GYED, GYES, munkaviszony?


tittuf # 2011.01.10. 10:58

Tisztelt Szakértő! Pedagógus pótszabadsággal kapcsolatban lenne kérdésem:
Gyesről tértem vissza általános iskolai tanárként, munkáltatómmal nem egyezik az álláspontunk, mivel "igénybe akar venni" 52 napot a gyes alatt összegyűlt pótszabadságaimból (2 gyerekem van, 2006-ban született az első). Több fórumon azt olvastam, hogy ezt nem teheti meg, mivel csak a tárgyévi szabadságokból vonható le a neveléssel-oktatással kapcsolatban évi 15 nap, én pedig most, 2011. januárban kezdtem meg a szabadságom, tehát ez a tárgyév. Gyesen/gyeden lévő kismamáktól nem vonható le visszamenőleg a pótszabadságból egy nap sem, nem vehetőek utólag igénybe. Hajthatatlan, most fellebbezek, már fordultam a PDSZ-hez is, de elég lassan halad a tanácsadás, nem szeretnék kifutni az időből. Írásban kértem jogszabályi hivatkozással ellátott részletes kimutatást a szabadságaimról, amit még mindig nem kaptam meg. Nekem minden nap számít az idő és a pénz miatt is! Kérem segítsenek!
Köszönöm!

Anda # 2011.01.10. 10:26

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni második baba utáni ellátásal.
Még csak tervezzük a kis testvért, de szeretnénk a lehető legjobban járni anyagilag, ha már vannak lehetőségek. Akiket eddig kérdeztem mind mást mondott és már össze vagyok kavarodva kicsit.
Konkrét adatok:

2006.02. hótól határozatlan a munkaviszonyom. Bruttó bérem 212.000 Ft

2009.07.31-től betegállományban/táppénzen voltam a szülésig.

2010.01.28-án megszületett a kislányom,

2010.01.28-07.14-ig tgyáson voltam (ezalatt nettó 125.000-et kaptam)

2010.07.15-től a mai napig kapom a gyedet, ami nettó 86.000Ft.

Mivel még csak tervezzük a kistestvért, szeretném tudni, hogy anyagilag hogyan járnánk jobban?
Ha gyedbe vagy ha gyesbe születik a kis tesó?

Én laikusként az következő variációkra gondoltam.
Ha Gyedbe születik:
1.)Ha még a gyed ideje alatt megszületik a kistesó (mondjuk ez év decembere, de legkésőbb 2012. január eleje) akkor hogyan járok jobban? Ha végig gyeden maradok az első szülött babámmal és csak szülés után kérem a tgyást? Ebben az esetben mennyi lenne a tgyás és a későbbiekben a gyedem havonta?
2.)Vagy Gyedet lemondom szülés előtt egy hónappal és megigénylem a tgyást. Ebben az esetben hogyan alakul a tgyás és a gyed összege a második babára?

Ha Gyesbe születik a kis tesó:
Mondjuk még a gyes első harmadában, akkor milyen lehetőségeim vannak?
1.)Első babával végig gyeden leszek, de a gyes már annyira kevés, hogy abból nehéz lenne, szinte képtelenség megélni.
Ebben az esetben hogyan járok jobban anyagilag? Ha gyed után azonnal táppénzre megyek ?(ha igen, ehhez csak annyi kell, hogy a nőgyógyászom ír egy ajánlást a háziorvosnak, miszerint vegyen fel betegállományba/táápénzre?) és szülésig táppénzen legyek? Ebben az esetben hogyan alakulna táppénz alatt a havi jövedelmem és mennyi lenne majd ennek tükrében a tgyás későbbiekben a gyed pontosan?
2.)Vagy ugyan úgy a gyes első harmadában születne a kis tesó, akkor inkább mennyek vissza papíron állományba, vegyek ki szabit, majd utána menjek táppénzre? Ebben az esetben pontosan mennyi tgyást kapnék havonta? És mennyi lenne ennek tükrében a gyed pontosan?

Van esetleg ezeken a variációkon kívül más lehetőség is?
Ki tudná nekem esetleg számolni pontosan melyik variációval mennyi lenne a havonta kapott tgyás és gyed összege? Hogyan járnánk jobban anyagilag?

Segítségét előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel:
Andrea

nandy # 2011.01.08. 13:33

Tehát vagy nem végkielégítésként kaptad az összeget, hanem pl. jutalomként, vagy pedig a bérszámfejtő elcseszte...

nandy # 2011.01.08. 13:32

Tbj. 24. § (1) ... A foglalkoztatott nem fizet

  1. egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot a jubileumi jutalom, a végkielégítés, az újrakezdési támogatás, a szabadságmegváltás jogcímen kifizetett juttatás, a határozott időtartamú jogviszony megszüntetése esetén a Munka Törvénykönyve 88. §-ának (2) bekezdése és a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 27. §-ának (2) bekezdése alapján kifizetett összeg után, pénzbeli egészségbiztosítási járulékot a külön jogszabály szerinti prémiumévek program, illetőleg a különleges foglalkoztatási állomány keretében járó juttatás után.
melcsa # 2011.01.08. 09:41

Köszönöm a választ!Akkor már csak azt nem értem,hogy az én tavalyi papíromon a járulékalap 590.772(ebben benne van a végkielégítés összege is),és ez után(összes megfizetett járulék néven) egyéni eb járulék pénzbeli 2%:11.815,természetbeni 4%:23.631.Én úgy értelmezem,hogy akkor az egész összeg után van fizetve,mert úgy jönnek ki ezek az összegek.Nem értek hozzá,csak szeretném tisztán látni a dolgokat.A TB járulékok is az egész után vannak fizetve.A választ előre is köszönöm!

nandy # 2011.01.07. 22:44

teo1: korlátozás nélkül dolgozhatsz.

nandy # 2011.01.07. 22:38

madir:

  1. igen, bármikor kérheted, hogy foglalkoztassanak.
  2. GYES mellett már csak heti 30 órát dolgozhatsz, de nem kell gyes-t igényelni, mert anélkül is felmondási védelem alatt állsz.
  3. A szabikat kötelezően ki kell adni, pénzben megváltani csak a munkaviszony megszűnése esetén lehet.
  4. nem
nandy # 2011.01.07. 22:35

melcsa: a végkielégítésből nem vonnak 2% egyéni eb. járulékot, tehát nem lehet sem a TGYÁS, sem pedig a GYED alapja!

pazs # 2011.01.07. 14:14

szpigi1: ha a munkaviszonyod megszüntetésekor állapotos voltál, akkor ezt a tényt azonnal jelezd a munkáltatódnak (már ha a munkáltatód rendes felmondással küldött el), mert vissza kell állítani a munkaviszonyodat. Így újra élő, aktív munkaviszonyod lesz, annak minden előnyével együtt: például táppénz, tgyás, gyed, gyes (ha a feltételeknek amúgy megfelelsz).

melcsa # 2011.01.07. 13:55

A kérdésem a következő lenne.Idén született kisbabám,ezért a tavalyi jövedelemből számolják a Tgyás,ill Gyed pénzemet.Tavaly május 17-ig dolgoztam,akkor kirúgtak,és két havi végkielégítést kaptam.A jövedelemigazolásomon ez szerepel,mivel minden járulék,adó,stb lett utána fizetve,ugyanúgy,mint a havi béreim után.A Tgyás kiszámolásánál beleszámították a végkielégítés összegét is,de a Gyed-nél már nem akarják figyelembe venni.Igaz,hogy a Gyed-et másik megyében igénylem,de a szabályok ugyanazok.Hogy lehet ez??Hiszem a végkielégítés is jövedelem,és minden van fizetve utána.Úgy tudom a Gyed-et a Tgyás alapján számolják,csak kb 10%-kal kevesebb.Válaszát előre is köszönöm!!!

szpigi 1 # 2011.01.06. 22:04

Tisztelt Szakember!

olyan kérdéssel fordulok önökhöz 2009 november 31.én elküldtek a munka helyemről és utána passzív táppénzre mentem.2009 december 25_én meg tudtam hogy állapotos vagyok és kérdeztem a körzeti orvosomtól hogy munka viszony nélkül kaphatok e táppénzt. Végül is amikor a munka helyemről elküldtek akkor már állapotos voltam és azt mondták a munka helyen hogy nekem így még jár a táppénz azt szeretném meg tudni hogy a jár e valójában a táppénz és ha igen mire van szükségem és kihez forduljak? Előre is köszönöm......

madir # 2011.01.06. 21:27

Tisztelt Szakértő,

Kislányom 2008 novemberében született, jelenleg GYES-en vagyok vele itthon.
A lányom születése előtt 2004-től egy multicégnél dolgoztam határozatlan idejű munkaszerződéssel, napi 8 órában.
Fontos, hogy a munkahelyemen időközben leépítés volt, amibe az én munkaköröm is beleesett.
Kérdéseim a következők:
1, A munkáltatómtól kértem, hogy 2011.11.17-ig fizetés nélküli szabadságon lehessek, ezt engedélyezték is. Ezt bármikor módosíthatom, bármikor kérhetem írásban, hogy a holnapi naptól dolgozni szeretnék?
2., Amennyiben GYES alatt vissza szeretnék menni dolgozni heti 40 órában, akkor a 2011.01.01-től érvénybe lépő törvénymódosítások miatt kaphatnék GYES-t? A munkahelyen nem mondhat fel a gyermek 3 éves koráig? Felmondási védelem alatt állnék?
Felmondhatnak nekem azzal az indokkal, hogy a munkaköröm megszűnt?
3., A felhalmozódott szabadságokat a munkáltató dönti el, hogy pénzben megváltja vagy kiadja? Vagy én döntöm el? Kérésemre kezdhetem így szabadsággal a munkábaállást, ezt engedélyezniük kell?
4., Ha a szabadságom ideje alatt terhes leszek és Veszélyeztetett terhes leszek, táppénzre megyek. A táppénz, betegállomány alatt a munkáltató felmondhat, elbocsáthat engem?
5., 2011.01.01-től hány napon át kell biztosított munkaviszonynak lenni a TGYÁS-hoz és a GYED-hez?

Köszönöm a válaszát!

teo1 # 2011.01.04. 13:03

Tisztelt Szakértő!

Folytathatom-e január 1.-től főállású egyéni vállalkozásomat? Ikrek után kapom a gyes-t és a munkavégzés az otthonomban van. Kaphatom-e tobábbra is az ikrek utáni dupla gyes-t, csak március végéig lehetek főállásban?
Köszönettel,
Viktória

Magdi76 # 2011.01.02. 20:51

Tisztelt Szakértő!
2004 májusától dolgozom jelenlegi munkahelyemen. Időközben született egy kisfiam, akivel 2 évig voltam otthon GYEDen. Ezután visszamentem dolgozni GYES mellett, ami most januárban fog letelni. Decemberben feletteseim közölték velem, hogy a munkaviszonyomat megszüntetik. Kérték, hogy vegyem ki a felgyült szabadságaimat, és januárban, a szabadságom lejárta után kapom meg a felmondásomat.
Mire kell számítanom, figyelnem? Mennyi felmondási idő, illetve mennyi végkielégítés illet meg? A gyed időszak is beleszámít a végkielégítés számításnál a munkaviszonyba? Hogy számítják a végkielégítést, előző hónapok, vagy 1év átlagjövedelme alapján? Azt olvastam, hogy a GYES lejárta után 30 nap védelem alatt áll a munkavállaló, ez csak arra vonatkozik, aki 3évig volt otthon, vagy arra is aki visszament dolgozni?
Válaszát előre is köszönöm! üdv:Márta

turbinás # 2011.01.02. 20:20

Tisztelt Szakértő!

1972-.től dolgozom. 1975-ben született az 1. gyermekem, akinek születésekor csak a szülési szabadságot vettem igénybe, majd visszamentem dolgozni, és vele csak 1977 januártól voltam Gyes-en. 1977 augusztus 31.-én megszületett 2. gyermekem. 1978 aug. 31.-én munkaviszonyom megszűnt, de Gyest továbbra is kaptam. Legközelebb 1980 novemberében tudtam munkába állni. Kérdésem: az 1978-1980 közötti időszakot hol tudom elismertetni,igazoltatni. A nők 40 év munkaviszony utáni nyugdíjba vonulásához szeretném majd beszámíttatni. Hallottam olyat is, hogy ezt a 2 évet valahogy meg tudom váltani, hogy munkaviszonynak tekintsék? Ez hogyan lehetséges? Mennyit kellene fizetnem? Érdemes-e megváltanom? 2 gyermek után ilyen esetben hány évet számítanak be nyugdíjba vonuláskor az új jogszabály szerint? /1980 nov. óta ismét folyamatosan dolgozom/

Köszönöm a segítségét
Turbinás

durum # 2011.01.01. 20:02

Kedves Szakértő!

Kérdésem a felmondási védelemre vonatkozik.
Ha úgy döntök, hogy 8 órában megyek vissza dolgozni, tehát Gyest nem kapok ebben az esetben, a felmondási védettség vonatkozik rám a gyermek 3 éves koráig, vagy csak abban az esetben vagyok védelem alatt, ha Gyest is igényelek? Azt hiszem ez egy nagyon fontos tényező a döntés hozatalban, hiszen nem mindegy, hogy védelem alatt áll a kismama vagy sem

Válaszát köszönöm.

nandy # 2010.12.31. 13:03

Fontos változás 2011-től!
A változás a gyes mellett dolgozó, és táppénzre kényszerülő szülőket érinti.
2010.12.31. után kezdődő keresőképtelenség esetén már nem az eddigi kedvezőtlen szabályok vonatkoznak a gyes mellett dolgozókra, hanem a normál szabályok. Azaz nem a minimálbér a plafon, és nincs már időkorlát sem.

nandy # 2010.12.30. 11:56

omnia: lehet.

nandy # 2010.12.30. 11:56

napsugár: hát a könyvelő nagyon nem áll a helyzet magaslatán...
A szülés napjától (ill. előtte a -28. naptól) szülési szabadságra vagy jogosult, ez idő alatt kapod a TGYÁS-t. Utána a gyermek ápolása céljából jár a fizetés nélküli szabadság, ezalatt kapod majd a GYED-et ill. gyes-t.

De ez a fiz. nélküli szabadság nem jelenti a biztosítási jogviszony megszakadását! Éppen ezért a kieső időnél nem fiz. nélküli szabit kell írni (bár munkajogilag az), hanem TGYÁS-t, GYED-et, gyes-t... És így kell majd téged jelentenie havonta az APEH felé.

omnia # 2010.12.30. 11:50

Tisztelt Szakértő!
Tartósan beteg, 1,5 éves ikerlányokkal GYES mellet dolgozom, az alábbiak szerint: egyszemélyes kft. ügyvezetője, személyesen közreműködő tagjaként. Kérdezem, hogy az új trv. szerint, lehet e időkorlát nélkül munkát végezni?

napsugar79 # 2010.12.30. 11:38

Tisztelt Szakértő!

Most született meg a kisfiam, és a szülést megelőző napon még dolgoztam, tehát nem táppénzről mentem szűlni. A cég könyvelője nem igazán jártas az ilyen dolgokban, eddig csak az alap bérszámfejtést csinálta, és most nem nagyon tudja, hogy a szülés után milyen nevet adjon az én állapotomnak. A fizetés nélküli szabadság nem jó, mert akkor GYED-re nem leszek jogosult, ugye? Akkor milyen "cimkét" ragasszon az én jogviszonyomra?
Válaszát előre is köszönöm, üdv: Adrienn

derinna # 2010.12.28. 17:55

Tisztelt Szakértő!
Márciusban érkezik első gyermekünk. Mivel én rokkantnyugdíjas vagyok,férjem jönne gyesre. Hogyan oldható ez meg? Hol,mikor,és milyen nyomtatványokat kell beadnunk? Létezik-e valamilyen segély, vagy kedvezmény számomra?
Segítségét előre is köszönöm.


vackor

pazs # 2010.12.28. 16:43

racz.eti: még ha ki is terjesztenék, a terhesség akkor is abszolút felmondási védelmet nyújt.

racz.eti # 2010.12.28. 16:27

Sziasztok!

Közalkalmazott vagyok, 2000. augusztus óta tanár vagyok egy középiskolában. 2005-ben szültem első gyermekemet, majd 2008ban a másodikat. Mivel második gyermekemmel való terhességem idején táppénzre mentem, ami nem tetszett az igazgatónőnek, azóta nem sok jóra kell számítanom. Tavaly június 1je óta töltöm a szabadságom, amit egy kisebb huza-vona előzött meg. Úgy volt, hogy január közepén ismét munkába állok. Egy hete voltam bent nála, akkor közölte velem, hogy csak fél állásba tud visszavenni. (azzal indokolta, hogy hiába van egy egyetemi történelem szakos diplomám, olyan órát nem áll szándékában adni, a gazdasági főiskolával viszont véleménye szerint 10-12 órát tud adni) Másnap derült ki, hogy terhes vagyok, amit azóta az orvos is megerősített. Szívem szerint táppénzre mennék azonnal, így a státuszom is érintetlen maradna. Viszont most mindenki azzal riogat, hogy a köztisztviselőkre tervezett indoklás nélküli felmondást kiterjesztették a közalkalmazottakra is.
Ti mit tennétek a helyemben?
Tényleg el lehet küldeni a közalkalmazottakat is indoklás nélkül? Én nem találtam ilyet a neten.
Válaszotokat köszönöm! BÚÉK minden fórumozónak!

mimi68 # 2010.12.28. 02:04

Tisztelt Szakértő

Lassan közeledik a GYES-em vége, azért a szabadságomat kiszámoltattam a munkáltatommal. 44 nap szabadságot számoltak ki, ami szerintem nagyon kevés. Kértem az újraszámolást, kiderült, hogy a gyermekek után járó pótszabadságot nem vehetem igénybe, mert nem nyilatkoztam róla a három év alatt míg itthon voltam. Emlékezeteim szerint én kérvényeztem, vagy legalábbis töltöttem ki formanyomtatványt, de nem emlékszem melyik évre történt. Munkáltatom szerint utólag már nem lehet kérni, sajnos ez a három évre járó 12 nap pótszabadság elveszett.
Kérdésem: mit lehet ilyen helyzetbe tenni? Adataimat az alábbiakban közlöm.
Szül: 1968. január 17.
2008. január 18-án született a kislányom.
2007-es szabadságomat még 2007-ben kivettem, majd 2007. november közepétől voltam táppénzes állományba.
Szülés után TGYÁS-on voltam, majd GYED-en 2010. január 18-ig.
2010. január 19-től GYES-en vagyok a kislányom 3 éves koráig.
Gyermekek után járó szabadságot én veszem igénybe. Fiam 1999. május 25-én született.
1990. óta vagyok közalkalmazotti munkaviszonyba, jelenleg E 7-es fizetési kategóriába.

A másik kérdésem az, hogy sajnos nem eredeti munkakörömbe vesznek vissza. A három év alatt a dolgozók többször részesültek béremelésben, de én ha visszamegyek azzal a bérrel vesznek vissza amivel eljöttem GYES-re és semmivel se fogok többett kapni.
Jogosan járnak el az ügyembe?

Válaszukat előre is köszönöm.

mimi68