Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


Jurisz # 2010.12.24. 08:31

Érdekes, hogy a megváltozott munkaképességű személyeknek a munka világába való erőteljesebb, szélesebb körű visszavezetését beharangozó miniszteri bejelentés ellenére ez a téma a Kormány 2011. első félévi munkatervében csak egy körmányülésen szerepel, mégpedig a 2011. március 9-i ülésen, és ott is úgy, mint "Elõterjesztés a megváltozott munkaképességû munkavállalók foglalkoztatásához nyújtható költségvetési támogatásáról szóló 177/2005.(IX.2.) Korm. rendelet módosításáról" és "Elõterjesztés a megváltozott munkaképességû munkavállalókat foglalkoztató munkáltatók akkreditációjának,
továbbá az akkreditált munkáltatók ellenõrzésének szabályairól szóló 176/2005.(IX.2.) Korm. rendelet
módosításáról".

Szintén boldog karácsonyt kívánok valamennyi fórumozónak.

tyukanyó55 # 2010.12.24. 23:27

Kedves Fórumozók!
Engedjétek meg, hogy mindenkit üdvözöljek itt egy versikével:

"Legyen az Új Esztendő olyan, mint az álmod,
Teljesüljön minden, mire szíved vágyott!
Egészség és öröm és sok-sok szeretet,
Pénz, munka, barátság, mi örömet szerez.
Mindez jár neked, mert mulandó az élet,
Zárd hát optimistán az idei évet,
Mert a jövő a tiéd lesz."

Békességet, boldogságot, csengőszót és gyertyalángot-, ajándékot, szeretetet, s mindent, ami fontos Neked.

Békés, Boldog Szép Karácsonyt ás még szebb Új Évet kívánok mindenkinek.

gattaga # 2010.12.25. 03:57

Békés Boldog Karácsonyt Mindenkinek !


By
gattaga

wiwienn # 2010.12.25. 19:30

BOLDOG KARÁCSONYI ÜNNEPEKET!
Jobb jövőt, egészséget!
BOLDOG UJ ÉVET KIVÁNOK MINDENKINEK!:-)

wiwienn # 2010.12.25. 19:31

Köszönöm! Gatta.-) tyukkanyó:-)

Abstract # 2010.12.27. 10:05

Jó napot!

Nem tudom hogy jó fórumot találtam vagy sem, de valahol már meg kellett ezt osztanom.Elég fiatal vagyok és nem vagyok jártas ezen a területen csak már annyira kiszolgáltatott a helyzet , hogy minden meghallgatás illetve segítség jól jöhet.
Apukám rokkant nyugdíjra volt jogosult de visszaminősítették, miközben állapota rosszabb lett és újabb betegségek jöttek elő.Jelen pillanatban is a korház hívását várjuk ,mert akármikor műthetik a gerincével.Az első orvosszakértő megállapította, hogy jogosult édesapám a nyugdíjra, de fellebbeztek ellene.Gondolom ez abból kifolyólag is adódott hogy az összeg amiről szó van egyre gyarapodott.Majd másik orvosszakértőhöz kellett mennünk székesfehérvárra.Ott apukám amit tudott teljesített az orvos által kért feladatokból, de az orvos olyanra is kérte amit édesapám állapotából adódóan nem tudott teljesíteni.Közben én kint sétáltam az épület előtt és arra lettem figyelmes hogy az orvos jön utánam a vizsgálatot követően és nyugodt tekintettel bejelenti hogy végeztek a vizsgálattal.Legelsőnek csodálkoztam hogy milyen figyelmes az orvos majd mikor bementem érthető vált számomra a dolog.Beléptem és apukám ott volt összegörnyedve szeme könnybe áll az orvos pedig áll az ajtóba és várja a reakcióm.Miközben a többi beteg teremben néz minket.Koromra való tekintettel nem tudtam ilyenkor mit lehet tenni, nem tapasztaltam még ilyesmit, idegen volt számomra a helyzet és az orvos felé fordulva csak annyit kérdeztem hogy legalább egy fájdalomcsillapítót kaphatna, mert így nem tudom hogy mi lesz.Erre az orvos se szó se beszéd elment onnan egy másik helyiségbe.Én gyorsan elrohantam vízért.Mikor visszaértem apukám már egy fokkal jobban volti, mert kapott valami fájdalomcsillapítót.Segítséggel, de hazajutottunk 30km-t kellett utaznunk.Édesanyám hazaért munkából és az fogadta hogy a férje ágynak van dőlve.Majd ezt követően felhívta az orvost hogy részletezze a vizsgálaton történteket, mivel én nem mehettem be és a papíron is az állt hogy forduljunk hozzá a kérdéseinkkel.A telefonba lekezelő volt a kérdésekre nem válaszolt, majd 2 perc után bejelentette hogy innentől kezdve rögzíti a beszélgetést.De azok után se mondott semmit és még szó nélkül le is tette a telefont.Anyukám már sírt... és ilyen helyzetben nem tudtunk mit tenni már.Az eredménye ennek az lett hogy az orvos elfogult volt és ennek szintén nem lett eredménye.A dolog már olyan szintre ért hogy ismét egy orvosszakértő nekünk pedig kellett már valaki aki segít.Már 600.000Ft körülire nőtt az összeg így érthető hogy nem akarnak fizetni, de a számlák jöttek, adósságok nőttek.Jogi segítségnyújtóhoz fordultunk.Anyagi körülmények nem tették lehetővé, hogy ügyvédet fogadjunk.Kirendeltek mellénk egy fehérvári ügyvédet, maga a vizsgálat is ott zajlott.Az ügyvéd semmiféle segítséget nem nyújtott csak azt hangoztatta hogy ha ezt nem is kapjuk meg akkor majd újra indítja a dolgot és akkor már úgyis megadják, de nulláról indul a dolog.Hozzá kell még tenni hogy a papírokon szereplő összes fehérvári illetőt személyesen ismerte.Anyukám kérdésére egyértelmű válaszokat nem adott.Majd a következő orvosszakértő lezárta a dolgot és visszaminősítette apukámat, persze ő már belefoglalta hogy majdnem kiegyenesedve hagyta el a beteg az épületet.De az előző papíron nem szerepelt hogy a 22 éves fia segítségével, megalázó helyzetben... és most itt vagyunk.Számla elmaradások, én iskolába járok,apukám műtétre vár, de mellette még figyelni kell rá, mert a fájdalmai egyre többször jönnek elő.Anyukám pedig dolgozik minimálbérért... elmentünk másik ügyvédhez, ő azt mondta tudnak segíteni, mert vannak megtámadható pontok, de ez 130.000Ft-ba kerülne HA minden jól végződik.Csak ezt kifizetni nem tudjuk.
Elnézést a terjedelmes írásért, főleg ha nem ideillő a dolog.. de ha valaki esetleg tud valamit segíteni vagy tanácsolni azt nagyon megköszönöm.

gades # 2010.12.27. 12:56

Elég szomorú amit leírtál Abstract. Én az orvos kézét-lábát darabokra törném,ha apámmal ezt csinálták volna.Sajnos ha ügyvédet fogadsz az eredménytől függetlenül sok pénzbe kerül.Ezt a szélmalom harcot vívjuk mi is,de már a beteg nem számít embernek csak rossz statisztikai adatnak.Akiktől sürgősen szabadulni akar az állam,hogy Brüsszelből meg a Világbanktól megkapják a dicséretet a nyugdíj reformért.Csak abban reménykedem,hogy ti fiatalok nem fogjátok hagyni magatokat ilyen megalázó helyzetbe hozni!Üdv!

végrehajtó1 # 2010.12.27. 14:35

A vizsgálati helyiség falán kint van ..." a vizsgálatok fájdalommal járhatnak...":(

Abstract # 2010.12.27. 17:45

Először is köszönöm a reakciókat.
Tisztába voltunk a fájdalommal, mert az a második ilyen vizsgálat volt az elsőn egyértelműen megállapították apukám jogosultságát.Csak már odaérkezésünkkor az egyik aszisztens hölgy is így kezdte hogy uram látom hogy nincs rendben, ezért nyugodtan szóljon ha probléma lép fel közben.Ha az orvosnak mondja, hogy legugolni nem képes és szemmel láthatóan nincs jól valamint nem tudja teljesíteni a betegségéből kifolyólag akkor miért erőltetik bele a lehetetlenségbe.Az ügyvéd akinél voltunk és fizettünk a tanácsadásért, mondta hogy szakorvosi véleménnyel lehet bizonyítani, így azzal lehet támadni.Utána jártunk ennek is, annál az orvosnál aki apukámat fogja műteni.. elmeséltük neki a dolgokat és ő számára is érthetetlen volt a helyzet.Majd mondta hogy állíthat ki ilyen magánszakorvosi papírt, persze ez is költségekkel jár, de a fizetés elkerülése érdekében ott is elfogultságot fognak megállapítani.Hiába a gerincgyógyászati központ orvosa aki nyilván jobban tisztában van ilyen téren mint az orvosszakértő.Arról nem is beszélve hogy sajnos a gerincén kívül vannak más betegségek is ami miatt nem tud dolgozni és ezek a betegségek a procedúra kezdetén is ugyan így jelen voltak,azóta csak rosszabbodott a helyzet.:(
Így visszagondolva volt ott még egy úr a második vizsgálat idején, miközben vártunk és hallottam hogy beszélget a dolgozókkal és örült annak hogy megkapta a pénzét.Szemmel láthatóan jól szituált férfi volt, semmi olyan jelet nem láttam ami miatt ott kellene lennie, de büszkén mondta az ott dolgozó hölgyeknek hogy ő megkapta.Aztán az egyik hölgy reakciója csak ennyi volt, hogy akkor te szerencsés vagy veled nem a statisztikára mentek.
Hihetetlen azért hogy ennyi idősen már azt kell észrevennem hogy itthon ilyenek mennek és az emberek akik a megélhetésért küzdenek ennyire kiszolgáltatott és lehetetlen helyzetbe kerülnek, miközben ők örülnének a legjobban ha egészségesek lennének.Ilyen helyzetben ez ellen tényleg nem lehet semmit sem lépni? Ebbe még ilyen korban sem tudok beletörődni..

vbartamonika@citromail.hu # 2010.12.28. 10:02

Én is Fehérváron voltam másodfokon és borzalmas volt ha vissza olvasod az eddigi hozzászólásokat.

Jurisz # 2010.12.28. 11:00

Felhívnám a fórumozók szíves figyelmét arra, hogy 2011. január 1-jétől az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértõi Intézet - röviden: ORSZI - feladatait a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal látja el. Ebbe a hivatalba olvadt be az ORSZI.

perszepolisz # 2010.12.28. 11:46

Sziasztok!

Van itt a fórumon olyan ember akinek egészség károsodása miatt rokkantnyugdíjat állapított meg az ORSZI? Ők is mondják már el a tapasztalataikat legyenek kedvesek. Vannak ilyen emberek? Mert az kérelmek 1/3-át elfogadják egyes megyékben. (Legalább is az ORSZI saját statisztikája szerint)

ujpesti # 2010.12.28. 12:31

perszepolisz
Nekem megadták,de csak II.fokon.Előbb rehabilitálni akartak,azt megfellebbeztem.Nekem szerencsém volt.Majd 2012-ben kell visszamennem,az megint nagy meccs lesz.Egyébként tényleg vicc,ami ebben az országban folyik.
üdv

perszepolisz # 2010.12.28. 12:37

Magyarán kaptál egy határozatot, hogy rehabilitálható vagy és rehabilitációs járadékot folyósítanak, de Te fellebbeztél és ugyanarra az állapotodra azt mondták hogy nem vagy rehabilitálható. Gondolom a fellebbezéskor is történt orvosi vizsgálat. Az hol van? Az mitől volt más? Más volt egyeltalán?

Abstract # 2010.12.28. 19:57

Ferife

Nem tudom hogy ha már így bánnak az emberekkel, akkor miért kell még megalázó helyzetbe is hozni őket.
Apukám 50 éves, fizikai munkát végzett egész életében.Műtötték a térdét, a karját mert leszakadt az izom, sérve volt, és a szivével is volt már korházba aztán mindezekre még a cukorbetegség is jött.Illetve most a gerince, így szegény mit tudna dolgozni most.Ezek a problémák már régebb óta jelen vannak amikor elsőnek megkapta a nyugdíjt akkor nem volt ennyi baja és mégis megadták.Aztán letelt az adott idő ismét kellett mennie a hosszabbítás miatt, ekkor már jelen voltak ezek a gondok és meg is adta az első szakértő, de mégis fellebbeztek ellene és kezdődött ez a folyamat..
sajnos már egyre inkább beletörődik ebbe ő is és mi is.
De köszönöm azért a soraid.

Jurisz # 2010.12.28. 23:06

perszepolisz! Tapasztalatom szerint a 79 %-ot elérőre véleményezett össz-szervezeti egészségkárosodások esetében az ORSZI korrekten értékel. A 79 % alatti össz-szervezeti egészségkárosodások esetében viszont elkezdik vizsgálni az egészségkárosodásból eredeztethető fogyatékosságot - ezt az úgynevezett "Irányelvek" írják elő számukra és az ORSZI honlapján is megtalálható -, és ebből következtetnek a munkakápesség-változás mértékére(az egészségkárosodás és a fogyatékosság nem azonos fogalmak, az egészségkárosodással rendelkezô személy nem szükségképpen fogyatékos!), innen ered a sok értetlenség, félreértés. Mindez pedig le van írva az ORSZI által használt említett "Irányelvek"-ben.

gattaga # 2010.12.29. 08:27

ferife

De hiába adja meg az ötven%-ot ha majd a Nyugdij Ig megtámadja és kirendelnek ujabb szakértőt aki majd lehet engem is „elmeszel“ mint szimulánst.

A vastagon kiemelt rész a vizsgálati irányelvek alapját képezik !!!!!

Vegyünk egy "egyszerű" aszmát.Már a vizsgálat elején felmerűl annak a lehetősége,hogy a prosztó NEM vette be a gyógyszereit ( ez tényleg nem bizonyítható ), inkább megtöglik a fulladástól, gondolják ők!Én már "fogtam" padlót kemény gyógyszerezés mellet is!! Nem egyszer!
Mint írtam régebbi hsz.-em ben: a "szakvéleményben" 11 BNO kód van feltüntetve ( 46 évesen anno )mint igazolás képpen az állapotomat.A rehab minősítésen a kizáró tényezők című kockás kitöltőkében minden NEM-mel van jelölve.2012 Januárban letelik a rehabjáradék,na nem a három év csupán a 30 hónap,kiváncsi leszek egy álltalam faxányosan megfogalmazott kérelemre megadják-e a maradék 6 hónapot ? ( Lessz benne a nemzetgazdaság fellendűlésétől az orvosi varázslatokig átölelő téma :-DDD )
Talán addig meggondolom,és a talonban tartott betegségeimet,állapotomat is előhúzom a kalapból.
Utána azonban mi lessz,ha netalán megkapom megint a rokkantnyugdíjat x évig ? Igen, kitalált az aki idegi dolgokra asszimilált.Nem az életpályámnak tűztem ki célul ezt a fajta életmódot,de ha már baj van akkor ütöm a vasat,vagy a felcsert!Mert tőllem csak az a boríték landol az asztalon,amelyikben a leletek,zárójelentések vannak.Remélem Ő is félti a családját,meg a "szaros" kis életét,mert nekem az életben maradás a tét!!Ez az igazi Valóság showww :-))) !!!!


By
gattaga

ujpesti # 2010.12.29. 09:30

perszepolisz
Az első fokú vizsgálaton egy felületes vizsgálat,56% összszervezeti károsodás,rehabilitálható.II.fokon ugyanott a Vajda P.utcában,igen alapos orvosi vizsgálat,52%károsodás,nem rehabilitálható.Ahány szakértő,annyi féle vélemény.

Túlélő # 2010.12.29. 09:42

Úgy látom komoly problémák vannak Székesfehérváron!!!
ÉN is nagyon megalázva éreztem magam,alig bírtam felöltözni.Valakinek eszébe juthatna kamerát bevinni és felvenni,hogy mi folyik odabent.Mert ugye nem mehet be kísérő,még akkor sem ha a nyomorult egyedül nem igazán tud vetkőzni,öltözni.Gondolom ez nem szép dolog de szerintem az sem amit velünk csinálnak.
Szeptember óta várok a 3.tárgyalásra,még időpontom sincs.Betelefonáltam a bíróságra,az volt a válasz,hogy legyek türelemmel.Na abból már kevés van.Türelemnél már csak a pénzem kevesebb,a kutyát nem érdekli,hogy miből élünk MI,akik VALÓBAN NEM TUDUNK DOLGOZNI!!!Lassan 2 éve várok mindiíg valamire.Remélem egyszer már vége lesz.
Természetesen értesítelek bennneteket a fejleményekről.

bartuska # 2010.12.29. 10:39

Szomorúan olvastam a hozzászólásaitokat!
Nem is gondoltam, hogy ennyien vagyunk akik hasonló problémákkal kűzdünk...
Sajnos 15 év után, érdekes módon "meggyógyultam"...
Vagyis a 67%-ról visszaminősítettek 44%-ra!!!
Ha ez fedné a valóságot,én lennék a legboldogabb-hiszen akkor tudnék dolgozni!
Vajon most mihez kezdjek 57 évesen???
12 féle betegségem kíséretében...
Ahogy látom a lehetőségek adottak: szociális járadék elfogadása-ami nonszensz-hiszen egyedülálló vagyok, 27 000Ft-ból vajon hogy lehetne megélni???
A másik pedig a fellebbezés!
Nyilván az utóbbival próbálkozom,hiszen -ugyan ez közhely-de a remény hal meg utoljára...
Tehát a határozatban szereplő címre kell a fellebbezést elküldenem,de azzal nem vagyok tisztában, hogy ide is mellékelni kell-e a zárókat,vagy csak a kérelmet?
Borzasztóan elkeserítő, hogy szerencsétlen sorstársaimmal együtt mennyire ki vagyunk szolgáltatva...
Mintha nem is emberi érző, gondolkodó lények lennénk!!!
Hanem adatok a statisztikában,akiknek a további létét egy tollvonással ellehetetlenítik !!!
Szóval ezt a csodás határozatot hozta nekem a Jézuska!
Ja még valami,bemásolnék egy mondatot belőle,hátha Ti jártasabbak vagytok és valaki megmagyarázná a jelentését:

  • Jelenlegi,vagy egészségkárosodást megelőző munkakörében,illetve képzettségének megfelelő más munkakörben való foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül nem alkalmas,azonban komplex rehabilitációja nem szükséges!!!

Sajnos nekem ez teljesen homályos...
Legyen a körülményekhez képest szép napotok...

ujpesti # 2010.12.29. 12:37

bartuska
A fellebbezéshez nem kell semmit küldeni.Csak meg kell indokolni,hogy miért nem értesz egyet a határozattal.Majd a következő felülvizsgálatra kell vinni a papírokat.

bartuska # 2010.12.29. 13:25

Kedves ujpesti és ferife!
Köszönöm a gyors választ.
Még csak annyit,hogy ugyanazokat az orvosi papírokat vigyem, vagy újakat kell beszerezni?
Kb. a fellebbezés elküldése után mennyi idő múlva hívnak be újból? 30 nap, vagy akár több hónap?
A határozatban az szerepel, hogy február elsejétől az ellátást megszüntetik.
Akkor amíg ez a fellebbezési tortúra le nem zajlik, egy fillért sem fizetnek???
Most ,ha így belegondolok,lehet hogy nem is lesz szükség második felülvizsgálatra,mivel a semmiből/0Ft./még a gyógyszereimre/inzulin,vérny.csökk.fájd csill.stb./sem fog jutni...
Nem is beszélve a "sárga veszedelemről"ami jelen körülményeink közepette nem a kínaiakat jelenti, hanem a feladandó csekkeket...
Jaaaj de szép is az élet !!!

vbartamonika@citromail.hu # 2010.12.29. 13:36

Szia bartuska!

A rövid válasz a jelenlegire.. Dolgozhatsz meg nem is vagyis rehabilitáció nélkül nem ,de nem tartsák most szükségesnek ,egyszerűen kispadra javasolnak Valami ilyesmit írtak nekem is .

Lonci61 # 2010.12.29. 14:31

Kedves Bartuska!

Ha beküldöd a fellebbezést aránylag gyorsan, 1-2 hónapon belül reagálnak rá. Általában abban az esetben hívnak bizottság elé ha van új orvosi papírod. (A rendszerből látják.) Ameddig le nem zárul a fellebbezés addig a nyugdíjadat folyósítják. Utánna ha a II. fokon is "gyógyultnak" nyílvánítanak akkor a járadékból vonják le a túl fizetést.
Sajnos mi egy éve jártuk végig ezt a kálváriát. Férjemet 16 év után, szintén 57 évesen nyílvánították gyógyultnak. Az első fokú 40 %-ot a másodfok 44 %-ra változtatta, de ugyan mindegy.
Üdv: Lonci61

kisdiko # 2010.12.29. 16:22

Sajnálva olvasom milyen sokan vagyunk, hasonló problémával! Szeretném leírni az enyémet, hátha tud valaki okos tanácsot adni! SM betegségem van, már kétszer adtam be a leszázalékolási kérelmemet, mindkétszer eljutottam a II. fokú bizottság elé, de sajnos 42%-nál most sem kaptam többet! A másodikat állapot rosszabbodás miatt adtam be, de most szeretnék keresetet benyújtani a rengeteg ellentmondás, az elírás és a szakorvosom véleményének semmibe vétele miatt. Nem beszélve arról, ahogy az emberrel bánnak a felülvizsgálaton! A Debreceni ORSZI Bizottságnak még egy reflex kalapácsra sem telik, ugyanis a neurológiai vizsgálatot az orvos ököllel végzi! Azután leírják a szakorvosi véleménynek homlok egyenest ellentmondó véleményt, majd elküldik egy másik városba egy olyan bizottsághoz aki nem látott, nem vizsgált engem! Kérdezem én, milyen jogon hozza meg a felülvizsgálat eredményét az a Bizottság? Ha 42% az egészségkárosodásom, akkor miért írnak 125 %-ot szemészeti egészségkárosodásnak? Nem ellenőrzi senki a leírtakat? Valaki leír bármit, a többi meg vakon aláír és pecsétel? Miért nem tesz ezek ellen senki semmit? Miért nem lehet az ilyen "kis bakikat" nyilvánosságra hozni? 37 éves vagyok két gyereket egyedül nevelek, derékba tört az életünk, mert nem tudok, nem birok dolgozni! Ha valóban csak 42 % lenne, akkor napi 12 órát dolgoznék (bárhol) mert bírnám! Ha már az egészségemet és az életemet nem kaphatom vissza, legalább elismernék azt, hogy én tényleg beteg vagyok, valódi leletekkel, valódi tünetekkel és valódi egészségkárosodási százalékot kellene adniuk! Remélem van valaki aki tud nekem ebben segíteni, már kezdem feladni, nem tudom mit kell a keresetbe írni! A válaszokat előre is köszönöm!