Jogosult vagyok a GYED - re?


nandy # 2010.10.19. 19:15

2011. évi igénylés esetén főszabály szerint a 2010-es jövedelmedet nézik, de ha 2010-ben nincs legalább 180 bérezett napod, akkor az igénylést megelőző időszakból (azaz 2011-ből is) keresnek összesen 180 napot.
Ebbe még belekavarhat az, ha terhesen táppénzre kényszerülsz.

moni86 # 2010.10.20. 08:25

Kedves Nandy!
GYED-re való jogosultság érdekelne. 2010-ben 8 hónap munkaviszonyom van. Jövő nyár végére szeretnénk babát. Akkor már elég 4 hónapot dolgoznom és jogosult lennék rá? Ha a szülés időpontjában nem vagyok munkaviszonyban akkor jár a GYED?
Köszönöm előre is!

agnes79 # 2010.10.22. 17:13

Kedves 'nandy'!
Köszi a választ. Úgy tudtam, már 365 nap kell. Ezek szerint 180. Köszönöm szépen!
/A 180 nap ezek szerint csak a tényleges munkaviszonyt jelenti. Magyarul, nem javallott táppénzre menni..../

NxAndi # 2010.10.22. 17:46

Ágnes, a 365 nap bizt. idő a jogosultságra vonatkozik, a 180 nap meg a tp- összegének számítására.

nandy # 2010.10.23. 18:46

A 180 nap ezek szerint csak a tényleges munkaviszonyt jelenti.
Nem, hanem a bérrel ellátott napokat. Ebbe beleszámít a szabadság, és a keresőképtelenség első 15 munkanapjára járó betegszabadságos bér is, de nem számít bele a táppénz.

nandy # 2010.10.23. 18:49

moni86:
A TGYÁS/GYED jogosultsághoz főszabály szerint

  • a szülést megelőző két éven belül legalább 365 nap biztosítási jogviszony kell (itt érdemes figyelni arra is, hogy egy-egy hónap hány napos...)
  • és a szülés idején legyen aktív biztosítási jogviszony, ami lehet pl. munkaviszony, álláskeresési ellátás stb.

Ezért érdemes lenne úgy tervezni a babát, hogy a szülés időpontjában még legyen lehetőleg munkaviszonyod (álláskeresésiről már macerásabb...).

agnes79 # 2010.10.24. 06:15

Köszönöm szépen a segítséget!!!! Aranyosak vagytok! :)

Habina # 2010.10.24. 14:44

Sziasztok!

Olvastam a hozzászólásokat de nem tudom hogy most velünk hogy van.

Már van egy lassan 3 éves lányunk, még kapjuk a gyes-t januárig.
Januárban terveztünk babát csinálni mert akkor pont meglenne a 1 év munkaviszony, Szeptember 1-től dolgozik Zita(feleségem) de most besikerült egy baba, és csak valami 280 nap lenne meg így, és teljesen kétségbe vagyunk esve mert ha megint csak gyest kapunk akkor nem is tudom mit csinálunk. Előzőleg is v.mi 2 napon múlt az egész. És így nem tudunk elvállalni még egy babát.

dorca # 2010.10.24. 16:08

Sziasztok!
Jelenleg GYED-en vagyok,február 23-án lesz 2 éves a kislányom.Ha összejön a GYED ideje alatt szeretnék teherbe esni,ha ez sikerül,akkor milyen ellátás jár majd nekem a GYED letelte után?Elmehetek betegállományba vagy GYES-re kell mennem?
Még egy kérdés:GYED mellett kiválthatom-e a vállalkozói engedélyt?(Anyukám lenne az alkalmazottam amíg én nem tudok dolgozni)
A választ előre is köszönöm!
Dorka

nandy # 2010.10.24. 20:30

Habina:
Mit jelent ez a mondatod?
Szeptember 1-től dolgozik Zita(feleségem)
Akkor létesített újabb munkaviszonyt?
ha a nejednek szeptember előtt nem volt munkaviszonya, akkor valóban előfordulhat, hogy nem lesz meg a 365 nap biztosítási jogviszony.

nandy # 2010.10.24. 20:36

dorca:

Mivel jövőbeni, még csak tervben létező terhességről van szó, ezért nehéz bármit is mondani. Látod, az előző kérdező is leírta, hogy náluk két napon (!!!) múlt. Ez nem csak a jogosultságra vonatkozik, hanem az ellátás összegére is.

Ha a terhességed alatt úgy ítéli meg az orvosod, hogy keresőképtelen vagy, akkor mehetsz táppénzre. Akkor érdemes lesz apukának átadni a gyes-t, mert gyes mellett csak minimálbéres táppénz jár, és korlátozott ideig.

Egyéni vállalkozást indíthatsz, ha van alkalmazottad, és te nem tevékenykedsz egy percig sem a vállalkozásban (még számlát sem állítasz ki). Nagyon oda kell figyelni arra, hogy az alkalmazottnak megfelelő képzettsége legyen, és a munkaidő is lefedje a tevékenység időtartamát stb...

Habina # 2010.10.25. 06:00

Szeptember 1-től lépet először munkaviszonyba a gyerek születése óta.Előtte pedig gyesen volt, és még van is.

dorca # 2010.10.25. 11:42

Kedves nandy!
Köszönöm a választ!
Még egy kérdésem volna:ha én elmegyek táppénzre mert sikerül teherbe esnem,akkor a férjem ezek szerint a meglévő gyermekünkre igénybe veheti a gyest a nyolc órás munkája mellett?(már ha megmarad ez a lehetőség,mert úgy hallottam,hogy ezt meg akarják szüntetni)
Előre is köszönöm a választ!
D.

dori0403 # 2010.10.25. 14:20

Egy számomra fontos dologban szeretnék segítséget kérni.2008. decemberétől vagyok bejelentve a munkahelyemen. Egy szállodáról van szó, ahol eközben többször is változtatták a munkaadónk kilétét, de a munkaviszonyunk jogfolytonos maradt. Idén márciusban kiderült, hogy babát várok és mivel problémás terhesség volt, április óta táppénzen vagyok.Úgy tűnt minden rendben, elég jól fogadták. És most úgy tűnik, hogy mégsem, mivel pár napja felhívtak, hogy az utolsó cégnél, ahova be voltunk jelentve egy munkaügyi ellenörzés során komoly gondokat találtak, ezért a kollegáimat október elején "átmentették" egy másik cégbe, én viszont maradtam a süllyedő hajón. A cég munkaügyise kedvesen elmondta telefonon, hogy ők ugyan nem küldhetnek el, de már 100%, hogy a céget becsődöltetik, mert nem fogják kifizetni a büntetést, ezért azt javasolja, hogy keressek valakit, aki bejelentene, mert náluk nincs értelme maradni. Ráadásul mindezt még a szülés előtt (kb.másfél hetem van vissza), mert ha ők közben megszűnnek, akkor még a gyed-re sem leszek jogosult. Tudni szeretném, hogy ez valóban így van? Tényleg ilyen dolgokkal kell most foglalkoznom? És egyáltalán jogos volt, hogy így megszabadultak tőlem a táppénz alatt? Előre is köszönöm a segítséget! Üdvözlettel: Dóra

nandy # 2010.10.25. 14:33

dorca: Egyelőre még maradt a lehetőség. Ha te a saját jogodon vagy táppénzen, akkor apuka igényelheti a gyes-t, sőt, ő pedig jogosult lesz gyermekápolási táppénzre.

nandy # 2010.10.25. 14:34

dori0403:

Először is: felesleges aggódnod (most még), mert a megszűnés nem megy néhány hét alatt, inkább 1-2 év kell hozzá. Addig a te munkaviszonyod megmarad.

Később lesz érdekes, hogy hova tudnál visszamenni.

dori0403 # 2010.10.25. 18:11

Kedves nandy!
Köszönöm a gyors választ, megnyugtató, hogy az utolsó hetekben nem ezen kell törnöm a fejemet.

dorca # 2010.10.27. 19:42

Kedves nandy!Köszönöm a segítséget!
Időközben felmerült bennem még egy kérdés,olvasqattam a fórumon hasonló témában,de nem egyértelmű a dolog.
Jelenleg GYED-en vagyok,ha még a GYED alatt teherbe esem és elmegyek állományba,akkor mi alapján számolnak betegállományt és majd újból GYED-et?Jól gondolom,hogy mindenképpen kevesebbet fogok kapni mint most vagy ismét az alapbérem lesz a számítás alapja?
Előre is köszönöm a segítséget!
Dóra

nandy # 2010.10.27. 20:08

dorca, nagyon nem szerencsés most jövőbeni eseményre irányuló kérdésekre válaszolni.
Főleg úgy, hogy a szülés időpontja még nem is ismert.

Általánosságban elmondható, hogy az "előnyszabály" alapján ha azért nincs 180 nap figyelembe vehető jövedelmed, mert az irányadó időszakban (előző év jan. 1-jétől a jogosulttá válás napjáig) GYED-ben, táppénzben stb... részesültél, akkor az előző ellátás alapját képező jövedelem alapján állapítják meg az újabb ellátást.
Ha GYED-ről mész táppénzre, akkor a GYED számításánál figyelembe vett jovedelem lesz a táppénz alapja is.
TGYÁS-é pedig a keresőképtelenség első 15 munkanapjára kapott 70%-os (!!!) bér, GYED-é szintén.

Kérlek, vedd figyelembe, hogy ez csak egy nagyon általános tájékoztatás, konkrét számításra csak pontos adatok alapján lehetne vállalkozni.

dorca # 2010.10.28. 21:31

Kedves nandy!
Köszönöm a segítséget!
D.

Adrienn800129 # 2010.11.13. 09:25

Üdvözlet!

Érdeklődni szeretnék, hogy jogosult lennék-e gyedre.
jelenleg főállású Őstermelő vagyok.Nem vállalkozó, de jövedelemmel rendelkezek.2010.junius25-én járt le a gyesem második gyerekem után.Azóta fizetem a bevételeim után a tb-t, nyugdíjat, magánnyugdíjat.Szeretnénk az élettársammal egy harmadik gyereket.Az érdekelne, hogy ha jövő év vége fele szülnék, akkor jogosult lennék-e a gyedre?Jelenleg még nem vagyok terhes, tehát a 365 nap biztosítottságom meglenne mindenképpen.Előre is köszönöm válaszát!

Adrienn800129 # 2010.11.13. 12:33

Üdvözlet! A délelőtti órákban irtam egy kérdést, amire szeretnék választ kapni. Nem igazán tudom, hogy működik a válaszadás, de nagyon szeretnék választkapni a kérdésemre.Köszönettel:Adrienn800129

Adrienn800129 # 2010.11.14. 09:34

Megint Én! Akár hol keresem, még mindig nem találom a választ a kérdésemre. Szeretném , ha valaki segitene.Annyit találtam, hogy a nevem mellett egy listában ott van, hogy:válasz,alatta, hogy 71. De nem találom.Kérem segitsenek, mert nagyon érdekelne a válasz.Köszönettel:Adrienn800129

nandy # 2010.11.14. 11:42

Az őstermelő biztosítása nem olyan egyszerű eset, mint gondolnád.
Olvasd el ezt, hátha...
http://www.adoforum.hu/…i-biztositas?…

Naina # 2010.11.14. 11:44

Szia Adrienn!

A választ itt fogod megkapni, ebben a topicban, ha hozzáértő olvassa és akar válaszolni neked.

Mindig az utolsó hozzászólás jelenik meg. Ennek idejét a dátumnál ellenőrizheted.