GYED, GYES, munkaviszony?


satanka # 2007.11.13. 20:56

Még egyszer köszönöm Sándor a gyors válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.14. 05:33

Szívesen.

manoka_17 # 2007.11.14. 09:31

Tisztelt Szakértő!

Segítségét kérném, hogy mennyi szabadság jár a gyes lejárta után.

1975-ben születtem
1997-től dolgozom, igaz ez idő alatt több munkahelyem is volt, de folyamatos munkaviszonyban voltam.
2003.szept-2004 júniusáig dolgoztam a jelenlegi munkahelyemen.
2004 júmi közepétől táppémzen voltam, mint veszélyeztetett kismama.
2005.02.17-ém megszültem.
2005.02-2005.08 TGYÁS
2005.08-2007.02 GYED
2007.02-2008.02 GYES

Jelenleg 4 órás munkaviszonyban vagyok GYES mellett egy másik munkahelyen. A főállású munkaadóm (...Kft) már jelezte, hogy nem tud majd alkalmazni. Kérdésem lenne, hogy amig a szabimat kiaddják addig védett vagyok-e? És béremelés mikortól illet? Illetve, mielőtt lejárna a szabadságom és elmennék betegállományba, ez mennyire jogellenes és mit vonhat maga után. Persze keresek megfelelő munkahelyet, de helyzetem nagyon nehéz, mivel egyedülállóként nevelem kisgyermekemet. A szabadságnál a gyerek után járó szabit apukája igényelte, bár bírósági végzésem van arról, hogy egyedül nevelem a babát. Kérném, hogy mindkét verziót számolja ki nekem, mennyi szabadság jár ha a pótszabit az apa igényelte illetve ha esetleg a bírósági végzés miatt nekem járna a szabi.(A bírósági végzést lejelnetettem a cégnél a tárgyalás 2007.02 volt)

Ha elémraknak egy felmondó nyilatkozatot, milyen formáját írjam alá és mikor írjam alá, szabi kivétel előtt, után?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel!
manoka17

nala79 # 2007.11.14. 12:34

Üdvözlöm!!!

Egy elég kacifántos ügy megoldásával kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni.

Párommal egy multinál dolgozunk 12 órás éjjeles-nappalos műszakbeosztásban.
Ő 2005. nyarán kezdett egy bedolgozó cégnél mint kiskönyves munkavállaló.
Később 2006. év eleje körül átvette egy másik bedolgózó cég, akinek az alkalmazásában állt határozatlan idejű szerződéssel, a cég ottani tevékenységének megszűnéséig 2007. Okt. 08-ig, majd az "anya" cég alkalmazásába került ahol a próba idejét tölti.
Mivel az előző munkáltatójánál határozatlan idejű szerződést kapott, aktuálissá vált a gyermek vállalás kérdése.
Szerencsére sikerült(!), és most kb 6-7 hetes kismama...
Nem volt kérdés, hogy megtartsuk-e!
A gond az, hogy jelenleg próbaidős és nem dolgozhat éjjel, ezért mindenekfelett a baba érdekeit szem előtt tartva abba kell hagynia a munkát.
DE.
Mire számíthatunk a munkáltatótól?
Van-e valami törvényi védelem rá nézve?
Mit tudna ajánlani?
Sokan mondanak sokfélét...

Előre is köszönöm a válaszát.

Tisztelettel: N.L.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.14. 15:26

A próbaidő alatt a munkaviszonyt indoklás nélkül, egyoldalúan megszüntetheti bármelyik fél.

babaváró # 2007.11.14. 19:02

Sziasztok!
Egy elég komplex problémával állok szemben és segítséget kérnék, továbbá hozzászólásotokat.
Pályakezdőként közalkalmazotti munkaviszonnyal alkalmaztak idén október elején, határozott időre, míg a Munkaügyi Központtól le nem jár az 50%-os bértámogatásom, tehát 1 évre. Szeptemberben ugyanennél a cégnél dolgoztam kiskönyvvel, azt hiszem ez volt a próbaidő.
A szerződés aláírásakor már terhes voltam, de erről mai napig is csak én tudok. Jelenleg 4 és fél hónapos a baba és már kezd gömbölyödni a pocakom, előbb-utóbb el kell mondanom.
Ha jól tudom, nem mondhatnak fel nemcsak a terhességem miatt, hanem a megigényelt bértámogatás végett sem.Jól tudom?
A másik kérdésem az lenne, hogy most mennyiben változtat a helyzeten ez a bértámogatásos határozott idejű szerződés? Áprilisra vagyok kiírva, mi történik ezek után a szerződéssel?Milyen jogaim vannak ebben az esetben a terhességem további szakaszában és a gyed-gyes alatt? (Megvan a 180 ledolgozott munkanapom a gyedhez.)
Előre is köszönöm segítségeteket!

beucika # 2007.11.15. 15:27

Az alábbiakban szeretném kérni a segítségét:
Jelenleg gyesen vagyok első gyermekemmel, ami jövő márciusban jár le. Mint kiderült, nagy örömünkre, most 3 hónapos terhes vagyok második babánkkal, de sajnos veszélyeztetett.
Az lenne a kérdésem, hogy a gyesem alatt elmehetek-e táppénzre a mostani veszélyeztetett terhességemmel, és ha igen, akkor azt mihez viszonyítva számolnák ki, a mostani gyesemhez vagy a ’volt’ fizetésemhez.
válaszát köszönettel várom,
beucika

ZSófi67 # 2007.11.15. 15:36

Egy nagy problémába szeretném a segítségét kérni!
11 éves határozatlan idejű munkaszerződésem van egy Multi cégnél. Időközben 2002-ben gerincemet megműtötték és "gyógyulás után" az Üzemorvosi Munkaalkalmassági vizsgálaton, alkalmasnak bizonyultam, de csak gerinckímélő munkát végezhettem. Soha nem voltam panaszmentes, mindig gyógyszereket szedtem, ennek ellenére dolgoztam. Időnként behívtak alkalmassági vizsgálatra, de olyan is volt, hogy fél évig megfeledkeztek rólam. 2005 január 27.-én gyermekem született. Ezután gyeden majd gyesen voltam. Idén szeptemberben munkáltatómnak jeleztem, hogy gyes mellet, kereső tevékenységet szeretnék folytatni. Azt mondták ennek semmi akadálya, vegyem ki az addig felhalmozódott szabadságomat és november 05.-én jelentkezzek munkára. Munkakezdés előtt Üzemorvosi alkalmasságin voltam, ahol az Orvos ráírta a papíromra ALKALMAS. Hiába jeleztem közvetlen főnökömnek, hogy gerincbeteg vagyok és csak azzal a feltétellel kaptam alkalmasságit egy hónapra, hogy jelenlegi állapotomról Szakorvosi Véleményt viszek. Ezt nem vette figyelembe, olyan munkát kaptam amit nagyon nagy fájdalmak árán tudtam elvégezni. Nem tehettem mást táppénzre mentem.
Ma reggel vittem Szakorvosi Véleményt, amiben az áll, hogy Gerincet terhelő munkát nem végezhetek mert az állapotom tovább romolhat, jelenleg sem vagyok tünetmentes. Ma az üzemorvos megvizsgált és teljesen ALKALMATLANNAK minősített a Munkáltatóm pedig visszaküldött Gyesre ami 2008 január 27.-én jár le.
Kérdésem az, ha január 28-án újra alkalmatlan leszek jár-e nekem a végkielégítés? Ha most nem tudtak állapotomnak megfelelő munkát adni de fel sem ajánlottak semmilyen munkát, akkor januárban miért tudnának? Mit tehetek, hogy ne tudjanak kiszúrni velem.
Várom szíves gyors válaszát.
Köszönettel: Zsófi67

gangab # 2007.11.16. 05:01

2005.márciusától thgy-n majd gyed-en és 2007.03-tól gyes-en vagyok.Előtte volt,illetve még ma is van munkaviszonyom,ahol fizetés nélküli szabadságon vagyok. Most találtam egy új munkahelyet, ahol dolgozni szeretnék. Ebben az esetben mi a teendőm? Én úgy tudom,hogy nem kell megszüntetni az előző munkaviszonyomat csak engedélyt kell kérnem onnan. Kérdésem,hogy mi a helyzet akkor,ha nem adnak engedélyt? Írásos engedélyt kell kérnem az előző munkahelyemtől? Mi lesz az ott (azaz az előző munkahelyen) bennmaradt szabadságommal?
Segítségét előre is köszönöm!

Kála # 2007.11.16. 06:40

Zsófi: az "alkalmatlanság" csak rendes felmondást alapozhat meg, ilyenkor jár végkielégítés és felmondási/felmentési idő is.
Amit nem értek: nem ugyanabba a munkakörbe vettek vissza, mint ahonnan GYES-re mentél? Ha nem, akkor ezt kifogásolhatod a munkáltatónál és kérheted a korábbi munkakörben foglalkoztatást (hacsak nem módosítottátok etekintetben a munkaszerződésedet).

Kála # 2007.11.16. 06:46

gangab: egyáltalán szándékod van visszamenni a korábbi munkáltatódhoz valamikor?
A régi munkahelyeden be kell jelentend, hogy újabb munkaviszonyt kívánsz létesíteni (kivel, milyen munkakörben). Főszabály szerint külön engedély nem kell, de a munkáltató hivatkozhat arra, hogy ez olyan magatartás lenne, ami veszélyezteti a gazdasági érdekeit. Ha így tesz, és nem értesz egyet, akkor lehet perelni - ha nem perelsz, akkor a régi munkáltatód a magatartásodra hivatkozással megszüntetheti a munkaviszonyod. (Mondjuk ezen túl hivatkozhatnak rendeltetésellenes joggyakorlásra is - mivel egyes szakmai véleménynek szerint a GYES-t nem erre találták ki.)
A szabadságodat kiadni akkor kell, amikor visszatérsz GYES-ről (és a kiadásnak nem akadálya az, ha akkor éppen egy másik munkáltatónál munkát végzel).
Ha megszünteted a régi munkaviszonyod, akkor a ki nem adott szabadságot a munkáltató pénzben váltja meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.16. 07:09

A szabadságodat kiadni akkor kell, amikor visszatérsz GYES-ről
Nyilván csak elírás. Akkor kell kiadni, amikor a fizetés nélküli szabadságot megszünteti - akkor is, ha a gyest még igénybe veszi.

Kála # 2007.11.16. 07:16

:-S az hát, úgy látszik még nagyon reggel van... :-)

babaváró # 2007.11.16. 17:54

Tisztelt Szakértő!
Tudom, hogy nem egyszerű problémát hoztam pár napja, azóta se tudtam a végére jutni a baráti körömben sem. Megköszönném, ha segíteni tudna, mert teljesen tanácstalan vagyok.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.16. 17:59

A határozott idejű szerződést nem lehet rendes felmondással megszüntetni, ugyanígy nem lehet felmondani a terhes munkavállalónak és a táppénzen lévőnek is. Adott esetben háromszorosan védve leszel.
Az is igaz azonban, hogy a határozott idő lejártával a munkaviszony meg fog szűnni. Ha azonban a szüléskor jogosult vagy tgyásra, gyedre, akkor azt folyósítani fogják továbra is.

A Munkaügyi Központtal majd a munkáltató elszámol, amiatt a te fejed ne fájjon.

(Azt a "szakértő" dolgot ne erőltesd :) A tegeződést viszont ne hagyd abba.)

f.cinti # 2007.11.16. 18:30

üdv!

segítséget szeretnék kérni: 2006 január (keresztféléves képzés) óta van tanulói jogviszonyom, 2007.január óta vagyok tgyáson! az új korm.rendelet szerint kell fizetnem tandíjat?
előre is köszönöm!
Cintia

babaváró # 2007.11.16. 20:47

Nagyon szépen köszönöm a felvilágosítást, kellemes estét kívánok továbbra is.

Gidus # 2007.11.18. 17:32

Kedves Mindenki!

Segítséget szeretnék kérni: 2005 ápr.8-ától vagyok szüléi szabadságon, jelenleg Gyes-en, kisfiam 2005.04.18-án született, 2007- dec.1-étől megyek vissza dolgozni. Kérdésem: jár-e szabadság erre az évre, és ha igen, mennyi?
Pénzben meg lehet-e váltani a szabadságot?
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.18. 18:11

Erre az évre az éves szabadság 1/12-e jár, nem lehet pénzben megváltani.

Gidus # 2007.11.18. 18:36

KÖSZÖNÖM SZÉPEN!

hansolo # 2007.11.20. 20:18

Tisztelt Szakértő!

Én gyeden vagyok 2006.03.24.-én született gyermekemmel 2007.11.08-ával a cégem felszámolása megtörtént.2000.02.15.-óta dolgoztam a cégnél határozatlan idejű munkaviszonyban. Mire számíthatok?
A cég csak arról küldött levelet, hogy a felszámolás megtörtént. A terhesség és TGYAS, GYED alatt felhallmozódott szabadságokkal mi lesz? A Nyugdíjnál ez nem okoz majd gondot?
GYES fog járni vagy már márciusban kell munkát vállalnom?

Előre is köszönöm a válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.21. 17:04

Szerintem tévedsz. Nem a felszámolás "megtörténtéről", tehát befejezéséről tájékoztattak, hanem az elrendeléséről, tehát a megkezdéséről. A felszámolás során a munkaviszonyból folyó követelések (szabdság megváltása, felmentési időre járó bér, végkielégítés) privilegizáltak, vagyis más követelések előtt teljsítik őket - ha van miből. Ha ezekre sem futja, akkor valamekkora hányadát a bérgarancia alap állja.
Annyi bizonyos, hogy a társaság törlésével a munkaviszonyod is meg fog szűnni. De az még szerintem odébb van.

rigo # 2007.11.21. 20:50

GYES mellett megyek vissza dolgozni, de mivel a cégnél átszervezés volt egészen más munkakörben akarnak foglalkoztatni, mint amiből elmentem (sajna az új munkakörhöz is megvan a végzettségem...). A munkakör-módosításhoz ilyenkor is kell az én beleegyezésem? És ha nem fogadom el, akkor felmondhatnak?

Amúgy a cég jogásza azt mondta, hogy a GYES melletti munkavégzésnél (nem próbaidős) nincs felmondási védelem. Miről beszélt? Lemaradtam egy törvényváltozásról?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.22. 06:17

Kell, nem; hazabeszélt. (Mondjuk, hogy tévedett...)

socsi # 2007.11.22. 08:51

Szeretném megtudni mennyi szabadság jár ha a vissza megyek dolgozni.2001 szeptember 20-tól 2002 ápr.21 táppénzen voltam ekkor született az első gyermekem.2005
jan.12-én megszületett a második.így most 2008 jan.13-án már munkaviszonyba kéne lépnem,de a munkáltatóm nem
vesz vissza mivel "kisgyerekes anyuka" vagyok.mennyi szabi jár,és mikor köteles kifizetni?
Elörre is köszönöm a választ