GYED, GYES, munkaviszony?


intentio # 2012.09.05. 11:00

rencs22 # e-mail 2012.09.05. 09:09 Tisztelt Szakértő!

Érdemes-e gyes alatt veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre menni - a táppénzt a gyesből, vagy a régi munkabéremből, esetleg az utolsó 180 nap átlagából számítják ki (ez utóbbiban van gyed, gyes is)?

Aki GYES-en van az táppénzt (a GYES mellett) csak akkor kaphat, ha a GYES mellett dolgozik. A táppénzt az irányadó időszak pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelméből (munkabér), a munkaszerződésben szereplő személyi alapbérből, illetve a minimálbérből számolják, annak a GYES, vagy bármilyen egyéb TB ellátás nem képezi az alapját. Pontos választ, csak pontos adatok (dátumok) alapján lehet adni!

A második baba esetében mi lesz a THGYS alapja - az első baba születése előtti munkabérem, a gyes, vagy a gyes alatti táppénz?

Az irányadó időszak pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme (munkabér), ennek hiányában a személyi alapbér, amit legfeljebb 186.000 Ft-ig lehet figyelembe venni.A táppénz, a GYES, vagy bármilyen egyéb "TB" ellátás nem képezi a THGYS alapját.

Az első babámmal 2,5 éve vagyok itthon (táppénz, Thgys, Gyed, Gyes), időközben a cégnél ahol dolgoztam volt általános munkabéremelés, lehet ilyen esetben korrigált munkabért kérni, illetve most a gyes, esetleg táppénz, vagy majd a következő babára eső Thgys, Gyed ideje alatt, módosíthatják-e az alapbérem, és ez bármilyen formában beleszámítana-e a juttatásokba? Köszönöm előre is a segítséget! Üdvözlettel: Reni

Amennyiben az elmúlt 2,5 évben nem dolgozott és a fizetésnélküli szabadság lejártát követően a munkabérét rendezik az új THGYS ellátás indulásánál -tényleges jövedelem hiányában az új, emelt munkaszerződésben szereplő alapbér fogja az ellátás alapját képezni.

1997. évi LXXXIII törvény 42. § (3) +

217/1997 (XII.1) Korm rend. 26. § (1)

rencs22 # 2012.09.05. 07:09

Tisztelt Szakértő!

  • Érdemes-e gyes alatt veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre menni - a táppénzt a gyesből, vagy a régi munkabéremből, esetleg az utolsó 180 nap átlagából számítják ki (ez utóbbiban van gyed, gyes is)?
  • A második baba esetében mi lesz a THGYS alapja - az első baba születése előtti munkabérem, a gyes, vagy a gyes alatti táppénz?
  • Az első babámmal 2,5 éve vagyok itthon (táppénz, Thgys, Gyed, Gyes), időközben a cégnél ahol dolgoztam volt általános munkabéremelés, lehet ilyen esetben korrigált munkabért kérni, illetve most a gyes, esetleg táppénz, vagy majd a következő babára eső Thgys, Gyed ideje alatt, módosíthatják-e az alapbérem, és ez bármilyen formában beleszámítana-e a juttatásokba? Köszönöm előre is a segítséget! Üdvözlettel: Reni
Művésznő # 2012.09.04. 16:11

Köszönöm Nandy!És a felgyülemlett szabadságokon kívül kirúgás esetén mást kell-e fizetnie a munkáltatónak? Gondolok pl. végkielégítésre? Illetve bármilyen címszóval kirúghat akár aznap?

Sweeny # 2012.09.04. 15:43

Kedves Szakértők!Gyed után mentem vissza dolgozni, kivettem a felgyúlt szabadságaimat, és a tényleges munkanap előtt közölték, hogy felmondanak. Kérdésem lenne, hogy a munkáltató a felmondásban írhatja-e indoklásként azt, hogy "abba a pozícióba nem tud foglalkoztatni mert az meg fogja szüntetni"???? Így jövő időben. Amúgy a régi pozícióm még létezik, és a felmondás, ill az utolsó munkanapon is létezni fog. A gyermekem 2,5 éves. Tudom, hogy most már nem védi az anyukákat semmiféle védelem a gyerek 3 éves koráig, de ez elegendő indok?

Sweeny # 2012.09.04. 15:43

Kedves Szakértők!Gyed után mentem vissza dolgozni, kivettem a felgyúlt szabadságaimat, és a tényleges munkanap előtt közölték, hogy felmondanak. Kérdésem lenne, hogy a munkáltató a felmondásban írhatja-e indoklásként azt, hogy "abba a pozícióba nem tud foglalkoztatni mert az meg fogja szüntetni"???? Így jövő időben. Amúgy a régi pozícióm még létezik, és a felmondás, ill az utolsó munkanapon is létezni fog. A gyermekem 2,5 éves. Tudom, hogy most már nem védi az anyukákat semmiféle védelem a gyerek 3 éves koráig, de ez elegendő indok?

nandy # 2012.09.04. 14:15

nóci11: Nem lenne szerencsés itt a fórumon látatlanban találgatni, hogy neked mi a jobb. Sokszor egy-két napon áll vagy bukik az egész...

andi81: Rengeteg a nyitott kérdés, képtelenség mindenre kiterjedő választ adni. De rád is vonatkozik, hogy ha visszamész dolgozni (és még nem vagy terhes...) akkor nincs védettség.

Zsuzsika1981: ha kapod tovább a gyes-t, akkor jár a fizetés nélküli szabi is. Azt nem tudom, hogy táppénzre jogosult vagy-e.

nandy # 2012.09.04. 14:11

Vicky, az előző válaszom neked is szól.

nandy # 2012.09.04. 14:10

Művésznő: persze, köteles visszavenni, de akár már aznap ki is rúghat.
Nincs felmondási védelem, csak akkor ha otthon maradsz fizetés nélkülin.

Vicky007 # 2012.09.04. 11:28

Válaszát köszönöm!
És ha a gyerek 2 éves kora után - még fizetés nélküli szabadság idején- vissza szeretnék menni, de nem lesz üres hely, akkor nem kötelesek engem visszavenni a régi helyemre? (Ez az új változás a törvényben?)

Bocsánat, hogy értetlenkedek, de nem látom át a lényeget! :(

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.04. 09:48

Vicky: ha a gyerek elmúlt kétéves, és nem vagy fizetés nélküli szabadságon, akkor a munkáltató élhet rendes felmondással. Semmi köze ennek a most felajánlott munkavégzéshez. De ezt te is tudod. Lehet, azért nem kaptál választ, mert kérdésed sem volt. Csak olyan költői.

Művésznő # 2012.09.04. 09:38

Tisztelt szakértő,

Már többször segítségemre voltak, így ismét segítséget szeretnék kérni.

Lányom másfél éves, és beírattam bölcsibe, hogy visszamehessek dolgozni. Ezt júliusban is jeleztem már a munkáltatómnak, illetve augusztusban is rákérdeztem, de nem tudtak egzakt választ adni, hogy mikor mehetnék vissza. Én legkésőbb október végén szeretnék elkezdeni dolgozni, de attól tartok, hogy ezt a munkáltatóm nem akarja. Mivel a mostani változások (törvényi) miatt nem vagyok teljesen képben a szituációmmal, azt szeretném kérdezni, hogy vissza kell-e venniük? Ha mégsem vesznek vissza, milyen kötelezettségeik vannak? Munkáltatói igazolást kötelesek adni?

Mivel folyton kitérnek a megkereséseim alól, így nem tudom, hogyan járhatnék el a jogaim érvényesítése érdekében, kérem, ha tud, segítsen!

Köszönettel: Andrea

Vicky007 # 2012.09.03. 14:32

Kedves Szakértők!

Én is kaphatnék választ a korábban feltett kérdésekre?
Nagyon fontos lenne!
KÖSZÖNÖM!

nóci11 # 2012.09.03. 13:36

Tisztelt cím!
Jelenleg gyesen vagyok november 17-ig.Szeretnénk másik babát,és ha sikerülne a gyes alatt akkor milyen juttatásban részesülhetnék illetve ,hogy járnék jobban?
Még megvan a munkaviszonyom,de úgy hallottam,hogy a cég csődeljárás alatt van ,de én semmilyen papírt nem kaptam még.Van arra lehetőség,hogy ha összejönne a baba a gyes ideje alatt,akkor visszamondani a gyest és elmenni táppénzre?
Illetve utána ugyanúgy járna a tgyás,a gyed és utána a gyes?
A bérem bruttó 120 ezer forint volt.
Kérném segítségüket!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.03. 13:07

Hét kérdés. És nem is mindegyik jogi természetű.

andi81 # 2012.09.03. 12:36

Kedves Tanácsadó!
Érdeklődni szeretnék,hogy 2012.10.14.-én lejár a Gyed-em a második gyermekünkkel,a munkahelyemen 08.21.-én szóltam,hogy ha van rá lehetőség szeretnék visszamenni,mert a Gyes összege sajnos nagyon kevés.A közvetlen főnököm semmit nem tudott mondani,ígérni,természetesen panaszkodott,hogy ők sem tudják meddig kellenek,mikor lesz egy újabb leépítés!Multi cégről van szó!A HR-es kollégával egyeztetett és a héten fogunk így 3-an leülni és megbeszélni a lehetőségeket.Kérdésem az lenne,hogy ön szerint mire lehet ilyenkor számítani?Elküldhetnek Gyed,Gyes alatt egy közös megegyezéssel,végkielégítéssel?Vagy ha nem szakítom meg a folyamatot a gyermekem 3éves koráig nem tudnak velem mit csinálni?Már azon is gondolkoztunk a férjemmel,hogy bevállaljuk a 3.gyermeket,de igazából ezt csak a legvégső esetben szeretnénk most,mert ha vissza mehetnék dolgozni,akkor szívesen visszamennék egy pár évre,és akkor későbbre időzítenénk a 3.kis tesót!Ha azt mondják,jelenleg nem tudnak visszavenni,akkor ha folyamatos munkaviszonyom volt,a maximum összeget kaptam a gyed alatt,akkor úgy kellene időzíteni a 3.gyermeket,hogy vele se minimál összeggel legyek itthon.Ha 10.14.-éig teherbe esek,akkor 15.-től táppénzre mehetek a baba születéséig és akkor újra az emelt összegű Tgys és Gyed fog járni?(Illetve milyen idős terhességtől lehet táppénzre menni most?Mellette jár a Gyes vagy arról le kell mondani?Az előző két gyermekemmel is sajnos veszélyeztetett voltam,és a terhesség megállapításától táppénzen voltam.)Ha nem sikerül addig teherbe esnem mit tanácsol?Menjek Gyes-re vagy vegyem ki a szabadságokat?Azzal januárig időt tudunk nyerni.Viszont hogy módosult a törvény,azzal nem vagyok tisztába,hogy ilyen esetben szabadság vagy táppénz alatt kirúghatnak-e a cégtől egy esetleges létszámleépítés alkalmával,ha ezt a héten nem teszik meg.A táppénz illetve a Gyed összege a 2évvel ezelőtti fizetésem alapján lesz számolva,vagy az azóta gondolom emelkedett bér alapján?Az számít,hogy veszélyeztetett voltam és 2010.márciustól-októberig a kislányom születéséig táppénzen voltam?Az ez évi áprilisi bérkartonomon 196000Ft besorolási havi bér szerepel ez alapján mire számíthatok?Segítségét,válaszát előre is köszönöm!
Üdv:Andi

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.03. 10:22

Egy hónap felmondási időt, és a ki nem adott szabadságokat (ami legalább egy félévi adag). Ha októbernél tovább fizetés nélküli szabadságon maradsz, akkor már lesz egy havi végkielégítésed, és a felmondási idő is hosszabb lesz 5 nappal.

Cintya # 2012.09.03. 08:33

Tisztelt szakértő!

1999 október óta álltam alkalmazásba egy cégnél ami 2011.decemberébe csődöt jelentett be.2010. októberében született a kisfiam tehát még gyeden vagyok októberig.Azt szeretném megtudni, hogy a gyed lejártával felmondhatnak e és ha igen milyen juttatásokra vagyok jogosult,mert még azért nem kaptam meg a végkielégítést mert azt mondták védett vagyok és még felszámolás alatt van a cég addig nem jár semmi.Esetleg ha munkába szeretnék állni, mivel gyesből megélni nem lehet, kötelesek e felmondani és kifizetni ami jár.Mit kell kifizetniük?
Válaszukat előre is köszönöm.

Vicky007 # 2012.09.02. 21:15

Tisztelt Szakértő!

2011. áprilisában született meg a kisfiam, azóta GYED-en vagyok, ami 2013. áprilisában fog lejárni. Úgy terveztem, hogy GYED lejárata után (2013. tavaszán)térek vissza dolgozni, azonban a napokban szóban kaptam egy ajánlatot a munkáltatómtól, miszerint 2012 őszétől tudna alkalmazni, mert van egy betöltetetlen pozíció a régi munkakörömben.
Kérdésem: Ha elutasítom most az ajánlatot, akkor 2013. tavaszán (ha nem lesz betöltetlen állás), a munkáltatóm nem lesz köteles nekem pozíciót biztosítani? Mondhatja azt, hogy most nincs üres hely és ősszel kellett volna jönni?
A fizetés nélküli szabadságom csak 2014. áprilisában fog lejárni, addig ugye nem mondhat fel? De gondolom, hogy nem is lesz köteles idő előtt visszavenni?

Sajnos elég sürgős lenne, mert a napokban válasz kell adnom az ajánlatra.
Gyors válaszukat előre is köszönöm!

mona30 # 2012.08.24. 17:36

Sziasztok!

Jelenleg táppénzen vagyok 07.19-től veszélyeztetett terhesség miatt.
Sajnos a táppénzem nagyon kevés,mert tavaly gyesen voltam.
Az érdekelne,hogy a gyedem is ilyen kevés lesz,vagy azt máshogy számolják.
2009.jan 22 született a kisfiam.
2009-2010.jan 22-ig gyeden voltam
2011-2012 jan 22-ig gyesen voltam
2012 jan 23-márc.07-ig a felgyülemlett szabikat töltöttem.
2012.márc 08-tól-07.18-ig dolgoztam.
2012.07.19-től táppénzen vagyok.
2012.dec.06-ra várjuk a babát.
Tehát a gyedem összege érdekelne,illetve,hogy mennyi hiányzó nap miatt kapok ilyen kevés táppénzt.
Ezen esetleg azzal tudnék változtatni,ha visszamennék dolgozni?
Köszönöm szépen a segítséget.

zsuzsika1981 # 2012.08.24. 10:25

Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni! Elég sürgős lenne!
2009. 09.15-én megszületett a kisgyermekem, akiről később kiderült, hogy nem egészséges. (Tartósan beteg, fogyatékos). A fizetés nélküli szabadságom 2012. 09.15-én lejár. Jelenleg 13 hetes terhes vagyok.

A munkáltatóm felé, hogy s milyen jogszabályi hivatkozásokkal jelezzem, hogy nem megyek vissza dolgozni?

1.Kérjem a beteg gyermekem után a fizetési szabadságot 10 éves életkoráig?
Mi van ha ezt nem adják meg?

2. 2012. 09.15-e után menjek el táppénzre?

Megjegyzés: kormány hivatalanál dolgozom....

Köszönöm szépen előre is a részletes tájékoztatást, segítséget!

Fricike05 # 2012.08.24. 09:44

Tisztelt Szakértők!

Ha 8 órában dolgozok, és nyugdíjas Édesanyám vigyáz a gyermekemre (1 éves elmúlt, de nincs még 3), igénybe veheti a GYES-t? Megkapja ilyenkor a teljes nyugdíját? Ha igen, kell adózna, illetve vonnak-e nyugdíjjárulékot az Ő esetében is a GYES-ből? Nagyon köszönöm a válaszokat előre is!

intentio # 2012.08.24. 08:43

dobosida 2012.08.17. 11:23 Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék, hogy a gyed-nek feltétele-e, hogy munkaviszonyban álljon az ember a szülés idején.

Fő szabály szerint igen! Egy kivétel van, ha a munkaviszony a tgys folyósításának az időtartama alatt szűnik meg.

Nekem jelenleg munkaviszonyom nincs, de egyetemi hallgató lévén biztosítotti jogviszonyom igen.

Az egyetemi hallgatói jogviszony nem minősül a Tbj. 5. § szerint biztosításnak!!!!

2011-ben több, mint 180 napot dolgoztam (szerződéses munkaviszonyom volt), ha ehhez hozzáadom az egyetemi jogviszonyból beszámítható fél év jogviszonyt, a kötelező 365 napnak megfelelek. Így igényelhetek gyed-et?

Igen, igényelhet, de nem kaphat, mivel nem biztosított!!!

GYED-re az jogosult aki biztosított ÉS rendelkezik 2 éven belül 365 nap biztosításban töltött idővel. Ön csak a 2. feltétellel rendelkezik, az elsővel nem, így -a megadott adatok fgyelembevételével- nem jogosult GYED ellátásra.

intentio # 2012.08.24. 08:19

ibiza27

Lehet két napra szüneteltetni, csak arra a két napra és nem az egész hónapra vonják meg, feltéve, hogy a megbízási szerződés is csak arra a két napra és nem egész hónapra szól.

ibiza27 # 2012.08.23. 15:10

Sziasztok!

Szeptemberben fogok szülni és TGYÁS-t fogok kapni. Viszont mellette lenne egy, maximum két nap amikor vizsgáztatnom kellene tanulókat (ez kb. 3-4 óra). Kérdésem: lehet-e erre a napra szüneteltetni a tgyás-t vagy ilyen esetben egész hónapra megvonják? Esetleg van valami más megoldás arra, hogy mindkettőt megkapjam?

ragon # 2012.08.20. 11:41

Sziasztok!
Közalkalmazottként áthelyezéssel új munkahelyem lesz. Még gyesen vagyok kb. 2 hétig.Mivel az előző munkáltató értelemszerűen a szabadságokat nem tudja kiadni,azt ki kell fizetnie,vagy azok elvesznek?
Köszönöm a segítséget.

Másik kérdés.Gyermekek után járó pótszabadságot év közben is lehet igényelni,vagy csak év elején?
Mi a helyzet elvált szülők esetén?