szakvizsga - "B" rész (büntető)


totmerc # 2011.03.28. 18:28

köszi
izgatottan várom

guba # 2011.03.28. 18:39

Totmerc, kár izgulnod.

lakatosviktor # 2011.03.28. 18:43

Guba megoldása a helyes, azzal, hogy a Btk. 46.§ (1) bekezdése alapján ilyen esetben is lehetősége van a bíróságnak a Btk. 42-44.§ szerinti fokozatnál eggyel súlyosabb (ha van ilyen), vagy eggyel enyhébb fokozat megállapítására.

Így a helyes "megfejtés" börtön fokozat lett volna, ha helyt ad az indítvány enyhébb fokozatra vonatkozó részének. Ha nem, akkor fegyház.


Dr. Lakatos Viktor ügyvéd

totmerc # 2011.03.28. 18:50

Szerintetek így szóbelin mire számítsak?

guba # 2011.03.28. 18:51

A bíróság a 42-44§ alapján határozza meg a szabadságvesztés fokozatát. [Bv. tvr 14§ (2)]
Ebben nincsen semmi eltérést engedő. Vagyis, nincs lehetőség a 46§ alkalmazására. Szerintem.

lakatosviktor # 2011.03.28. 19:04

Nem is kell a 111.§-nak megengednie:

A Btk. 107.§ (2) bek. szerint "e törvény rendelkezéseit a fiatalkorúakra a jelen fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni." Mivel nincs rá fk. szabály, az általános szabályok szerint működik.

A HVG-Orac Nagykommentár is ezen az állásponton van:

"A fokozat utólagos meghatározása a bv. bíró hatáskörébe tartozik [lásd a Bv. törvényerejű rendelet 14. §-át]. Ezért a fiatalkorú ügyében eljáró bíróságnak nem kell az ítéletében rendelkeznie a végrehajtási fokozatról arra az esetre, hogy az elkövető a büntetés végrehajtása alatt betölti a huszonegyedik életévét (BH 1982/130.). Ha azonban csupán az elkövető huszonegyedik életévének betöltése után bírálja el az ügyet, a 42-44. § alkalmazásával állapítja meg a szabadságvesztés végrehajtási fokozatát.
A büntetés hátralevő részére a bv. bíró a 46. § (1) bekezdése alapján a 42-44. § szerinti fokozatnál eggyel enyhébb vagy eggyel szigorúbb fokozatot állapíthat meg.
”"

Üdv,
LV


Dr. Lakatos Viktor ügyvéd

lakatosviktor # 2011.03.28. 19:05

Továbbá, durván méltánytalan is lenne :-)


Dr. Lakatos Viktor ügyvéd

guba # 2011.03.28. 20:13

Ez a kommentár kb egy semmi.

De, hogy további jogi álláspontot is fejtsek ki, a fokozat meghatározása bizonyos tekintetben behatárolja a kedvezményeket is. Aki fegyház fokozatban kezd, az nem kaphat EVSZ-t. Ezért egyáltalán nem mindegy, hogy a fokozat utólagos meghatározásakor van-e lehetőség a 46.§ alkalmazására. Nem véletlen, hogy a törvény nem egyszerűen azt mondja, hogy ebben az esetben az általános szabályok szerint kell meghatározni a fokozatot, hanem konkrétan és eltérést nem engedően fogalmazza meg, hogy mely szakaszok alkalmazásával kell meghatározni a fokozatot.

Vitatkozhatsz, én nem kívánlak meggyőzni, a saját véleményemet mondtam el. Mellesleg azzal szerinted lehet érvelni a szakvizsgán, hogy ezt olvastam a kommentárban? Persze, indoklás nélkül...

lakatosviktor # 2011.03.28. 20:19

A Btk-val érveltem, a kommentárt csak megjegyeztem, mint hogy az "is ezen az állásponton van."

Ahol az fk. szabályok nem térnek el, ott az Általános rész "általános szabályai" alkalmazandók.

De akkor még egyszer :)

Btk. 107.§ (2) E törvény rendelkezéseit a fiatalkorúakra a jelen fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

A kérdésem az, hogy ha pl. elutasítod, milyen törvényhely alapján teszed?

Mi indokolná, hogy szab.veszt. vh. fokozat utólagos meghatározása esetén ne lehessen alkalmazni a Btk. 46.§ (1) bekezdését?


Dr. Lakatos Viktor ügyvéd

guba # 2011.03.28. 20:39

A 107.§ nem értem, hogyan kerül ide.
A 46.§-t lehet alkalmazni, csak nem a Bv.tvr. 14.§ szerinti eljárásban, hanem a Bv. tvr. 7.§ szabályai szerint folyó eljárásban. (Később, akár az elítélt, akár a védő is kezdeményezheti.)

Mi indokolja? Az, hogy a büntetőjogban semmi helye nincsen a kiterjesztő értelmezésnek. Ami a jogszabály szövegében van, az alapján kell eljárni. (legalitás elve) Márpedig a Bv. tvr. 14.§-ban leírt eljárásban kogens módon van rögzítve, hogy kell meghatározni. De ezt már most harmadszor írtam le.

Kozáné # 2011.03.29. 09:53

Sziasztok!

Van egy alig használt Vókó György: Büntetés-végrehajtási jog könyvem, alig használt :-) , féláron átadnám Bp-en, lehetőleg a belvárosban. Írj e-mailt: andrea2009@citromail.hu

TÉvi # 2011.03.29. 11:27

Sziasztok!

A "B" részvizsga tantárgyai esetében a szóbeli vizsgán mennyire kérdezgetnek felsorolásokat, jogszabályszöveget tételesen?
(Rengeteg felsorolás van, amit lehetetlen végig megjegyezni, örülhet az ember, ha két-három elem az eszébe jut. Pl. nyomozás megszüntetésének összes esete, stb., vagy a büntető anyagi jogban a tényállások)
Van olyan bizottság, aki ezeket tételesen - azaz nem csak a lényegi elemeket számonkérve, hanem "bebiflázva" - kérdezi? (Képtelen vagyok magolni...)

Köszi, ha valaki megosztja az ezzel kapcsolatos vizsgaélményeit.

kondidori # 2011.03.29. 11:41

Hát a Fővárosi Ítélőtáblán van egy bizottság, akinél fel kell tudni az összes minősítő körülményt sorba a vagyon elleni bcselekményeknél

kondidori # 2011.03.29. 11:48

A Fővárosi-n nekem a nyomozás megszüntetésének okait fel kellett tudnom sorolni.

hunfrakk # 2011.03.29. 16:42
hunfrakk # 2011.03.29. 19:32
Tullup # 2011.03.30. 10:51

TÉvi!

Én is ettől félek. És nem hiszem, hogy jövő hétig az összeset meg tudom jegyezni, sőt! Nem hiszem, hogy ezeket mind meg lehet tanulni (persze nem számítom azokat, akik 4-5 hetet készülnek). A fontosakat mindenesetre megpróbálom megjegyezni, és csak remélni tudom, hogy a vizsgabizottság fontossági sorrendje is hasonló az enyémjhez. :)

Dorka0629 # 2011.03.30. 10:58

Sziasztok!

Múlt héten túl lettem a büntetőn, ez volt az első vizsgám.
Kérdéseim:
Bv:

  • EVSZ (mikor nem lehet alkalmazni, csak felsorolás)
  • szab.vesztés fokozatának utólagos meghatározása
  • végrehajtási fokozatok, jellemzői

Btk:

  • visszaeső
  • folytatólagosság, ehhez kapcsolódóan jogeset
  • tettesek, ehhez kapcsolódóan egy jogeset
  • zaklatás és minősített esetei

Be:

  • tárgyalás mellőzése
  • mikor kötelező védő részvétele a be-ban

többre nem emlékszem

Mivel szabálysértésből írtam, így azt nem kérdeztek szóban

nem voltam bent sokáig, kb 10 perc, korrektek voltak. oit-ban voltam a fsz 7-esben.

Most jöhet a C rész.
Kitartást mindenkinek!

TÉvi # 2011.03.30. 11:17

Köszi a válaszokat!

Ahogy olvasgatom a hozzászólásokat, mint például a legutóbbit (Dorka 0629), azért van rugalmasabb bizottság is. Nekem is álom lenne egy 10 perces vizsga, főleg, hogy az A részből 40 percet, a C-ből pedig 45 percet voltam bent.

Van még egy jó kérdésem: ti hova címeztétek és küldtétek meg az írásban benyújtott szakvizsga kérelmet? (Már amikor beadtátok... Ugyanis időközben - azt hiszem jan. 1-től - változott a jogszabály - miniszterhez kell címezni, stb.) Megkapják vajon a kérelmet, bármelyik helyre küldi a jelentkező? Áprilisra kapott már valaki behívót?

Köszi.

Tullup # 2011.03.30. 12:51

Dorka gratulálok!
Megjegyszem nekem sem volt még fél óránál rövidebb szakvizsgám. :S

TÉvi!
Én a szokásos módszert javasolnám: hívd fel a titkárságot, mert sajnos mindegy hogy mit mond ki a (jog)szabály, ők mondják meg a tutit (ez már többször bebizonyosodott).
Egyébként én nem várok meghívót, mert online jelentkeztem, 7. -én megyek.
Jó tanulást!

Dorka0629 # 2011.03.30. 14:29

Tullup!
Köszi, tényleg nagy szerencsém volt a bizottsággal, írtó korrektek voltak. Én is kevesektől hallottam, hogy valaki ennyire rövid ideig lettek volna bent, na jó lehet, hogy én is 15 percig voltam :))), de tényleg nem rövid volt..., tekintve, hogy 13,00-kor kezdődött a vizsga, az első versenyzőt :) 13,10-kor hívták be, ő is, kb. negyed órát volt bent, aztán kiküldték, tanácskoztak, majd eredményhirdetés, ezután mentem be én, de eredményhirdetéssel mindennel együtt már 13,55-kor telefonáltam körbe a hírt :)))
TÉVi!
Én épp tegnap adtam be a másodikra a jelentkezésemet a Szalay u. 16-ba címeztem a KIM Igazságügyi Oktatási Osztályára.
Remélem megkapják.
Ti hová küldtétek?

Tullup # 2011.03.30. 15:32

Miért nem online jelentkeztek?
Most nem akarok okoskodni, de sokkal egyszerűbb, ráadásul te választod ki a pontos napot (!!!) amikor vizsgázni szeretnél, és azt is látod, hogy hány szabad hely van aznap, ráadásul a vizsgadíj befizetésétől számított 30 napon belül látod, hogy ezt megerősítették-e? Ha nem stimmel a dátum, vagy valami közbejön, netalán halasztani szeretnél, automatikusan át lehet jelentkezni úgy, hogy ismét te választod ki a pontos napját a vizsgának.

Missosa # 2011.03.30. 18:29

Sziasztok!

Ma voltam vizsgázni az LB-n, dr. Ruzsás bizottság az elnök (FB-n volt még egy bizottság ott a Vaskuti). Nyolcan voltunk, 3-an írásbelisek is voltak, egy pótos volt anyagiból. Érdekes módon nem az írásbelisekkel kezdtek, de nem is névsorrendben. Én a második voltam, háromnegyed 2-kor (!) már szabadultam.

Btk:

  • közokirat hamisítás, garázdaság, társtettesség, visszaélés okirattal, bántalmazás hivatalos eljárásban

(jogesetek voltak, azon keresztül kérdezgetett)

Be:
bíróság feladatai, mikor hány tagú a tanács helyi-megyei stb szinten (példákkal), tanú vallomás tételének akadályai, pénzbünti összege/tétele, melyiknél mit vesznek figyelembe (tárgyi súly, személyi körülmények)

Itt többre nem emlékszem, ez tűnt a legnehezebbnek, sokszor úgy tette fel a kérdést, hogy nem is értettem mire gondol...

Bv:
szabálysértési hatóságok, feltételes szabadság alatti bűnözés, mi történik, mi az eljárása (pártfogó felügyelő/rendőr-ügyész-bíróság), elítéltek elhelyezése

Szerintem nagyon gyors vizsga volt. A Be-t kérdező nem volt valami jófej, a másik kettő nagyon segítőkész volt.

Az előttem szolokhoz reagálva. Az én csoportomban ketten voltak, akik elektronikusan jelentkeztek és még sem szerepeltek a vizsgalapon, és még egy valaki volt, de ő más tárgyból. Mondjuk nem volt probléma, beosztották őket.

További jó tanulást Mindenkinek!

Dorka0629 # 2011.03.31. 07:31

Tullup!
Én szívesen jelentkeznék online, ha a kb. 1-1,5 hónapja elküldött regisztrációm alapján végre leellenőriznék az adataimat, amit nem tettek meg mind a mai napig, plusz aki esetleg már ellenőrizve lett, sokaktól hallottam, hogy annak is heteket kell várnia arra, hogy a már letett vizsgája eredménye bekerüljön a rendszerbe. Én személy szerint szerettem volna még június 30-ig a második vizsgát is megpróbálni, és mivel nemhogy a letett vizsgámat nem vitték be a rendszerbe, még -ahogy fent is írtam - leellenőrizve sem vagyok, így meg nem tudok jelentkezni sem vizsgára online. Szóval szerintem nagyon sokan emiatt nem online jelentkeznek...

Tullup # 2011.03.31. 08:34

Dorka!
Sajnálom, hát ezt nem gondoltam volna, mert nálam minden úgy ment mint a karikacsapás. Akartam nézni szabad időpontot neked, de a többi vizsgán túl vagyok, úgyhogy az 'A' -ba, 'C' -be nem enged be a rendszer.

Missosa!
Gratulálok és köszi a kérdéseidet meg az infot. Tuti csinálok a jelentezésemről egy prt screent és viszem magammal! :)