Jogosult vagyok a GYED - re?


dori0403 # 2010.10.25. 14:20

Egy számomra fontos dologban szeretnék segítséget kérni.2008. decemberétől vagyok bejelentve a munkahelyemen. Egy szállodáról van szó, ahol eközben többször is változtatták a munkaadónk kilétét, de a munkaviszonyunk jogfolytonos maradt. Idén márciusban kiderült, hogy babát várok és mivel problémás terhesség volt, április óta táppénzen vagyok.Úgy tűnt minden rendben, elég jól fogadták. És most úgy tűnik, hogy mégsem, mivel pár napja felhívtak, hogy az utolsó cégnél, ahova be voltunk jelentve egy munkaügyi ellenörzés során komoly gondokat találtak, ezért a kollegáimat október elején "átmentették" egy másik cégbe, én viszont maradtam a süllyedő hajón. A cég munkaügyise kedvesen elmondta telefonon, hogy ők ugyan nem küldhetnek el, de már 100%, hogy a céget becsődöltetik, mert nem fogják kifizetni a büntetést, ezért azt javasolja, hogy keressek valakit, aki bejelentene, mert náluk nincs értelme maradni. Ráadásul mindezt még a szülés előtt (kb.másfél hetem van vissza), mert ha ők közben megszűnnek, akkor még a gyed-re sem leszek jogosult. Tudni szeretném, hogy ez valóban így van? Tényleg ilyen dolgokkal kell most foglalkoznom? És egyáltalán jogos volt, hogy így megszabadultak tőlem a táppénz alatt? Előre is köszönöm a segítséget! Üdvözlettel: Dóra

dorca # 2010.10.25. 11:42

Kedves nandy!
Köszönöm a választ!
Még egy kérdésem volna:ha én elmegyek táppénzre mert sikerül teherbe esnem,akkor a férjem ezek szerint a meglévő gyermekünkre igénybe veheti a gyest a nyolc órás munkája mellett?(már ha megmarad ez a lehetőség,mert úgy hallottam,hogy ezt meg akarják szüntetni)
Előre is köszönöm a választ!
D.

Habina # 2010.10.25. 06:00

Szeptember 1-től lépet először munkaviszonyba a gyerek születése óta.Előtte pedig gyesen volt, és még van is.

nandy # 2010.10.24. 20:36

dorca:

Mivel jövőbeni, még csak tervben létező terhességről van szó, ezért nehéz bármit is mondani. Látod, az előző kérdező is leírta, hogy náluk két napon (!!!) múlt. Ez nem csak a jogosultságra vonatkozik, hanem az ellátás összegére is.

Ha a terhességed alatt úgy ítéli meg az orvosod, hogy keresőképtelen vagy, akkor mehetsz táppénzre. Akkor érdemes lesz apukának átadni a gyes-t, mert gyes mellett csak minimálbéres táppénz jár, és korlátozott ideig.

Egyéni vállalkozást indíthatsz, ha van alkalmazottad, és te nem tevékenykedsz egy percig sem a vállalkozásban (még számlát sem állítasz ki). Nagyon oda kell figyelni arra, hogy az alkalmazottnak megfelelő képzettsége legyen, és a munkaidő is lefedje a tevékenység időtartamát stb...

nandy # 2010.10.24. 20:30

Habina:
Mit jelent ez a mondatod?
Szeptember 1-től dolgozik Zita(feleségem)
Akkor létesített újabb munkaviszonyt?
ha a nejednek szeptember előtt nem volt munkaviszonya, akkor valóban előfordulhat, hogy nem lesz meg a 365 nap biztosítási jogviszony.

dorca # 2010.10.24. 16:08

Sziasztok!
Jelenleg GYED-en vagyok,február 23-án lesz 2 éves a kislányom.Ha összejön a GYED ideje alatt szeretnék teherbe esni,ha ez sikerül,akkor milyen ellátás jár majd nekem a GYED letelte után?Elmehetek betegállományba vagy GYES-re kell mennem?
Még egy kérdés:GYED mellett kiválthatom-e a vállalkozói engedélyt?(Anyukám lenne az alkalmazottam amíg én nem tudok dolgozni)
A választ előre is köszönöm!
Dorka

Habina # 2010.10.24. 14:44

Sziasztok!

Olvastam a hozzászólásokat de nem tudom hogy most velünk hogy van.

Már van egy lassan 3 éves lányunk, még kapjuk a gyes-t januárig.
Januárban terveztünk babát csinálni mert akkor pont meglenne a 1 év munkaviszony, Szeptember 1-től dolgozik Zita(feleségem) de most besikerült egy baba, és csak valami 280 nap lenne meg így, és teljesen kétségbe vagyunk esve mert ha megint csak gyest kapunk akkor nem is tudom mit csinálunk. Előzőleg is v.mi 2 napon múlt az egész. És így nem tudunk elvállalni még egy babát.

agnes79 # 2010.10.24. 06:15

Köszönöm szépen a segítséget!!!! Aranyosak vagytok! :)

nandy # 2010.10.23. 18:49

moni86:
A TGYÁS/GYED jogosultsághoz főszabály szerint

  • a szülést megelőző két éven belül legalább 365 nap biztosítási jogviszony kell (itt érdemes figyelni arra is, hogy egy-egy hónap hány napos...)
  • és a szülés idején legyen aktív biztosítási jogviszony, ami lehet pl. munkaviszony, álláskeresési ellátás stb.

Ezért érdemes lenne úgy tervezni a babát, hogy a szülés időpontjában még legyen lehetőleg munkaviszonyod (álláskeresésiről már macerásabb...).

nandy # 2010.10.23. 18:46

A 180 nap ezek szerint csak a tényleges munkaviszonyt jelenti.
Nem, hanem a bérrel ellátott napokat. Ebbe beleszámít a szabadság, és a keresőképtelenség első 15 munkanapjára járó betegszabadságos bér is, de nem számít bele a táppénz.

NxAndi # 2010.10.22. 17:46

Ágnes, a 365 nap bizt. idő a jogosultságra vonatkozik, a 180 nap meg a tp- összegének számítására.

agnes79 # 2010.10.22. 17:13

Kedves 'nandy'!
Köszi a választ. Úgy tudtam, már 365 nap kell. Ezek szerint 180. Köszönöm szépen!
/A 180 nap ezek szerint csak a tényleges munkaviszonyt jelenti. Magyarul, nem javallott táppénzre menni..../

moni86 # 2010.10.20. 08:25

Kedves Nandy!
GYED-re való jogosultság érdekelne. 2010-ben 8 hónap munkaviszonyom van. Jövő nyár végére szeretnénk babát. Akkor már elég 4 hónapot dolgoznom és jogosult lennék rá? Ha a szülés időpontjában nem vagyok munkaviszonyban akkor jár a GYED?
Köszönöm előre is!

nandy # 2010.10.19. 19:15

2011. évi igénylés esetén főszabály szerint a 2010-es jövedelmedet nézik, de ha 2010-ben nincs legalább 180 bérezett napod, akkor az igénylést megelőző időszakból (azaz 2011-ből is) keresnek összesen 180 napot.
Ebbe még belekavarhat az, ha terhesen táppénzre kényszerülsz.

agnes79 # 2010.10.19. 18:57

Kedves nandy!
Kérlek, azt írd meg, hogyha 2010 - ben születik babám, akkor jogosult vagyok Gyed - re, vagy nem?
Köszike

nandy # 2010.10.15. 16:39

(nem rúgtak ki, nem mondtál fel stb...)

nandy # 2010.10.15. 16:38

Ha az otthonlét időszakában nem szűnt meg a munkaviszonyod.

agnes79 # 2010.10.15. 11:59

Kedves nandy!

Köszönöm a gyors választ, de sajnos nem teljesen világos számomra. Hogy érted, hogy Gyes mögött? Azt követően?
Bocsi, de elég járatlan vagyok ebben a kérdéskörben. Köszönöm

nandy # 2010.10.14. 20:01

HA a gyes mögött volt munkaviszony is, akkor beleszámít a 365 napba.

agnes79 # 2010.10.14. 19:59

Egy kis felvilágosítást szeretnék kérni.
2007. 02. 19. -én létesítettem munkaviszonyt.
2007. 06. 25. - től mentem táppénzre.
2007.07.23-án megszületett a gyermekem.
Gyeden voltam két évig, majd Gyes-en, ami 2010. 07. 23- án járt le.
Eközben a munkahelyem felszámolás alá került. 2010.08.22.-i dátummal felmondtak, majd szeptember 27 - én lejárt a felmondási idő. Ez alatt felmentettek a munkavégzés alól, így 2010. 09. 13 - án munkaviszonyt létesítettem. Szeretnénk vállalni a második babát, de teljesen tanácstalan vagyok, hogy jogosult leszek e Gyedre. 2011. nyár végére szeretnénk a baba érkezését. Többféle verziót hallottam, hogy talán az előző naptári évet, tehát 2010 - es évet fogják figyelembe venni. Akkor nekem nem lesz meg az elegendő idő hozzá a gyes miatt? Vagy hozzá számítják a 2011 - es évbeni munkaviszonyt is?

Kérem segítsenek, mert nagyon szeretnénk bővíteni a családot. Nagyon köszönöm előre is.

nandy # 2010.09.26. 17:08

a gyed összegébe a passziv tp, illetve a munkanélküli ellátás is beletartozik,

Nem.

nandy # 2010.09.26. 17:07

Ha az irányadó időszakban (az igénylés éve, és az azt megelőző év) nincs 180 bérezett napod, akkor az álláskeresési járadék alapjául vett jövedelmet veszik figyelembe.

Monty # 2010.09.26. 16:55

Ha 5 hónap munkanélküli ellátás után megyek gyed-re, akkor a gyed összegét mi alapján számítják ki. Az utolsó évet nézik csak, vagy nem. Az elmúlt két évben volt munkaviszonyom. Nem tudom, hogy a gyed összegébe a passziv tp, illetve a munkanélküli ellátás is beletartozik, vagy csak a munkaviszonyom átlagkeresetét nézik?
A választ előre is köszönöm.

nandy # 2010.09.07. 12:26

Jelenleg 8 hetes terhes vagyok, új munkát vállalni nem realitás,

De, lehet realitás, pl. határozott idejű munkaszerződéssel. A munkáltatók sokszor azért nem szeretik felvenni a terhes nőt, mert nehéz tőle szabadulni, és nagyon sokat kell utána fizetni. De ha határozott időre kötitek a szerződést, akkor a terhesség nem jelent védettséget a munkaviszony (szerződésben meghatározott időpontban történő) megszűnése ellen, így nem kell majd két-három év múlva egy csomó szabit, végkielégítést, miegymást fizetni.

nandy # 2010.09.07. 12:23

Ha terhes vagy, akkor nem igazán érdemes belemenni a közös megegyezésbe, hiszen a munkáltatód nem tud rendes felmondással elküldeni.

Azt viszont megteheted, hogy kéred a mostani munkáltató beleegyezését abba, hogy másik munkahelyet vállalj munkát (a munkaviszonyod megtartásával).