Ptk. tervezet


anitascher # 2009.07.04. 09:16

Sziasztok!

Valaki behatóbban tanulmányozta már a Ptk. tervezet végleges formáját(kb. 1200 §)?Tegnap egy szakmai beszélgetés alkalmával került előtérbe...
A vélemények érdekelnének.

Impossible # 2009.07.04. 16:58

A Ptk.-tervezet szétbarmolja Vékásék szépnek ígérkező terveit, a szakma pedig tiltakozik ellene, úgy szar, ahogy van, remélem, nemis lép életbe, a FIDESZ már követelte, hogy ezt így hagyják inkább, mert szar.

Én személy szerint egy csomó újításával nem értek egyet, csak hogy egyet mondjak: bejegyzett élettársi kapcsolat..."haladjunk a korral" szellemben bizonyára...de az véletlenül se jut eszünkbe, hogy a jogszabályok nem feltétlenül akkor helyesek, ha igazodnak a gyakorlat - gyakran megkérdőjelezhető helyességű - kívánalmaihoz.

Kacsa1111 # 2009.07.04. 19:44

Kedves Impossible,

már megint nem vagy figyelemmel más emberek lelkiismereti szabadságára...:)

Kedves anitascher,

a teljes tervezetet nem olvastam, csak egy-két olyan részt, ami számomra érdekes...
pozitívum, hogy megjelennek olyan jogintézmények, amelyek hiányát kreatívan igyekezett a gyakorlat eddig pótolni...mint pl. vagyonkezelői jog, szerződéses pozíció átruházása...
negatívum, hogy a biztosítéki konstrukcióknál Gárdos nézete érvényesült (azaz a zálogjog a kizárólagos iztosíték); bár szerencsére nem teljes mértékben, így az önálló zálogjog fennmaradhatott...
rugalmasabb (és éppen ezért a gyakorlatnak inkább megfelelő) lett volna, ha a UCC art. 9 konstrukcióját követve, inkább a generális "security interest" követelményét szabályozná, és az számítana biztosítéknak, ami ezeknek a kritériumoknak megfelel...dogmatikai besorolástól függetlenül.


Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.05. 00:54

A bejegyzett élettársi kapcsolatot nem a Ptk. szabályozza, hanem külön törvény, amely 2009. július 1-jén hatályba lépett. Nincs köze az új Ptk-hoz.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.05. 00:55

Hehe, önálló zálogjog mint biztosíték...

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.05. 00:56

Megint nagyzolsz, Kacsa. Nem áll jól.

Kacsa1111 # 2009.07.05. 05:50

Kedves kbs,

Hehe, önálló zálogjog mint biztosíték…

kifejtenéd?:)

Megint nagyzolsz, Kacsa. Nem áll jól.

elárulod pontosan mi sértette ismét (túl)érzékenységedet?:)


Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.05. 08:59

NO. Ne keverd a nevetségest a sértővel! A te nyagyzolásod az utóbbiba tartozik.

anitascher # 2009.07.05. 09:10

Én mindösszesen szakmai hozzászólást,úgymond véleményütköztetést szerettem volna.Nem szeretném a személyes nézeteltéréseket tovább fokozni.Joghallgató vagyok,ezért mindenféle észrevételre nyitott vagyok.
Nem olvastam még a tervezetet,de felkeltette az érdeklődésemet a téma.

Impossible # 2009.07.05. 09:59

kbs,

"A bejegyzett élettársi kapcsolatot nem a Ptk. szabályozza, hanem külön törvény, amely 2009. július 1-jén hatályba lépett. Nincs köze az új Ptk-hoz."

Akkor ez micsoda ( ? ):

5. Cím
A bejegyzett élettársi kapcsolat
3:101. § [A bejegyzett élettársi kapcsolat]
(1) Bejegyzett élettársi kapcsolat akkor jön létre, ha az anyakönyvvezető előtt
együttesen jelenlévő két tizennyolcadik életévét betöltött természetes személy
személyesen kijelenti, hogy egymással bejegyzett élettársi kapcsolatban kíván élni.
(2) Kiskorú természetes a gyámhatóság előzetes engedélyével sem léphet bejegyzett
élettársi kapcsolatra.
(3) A bejegyzett élettársi kapcsolat létrejöttére és megszűnésére a házasságkötésre és a
házasság megszűnésére vonatkozó szabályokat megfelelően alkalmazni kell.
(4) Az anyakönyvvezető által vezetett nyilvántartás részletes szabályairól külön
törvény rendelkezik.
(5) A házasság érvénytelenségét eredményező okok a bejegyzést is érvénytelenné
teszik, a bejegyzés érvénytelenségére a házasság érvénytelenségére vonatkozó
rendelkezéseket - a (2) bekezdésben foglaltakra tekintettel - megfelelően alkalmazni
kell.
(6) A bejegyzett élettársak tartására, közös lakásuk használatára és a bejegyzett
élettársak közötti vagyoni viszonyok rendezésére a házastársak tartására,
lakáshasználatára és a házastársak közötti vagyoni viszonyokra vonatkozó
rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

kacsa,

"már megint nem vagy figyelemmel más emberek lelkiismereti szabadságára…:)"

Miért? Csak annyit írtam, hogy nem tetszik a dolog.

Impossible # 2009.07.05. 10:01

kbs,

itt a link a normaszöveggel (új PTk.):

http://jogalkotas.hu/…20071029.pdf

Szó van benne a bejegyzett élettársi kapcsolatról, szóval szerintem van köze az új Ptk.-nak hozzá. :D

Sz.Márton # 2009.07.05. 10:32

Kedves Anitascher!

Csak egyéni véleményként:

Hiába akár 10 év kodifikációs folyamata, ha végül csak a pártok kiválasztott és jól irányított "szakpolitikusai"folytathatnak nagyobb nyilvánosság előtti érdemi vitát e fontos ügyben.
A kereskedelmi jog a mai nagy manager típusú gazdasági szemlélet ellenére is továbra is része marad a monista polgári jogalkotás gyönyörének. Azért látszik, hogy még az "átkos" rendszer alatt is az akkori alkotók között voltak igazi tudós gondolkodók akik maradandót alkottak, pl: Szászy Isván.

Előny lehet?!: Az érdekeiket talán láthatóan és érezhetően nehezen érvényesítőknek, hogy az új Ptk. terv. 6 hónapról 5 évre növeli az igényérvényesítés határidejét tartásdíjak, életjáradékok esetében.
(Az érintettek nagyrésze a begyűrűzött válság miatt legális jövedelmeik alapján már lassan nem tudnak miből fizetni, tehát ha ilyen nagyobb időintervallumban megállapított visszamenőleges tartásdíj fizetésre kötelezetté válnak emiatt még kevesebb legális jövedelmet vallanak be.)

Az örökhagyó végakaratában megnevezhet végrendeleti végrehajtót. A kommentár szerint ez a jogintézmény azoknak segítene, akik nem tudnak mit kezdeni a rájuk szakadt üzleti hagyatékkal. A végrehajtó feladata a vagyon őrzése, igazgatása és fokozatos átadása lenne az örökösök számára.(Ha valóban a nálunk megszokott módon rendesen végzi a munkáját és az üzleti haszon minden részéről tájékoztaja az érintettet és őt is rendesen ellenőrzik. Erre jó sok egyéb biztosítéki szabályt és folyamatosan módosítandó csatlakozó rendeletet és egyéb pénzügyi harminizációs szabályozót lehet hozni.)

Az új típusú "sérelemdíj" bevezetése után akinek személyiségi jogait megsértik, ezért díjat követelhet majd, az őt ért nem vagyoni kárért és nem kell majd bizonyítani, hogy a jogsértés tényén túl egyéb hátrány is érte azt, akit megsértettek. (Kérdés, hogy mennyit és a mennyien fognak ezzel majd visszaélni, ha már élből adható és főleg kapható.)

A személyiségi jog megsértését jelenti ezentúl többek között az is, ha a fogyatékos emberek törvényesen előírt jogait megsértik. Az újdonságként bevezetendő Sérelemdíjat követelhetnének, a mozgáskorlátozottak, amennyiben elmarad a kötelező akadálymentesítés, ott ahol annak kötelezően előírás szerint lennie kellene.
(Hányan is kapnak ilyen igazolást arról a valóságban is betegeken kívűl, hogy rokkantak pl: hatalmas nyugati autók a bevásárló központok speciális parkolóhelyein. Nekik még ha a hivatalokba mennek ügyintézésre plussz bevételi forrásuk is lesz. Segélyigénylés közben az adott hivatalnál pénzhiány miatt nincs akadálymentesítés ejnye.. bejnye! )

Megemelnék az örökbefogadási korhatárt, eddig az örökbe fogadni szándékozó ember elég ha nagykorú, 18 évesnél idősebb volt, a tervezet szerint 25 éves kor lesz a minimum. (Ezt sokan sérelmezni fogják és persze ellenezni és rendesen megpróbálják kijátszani, főleg ahol egy pár generáció együtt él és kell az ezért befolyó plussz bevétel.)

Állítólag a nagy munkajogi szaktekintélyek közül páran a Ptk.-ba beépítettek volna a munkajogban szereplő szerződést is, (amelyről egy szaklapban olvastam tavaly egy neves munkajogász emeritus professzor írásában ) pl. a kollektív szerződést, amelyből ha jól kidolgozzák alapvető szerződéstípusként helye lenne a többi között és néhány félreértést le lehetne tisztázni.(Én nem osztom ezt az álláspontot)

Egyelőre ennyi, de mások biztos még több érdekességet vélnek éles szakmai kritikai górcső alá vetni..

Üdv

Peace # 2009.07.05. 10:55

"a bejegyzett élettársi kapcsolatról,
az ezzel összefüggő, valamint az élettársi viszony igazolásának megkönnyítéséhez szükséges egyes törvények módosításáról" szóló

2009. évi XXIX. törvény

már jelenleg is rendelkezik az élettársi kapcsolatról

ez lesz (ez lett) beépítve a Ptk. tervezetbe...

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Kacsa1111 # 2009.07.05. 12:23

Kedves kbs,

1)
a témához is hozzá kívánsz szólni vagy csak kötekedni szeretnél, mert akkor beszéljük meg inkább egy másik topic-ban, vagy privátban...

2)
nem igazán fejtetted ki, hogy az önálló zálogjog biztosítéki mivoltával mi a bajod...

3)
nem értem, hogy most mi volt a nagyzolás? az, hogy lemertem írni két angol szót, vagy az, hogy egy külföldi kódexet hoztam fel példaként?
vagy azért volt mindez nagyzolás, mert egy szót sem értettél belőle?:)


Kacsa11

Impossible # 2009.07.05. 12:24

Písz,

én épp azt pofáztam, hogy igenis köze van a bejegyzett élettársi kapcsolatnak az új Ptk.-hoz, szóval megereszthettél volna egy olyan beszólást, hogy igazam van (ahelyett, hogy beírtad azt, amit én már előtted beírtam), de persze ez csak formaság (viszont bosszantó :D ).

Kacsa1111 # 2009.07.05. 12:25

Kedves Sz.Márton,

a sérelemdíj ekként való szabályozásával egyetértek, mivel a nem vagyoni kártérítést a bölcs királyi bíróságok eddig elég furán alkalmazták...


Kacsa11

Impossible # 2009.07.05. 12:27

"Egyelőre ennyi, de mások biztos még több érdekességet vélnek éles szakmai kritikai górcső alá vetni.."

Marci, most azon gondolkozom, milyen lehet az az "éles górcső". :D Egy cső hogy lehet éles? :D

Kacsa1111 # 2009.07.05. 12:32

Kedves Impossible,

igazad van, az új Ptk. szabályozza a bejegyzett élettársi kapcsolatot...

csakhogy te az legelső hozzászólásodban azt írtad, hogy nem értesz egyet az új Ptk. számos újításával, mint pl. a bejegyzett élettársi kapcsolat...
csakhogy ez zöldség, mivel a bejegyzett élettársi kapcsolat nem az új Ptk. újítása, tekintve, hogy már most létezik az intézmény.:)

egyébként nem értem mi bajod a bejegyzett élettársi kapcsolattal...végülis a házasság is egy bejegyzett élettársi kapcsolat...csak a melegektől megvonták ezt a lehetőséget:)))


Kacsa11

Sz.Márton # 2009.07.05. 12:36

Kacsa1111!

Úgy legyen, majd ha elfogadják akkor, a nem bölcs és nem királyi bírósági intézmények és az alattvalók majd még érdekesebben alkalmazzák a törvény erejénél fogva.

Kedves Impossible!

"Egy cső hogy lehet éles?"-szerinted pvc, vagy bármilyen közhasználatú egyéb mondjuk főnyomócsőről beszélek ilyenkor.....akkor a cső úgy éles, ahogy a fej széles...ami benne az sekélyes..a megélhetése pedig segélyes.

Legislator # 2009.07.05. 14:14

Ez már törvényjavaslat.


Sunshine after the rain.

Kacsa1111 # 2009.07.05. 14:37

Kedves Legislator,

egy "legislator"-tól elvárható, hogy ilyen apróságokra is figyeljen:)))


Kacsa11

bajussz # 2009.07.06. 05:28

hmm, szakvizsgára tanulhatok új ptk-t?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.06. 06:25

Nem valószínű. Nem megy az olyan gyorsan; még ha elfogadnák is - ahogy nem fogják -, az ilyen kódexek hatályba léptetésére hosszabb időt, akár egy évet is szoktak szabni.

Igaz, ami mostanában itt kodifikáció címén folyik... A héten többször állt el a szavam az új jogszabályokat olvasgatva. Elkeseredve gondoltam arra, hogy 120-150 éve még Eötvös József fogalmazta egyes törvények szövegét.
Ma meg Pisa-teszt negatívokra bízzák a feladatot.

Peace # 2009.07.06. 06:35

hát igen,
ezek nemhogy a Pisa teszten nem mennének át,
e a Kaká tesztet sem tudnák sikerrel venni...

bajussz # 2009.07.06. 06:38

mi az a Pisa-teszt?