Munkaviszony megszűntetése


Sz.Márton # 2009.09.30. 14:38

Kedves Kné82!

A munkaviszonya megszüntetését és a végkielégítése pontos alapját, akár a szabadsága időarányos részével kapcsolatos információkat, alapvetően, ha nem ktv. vagy ka. vagy nem egyéb egyedi (Hszt.,Hjt) stb, akkor az 1992. évi XXII. törvény A Munka Törvénykönyve megfelelő része tartalmazza;

87. § (1) A munkaviszony megszüntethető:

  1. a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezésével;
  2. rendes felmondással;
  3. rendkívüli felmondással;
  4. azonnali hatállyal a próbaidő alatt;
  5. a 88. § (2) bekezdésében meghatározottak szerint.

(2) A munkaviszony megszüntetésére irányuló megállapodást, illetve nyilatkozatokat írásba kell foglalni.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben foglalt rendelkezésektől érvényesen eltérni nem lehet.

Végkielégítés

95. § (1) A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg.

(2) Az (1) bekezdéstől eltérően nem jár végkielégítés a munkavállalónak, ha legkésőbb a munkaviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül [87/A. § (1) bekezdés]

(3) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a munkáltatónál a (4) bekezdésben meghatározott időtartamban fennálljon. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából figyelmen kívül kell hagyni

  1. a szabadságvesztés, a közérdekű munka, valamint
  2. a harminc napot meghaladó fizetés nélküli szabadság, kivéve a közeli hozzátartozó, valamint a tíz éven aluli gyermek gondozása, ápolása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság

időtartamát.
(4) A végkielégítés mértéke

  1. legalább három év esetén: egyhavi;
  2. legalább öt év esetén: kéthavi;
  3. legalább tíz év esetén: háromhavi;
  4. legalább tizenöt év esetén: négyhavi;
  5. legalább húsz év esetén: öthavi;
  6. legalább huszonöt év esetén: hathavi

átlagkereset összege.

(5) A végkielégítésnek a (4) bekezdésben meghatározott mértéke háromhavi átlagkereset összegével emelkedik, ha a munkavállaló munkaviszonya az (1) bekezdésben meghatározott módon

  1. az öregségi nyugdíjra [87/A. § (1) bekezdés a) pont], továbbá
  2. a korkedvezményes öregségi nyugdíjra

való jogosultság megszerzését megelőző öt éven belül szűnik meg. Nem illeti meg az emelt összegű végkielégítés a munkavállalót, ha az a) vagy a b) pontban foglaltak alapján korábban már emelt összegű végkielégítésben részesült.

A táppénzzel kapcsolatosan idézet az 1997. évi LXXXIII törvényből:

Táppénz

43. § (1) Táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt, vagy annak megszűnését követő első, második vagy harmadik napon keresőképtelenné válik és a Tbj.-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett.

(2) Egyidejűleg fennálló több biztosítási jogviszony esetén a keresőképtelenséget és a táppénzre való jogosultságot, azok időtartamát, az ellátás mértékét, illetőleg összegét mindegyik jogviszonyban külön-külön kell megállapítani. E rendelkezés vonatkozik arra az esetre is, ha a több biztosítási jogviszony ugyanannál a foglalkoztatónál áll fenn.

(3) Ha a biztosított táppénzre jogosultsága a megszűnt biztosítása és a keresőképtelenség bekövetkezésekor fennálló újabb biztosítása alapján is megállapítható, táppénzre csak az újabb biztosítása alapján jogosult. Ezt a rendelkezést kell alkalmazni az egyidejűleg fennálló több jogviszonyból származó jogosultságra is.

A többit érdemes a két törvényre rákattintva, vagy itt jobbra a törvénytárból (az utóbbit 44.§-tól kezdődően) tovább is megtekinteni és több kérdésére azonnal választ is kaphat!

Kné82 # 2009.09.30. 14:13

A munkaviszony a mai nappal megszűnik. A kérdésem a következő lenne:

16 évi munka után ha a munkáltató mond fel, akkor mennyi ideig, és milyen bér alapján járna végkielégítés.

A másik kérdésem, hogy 30 nap éves szabadság jár, ebből 18-at vettem ki, a fennmaradó időarányosan járó szabadságot kötelessége kifizetnie a munkáltatónak.

A harmadik kérdésem, mivel változott a táppénz és már csak 30 napig lehet a passzív táppénzt igénybe venni, ez milyen %-ban járna és milyen bér (bruttó, vagy nettó) alapján járna.(16 évi munka után).

A válaszokat előre is köszönöm.

Egy kilátástalan állástalan.

escargot # 2009.09.30. 13:56

viszel egy doboz bonbont a bérszámfejtő néninek és vigyorogsz hozzá....majd leülsz a sarokban és megvárod a papírokat :D

pazs # 2009.09.30. 13:41

Bírósághoz fordulhatsz, hogy kötelezze a munkáltatódat a papírok átadására.
Hopp, Wasp gyorsabb volt.

_Wasp_ # 2009.09.30. 13:40

pereskedhetsz. (pl kártérítésre. A károd mértékét neked kell bizonyítanod.)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

northwill # 2009.09.30. 13:32

Tisztelt Fórumozók!

Ha valaki tudna tanácsot adni, nagyon örülnék. A problémám a következő: mai nappal szűnik meg a munkaviszonyom rendes felmondás után. Tudtommal a Munka Törvénykönyvében az áll, hogy ezen a napon a munkaadóm köteles átadni a fizetésemet és a papírjaimat. Ez nem történt meg, mert "a papírok még nem készültek el". Majd néhány nap múlva átadja. Viszont ha jól tudom, ez törvénybe ütközik. Kérdésem az lenne, hogy milyen lépést tehetek? Köszönöm előre is a segítséget.

_Wasp_ # 2009.09.23. 12:08

a jogi egyetem elvégzése - bár nem mindig, de gyakran - jelentős segítséget ad, egy jogi kérdésben való helytálló vélemény adásához :)

a felmondásnak ugyanis okszerűnek kell lennie. Ha EZ az ok és AZT írják bele, akkor a felmondás jogellenes. A kérdés csak annyi, hogy lehet-e bizonyítani, hogy valójában nem AZ volt az ok :)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

okoska # 2009.09.23. 11:04

Kedves Lejla!
Bár én nem vagyok jogász, mégis aztmondom, hogy az általad leírtakból nem tűnik ki, hogy a felmondás jogellenes-e, vagy sem. Ennek megítéléséhez, azért több infó kellene

Lejla # 2009.09.23. 10:57

Köszönöm. Én is ügyvéddel kívántam intézni, de ha a munkáltató részéről egyértelműen védhető, akkor nem zavarnék ügyvédet még a kérdezéssel sem.

_Wasp_ # 2009.09.23. 10:46

a leírtak alapján a munkaviszony megszüntetése jogellenes, de hogy bizonyítani melyik fél mivel tud, neten keresztül nem lehet eldönteni. (nem tűnik könnyű ügynek)

Ennek megítéléséhez szerintem sajnos feltétlenül ügyvéd kell, javaslom valamelyik kolléga személyes megkeresését.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Lejla # 2009.09.23. 10:41

Tisztelt Fórumozók!

A kérdésem az lenne, hogy a munkáltatóm a gazdasági válságra hivatkozva, mely miatt a forgalma visszaesett kizárólag nekem mondott fel. A valós ok, hogy a felesége testvére vagyok, akitől viszont épp válófélben van. Sajnos végkielégítésre nem vagyok jogosult, mert még nem dolgozom ott annyi ideje.
Érdekelne, hogy a munkaviszony jogellenes megszüntetése ez esetben megáll-e?

Freedom # 2009.09.23. 09:30

nandy!

Köszönöm!

Pusztán kíáncsiságból, ha esetleg munkáltatóm mondana fel (rendes) akkor kedvezőbb lenne a helyzetem?

Majdnem 4 éve dolgozom a cégnél, tehát itt elsősorban egy esetleges végkielégítésre gondolok.

Köszönöm!

nandy # 2009.09.23. 07:04

Munkaerőkölcsönzés esetén a felmondási idő 15 nap, ill. 30 nap akkor, ha az így eltöltött munkaviszony a 365 napot meghaladja.

Táppénz helyett én azt javaslom, hogy próbálj megegyezni a munkáltatóval. A közös megegyezés már csak azért is jobb lenne, mert akkor mehetsz munkanélkülire, míg a passzív táppénz ideje max. 30 nap.

Freedom # 2009.09.23. 06:19

Kedves Szakértők!

Be kívánom nyújtani rendes felmondásomat munkáltatómnak és nem kívánom ledolgozni a felmondási időt (kifizetni sem). Kölcsönzött munkaerő vagyok, munkaszerződésem határozatlan időre szól.

  1. Ha betegállományba vesz háziorvosom, ez alatt az idő alatt én beadhatom rendes felmondásom?
  2. Betegállományom alatt "ketyeg" a felmondási időm?
  3. A munkaviszonyom megszűnését követően mehetek további passzív táppénzre? (erre nem biztos, hogy szükségem lesz, de be szeretném biztosítani magam az álláskeresés idejére)

Válaszukat előre is köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.22. 18:43

Szvsz fellebbezni kéne.

Jann # 2009.09.22. 17:54

Bocs!

Pontosítanék:én vagyok a felperes,és hivatkoztam a kollektív szerződésre,
Munkáltatóm megszüntette szerződésemet,de nem értesített időben .A koll.szerz.szerint ez esetben meg kell hosszabbítani a szerződést.Ennek ellenére a bíróság érvénytelenítette a koll. szerződés erre vonatkozó részét..
/nem a munkavállaló javára térhet el a koll. szerz.dés?
Másodfokra nem tanácsolod a dolgot?
Köszönettel Jann

_Wasp_ # 2009.09.22. 16:12

viszont annyi megjegyzésem lenne, hogy az indoklás furcsa, hiszen a munkáltató javára az Mt rendelkezéseitől el lehet térni. (kivéve ahol eltérést nem enged)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

pazs # 2009.09.22. 15:45

Jann, ki perelt be kit és mire hivatkozva? Ha te vagy a felperes és azért pereled a munkáltatódat, mert nem jelezte három hónappal hamarabb, hogy nem kívánja meghosszabbítani a megszűntekor a munkaviszonyodat, akkor lehet, hogy emiatt elveszted a pert.

Jann # 2009.09.22. 14:22

Tisztelt Szakértők!

Munkaügyi peremben a Bíróság érvénytelennek nyílvánította a kollektiv szerződésből azt a részt,amely kimondja,hogy a határozott idejű
szerződés lejárta előtt 3 hó-val ,munkaadó köteles értesíteni
a munkavállalót, hogy meg kívánja-e hosszabítani a szerződést-vagy nem.
Ha ezt nem teszi időben a munkaadó,akkor a szerződés
automatikusan meghosszabbodik ...!
Erre a passzusra a bíróság azt mondta hogy érvénytelen
mert ilyen nincs a mt-ben vagy a ptk-ban..és ez hátrányos megkülönböztetés a munkaadóval szemben..
Teljesen le vagyok bénulva,ezért el fogom veszíteni a pert....?
Tényleg így van? Egy művészeti intézményben dolgozom
és minden hasonló hazai intézmény kollektív szerződésében benne van ez a passzus.!
MIT TEGYEK???? köszönettel Jann

Freedom # 2009.09.22. 12:42

Tisztelt szakértők/forumozók!

OFF

Először is hadd köszönjem meg ezt a nagyszerű tudásbázist! Nem sajnáltam az időt, az első hozzászólástól az utolsóig végigolvastam a topikot, mert úgy éreztem rengeteg hasznos információt gyűjtöttek itt össze. Még a kedvem is megjött hozzá, hogy jogot tanuljak! Ha képes leszek önszorgalomból alaposan végigtanulmányozni a MT-t, lehet komolyabban is fontolóra veszek egy jogi sulit. Mégegyszer köszönöm!

ON

Ami miatt írok:
Jelenleg kölcsönzött munkaerőként dolgozom az egyik legnagyobb Bankban Magyarországon, munkaszerződésem szerint vezető-helyettesi pozícióban.
Fel kívánok mondani. (különösebb ok nélkül, mással szeretnék foglalkozni, részletekkel nem untatok senkit)

Eddig nem találkoztam a topikban a kölcsönzött munkaerőre vonatkozó "hátrányos" helyzetet tárgyaló kérdez-felelekkel - legalábbis részletessel nem -

Kérdéseim:

  1. Általánosságban: Kölcsönzött munkaerőként milyen hátrányaim vannak végkielégítés (járna egy hónap ha nem én mondanék fel), GYES/GYED, táppénz, nyugdíj tekintetében? Egyéb ide vonatkozó fontos, alapvető tudnivaló?
  2. Legegyszerűbb ha munkáltatómmal megpróbálok közös megegyezés keretében mindkettőnk számára előnyős megállapodásra jutni?(nagyon korrekt munkáltató)
  3. Ha rendes felmondással felmondok munkáltatómnak, a munkaviszony megszűnését követő 3 napon belül mehetek 55nap passzív táppénzre? (ennek indoklása érdekes, elvégre nem mondhatom hogy nagyon megviselt munkahelyem elvesztése, ha egyszer én mondok fel, nem igaz?)
  4. Ha párommal pár éven belül gyermeket tervezünk,és tegyük fel továbbra is jelen munkahelyemen dolgozom, mehetek én GYES/GYED-re? (mivel kb 4 éve folyamatosan napi 8-óra bejelentett munkaviszonyom van, páronak kb 1 éve napi 4 óra.)(a szülés feladatát azért meghagynám neki :) )
  5. Van értelme ennek (4-es pont), esetleg magasabb támogatást kapnánk utánam? (a gyakorlatban természetesen párom munkanélküin, vagy fiz.nélk. szabadságon nevelné a gyermeket..)
  6. Amennyiben a munkaszerződésem az MT-ben foglaltakra hivatkozik a felmondási időt illetően akkor ez alap esetben 30 nap amiből 15 munka alól felmentett? Vagy 55? (úgy emlékszem erről volt szó korábban, de nem vagyok biztos benne bocsánat ha ismétlő kérdés)

Célom:
Megszűntetni munkaviszonyomat a számomra lehető legkifizetődőbb módon , de nem megkárosítva ezzel korrekt munkáltatómat (a kölcsönadó cég).

A beszámozott, zömmel eldöntendő kérdéseimre örömmel fogadom a DR.HOUSE :) féle, lényegretörő, egyszavas válaszokat is, persze ha idejük engedi/kedvük tartja mégszívesebben olvasom a részletes változatot.

Köszönöm!

Veci # 2009.09.22. 12:15

Kedves minimo!

A munkaviszony megszűntetésére nem adhat okot a vállalkozói ki nem váltása, ez nem rendkívüli felmondási ok. Ha ez az alkalmazási feltétele, akkor rendes felmondással szűntesse meg a jogviszonyt, ekkor felmondási/felmentési idő és végkielégítést kell fizetnie. A közös megegyezésbe nem javasolom, hogy belemenj, mert az általában nem a dolgozó érdekeit szolgálja és akár azonnal megszűnik a munkaviszony. TE ne adj okot a munkavégzésed kapcsán a rendkívuli felmondásra.
Tanulmányozd a Munka Törvénykönyve előírásait:
1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…
III. fejezet
A munkaszerződés módosítása (82-85/B §)
IV. fejezet A munkaviszony megszűnése
és megszüntetése (86-100 §-ig). Itt megtalálod a felmondási/felmentési idő, a végkielégítés, a munkaviszony jogellenes megszűntetésére vonatkozó szabályokat.

Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

_Wasp_ # 2009.09.22. 11:05

nem


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

minimo # 2009.09.22. 10:49

Jó Napot Mindenkinek!

Azt szeretném megkérdezni, hogy felmondhatják-e a munkaviszonyt, amiért nem váltja ki valaki a vállákozói igazolványt? Jelenleg bejelentett munka viszonnyal dolgozik, határozatlan idejű a munkaszerződése.
Válaszokat előre is köszönjük!

Veci # 2009.09.21. 12:36

Adri25
1991. évi IV. törvény a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…
27. §
(5) Ha a munkaviszonyt az álláskeresővé válást megelőző 90 napon belül a munkavállaló rendes felmondással, továbbá a munkaadó rendkívüli felmondással szüntette meg, az álláskereső részére álláskeresési járadék az előbbiekben meghatározott módon megszüntetett munkaviszony megszűnését követő 90 nap elteltével folyósítható, tekintet nélkül arra, hogy az álláskeresési járadék folyósításához szükséges feltételekkel rendelkezik.


Üdvözlettel Veci

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.21. 11:27

Igaz.