, a gyedre, a táppénzre, a baleseti táppénzre vonatkozó igény elbírálásához „Foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal - gyermekgondozási díj iránti igény esetén az igénybejelentéssel - együtt három munkanapon belül a székhelye (telephelye) szerint illetékes REP-nek megküldi. A foglalkoztató a foglalkoztatói igazolásokat két példányban köteles kiállítani, és annak egy példányát öt évig megőrizni.

A foglalkoztató az igény, illetve igazolások átvételét (beérkezését) hitelt érdemlő módon köteles igazolni. -------- a Munka Törvénykönyvéről

98. § (1) A munkáltató a munkaviszony megszüntetésekor (megszűnésekor) a munkavállaló részére a (2) bekezdésben meghatározott tartalmú igazolást állít ki.

(2) Az igazolás tartalmazza:

  1. munkavállaló személyi adatait (név, leánykori név, anyja neve, születési hely, év, hónap, nap);
  2. a munkavállaló TAJ számát;
  3. a munkáltatónál munkaviszonyban töltött idő tartamát;
  4. a munkavállaló munkabéréből jogerős határozat vagy jogszabály alapján levonandó tartozást, illetve ennek jogosultját;
  5. a munkavállaló által a munkaviszony megszűnésének évében igénybe vett betegszabadság időtartamát;
  6. a munkavállaló 95. § (5) bekezdésében meghatározott, emelt összegű végkielégítésben való részesülését.
(3) A munkáltató köteles igazolni azt is, ha a munkavállaló munkabérét a (2) bekezdés d) pontjában meghatározott tartozás nem terheli. (4) Az igazolásnak tartalmaznia kell a munkavállaló pénztártag által választott magánnyugdíjpénztár megnevezését, címét, bankszámlaszámát. Ha a tagságra kötelezett pályakezdő munkavállaló nem választott pénztárat, ezt a tényt jelezni kell, és meg kell jelölni az illetékes területi pénztár megnevezését, címét. ----------
A fenti okmányok bemutatásával a REP-nek minden szükséges adat a rendelkezésére áll ahhoz, hogy az ügyedet érdemben kivizsgálja és a szükséges intézkedést megtegye.

Üdv. :)

nandy # 2009.07.07. 09:02

Elképzelhető, hogy az utolsó munkáltatód (aki az igénylést beadta), elfelejtkezett az előző jogviszonyodról.

JimmyL # 2009.07.07. 08:45

Na most meg egy.
Milyen okmany is kellene nalam legyen?
Amit az orvos ad, azokat szepen bekuldtem a cegen keresztul az OEP-nek.
Kis rozsaszin konyvem sincs nalam, hiszen mikor beteg lettem, azt is visszakerte a ceg. Tehat a megfelelo jovedelemigazolasok az egeszsegbiztositas szamara, azok is postazva lettek. Effektíve nalam felmondas persze van, valamint jovedelemigazolasok, de sok mas nincs ebben a pillanatban.

JimmyL # 2009.07.07. 08:40

Tegnap betelefonaltam es az ugyintezo holgy nemi problemazas utan azt mondta, hogy legutobbi munkaviszonyom 8 nap volt, ezert csak 8 nap passziv tappenz jar nekem.

Ezen doltem hanyat...

Dödölle1 # 2009.07.07. 08:19
Most be kell mennem es szemelyesen panaszt tennem, de hogy ezen hogyan fogok atvergodni, fogalmam sincs. ----------
  • Nem kell tőle megijedni, nem esznek embert, ha a REP mulasztott haladéktalanul kijavítják.
  • Javasolom, hogy személyesen a Nyilvántartási Osztály Osztályvezetőjét keresd meg, mutasd be az okmányaidat és kérd a segítségét.
  • Amennyiben mégsem lenne segítőkész a panaszt célszerű írásban, a REP Igazgatójának címezve benyújtani, az állításaidat alátámasztó okmányokat (a passzív táppénz iránti igény beterjesztéséről szóló igazolásokat is) csatolni, amelyet kötelesek kivizsgálni, annak eredményéről -30 napon belül- írásban tájékoztatni.
------
Ha jól értem a "P" táppénz iránti jogodat senki nem vitatja, az elbírálás folyamatban van, számodra az okoz problémát, hogy az orvosnál a piros lámpa ég.

Célszerű erre a tényre ("P" tp. igény benyújtva) külön is felhívni az NYTO vezetőjének a figyelmét.

Üdv. :)

benevar # 2009.07.07. 06:09

Az táppénz iránti igényed arra az időszakra, amelyre az egészségbiztosító nyilvántartása alapján nem vagy jogosult határozattal utasítja el. Kaptál ilyet? Ha nem, akkor sajnos azt kell mondanom -tapasztalat alapján-, hogy az egészségbiztosítónál néhány ügyintéző felkészültsége kifogásolható és emiatt félre tájékoztatják az ügyfeleket. Az esetleges elutasító határozat ellen fellebbezéssel élhetsz. Ha a néhány napos munkaviszonyt a munkáltatód nem jelentette be, van rá lehetőséged, hogy hivatalból kérd a jogviszony megállapítását.
Ha a "lámpa pirosan világít" nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem vagy jogosult, hanem azt, hogy az egészségbiztosító és az APEH közötti adatcserét az állandóan változó jogszabályok káoszában az informatikai rendszer nem tudja naprakészen lekövetni.

JimmyL # 2009.07.07. 05:28

Koszonom Anne, en is igy gondolom.
Haziorvosom kiirt, cegem elkuldte a papirokat, ezt az OEP ugyfelszolgalat telefonos erdeklodesemre el is ismerte.

Megis, a szamitogeprendszeruk azt mutatja, piros a lampa, nincs mar jogviszonyom es azt magyarazzak, hogy miutan ujra elhelyezkedtem, az az 5 nap mar megszakitasnak szamit.

Vicc. Csak azt nem tudom a jogorvoslati utat hogyan fogom vegigjarni ebben az eszeveszett magyar burokraciaban. Egszen egyszeruen programozoi hiba szerintem amit a gepuk mutat. Most be kell mennem es szemelyesen panaszt tennem, de hogy ezen hogyan fogok atvergodni, fogalmam sincs.

anne01 # 2009.07.06. 19:39

JimmyL:

Neked max. 45 nap passzív táppénz jár. Az az 5 nap nem számít megszakításnak. Több kérdés felmerül: a háziorvosod kiírt -e, mennyi időre írt ki, a táppénzes papírjaidat leadtad -e a munkáltatódnál, ő továbbította -e azokat a foglalkoztatói igazolással együtt az egészségbiztosító felé?
Megjegyzem mindenkinek adott a lehetőség, hogy ügyfélkapun keresztül, TAJ szám alapján leellenőrizze a biztosítási jogviszonyát, betegéletútját.

Veci # 2009.07.06. 19:37

Köszönöm a választ.


Üdvözlettel Veci

anne01 # 2009.07.06. 19:29

Alapeseben előző évi átlagkeresetből számolnak. Csak szja-t vonnak.

Veci # 2009.07.06. 17:21

Tisztelt Fórumozó társak!
Szeretném megkérdezni, hogy a passzív táppénz számításánál milyen átlagkeresetből számolnak? Milyen levonásokra kell számítani (pl. szja is?)?
Köszönöm a választ. Veci


Üdvözlettel Veci

JimmyL # 2009.07.06. 16:52

Tisztelt Szakértő!

A következő történt.

Május 26-án megszűnt a munkaviszonyom. Következő munkahelyemen június 1-ei kezdéssel sikerült elhelyezkednem. Ebben az 5 napban munkaviszonyom nem volt, előtte 12 éven keresztül töretlen.

Sajnos a munkahely, ahol elhelyezkedtem, gondba került és teljes leépítésbe kezdett. Engem, mint próbaidőst könnyedén elbocsátottak június 9-én. Ez a második elbocsátás már igen rosszul érintett és meglevő vérnyomás problémáim okán táppénzre is kerültem másnap, 10-én. Tehát passzív táppénzre mentem.

Későbbi orvosi kontrollom során szólt kezelőorvsom, hogy a gép azt jelzi, biztosítási jogviszonyom lejárt.
Felhívtam az OEP-et és ott a következő tájékoztatást adták meglehetősen tanácstalan ügyintéző hölgyek, némi tanakodás után:

Igaz, hogy a biztosítási jogviszonyom az első elbocsátás után meg 30 napig nem szakadt volna meg, de azzal, hogy utána 1-én elhelyezkedtem, az új biztosítási jogviszonyom csak 8 napos, tehát csak 8 nap passzív táppénz jár nekem és már a biztosítási jogviszonyom is lejárt.

Én most tanácstalan vagyok, azt hittem 30 napnál rövidebb megszakítás nem megszakítás és folytonos a jogviszonyom és a rendes 45 nap lehetősége számomra is fennáll.

Kérem mielőbbi válaszát!