Munkaviszony megszűntetése


gyömbér # 2009.03.16. 08:41

Tisztelt Szakértő!
2008 áprilisa óta határozatlan idejű munkaviszonyban állok. 2009 óta nem kaptam meg a jövedelmem. Januárban még végig dolgoztam, februártól már munka sincs. Sem állás időt nem fizet a munkáltató, sem el nem küld. Tudomásomra jutott, hogy időközben kijelentett, majd később újra bejelentett a tudtom, és aláirásom nélkül. Állandóan hiteget. Mit lehet tenni? Mi szükséges ahhoz, hogy munkaügyi birósághoz forduljak? Feljelenthetem-e azért mert önkényesen kijelentett, és ha igen, akkor mi módon. Előre is köszönöm a segitőkész választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.16. 07:47

És mindenekelőtt: az hogy "április 1-jén csődbe megy a cég" semmiképpen nem jelenti, hogy a munkaviszony április 1-jén megszűnne.

Amúgy is vicces az előre látható időpontban bekövetkező fizetésképtelenség - ha tényleg igaz, akkor azt büntetik.

És még valamit: a "csődeljárás" valójában egészen mást jelent. Az éppenséggel a cég megmentését szolgálja és nem a megszüntetését.

Veci # 2009.03.16. 07:19

meetas!

ÁTLAGKERESET SZÁMÍTÁSÁNAK SZABÁLYAI:

http://www.adoforum.hu/…um/tema/4557

A Munka Törvénykönyve
152. § (1) Ha a munkavállalónak átlagkeresetet kell fizetni, részére az átlagszámítás alapjául szolgáló időszakra (a továbbiakban: irányadó időszak) kifizetett munkabér időarányosan számított átlaga jár.
(2)
(3)
(4) Az átlagkereset-számítás alapjául az utolsó négy naptári negyedévre kifizetett munkabérek szolgálnak.
” stb.

Végkielégítés ITT:
95. § (1) A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg.(2) Az (1) bekezdéstől eltérően nem jár végkielégítés a munkavállalónak, ha legkésőbb a munkaviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül [87/A. § (1) bekezdés].
(3) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a munkáltatónál a (4) bekezdésben meghatározott időtartamban fennálljon.
(4) A végkielégítés mértéke

  1. legalább huszonöt év esetén: hathavi

(5) A végkielégítésnek a (4) bekezdésben meghatározott mértéke háromhavi átlagkereset összegével emelkedik, ha a munkavállaló munkaviszonya az (1) bekezdésben meghatározott módon202

  1. az öregségi nyugdíjra [87/A. § (1) bekezdés a) pont], továbbá
  2. a korkedvezményes öregségi nyugdíjra

való jogosultság megszerzését megelőző öt éven belül szűnik meg. Nem illeti meg az emelt összegű végkielégítés a munkavállalót, ha az a) vagy a b) pontban foglaltak alapján korábban már emelt összegű végkielégítésben részesült.

Az (5) pontban leírtak akkor vonatkoznak rád, ha az apuka elmúlt 57 éves.

Kifizetés legkésőbb az utolsó jogviszonyban töltött napon (a felmentés utolsó napján)

Nem értek a jogi dolgokhoz, csak próbálom összeollózni a dolgokat, mivel a családom is érdekelt valamelyik helyzetben.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

meetas # 2009.03.16. 01:10

szia,

ok, köszi az infót, ha jól tudom ez esetben 6 havi munkabért kell kapnia, de ez a 6 havi bér minek az átlaga?

egy másik kérdés még, hogy ha valóban jogosult végkielégítésre, akkor ezt az igényét hogyan tudja érvényesíteni?

köszi előre is!

Veci # 2009.03.15. 23:29

Tisztelt meetas!

Apukája munkahelyének névváltozása, jogutódlás miatt következhetett be, ezért szerintem a 25 évre jár a végkielégítés a felmondás esetén.

1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről
Hatályos: 2009.01.01.- 2009.06.30. Itt ez olvasható:

A munkáltató személyében bekövetkező jogutódlás
85/A. § (1) A munkáltató személyében bekövetkező jogutódlásnak (a továbbiakban: jogutódlás) minősül

  1. a jogszabályon alapuló jogutódlás, valamint
  2. a munkáltató anyagi, illetve nem anyagi erőforrásai elkülönített, szervezett csoportjának (például gazdasági egység, üzem, üzlet, telephely, munkahely, illetve ezek része) a további működtetés, illetve az újbóli beindítás céljából, e törvény hatálya alá tartozó szervezet vagy személy számára történő, megállapodáson alapuló átadása és átvétele, így különösen adásvétel, csere, bérlet, haszonbérlet, illetve gazdasági társaságba való belépés vagyonbevitel révén.

(2) Jogutódlás esetén

  1. az annak időpontjában fennálló munkaviszonyból származó, továbbá
  2. amennyiben a jogutódlással a jogelőd megszűnik, az a) pontban foglaltakon túlmenően a már megszűnt munkaviszonyból származó

jogok és kötelességek a jogutódlás időpontjában a jogelődről a jogutód munkáltatóra szállnak át.
.
.
.


Üdvözlettel Veci

meetas # 2009.03.15. 21:40

sziasztok,

nekem az lenne a kérdésem, hogy édesapám több, mint 25 év munkaviszony után a héten tudta meg, hogy április 1-től csődbe megy a cég, ahol eddig dolgozott, és kereshet új állást...

Ameddig ott dolgozott, a cég neve többször is megváltozott, legutóbb 1 éve, ezek szerint semmiféle végkielégítésre, vagy egyéb juttatásra / segítségre nem jogosult?

köszi előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.15. 19:23

vagy jobban megérné ha elmennék táppézre
Nem járnál jobban. Az állásidőre alapbér jár, és semi köze a gyeshez. (A táppénznek annál inkább.)

gyömbér # 2009.03.15. 17:12

Tisztelt Szakértő!
2008 áprilisa óta határozatlan idejű munkaviszonyban állok. 2009 óta nem kaptam meg a jövedelmem. Januárban még végig dolgoztam, februártól már munka sincs. Sem állás időt nem fizet a munkáltató, sem el nem küld. Tudomásomra jutott, hogy időközben kijelentett, majd később újra bejelentett a tudtom, és aláirásom nélkül. Állandóan hiteget. Mit lehet tenni? Mi szükséges ahhoz, hogy munkaügyi birósághoz forduljak? Feljelenthetem-e azért mert önkényesen kijelentett, és ha igen, akkor mi módon. Előre is köszönöm a segitőkész választ!

rozália1 # 2009.03.15. 10:05

ezt az állássidöt a gyes mellett kellenne fizetnie?és ha igen az a fizetésnek hányszázaléka?vagy jobban megérné ha elmennék táppézre ha mégis ugydönt maradjak gyesen otthon.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.14. 20:49

Megkérni megkérhet, de akkor meg állásidőt kell fizetnie.

jovedek # 2009.03.14. 17:40

A gyermek 3 éves koráig teljes védettséget élvezel a felmondás alól!

rozália1 # 2009.03.14. 17:17

köszönöm a választ.nem vagyok kölcsönzött munkaerö.5éve dolgozok ott.akkor amit mondanak hogy 3honapig köteles foglalkoztani és utána felmondhat az nem igaz.vagyis nem teheti meg.esetleg megkérhet hogy maradjak otthon mert gyesen mert nem tud munkát biztositani.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.14. 15:47

Aníg gyest is kapsz - de legkésőbb a gyerek három évs koráig -, nem szüntetheti meg a munkáltató a munkaviszonyodat rendes felmondással. (Hacsak nem vagy kölcsönzött munkaerő, de ezt nem mondtad.)

rozália1 # 2009.03.14. 14:46

tisztelt szakértő!én gyesen vagyok de visszavettek mellette 8 órába most csoportos létszámleépités lesz.én ugy hallotam engem is elküldhet ha letelik a 3honap mert most munkába álltam.de ilyenkor már nem számit bele a gyes?mivel dolgoztam 3honapot elküldhet?

Lótusz # 2009.03.13. 21:11

Tsiztelt KBS!

Még nem. De ha az írásbelikre alapozza a cég a rendes felmondásom, amit nem érzek jogosnak, mert sehol a szerződésemben nincs ez írásba foglalva, akkor nem fogom hagyni magam.

L.

Rosta # 2009.03.13. 09:34

Tisztelt Cím!

41 éves munkaviszony után, 58 évesen felszámolás miatt felmondott a felszámoló. Kapok végkielégítést. Kérdésem, hogy a munkanélküli járadék jár-e a végkielégítés ideje alatt vagy csak regisztráltatnom kell a felmondásomat követően a Munkaügyi Központban?
Köszönettel:
Szilvia

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.13. 08:23

Miért, már fel is mondtak?

Lótusz # 2009.03.13. 06:47

Tisztelt KBS!

Köszönöm a válaszait. Nem túl kedvező kilátások. (bíróság)

L.

xxxIstvanxxx # 2009.03.12. 21:49

Köszönöm szépen a gyors választ! :)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.12. 21:24

A felmondás egyoldalú jognyilatkozat, annak kell aláírnia, aki felmond.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.12. 21:23

Bocsáss meg enestis, nem értem a kérdésedet. Fogalmam sincs, milyen 140 napról érdeklődsz; és az sem vágom, hogy tulajdonképpen mi is a kérdésed.

Lótusz # 2009.03.12. 17:04

Tisztelt KBS!

Köszönöm válaszát. A cég rendes felmondást emlegetett az írásbeli figyelmeztetés "kiosztásakor" nem rendkívülit.
Ha adódik az a szituáció, hogy erre hivatkozva orrom elé tolják a papírt, akkor jogomban áll-e aláírás előtt ügyvédhez fordulni, vagy a felmondás érvénybe lép aláírás nélkül is ?

Válaszát előre is Köszönöm
L.

nanyka # 2009.03.12. 14:34

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Nagyon szépen köszönöm válaszát.
Már csak egy kérdésre szeretnék választ kapni:
Munkanélküli segély folyósításánál mindegy, hogy közös megegyezéssel vagy rendes felmondással küldenek el?

Köszönöm szépen előre is!

Tisztelettel:
Nanyka

enestis # 2009.03.12. 13:31

Tisztelt KBS, kedves Sándor!
Már voltál szíves segíteni kérdéseim tekintetében, ezúttal - vélhetően utoljára - kérem szakértésedet ebben az ügyben.
Jogtalan felmondás miatti perem közbenső ítélettel "zárult" javamra, s már csak a pontos fizetési összegek tekintetében akadnak bírói vizsgálatok, illetve peres felek közti véleményeltérések.
Alperes anno 2004. szept.1-én levélben közölte felmondását, majd számfejtette a végkilégítést és a felmentési időre járó összeget és ezzel lezártnak tekintette munkaviszonyomat. Ám a közbenső ítélet indoklása az akkori "felmondást" hatályon kívül helyezte, s a "munkaviszony megszűnése napját" az ítélet jogerőre emelkedésének dátumában állapítja meg (2008. január).
Arra szólít fel, hogy adjam elő pénzügyi követelésem e szerinti pontosítását, amit én a korábbi, jogellenes felmondás logikája szerint számoltam ki: felmondtak, majd kvázi utánam küldték a két fent nevezett összeget. Így én is a jogerő napját tekintettem a felmondás napjának, és utána számoltam ki a felmentési időre járó és a végkielégítést jelentő összeget.
Alperes vitatja ezt , mert szerintük a jogerőre emelkedéstől visszafelé számolandó a 140 napom, és nem utána.
Ha 2004-ben megállt ez a logika, akkor mi változik 2008-ra? Épp a két idézőjelben szereplő kifejezésben van elrejtve a jogszerűség mássága? Hogy az egyik jogtalan és azonnali felmondás volt, nem kérték ledolgozni a felmondási időt, most meg visszafelé kell számolni és a felmondás bírói ítélet szerinti dátuma ez lesz (jogerő, mínusz 140 nap), és amikor lejár a felmondási idő, akkor ÉR VÉGET igazából a munkaviszony?
Olvasom az MT-t de nem találom, melyik paragrafus ad igazat alperesnek, de azt sem, melyik mondja, hogy az én - róluk másolt - logikám a jogszerű.

Előre is köszönöm értő segítségedet!
Üdvözlettel
enestis

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.12. 13:05

Lótusz, az "írásbeli figyelmezetetés" - bármi legyen is az - önmagában jogszerű felmondás indoka nem lehet. Viszont egy esetleges vitában szolgálhat az "alkalmatlanság" vagy a rendkívüli felmondásra okot adó súlyos kötelezettségszegés bizonyítékaként.