Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


dethroner # 2016.02.16. 22:17

megrokkant Igen, C1-be tettek és az egészségkárosodás mértéke 64%. De mi alapján mondják ki azt hogy valaki rehabilitálható, vagy sem?

MajorDomus # 2016.02.16. 19:33

Mert?

Hiányzik hogy kivágjanak a rendszerből?

Györgyi1977 # 2016.02.16. 17:48

Tudna nekem valaki választ adni arra hogy miért nem hívnak felülvizsgálatra?Már 2 éve kellett volna.Valaki segítsen ha tud.Köszönöm!B2 csoportba tartozok.

megrokkant # 2016.02.16. 17:26

50-69 százalék között kell lenni az egézségkárosodásnak. A C1 is ugy tudom ez. De a C2-re annak kell ráírva lenni hogy nem rehabilitálható!!!

dethroner # 2016.02.16. 14:25

megrokkant És ezt az említett rokkant ellátást olyan orvosi papírokkal lehet elérni, amik alapján 30%-nál kisebb az egészségi állapot mértéke? És a C2-vel vagy a rokkant ellátással lehet dolgozni? Van valami munka korlátozás ezeknél?

megrokkant # 2016.02.16. 14:14

dethroner. Rokkant nyugdijat megszüntették, rokkant ellátásként szerepel. Ami a volt 67százalékot illeti mostani megfelelője C2. Rokkant ellátás. Ezen felül van még a D ésa E rokkantellátás. Van ugyan B2 de az nem sokba különbözik a többitől csak százalékba. És persze a pénzt alapossan lecsökkentik a B2-ön. B1 és C1 el naponta csak 4órát dolgozhatsz mert különben ugrik az ellátásod. Majd ha sikerül elérned a C2-öt akkor irjál megint.

dethroner # 2016.02.16. 14:02

megrokkant
Köszi, persze hogy megpróbálom fellebbezni. 18 éves koromban százalékoltak le, pár évvel később volt egy felülvizsgálat és már ott azt állapították meg hogy végleges 67%. Majd 20 évig nem is volt semmi, majd most jött ez az új marhaság. A C1-et csak a mostani határozatba látom, korábban nem volt ilyen. Vajon hogyan lehetne elérni azt hogy ne legyen a heti 20 óra korlátozás, vagy hogy ismét rokkant nyugdíjat kaphassak?

megrokkant # 2016.02.16. 06:30

dethroner. Egyett tehetsz. Ha első fpk akkor megfellebezheted. A többit amit ide leírtál nem érsz semmit mert a törvények szabályozzák. És kérni lehet de ugyis elfognak utasitani. Fellebezz másodfokra. Szerintem amikor elbiráltak nagyon fiatalnak tartottak, azért kaptál C1-et. Ki van ezeknek adva utasitásba milyen alapon biráljanak el volt rokkant nyugdijasokat.

dethroner # 2016.02.15. 18:58

Kedves Mindenki!
Ma kaptam kézhez a határozatot, ami ugye a kikényszerített felülvizsgálati kérelem eredménye.
38 éves vagyok, 18 éves korom óta 67%-os III. csop. rokkantnyugdíjas.
A most kapott határozat szerint egészségkárosodás 64%, C1 minősítés, felülvizsgálat nem szükséges, rehab. időtartama 36 hónap. Az orvosi rehabilitációs felsorolásban szinte minden olyat felsoroltak, amire egy munkahelyen szükség van, ergo nem tudnék szinte sehol dolgozni.
Jelenleg 6 órában dolgozom, munkahelyemen direkt rehabosként vettek fel. A határozat szerint heti 20 órát dolgozhatok, kevesebb lesz a rehabilitációs ellátásom a jelenleginél amiből még 10%-ot le is vonnak majd. Mozgásszervi okokból súlyos mozgáskorlátozott vagyok, tömegközlekedést igénybe venni nem tudok, autóval tudom megoldani a munkahelyre jutást. Ami ha napi 4 órára fog csökkenni, akkor szinte értelmetlen lesz megtenni, kb 40-ezres fizetésből még elautózni 10 ezret.
Az lenne a kérdésem, hogy mindezen hátrányosan érintő dolog miatt, mire van lehetőségem? Úgy értem hogy ha nem fogadom el a határozatot, akkor miket tudok, tudhatok elérni? Értem itt a munkaidő korlátozásának megszüntetését, rokkant nyugdíj elérése a rehabilitációs ellátás helyett, vagy a 3 éves időtartam eltörlése?
Kérem, akinek van javaslata, ötlete, segítsen! köszönöm.

malta9 # 2016.02.09. 14:33

köszönöm st.daat. A számítás szerintem az Tbj. szerint történik.Keresnek 180nap jövedelemmel ellátott napot( ahonnét vonták a 3%-ot) ezt eloszják 180-al, így jön ki az egy napra jutó kereset, ennek a 65% lesz az ellátás. Ha több, mint 180 nap van, akkor az osztószám, annyi lesz, amennyi a jövedelemmel ellátott nap volt. Véleményem szerint így van.

malta9 # 2016.02.09. 11:22

Kedves Mindenki!

Azt szeretném megkérdezni, hogy rokkant ellátás mellett hány órában lehet dolgozni? Van időkorlát is vagy csak jövedelem nem haladhatja meg a minimálbér másfélszeresét?

haka64 # 2016.02.09. 10:33

Üdv mindenkinek! Azt szeretném megkérdezni, hogy az idén dolgozik-e valaki a rehab ellátottak közül a tavalyi TÁMOP programhoz hasonló bértámogatásos foglalkoztatás keretében?
Másrészt amíg nem mutatunk valami szervezettséget, összefogást a saját ügyünk érdekében, addig az állam semmi kedvező változtatást nem fog hozni sem az ellátások összegének növelésében, sem a felülvizsgálatok szigorúságának enyhítésében. Kollektíven ki lettünk kiáltva csalóknak, akik pénzért vették a rokkantságukat, s most ezért büntetnek mindannyiunkat.

ruste # 2016.02.06. 09:18

Kis menyem 3 éve költözött hozzánk, addig folyamatos munkaviszonya volt 15 év. Itt sajnos csak rövid ideig talált munkát, néhány hónapot, majd a babavárás örömei jöttek. Volna. Sajnos a babát elvesztettük, mire képes lett volna munkába állni újabb megpróbáltatás elé néztünk. A rendszeres szűrővizsgálatok ellenére tüdőtumort diagnosztizáltak nála csontáttéttel. Amikor nem volt munkája, az egészség biztosítási járulékot fizette és fizeti mind a mai napig. Most túl a 3 kemo kezelésen még 3 vár rá, hogy műthető állapotba hozzák. Kérdésem, milyen anyagi ellátást igényelhet és meddig. A fiam keresete van egyedül, és mivel külföldön dolgozik, most szabadságon van. Sajnos ez jövő hónapban lejár, természetesen megtakarítása van, egy darabig fedezni tudja az egyéb költségeket amíg el tud itt helyezkedni, illetve hogy legyen menyem mellett valaki. Mi idősek vagyunk számos egészségi problémával, nem tudjuk kezelésekre hordani menyemet.
Köszönöm megtisztelő válaszukat: ruste

BJúlia # 2016.02.03. 06:03

wolfszuzi,
Kérem, weblapomon található, és kizárólag ott található email címemen megkeresni szíveskedjen, mert minden eset más, tisztázom a tényeket, és a jogszabályok alapján készséggel válaszolok kérdéseire rehab gazdasági menedzser, szakértőként.Minden eset más, személyre szóló választ kap.

groszfather,
KÖSZÖNÖM.

Megtiszteltek eddigi megkeresésükkel. Rehab gazdasági menedzser, szakértőként jogszabályi háttérrel segítek eligazodni szakterületemet érintő szakkérdésekben: felülvizsgálat, ellátások, foglalkozási rehabilitáció, kedvezmények, támogatások munkaadóknak is, ill. fellebbezések, keresetek megfogalmazása szakmailag, alternatívák, lehetőségek felvázolása, ...

Fontosnak tartom, hogy az érdeklődők útmutatást kaphassanak az őket érintő kérdésekben szakterületemen mindig az aktuális jogszabályok ismeretében (tények alapján), mert az információk alapján tudatosabban tudnak dönteni, ha ismerik azokat.

Mindenképpen a témához jól értő, felkészült, tájékozott, tapasztalt, szakmai vélemény megfogalmazására képes személy alkalmas erre.

Szakmai weblapomon megtalálja elérhetőségem.http://www.versenykepesseg.eu/

Úgy vélem, a rehabilitáció, foglalkoztatás rendszere igen sokrétű, a jogszabályok sokasága folyton változik, és nem könnyű eligazodni benne. Munkám során gyakran tapasztalom, hogy nemcsak az érintett nyugdíjasok, a rászorulók, a gyermeket nevelők nem ismerik ezeket.

Ezen ismeretek hiánya hátrányos következményekkel járhat, komoly lehet az anyagi veszteség. Ez a munkaadókra, a társadalomra is vonatkozik.
Szeretném, ha Mindenki kellő információhoz jutna.

Továbbra is szakterületemen készséggel nyújtok eligazodásban segítséget.

Mindent megtalálnak honlapomon az ott lévő jognyilatkozat tiszteletben tartása mellett.
Email személyre szóló tájékoztatást nyújtok.
http://www.versenykepesseg.eu/

Ennyit tudok tenni jó szívvel.(mert a társadalmi befogadás, a foglalkozási rehabilitáció elkötelezettje vagyok, és mert szeretem az embereket és hivatásomat,...)

városerdő # 2016.01.27. 18:34

TC:
Nagyon köszönöm a válaszát.
Üdvözlettel:Magdi.

szolnokine66 # 2016.01.27. 05:54

városerdő

A rokkantsági ellátás összegét a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben (referencia időszak) elért havi átlagjövedelem (legalább 180 nap) alapján állapítják meg.

Ha az igénylő a kérelem benyújtását megelőző évben nem rendelkezik jövedelemmel, akkor azt vizsgálják, hogy az igénylő közvetlenül a kérelem benyújtását megelőzően rendelkezik-e legalább 180 naptári napi jövedelemmel.

Ha a jogosult nem rendelkezik legalább 180 naptári napi jövedelemmel vagy egyáltalán nem rendelkezik jövedelemmel, akkor a rokkantsági ellátást a 2012-ben érvényes minimálbér összege (93.000 Ft) alapján állapítják meg (idén is a 2012-es minimálbér alapján!).

Ha a jogosult amiatt nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, mert a vizsgált időszakban vagy ennek egy részében táppénzben, baleseti táppénzben részesült, akkor - ha az számára kedvezőbb - a táppénzt, baleseti táppénzt megelőző 180 naptári napi jövedelmet kell figyelembe venni.

városerdő # 2016.01.26. 17:41

Üdvözlöm ismét!
Összeadtam a ledolgozott napok számát 168-nap
napi 4 órát dolgoztam.Így minek alapján számolnak majd?
Köszönöm a választ!

városerdő # 2016.01.26. 17:24

Köszönöm a választ,és a felvilágosítást.

szolnokine66 # 2016.01.26. 12:15

városerdő

Elfelejtettem:

dolgozni lehet rokkant ellátás mellett, DE:

megszüntetik a rokkant ellátást, ha

  • feketén dolgozol, nem vagy bejelentve vagy pl.
  • keresőtevékenységet folytat és jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér 150 százalékát - ez 2016-ban bruttó 166.500 Ft.( a minimálbér idén 111000 Ft)

Tehát ne keress ennél többet, akkor nem veszik el a rokkant ellátást.

szolnokine66 # 2016.01.26. 12:09

városerdő

Felülvizsgálatod 2015.09.17-én volt. Az előző naptári évben ( ha volt 180 naptári nap kereseted ) akkor a 2014. évi kereset havi bruttó átlagjövedelméből számítják ki.

C2-nél a havi átlagjövedelem 60 százaléka, de legalább a (2012. évi) minimálbér 45 százaléka , azaz 41.850,- Ft a rokkant ellátás.
Ennyit kaptál meg előlegként visszamenőleg.

városerdő # 2016.01.25. 19:58

Tisztelt Jogifórum!
A kérdésem a következő lenne 2000-ben leszázalékoltak 67%-ra. 2012-től 2015.08.31.-ig. 51%-kos károsodással rehab ellátást kaptam 57.440Ft-ot 2014.04.01. naptól 2015.02.20-ig 4 órás munkát vállaltam. Havi nettó 45.500 Ft volt .201508.31.ével a Rehab ellátásom megszűnt. 2015.09.17.-én ujabb felülvizsgálaton vettem részt .2015.09.01. naptól semmi ellátásban nem részesültem. Gondjaim lettek a gyógyszer kiváltásánál hiába van kiírva. a férjem nyugdíja meghaladja az egy főre eső minimumot ezért közgyógyellátást nem kaphatok.
Két nappal ezelőtt 2016.01.19.-én kaptam egy levelet komplex minősítés alapján C2-es kategóriába tartozom,2015.09.01.naptól rokkantsági ellátás előleget visszamenőleg, havi 41850.Ft.megállapítanak.
a további intézkedésig . a mai napig nem küldtek semmit. Szeretném megkérdezni minek alapján fogják a rokkant ellátásomat kiszámítani?Kérem egyszerűen válaszolja meg,hogy én is meg értsem. Mert,ha ennyi ideig tart biztos nagyon bonyolult. Vagy az a baj,hogy közben a TÁMOP munkát ajánlott és én elfogadtam?
Ami a támogatás után rögtön meg is szűnt. Nem az én hibámból csak a támogatás fogyott el.
Köszönöm a válaszát.

wolfszuzi # 2016.01.25. 09:28

1996 1.16 án 50% rokkantságit állapítottak meg, ledolgozott évem 25év338 nap. kérdésem hogy számithatok -e nyugdíjra???2016 május 10-én töltöm be a 63 éet!!!

Stefan Zaitsev # 2016.01.22. 14:15

Tanulságos történet jelent meg a Népszava napilap tegnapi számában, íme:

"Szociális érzékenység Fidesz-módra: aki rosszabbul van, rosszabbul is jár

A főváros XVII. kerületében élő mérnök egész életében pontosan számolt és logikusan gondolkodott. Amikor 2011-ben drasztikusan romlani kezdett a látása, beletörődött, hogy a következő januártól a 400 ezer forintos fizetése helyett rokkantsági ellátásként már csak a minimálbér 150 százalékát kaphatja meg, vagyis 139 ezer 500 forintot. Megtanult ebből megélni, nem háborgott. A pénz az infláció mértékét követve évente kicsivel növekedett, azonos módon a nyugdíjak emelkedésével. 2014-ben azonban – életében először hibázott. Logikai alapon azt gondolta, ha tovább romlott az állapota, biztosan több pénz illeti meg, hiszen még nehezebbek lettek a hétköznapjai, ezért önként jelentkezett felülvizsgálatra. Ezt nem kellett volna tennie. Abban igaza volt, hogy az állapota romlott, hiszen a bizottság kimondta, látása már csak 24 százalékos. Azzal viszont nem számolt, hogy ennek ellenére nulláról indul megint a számolás, vagyis a korábbi ellátását megszüntetik, az új határozat pedig ismét csak a 2012-es minimálbér 150 százalékát határozhatja meg az újonnan megállapított ellátás maximumaként. Az utóbbi négy év emelései tehát eltűntek, most több mint tízezer forinttal kevesebbet kap.

Hegedüs Lajos, az Országos Fogyatékosságügyi Tanács társelnöke megerősíti, hogy levélírónkhoz hasonlóan nagyon sokan jártak és járnak rosszabbul, amióta a parlament Fidesz-KDNP többsége 2011 végén elfogadta a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló törvényt. Ebben eleve megszüntették a korábbi lehetőséget, amely a korábbi jövedelem, a szolgálati idő és a rokkantság foka alapján állapította meg a megromlott egészségű emberek ellátásának összegét, így nem egyszer 200 ezer forint fölötti pénzt utaltak a bajban lévőknek.

A Mozgáskorlátozottak Somogy Megyei Egyesületének elnöke szerint az előző években, sőt többnyire évtizedekben befizetett magas járulékok ezeknek a kifizetéseknek megteremtették az alapját, de a kormány ezeket az érveket az új szabályozás előkészítésekor félresöpörte. A rokkant emberek számára az is komoly hátrány, hogy abban az esetben, ha a felülvizsgálatukat végző bizottság akár csak egy százalékos eltérést is megállapít a korábbi állapotukhoz képest, azonnal megszüntetik előző ellátásukat és újat állapítanak meg. Akkor is, ha romlott az állapotuk és nem javult.

A kormány sokat hangoztatott szociális érzékenysége odáig terjedt az utóbbi több mint négy évben, hogy tízezrek ellátását csökkentette az új törvényre hivatkozva. Hegedüs Lajost a beszélgetésünk előtti napon kereste meg egy súlyos cukorbeteg férfi, akinek évekkel ezelőtt mindkét lábát combközépen amputálták, korábban 100 százalékos rokkantként 50 ezer forintot kapott. A törvényben ez a kategória már nem szerepel, a felülvizsgálaton „leminősítették” 74 százalékosra a rokkantságának mértékét, azonnal el is vettek tőle hatezer forintot. A törvény alapján nem egyszer előfordul az is, hogy a születése óta fogyatékossággal élő, például teljesen vak embernek az egészségkárosodása kezdő dátumaként a felülvizsgálat napját írják a papírjaira, amiből további hátrányai származhatnak.

A jogszabály bevezetése óta valamennyi érintett országos civil szervezet próbálja elérni az embertelen passzusok megváltoztatását. A mozgáskorlátozottak korábbi országos egyesületi elnöke legalább ötször kezdeményezte ezt, de mint mondja, valamennyi javaslatát lesöpörték az asztalról a kormány illetékesei. Így aztán nem csoda, hogy az érintettek és családtagjaik azt gondolják, ma egyetlen dolog számít: kerüljenek minél kevesebbe a fogyatékosok az államnak.

Az iménti példákat hallgatva nehéz megcáfolni ezt a véleményt. Az érintetteknek mégis felvillant egy halvány reménysugár. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szociális államtitkárságától ugyanis azt a választ kaptuk a jogszabály felülvizsgálatát firtató kérdéseinkre, hogy akár az év első felében megszülethet egy ilyen javaslat. „A megváltozott munkaképességű személyek helyzetének felülvizsgálata és a foglalkoztatásukról, az ellátásukról szóló jogszabályok felülvizsgálata rendszeresen megtörténik” – írták. Főleg azokat segítenék, akik képesek munkavégzésre, illetve azokat a cégeket, amelyek foglalkoztatják őket. Az államtitkárság emlékeztet rá, hogy „az Országos Fogyatékosságügyi Program végrehajtásának a 2015-2018 közötti évekre vonatkozó intézkedési tervéről szóló kormányhatározat feladatul szabta, hogy a szabályozás áttekintését 2016 első félévében kell elvégezni.” Ami pedig valóban előrelépést jelezhet, az a nyilatkozat utolsó mondata, amiből kiderül, már tart a szakmai előkészítő munka a kormány módosítási javaslatairól.

A majdnem megvakult mérnök, az amputált lábú cukorbeteg és sok ezer társuk addig is járja a hivatalokat, levelez, telefonál, és változatlanul nem hiszi el, hogy állami jóváhagyással el lehet venni a pénzüket. Mérnökünk minden elérhető hivatalban panaszt tett, de bárhová fordult, azt a válasz kapta, hogy a hatályos törvény alapján neki így kellett járnia. Rosszul."

groszfater@gmail.com # 2016.01.16. 06:12

BJúlia#e-mailJelentem! 2015.09.09. 18:48
Végleges állapotú személyek felülvizsgálatára és a közlekedőképességre vonatkozó végrehajtási rendelet módosult 2015. szeptember 9-től (MK 2015. évi 125.sz.)
Szakmai honlapomon itt. 15. pontban a jognyilatkozatom tiszteletben tartása mellett itt olvasható részletesen, hogyan változott a végrehajtási rendelet:
http://www.versenykepesseg.eu/index.php
Akinek kérdése van, konkrét esetére, keressen email bátran, ahogy eddig, felülvizsgálat, ellátások, foglalkoztatás témában, készséggel tájékoztatom (kizárólag a weblapomon található versenykesseg.eu végű email címre írjon, kérem!
Megtisztelnek.

Én róla beszélek, ha nem hát-nem...

Lacaca # 2016.01.16. 04:26

A doktornő nem hiszem, hogy tapasztalattal rendelkezik ilyen ügyben, de köszönöm a tanácsot. Üdv