GYED, GYES, munkaviszony?


Bossy80 # 2012.09.13. 18:22

T.Cím!

Nagyon gyors segítő válaszát kérném, mivel néhány napon belül munkába kell állnom, és tudnom kell addig, hogy mik a lehetőségeim:
GYED-ről térek vissza 2 év után, telephely változás történt közben, most napi (oda-vissza) 140km-t kell megtennem lakhelyemtől a munkahelyemig. Nem publikusan, de olyan dolgot hallottam, hogy ezt a cég nem akarja állni, de akik erre a telehelyre kerültek, mindegyik céges autóval jár, ami korábban a munkakörömhöz tartozott. Irodavezetőként jöttem el babázni és most az sem biztos, hogy ezt a munkakört visszakapom, ugyanakkor a munkakörömet az akkor megbízott irodavezető tölti be, kevesebb iskolai végzettséggel, mint ami nekem van, a megbízatást is addig kapta, míg nem megyek vissza. Szóval, ez esetben, ha sem céges autót, sem bejárás költségtérítést, sem pedig az eredeti munkakört nem akarják vissza adni, milyen lehetőseim vannak velük szemben, egyáltalán megtehetik-e, ha munkakör nem szűnt meg?Van-e valami védelem, ami megillet, illetve indokolt-e a részemről esetleges vitába keveredni a céggel?

Kérném gyors válaszát!

Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.12. 10:15

Fake. Sosem értettem, hogy valaki az ilyen agyatlan ijesztgetésben leli örömét.

pazs # 2012.09.12. 09:52

Elég furán hangzik, már csak azért is, mert a felmondás elleni védelem a gyereknevelés céljából kapott fizetés nélküli szabadság tényéhez kötődik, nem pedig ahhoz, hogy gyedet vagy gyest kap-e az illető.

habanero # 2012.09.12. 07:42

Kedves pazs
Köszönöm a választ! Akkor valószínűleg rémhír az amit hallottam, nevezetesen hogy ha a munkáltató megtudja, hogy "életvitelszerűen" nem tartózkodom Magyarországon, akkor felmondhatja a munkaviszonyomat azonnali hatállyal. Elsőre nekem ez kicsit meredeknek tűnt de gondoltam inkább rákérdezek.
(a sztori egyébként: "Elmondom amit tudok. Ismerosok beadtak a csaladi potlek igenylest Irorszagban (nem a csaladi potlek kulonbozet igyelest ami akkor jar a ha a mama es a gyerek otthon marad) es utannak kaptak valami MAK-tol papirt, amin felfuggesztettek a GYED-et es ezt megkaptak az anyuka munkaadojatol is (mert ugye nem mondott fel anyuka otthon) ami TB kifizetohely volt. Tovabba az otthoni munkahely azonnali hatallyal megszuntette a munkaviszonyt, kifizette a fennmarado szabadsagot es ennyi. Mivel anyuka elhagyta eletvitelszeruen az orszagot igy nem lehet a ceggel jogviszonya. Fellebbezesnek joga nincsen. Ugyvedet probaltak, hivatkoztak valami EGT jogszabalyra, de a ceg ugyvedje viszajara forditotta az egeszet es bukta.")

pazs # 2012.09.12. 07:31

Nem. Teljesen mindegy, hol töltöd a gyereknevelés céljából kapott fizetés nélküli szabadságodat, ha gyereket nevelsz :) (Ha fel is mondana, a felmondási idő nem kezdődik el, amíg a gyereked nem lesz hároméves.)

habanero # 2012.09.12. 07:21

Tisztelt Szakértők!
Kislányom most töltötte be a 2. évét, jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagyok a gyermek 3 éves koráig. A párom külföldön dolgozik, mi is utána mentünk, hogy a család együtt lehessen míg a kicsi be nem tölti a 3. évét és vissza tudok menni a munkahelyemre. A kérdésem az, hogy a munkáltatóm felmondhat-e nekem ez idő alatt ha megtudja, hogy huzamosabb ideig külföldön tartózkodom a fizetés nélküli szabadság idején? Nem dolgozom, nincs biztosítási jogviszonyom idekinn, ugyanazt csinálom mint Mo-n(ülök otthon és gyereket nevelek).
Válaszaikat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.11. 12:25

Reni,

  1. Igen. Igen.
  2. Igem.
  3. Nem ezt kérdezted az 1. alatt is?
anya+2csemete # 2012.09.11. 12:18

Tisztelt Szakértők !

2 gyermek után 5 év után mennék vissza a munkahelyemre alkalmazottként, mert a kicsit felvették a bölcsibe október 1-től. A szabikat már kivettem.Kértem a részmunkaidős foglalkoztatást gyes mellett.(március 1-ig jár) Szóban tájékoztattak, hogy a válság miatt folyamatos leépítések lesznek és a 30 fős cég pár főre fog zsugorodni, úgyhogy maradjak gyesen amíg csak tudok.Bölcsi megkezdésétől számítva 30 napon belül munkáltatói igazolásra lesz szükségem, különben ugrott a bölcsi.
Kérdésem: mik a lehetőségeim?
1.Követeljem a munkám vissza 8 órában és várjam meg a felmondásomat, (felmondási idő 13 év után+végkielégítés
2.Követeljem a 4 órást gyes mellett (ekkor is felmondási idő+végkielégítés de csak 4 óra után-ha igaz
Vagy lehet más megoldás is ?
Kérem segítsenek.
Előre is köszönöm

Prucsok2012 # 2012.09.11. 08:50

Tisztelt Jogi Szakértők,

Segítséget szeretnék kérni, mert elvesztem a jogi útvesztőkben..
Jelenleg gyeden vagyok itthon fiammal (2011.08.05-én született), a maximális GYEDet kapjuk (biztosított voltam szülést megelőzően, magas bérjövedelem, ezzel nincs semmi gond). A következő baba -remélhetőleg ha minden rendben lesz - 2013. májusában érkezik, azaz az első gyerek 2 éves kora előtt, még a GYED alatt. Kérdésem: azt olvastam, ilyenkor a TGYÁS számítása valóban a tényleges eredeti - munkavállalói - jövedelmem után számítják, és nem a 2012-es jövedelem (TGYÁS és GYED) alapján?
Valamint amikor megszületik a 2. akkor az első után járó GYEDről le kell mondanom gondolom, vagy ez automatikus amikor megigénylem a TGYÁSt a 2.ra?
Illetve decemberben derül ki, hogy a holland anyacég megszünteti-e magyar leányvállalatát, azaz ha jogutód nélkül megszűnik a cégem, akkor egyáltalán biztosítottnak számítok még a 2. gyereknél? Köszönöm előre is válaszukat

reni81 # 2012.09.09. 05:55

Tisztelt Fórumozók! Az alábbi problémámmal kapcsolatban kérném segítségüket.
2012. 08. 08-ig GYED-en voltam itthon. Munkáltatóm már júliusban közölte velem, hogy nem kívánnak a GYED után tovább alkalmazni. Védőnőként dolgozom. Munkáltatóm a polgármester. Szerdán egy telefonos egyeztetés során azt mondta, hogy felmentéssel fognak elküldeni, hogy minden törvényes legyen és a juttatásokat megkapjam. Péntekre hívtak be aláírni a papírokat, de ekkor már közös megegyezés szerepelt rajta. Én ezt nem írtam alá.
Kérdésem:

  1. Törvényesen elküldhet felmentéssel? Indokolnia kell?
  2. A közalkalmazotti törvény szerint felmentés esetén jár végkielégítés. Én áthelyezéssel kerültem erre a munkahelyre. Ha jól értelmeztem az áthelyezés előtti munkaviszony is alapja a végkielégítésnek és a GYED, GYES ideje is, mivel ez fizetés nélküli szabadság a gyermek gondozása céljából. Jól gondolom ezt?
  3. Ha nem írom alá a közös megegyezést nem bocsáthatnak el? Illetve mire számíthatok?

Válaszukat előre is köszönöm!

tuzmano # 2012.09.08. 19:39

Tisztelt Szakértők!

Segítséget kérnék az alábbi ügyben.
Kisfiam most tölti a napokban a 3.életévét.A feleségem szeretne dolgozni menni,de egyenlőre a fiam oviba illetve a lányom suliba vitele miatt nem megoldható.
A kérdésem,jogosult-e a feleségem valami ellátásra a gyes után? Fiam 2009.szeptemberben született.Előtte nem volt munkaviszonya,a lányommal volt gyeden,illetve gyesen 2008.06.hóig.A köztes időben nem volt munkaviszonya.A lányom születése(2005.06.hó)előtt volt munkaviszonya,illetve a TB felé fizettünk egy magasabb összeget hogy a gyed magas összegű legyen.

Előre is köszönöm válaszukat!

Tisztelettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.06. 17:13

Akkor az nem igaz,hogy már nem védett a k”ismama?
Nem.

molli84 # 2012.09.06. 16:26

Akkor az nem igaz,hogy már nem védett a kismama?Olyan jó lenne ha valaki leírná világosan hogy most mi van?!Én egy munkaerő kölcsönző cégnél dolgozok,decemberbe elvileg vége lesz annak a munkának ahol most dolgozok,tehát ha novemberbe vagy decemberbe teherbe esek nem szüntethetik meg a munkaviszonyom?Vagy ha elmegyek táppénzre,táppénz alatt nem küldhet el a cég?Kérem valaki válaszoljon!!!Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.06. 15:45

Is.

molli84 # 2012.09.06. 14:05

Tisztelt Kovács Béla Sàndor!
A "nem" válasza melyik kérdésemre vàlasz?Arra hogy megszüntethetik-e a munkaviszonyt ha teherbe esek,vagy arra hogy tàppénz alatt megszüntethetik -e?

tuccsi # 2012.09.06. 11:21

Tisztelt szakértők!

A következőben szeretném a segítségüket kérni: Én 2008 decemberétől a férjemmel Ausztriában dolgozom. Ez csak szezonmunka,de télen,és nyáron is itt dolgozunk. Egy szezon 4,4 és fél hónapig tart,a közte levő 2 hónapban otthon vagyunk,munkanélküliként tartanak számon ebben az időben Magyarországon,tehát van TB ellátásunk.Egy megszakítás volt,mégpedig most tavasszal,kb. másfél hónapig,akkor nem jelentkeztünk be a munkanélküli hivatalba,de a Tb-t magunknak fizettük. Most 5 hetes terhes vagyok,az első gyermekünket várjuk,és sajnos nagyon el vagyunk veszve ebben a témában.A kérdésem az lenne,hogy ezek fényében milyen ellátásra számíthatok? Most szeptember végéig lesz munkaviszonyom,aztán december elejétől újra,szülni elvileg május elején fogok.A szezon április közepéig tart,de én hivatalosan,csak március közepéig dolgozhatok. Szóval ezt szeretném megtudni,az sem lenne baj,ha valaki ismerné az osztrák viszonyokat is ez ügyben,úgy könnyebb lenne döntést hozni,hol maradjunk a továbbiakban. A segítséget előre is köszönöm!!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.06. 10:09

Nem.

molli84 # 2012.09.06. 09:37

Ha terhes vagyok,megszüntethetik a munkaviszonyomat?és ha elmegyek táppénzre,tàppénz alatt meszüntethetik?

molli84 # 2012.09.06. 08:59

Persze tanultam de 2005ben végeztem,így gondolom az nem számít bele.:-(

nandy # 2012.09.06. 07:19

molli84: az álláskeresési járadék időtartama is biztosítási jogviszonynak számít.
Álláskeresési járadék azonban legfeljebb három hónapra jár, az öt hónap munkaviszonnyal együtt ez nem lesz elég.

Persze sok egyéb kérdés is felmerülhet, pl. hogy a munkaviszonyod előtt esetleg tanultál-e nappali tagozatos iskolában... mert akkor megint más a helyzet.

nandy # 2012.09.06. 07:15

Művésznő és a többiek:

Munkáltatói felmondás esetén a munkáltatónak indoklási kötelezettsége van. Azaz nem lehet "csak úgy" kirúgni senkit. Az indoklásnak valósnak és okszerűnek kell lennie.

Kismamákra vonatkozik még egy speciális szabály, habár azt nem tudom, hogy a gyakorlatban hogyan fog ez működni... A felmondás oka a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő indok lehet. Ha nincs már meg az eredeti munkakör, vagy a munkavállaló valamely okból azt nem tudja betölteni, akkor először fel kell ajánlani egy másik -a munkavállaló képzettségének megfelelő- munkakört, ha van ilyen.
Persze ezt lesz nehéz szerintem bizonyítani, hogy éppen lett volna, mégsem ajánlotta fel a munkáltató...

molli84 # 2012.09.06. 06:16

Jo napot.
Érdeklôdnék hogy mi szàmít bele abba az 1évbe hogy kapjak gyedet?decemverbe megszünik a munkaviszonyomunkaviszonyom akkor 5 hónapja lesz bejelentett munkàm ha elegyek munknèlkülire az beleszàmít a 365 napba?köszönöm

Xtina # 2012.09.05. 14:38

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Köszönöm válaszát. Azt kérdezném ehhez van valami nyomtatvány vagy nekem kell írnom egy levelet? Ha van nyomtatvány akkor azt hol találom és mi a neve? Ha nekem kell írnom akkor mit írjak bele?
Előre is köszönöm válaszát.
Xtina

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.05. 12:54

Nem tudják, vissza kell mondani. (Ha tudják, akkor is.)

Xtina # 2012.09.05. 11:40

Tisztelt Szakértő!

Azért írok mert 2. babámat gyesbe szültem meg és szeretném megtudni, hogy ugye én most megigényeltem a tgyás-t, hogy vissza kell-e mondani a gyest ilyen helyzetben vagy tudják ezt az irodában?
Előre is köszönöm válaszát.
Xtina