GYED, GYES, munkaviszony?


nandy # 2011.01.14. 16:07

Ninus:

A hatóságnak van igaza.

GYES mellett csak akkor jár táppénz, ha egyébként dolgozol is. Arról pedig nem írtál, hogy dolgoztál volna.

a másik az, hogy a régi szabályok alapján a gyes melletti táppénznek még időkorlátja is volt, tehát csak annyi nap táppénzre lettél volna jogosult, ahány napot a gyes időszaka alatt ledolgoztál.

Ha a munkahelyed TB-kifizetőhely, akkor ezt nekik tudniuk kellett volna!!

nandy # 2011.01.14. 16:03

helguka: az itteni szabályok szerint valóban csak a minimálbér után jár a GYED.

nandy # 2011.01.14. 16:02

Mucus74: Nagyon nehéz lenne jó választ adni, de ha még csak tervben van a baba, akkor jobb lenne állást találni, és utána belevágni a projektbe.

nandy # 2011.01.14. 16:01

buru77: A munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén jár a végkielégítés.
és mivel ez inkább amolyan kártérítés, ezért a GYED jogosultságodat sem befolyásolja. (A felmondási időre járó bér viszont már igen)

nandy # 2011.01.14. 16:00

Meg kell nézni a munkáltató belső szabályzatát, mert aszerint járhat vagy nem járhat.

tittuf # 2011.01.14. 15:29

T. Szakértő!

Január 1-től szabadságon vagyok egészen szeptemberig. Jár valamilyen egyéb juttatás a szabadság alatt? Ételutalvány stb.

Köszönöm!

kisrita # 2011.01.14. 13:25

köszönöm szépen mindenkinek a választ!

Azért vicces hogy a MÁK kirendeltségnél kötik az ebet hogy márpedig csak 30 órában.

angelis # 2011.01.13. 19:51

kisrita!

Tartós beteg gyerek után folyósított gyes esetén időkorlátozás nélkül folytathatsz kereső tevékenységet.

buru77 # 2011.01.13. 14:06

Jó napot! Érdeklődnék hogy jelenleg gyeden vagyok elküldhetnek-e és ha becsödöl a cég kapok-e végkielégítést?Köszönöm válaszát!

Mucus74 # 2011.01.13. 09:55

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi kérdésben kérném válaszát:

Jelenleg munkaviszonyban állok, de állásom instabil. Ha munkaviszonyom megszűnése után teherbe esek és esetleg álláskeresési járadékban részesülök milyen ellátásban részesülhetek. (GYES? GYED, stb.) Laikus vagyok, abszolút nem tudom már követni a jogszabályokat. 37 éves vagyok, ideje lenne már a gyerek, de így, hogy nem tudom mit kapok nem merek belevágni a dologba. Több mint két éves folyamatos munkaviszonyom van, tavaly októbertől idén január elejéig táppénzen voltam. 2008-ban voltam 3 hónap álláskeresési járadékon előtte folyamatosan 1994-től dolgoztam 2008-ig.
Köszönöm a választ!

helguka # 2011.01.13. 09:34
Udvozlom Azert keresem fel Ont,mert jelenleg angliaban tartozkodom a ferjemmel,igy sajnos nem tudok szemelyesen utanaerdeklodni. 2010 julius 1.-en szultem, az ezt megelozo jogviszonyaim a kovetkezoek: 2005.nov-2009.marc-
  • folyamatos munkaviszony
2009.marc-2009.szep
  • munkanelkulin voltam
2009.szept-2010.apr-
  • angliaban dolgoztam hivatalosan
2010.apr-2010.jun 30-
  • munkanelkulin volam
Az angol munkaviszonyrol megvan minden szukseges papirom,a TB is igenyelt egy nyomtatvanyt,ami meg is erkezett. A TGYAS osszeget a 2005-2009 kozotti berezesem szerint utaltak. Decemberben lejart a TGYAS,es mikor igenyeltem a GYED-et,akkor azt mondtak,hogy ugyan azt az osszeget fogom kapni, mint a TGYAS. Most azonban felhivtam oket,es egy holgy azt mondta,hogy csak a minimalber utan tudjak folyositani. A kerdesem,hogy valojaban mennyit kaphatnek,mert ha azt kellene kapnom mint a TGYAS,akkor kenytelen vagyok hazamenni,de ha a minimalberes verzio az igaz...akkor ez van. De mindenhol mast olvasok,es mindenhol mast mondanak. koszonom valaszat
Ninus # 2011.01.12. 21:42

Sziasztok!
Én első gyermekemmel GYES-en voltam 2008-ban, majd újra terhes lettem és táppénzt kértem a munkáltatómtól aki adott is. A GYES-t lemondtam. A Hatóság válaszolt hogy nem kell lemondani, csak ha TGYÁS-t kapok. A munkáltatót vizsgálták, és jogosulalannak itélték a táppénz kifizetését. Számomra a táppénz lényegében olyan mintha dolgoznék. Vagy nem? GYES és a TÁPPÉNZ kizárják egymást? De én hivatalosan lemondtam a GYES-t de tovább folyósították?
Most már bíróságra akartak citálni, a cég ügyvédje, szerinte mindenképp elmarasztalnak engem, kérdés hogy melyiket kell visszafizetnem. Mivel nem kaptam hivatalos idézést a tárgyalásra nem megyek el. De majd lesz újabb és akkor majd meglátom... mondta ő. EGyáltalán nem értem hogy a céget vizsgálják, és a végén én fogok fizetni. Létezik ilyen? Jól gondolom hogy a bíróságnak hivatalos idézést kell küldeni ha meg akar hallgatni egy ügyben? Mit kellet volna tennem? GYES mellett lehet dolgozni, aki dolgozik az táppénzre is jogosult vagy nem ez itt a logika?

Köszi a segítséget!

Nyimnyim # 2011.01.12. 20:04

KisRita!
Tartósan beteg a gyerköc akkor korlátlan időben dolgozhatsz és jár a gyes. :)

julcsi76 # 2011.01.12. 18:12

Sziasztok én 10 éve dolgoztam majd terhes lettem de a cég csődbe ment mivel jogutód nélkül szünt meg ,és felmondási idő alatt leettem terhes elkellett mennem munkanélkülire onnan mentem szülni most szeptemberben lejár a gyes utánna mit tudok csinálni?

kisrita # 2011.01.12. 17:01

Tisztelt Szakértők!

Gyes melletti munkavégzéssel kapcsolatban ellentétes válaszokat kaptam ezért meg szeretném kérdezni hogy:

ha tartósan beteg gyermek után folyósítják a GYES rám is vonatkozik majd a 30 órás munkavégzési maximum vagy sem?

Tudom lerágott csont de mást mond a könyvelő és mást a bérszámfejtő a cégnél.

Előre is köszönöm a segítséget!

tittuf # 2011.01.12. 15:49

Már megint én :)

Január 1-től szabadságon vagyok egészen szeptemberig. Jár valamilyen egyéb juttatás a szabadság alatt? Ételutalvány stb.

Köszönöm!

pazs # 2011.01.11. 16:09

tittuf: igen, időarányosan. Közös megegyezésnél az van, amiben a felek megállapodnak, ez az egyetlen kivétel, a szabadságmegváltás ekkor is jár.

Messie: a rendes felmondás korlátai továbbra is élnek, úgyhogy nem.

tittuf # 2011.01.11. 15:51

T. Szakértő!

Korábban kérdeztem a pedagógus pótszabadságával kapcsolatban. Most van még egy kérdés, ami érdekelne. Hallottam olyat, hogy ha a munkahely megszűnik, viszont a kiadandó szabadságát a munkavállaló még nem töltötte le, akkor köteles a munkáltató pénzbeli juttatásként kifizetni a fennmaradt napokat. Tényleg van ilyen? Én munkahelyet szeretnék váltani, valószínüleg marad bent szabadságom. Érvényes ez akkor is, ha közös megegyezéssel távozom?
Köszönöm!

tittuf # 2011.01.11. 15:45

Kedves racz.eti!

Köszi a biztatást!
Ma végre sikerült beszélnem az ügyvédnővel. A főnököm egyszerűen nem érti meg, hogy ha valamit nem írnak le konkrétan, attól az még létezik a jogban is. Az általad írt jogszabályra hivatkozva hajtom én is az igazamat, de folyton azt mondja, hogy támasszam alá konkrétan. Most az ügyvédnő azt mondta hogy nincs ilyen jogszabály, ami kimondja, hogy "a gyesről visszatérő kismamáknak kötelező kiadni a 15 napokat", de aminek nincs inverze, az nem jelenti annak semmissé válását. Nos, az ügyvédnő szerint, ha bebizonyítja jogszabályi hivatkozással alátámasztva azt, hogy létezik a visszamenőleges igénybevétel, akkor nagyon ügyes, mert ilyen nincs. Csak a tárgyévi szabadságból vonhatja le a 15 napot, a tárgyévem pedig 2011. Visszamenőleg nem. Most bepróbálkozott azzal is, hogy a képviselőtestület költségvetési tervében szerepel az, hogy gyesről visszatérőknél is le kell vonni a 15 napot. Hát ez rám semmiképp nem lehet érvényes, főleg mert egy jogszabályt nem lehet csak úgy felülbírálni.
Szóval most pozitívan állok hozzá, de nincs kedvem pereskedni, nagyon kiváncsi vagyok mi lesz a fellebbezés után.
Üdv Mindenkinek!

Messie # 2011.01.11. 08:31

T. Szakértő!

Kérdésem a következő lenne:
2006. okt 17-én született az első gyermekem, majd 2008. október 28-án megszületett a kislányom. Összesen 125 nap szabadásgom halmozódott fel az otthon töltött 4 év alatt, amit 2010. júl. 8-tól dec. 31-ig letöltöttem.
2011. január 1-vel elkezdtem dolgozni 6 órában, köztisztviselő vagyok, októberben volt 10 éve, hogy a jelenlegi munkahelyemen dolgozom.
A cégnél jelentős átszervezések és létszámleépítések várhatóak.
Kérdésem, hogy engem is elküldhetnek, amíg a kislányom be nem tölti a 3. életévét?
Köszönöm válaszát.
Üdvözlettel

Blingi # 2011.01.10. 17:49

T.Szakértő
Tartósan beteg gyermekkel GYES-en vagyok,áprilisban lesz 3 éves.
Mellette piacozó egyéni vállalkozó vagyok,hét végente ha tudok,1-2napot dolgozom.Ilyenkor télen nem éri meg,nem is dolgozom. Kérdezném,azokra a napokra mikor nincs bevételem,kell járulékot fizetnem?

clara79 # 2011.01.10. 16:26

Szép napot Mindenkinek!
Azt szeretném megkérdezni, hogy mennyi végkielégítés jár 10 év munkaviszony után? Az változtat valamin, hogy ebből a 10 évből 8-at GYES-en voltam? Most kellene visszamennem dolgozni, de lehet, hogy akkor elküldenek. Így mennyi végkielégítést kaphatok.
Köszönöm szépen a választ előre is!
Üdv!

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/23/26357#…

clara79 # 2011.01.10. 16:26

Szép napot Mindenkinek!
Azt szeretném megkérdezni, hogy mennyi végkielégítés jár 10 év munkaviszony után? Az változtat valamin, hogy ebből a 10 évből 8-at GYES-en voltam? Most kellene visszamennem dolgozni, de lehet, hogy akkor elküldenek. Így mennyi végkielégítést kaphatok.
Köszönöm szépen a választ előre is!
Üdv!

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/23/26357#…

racz.eti # 2011.01.10. 11:28

Tittuf!

Ezzel nálam is bepróbálkozott a főnököm. De a végén belátta, hogy nem teheti meg. Nem tetszett neki, de én is letöltöttem mind a 46 napot évente.
Ne add fel! A jog melletted áll.
A munkatörvénykönyve alapján:
130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.

(2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:

  1. a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;
  2. a szülési szabadság tartamára;
  3. a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére;
  4. a harminc napot meg nem haladó fizetés nélküli szabadság tartamára;
  5. a tartalékos katonai szolgálat idejére, és
  6. minden olyan munkában nem töltött időre, amelyre a munkavállaló távolléti díj-, illetve átlagkereset-fizetésben részesül.
martinka # 2011.01.10. 11:02

a gyermekem 12.30.-án lett 3 éves, tartós betegsége után kapom tovább a GYES-t. a munkahelyemre nem akarnak visszavenni,de felmondani se akarnak,hogy ne keljen végkielégítés fizetni.Arra hivatkoznak ,hogy gyes alatt nem mondhatnak fel,csak közös megegyezéssel.Azt szeretném kérdezni,ha megszünik a munkaviszonyom a gyes bele számít-e a nyugdíjba,és mehetek-e a gyes mellett munkanélkülire?Most nem tudom,hogy milyen jogviszonyba állok a munkahelyen,mert nem írtam alá semmilyen papírt?