GYED, GYES, munkaviszony?


Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.22. 08:58

Mi az, hogy "nem vesz vissza"?! Azért nem úgy megy az...
Össze kell adni a 2001-ben ki nem vett szabadságot, a 2002-es évnek a nem fizetés nélküli szabadságon töltött részére járó szabadságot, plusz még egy évi szabadságot. (Lehet, hogy a második gyermekre tekintettel még egyet - ebben nem vagyok biztos.) Szóval olyan másfél (esetleg két) évi szabadság kinéz. Ezt a munkáltató a gyesről való visszatérést követően legkésőbb 30 napon belül ki kell, hogy adja. Általános szokás, hogy azonnal, a tényleges munkábaállás előtt adják ki.

hansolo # 2007.11.22. 12:43

Kedves k.b.s!
köszi a gyors választ!

J.Anna # 2007.11.22. 16:26

Segítséget szeretnék kérni a következőben.
Jelenleg GYes mellett dolgozom. Az eredeti státuszomba nem akartak vissza venni, mivel határozatlan szerződésű kollegával töltötték be a helyemet, amikor eljöttem szülni. De mivel muszály volt, úgy oldották meg, hogy jelenleg egy státuszban ketten dolgozunk. A főnököm megmondta a napokban, hogy ugye tudom, hogy amint lejár a gyesem mennem kell a cégtől.

VAlóban "csak úgy" elküldhetnek? A munkámat jól végzem, csak annyi hozható fel ellenem, hogy eljöttem két évre szülési szabadásgra. Ennyi elég, hogy munkanélkülivé váljak?

Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.22. 17:23

A gyes lejárta után felmondhatnak. A felmondást indokolni kell, az indoklásnak valósnak és okszerűnek kell lennie. A felmondás indoka csak a munkavállaló képességeivel, a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, illetve a munkáltató működésével összefüggő ok lehet.

J.Anna # 2007.11.22. 20:44

Elméletileg az indoklása az lenne, hogy egy státuszra vagyunk ketten. Ez elfogadható? Mert azt megmondta, hogy a munkámmal semmi gond és szívesen javasol a cégen belül más pozícióba.( Csak ezzel az a probléma, hogy jóval kevesebbet fizetne minden más lehetőség cégen belül.)

rigo # 2007.11.22. 21:14

Kedves KBS, köszönöm a választ! Igazi kihívás tőled kérdezni :-)))

Kála # 2007.11.23. 06:47

Anna: a létszámfelesleg elfogadható indoka a rendes felmondásnak.

hópihe # 2007.11.25. 11:47

Tisztelt kbs!

Az ügyben szeretnék megerősítést kapni,hogy a 6 órás munkaidő is rendes munkaviszonynak számít?Válaszát várom.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.25. 11:57

Rendesnek rendes - viszont nem "teljes" munkaidős. Aminek megvannak a hátrányai. Nyugdíjévből például csak négy ilyen ér hármat.

gittus # 2007.11.25. 16:31

Kedves Hópihe!
Ha a járulékminimumot megfizetik a javadalmazás után úgy "teljes év" szolgálati időnek minősül. Ha a javadalmazása nem éri el a minimálbért akkor és a minimálbér utáni járulékot nem fizetik meg, úgy időarányos a szolgálati idő szerzése.

Inibaba # 2007.11.25. 18:40

Tisztelt válaszadó!
Most találtam ezt a fórumot, és szeretnék kérdezni egy pár dolgot. 2006. júliusában szültem a kislányomat. Jelenleg gyeden vagyok. Jövőre vissza kellene mennem dolgozni. Határozatlan idejű szerződésem van egyébként. A kérdésem az lenne, ha lemondom a Gyedet, akkor ugye kapom a munkavégzés mellett is a Gyes összegét? Valamint, hogy mivel nem töltöttem itthon a három évet, ilyenkor is jár valamennyi szabadság amit ki kell venni a tényleges munkavégzés megkezdése előtt? Mert amikor Gyesről jöttek vissza hozzánk dolgozni, akkor járt nekik egy évnyi szabadság. Nekem is járna valamennyi? Nagyon köszönöm a választ, és bocsánat, hogy kicsit rendezetlenek a kérdéseim.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.25. 19:22

A gyest meg kell igényelni, nem automatikus. A munkáltatónak be kell jelenteni, hogy visszaáll a munkába. Jár szabadság.

vanet # 2007.11.26. 07:34

Tisztelt Illetékes!

Segítségre lenne szükségem. 8 hetes kismama vagyok. A baba 2008 júliusában fog megszületni. 2006 aug.-ig volt munkaviszonyom (egy iskolában tanítottam) majd 2006 szept.től dec-ig külföldön dolgoztam. Vagyis sem biztosítás, sem bejelentett munkahelyem nem volt. Februártól munkakereső járadékot kaptam egészen júniusig, amikor is újból külföldre mentem dolgozni. Okt. elején jöttem haza, okt.18-tól munkába álltam egy cégnél, de csak 3 hónapos határozott idejű szerződést kötöttünk, mivel csak átmenetileg helyetesítem a marketinges kolleginát. Közben vettem észre, hogy babát várunk. Kérdésem a következő, a 180 napnak folyamatosnak kell lennie vagy a lényeg, h az elmúlt két évben összesen legyen 180 biztosított nap?Biztosítottnak számít-e a munkakeresős időszak? A jelenlegi főnökömnek még nem szóltam, mert még az elején mondta, h lehet, h meghosszabítják majd a szerződésemet. Mikor mondjam el neki? Attól félek, h ha az ő döntése előtt mondom el, akkor az olyan zsarolás félének tűnhet, de ha meg nem tud róla, és nem hosszabít akkor meg nem tudom, h hogyan fogok új munkát találni majd 4 hónapos kismamként. Eszembe jutott, h ha esetleg nem lesz hosszabítás bejelentkezhetek újra munkanélkülire? Az beleszámítana a biztosított napokba? Kicsit bizonytalannak érzem magam. (pedig amúgy olyan talpraesett vagyok :) ) Amennyiben nem lesz meg a 180 napom mi fog járni alanyi jogon? Köszönöm előre a választ!

vanet # 2007.11.26. 08:14

Megint én :) Eszembe jutott még valami, az új rendszerű biztosítás fizetés mellett, nem elég ha (amennyiben jan. 18-tól nem hosszabítják meg a munkaviszonyomat) én fizetem a TB-met? Akkor biztosítottnak számítok vagy nem? Ez így beleszámítana a 180 napba? Vagy ez így csak egy laikus, buta gondolatmenet?

A válaszait előre is köszönöm!

jaksi # 2007.11.26. 09:04

Kedves Szakértő,
A jog útvesztőjében elveszve szeretném kérdezni:
2008. 08-ig GYED-en leszek, utána újra dolgozom. 2009-ben szeretném a 3. babát. A TGYÁS-hez szükséges 180 napos biztosítási időm hogyan kell számítani: a 2008-as évet fogják alapul venni, (amiből 4 hónapot fogok dolgozni, tehát nem lesz meg) vagy a 2008. 08. hónapot követő folyamatos 180 napot (ami átnyúlik 2009-re)? Ön szerint anyagilag érdemesebb esetleg 2008. 08. hó előtt visszamennem dolgozni (hogy már ebben az évben meglegyen a 180 nap)?
Válaszát és segítségét előre is köszönöm!
J.

juditkol # 2007.11.26. 12:00

Sziasztok,
tudna nekem valaki abban segiteni, hogy hogy szamoljak a munka napokat?
(pl ha este 8-tol masnap hajnali 5-ig tart a munkaido, akkor az 2 munkanapnak szamit?)
Hatarozatlan ideju mmegbizasos munkaszerzodessel dolgoztam, mint legi-utaskisero iden szeptemberig. Jelenleg 5 honapos terhes vagyok es probalom osszehozni a 180 munkanapomat...
A munkanapok szamarol a munkaltatotol kell igazolast kerni?
koszonettel
J.

Pirki # 2007.11.26. 13:54

Sziasztok!

Én is a segítségeteket szeretném kérni.
Az alábbiakban foglalnám össze röviden az előzményeket:

  • 2006. június 7-ig dolgoztam, utána tp, majd augusztus 4-től tgyás
  • idén január közepétől gyed
  • a minimálbér ötszörösénél több a szerződés szerinti bérem
  • 2008. májusára várjuk a második babát.

A kérdéseim a következők lennének:

  • ha most elmegyek tp-re, többet fogok kapni, mint ha gyed-en maradnék? (munkáltató azt akarja, hogy maradjak gyed-en, hiszen 180 nap híján ígyis-úgyis a minimálbér kétszerese alapján számolja majd a tp összegét)
  • jövő májustól a tgyást mi alapján fogják számolni? ott kedvezőbb lenne, ha most tp-re kerülnék?
  • van valami egyéb következménye annak, ha tp-re megyek mostantól?

Mi a javaslatotok tp-gyed ügyben?
Segítségeteket előre is nagyon köszönöm, üdv,
Pirki

Pirki # 2007.11.27. 08:47

Sziasztok!

Ha az előző kérdésemre tudtok válaszolni, akkor kérlek, még azzal egészítsétek ki, hogy milyen törvényi hivatkozással, OEP-es iránymutatással, esettanulmánnyal, stb. tudnám a bérszámfejtőinket meggyőzni arról, hogy ne a minimálbér kétszerese (=mostani gyed alapja) alapján számfejtse a táppénzemet?

Igazán nagyon sokat segítenétek ezzel.

Előre is köszönöm, üdvözlettel,
Pirki

vanet # 2007.12.04. 08:50

Kedves Szakértő!

Naggggyon kérem amennyiben ideje engedi válaszoljon a
korábban feltett kérdésemre (11. 26-án) nagyon fontos lenne számomra. Köszönöm előre is!!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.04. 09:08

Amennyire én tudom, csak egészségügyi ellátásra lehet jogosultságot szerezni saját járulékfizetéssel, gyedre nem.

vanet # 2007.12.04. 10:15

Köszönöm a válaszát!!! :) Az előttelévő (irtó hosszú :) kérdésemre is tudna választ adni?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.04. 10:26

Nem kell folyamatosnak lennie a 180 napnak, összesen kell ennyi biztosítási jogviszonnyal rendelkezned két év alatt. Viszont a biztosítási jogviszonynak az igény megnyíltakor vagy fent kell állnia, vagy nem szűnhetett meg 45 napnál régebben.

vanet # 2007.12.04. 11:31

Köszönöm szépen!!! :)

Fanny27 # 2007.12.05. 17:46

Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni. Éveken keresztül bruttó 120 eFt fizetést kaptam, 2007. február 22-én szültem, és akkortól voltam szülési szabadságon, most pár hónapja kapom a GYED-et, és míg én a 120 eFt-nek a 70 %-ára számítottam, ami 84 eFt, addig nekem bruttó 77 eFt-ben állapították meg a GYED-emet. Én számolok rosszul vagy nekem számolták el a GYED-emet?
2007. január 1-től jelentősen megemelték a fizetésem (160 eFt), van arra lehetőség, hogy esetleg ez alapján számítsák újra a GYED-emet.
Előre is köszönöm a segítséget!

gyedproblemo # 2007.12.05. 19:13

Üdv mindenkinek, én is tanácsot szeretnék kérni.

Feleségem nappali tagozatos hallgató évek óta. Szülés előtt fél évvel (180 nap) korábban a nappali jogviszony megtartása mellett bejelentett állása is van.

A TGYÁS kérelmet elutasították azzal, hogy mivel nappali tagozatos hallgató, így nem kellett volna utána egészségbiztosítási járulékot fizetni. Sajnos a papír nincs előttem, de úgy rémlik, TBJ 31 v. ilyesmire hivatkoztak. Az ügyintéző olyasmit is említett, hogy a törvény talán idén januártól változott így meg, ha pl. tavaly igényeltük volna meg, valószínűleg megkaptuk volna a TGYÁS-t.

Van-e bármilyen megoldás? Eléggé hazavágott bennünket ez a döntés. Előtte igen sok helyen tájékozódtunk (maguknál a MÁK/TÁK/TB ügyintézőknél, könyvelőnél, stb stb, de ezek szerint mégsem jó helyen.)

Azt tudom - legalábbis azt mondták - hogy ha fellebbezünk, elutasítják, mert ez a törvény. OK. Értem. De mégis... kiskapu, valami...? Pl. akkor már nem igazán járt suliba. Vagy bármi.