szakvizsga - "B" rész (büntető)


drViri # 2016.02.12. 12:26

Kedves Fórumozók!
A jogi szakvizsga 5 éves "teljesíthetősége" kapcsán az IM szakvizsga munkacsoport jogalkalmazást és5/1991.(IV.04.) IM rendelet 5. szakasz (5) bekezdése közötti ellentmondásban kérném véleményeteket, helyes-e így a jogalkalmazás:
IM rendelet 5. Szakasz (5) bekezdése:
"A megkezdett jogi szakvizsga 5 év alatt tehető le. Öt év eredménytelen eltelte esetén az addig letett részvizsgák érvényüket vesztik. A jogi szakvizsga az írásbeli vizsga első kitűzött időpontjától minősül megkezdettnek."
Szakvizsga munkacsoport a következőként rendelkezik az általános szabályzatban:
"A megkezdett jogi szakvizsga öt év alatt tehető le. Öt év eredménytelen eltelte esetén az addig letett részvizsgák érvényüket vesztik. Azon jelöltek esetében, akik a jogi szakvizsgára bocsátás iránti kérelmüket 2012. szeptember 15. napját követően nyújtották be, a jogi szakvizsga az írásbeli vizsga első kitűzött időpontjától tekinthető megkezdettnek. Azon jelöltek esetében, akik a jogi szakvizsgára bocsátás iránti kérelmüket 2012. szeptember 15. napját megelőzően nyújtották be, az 5 éves határidőt az első részvizsgára való jelentkezéstől kell számítani."

A rendelet egyik részében sem található ilyen megkülönböztetés (jelentkezés beadása, 1. vizsga időpontja), márpedig annak az alkalmazása, hogy aki 2012. 09.15. Előtti kérelmezőknél a jelentkezés napja számít több hónappal rövidíti meg az im rendelet szerinti 5 éves határidőt, ld. ált. szabályzat: "A jelölt a jelentkezéstől számított 30 napon túli, de 4 hónapon belüli vizsgaidőpontra jelentkezhet."

Szerintetek helyes így ez a jogalkalmazás?

Köszi a válaszokat!

Nephra # 2016.02.10. 11:56

Kedves szakvizsga2015!

Én most pénteken voltam, és nem kérték. Szerintem abszolút logikus, hogy ezeket a szakvizsga anyagából kihúzták, azért nem egy napi szinten előforduló tényállás egyik se. A mi vizsgánkon senkitől nem kérdezték, és mástól se hallottam korábban, hogy belementek volna.

Egy korábbi kérdésedre válaszolva pedig két hetet tanultam intenzíven és sikerült. Ebbe annyi fért bele, hogy általános részből hozzáolvastam a kommentárt, tényállásoknál a vagyon ellenieknél néztem meg az elhatárolásokat, BE-ből csak törvény, bv-ből csak törvények (plusz megjelölt BK-k, jogegységik olvasás szintjén.)

Remélem tudtam segíteni.

szakvizsga2015 # 2016.02.09. 22:17

A honvédelmi, katonai, háborús, emberiesség elleni és állam elleni bűncselekmények nem szerepelnek a tételsorban.
Ennek ellenére van-e tudomásotok arról, hogy szakvizsgán ezek előjönnek?
Szerintetek kell-e ezekkel és általánosságban a tételsorban nem szereplő bcs.-ekkel foglalkozni mélyebben?

Nikol86 # 2016.02.07. 18:01

Sziasztok!
Eladóvá váltak az alábbi könyveim:
Balogh Ágnes: Büntetőjog I. (általános rész) lezárva: 2015. február 9.
Balogh Ágnes: Büntetőjog II. (különös rész) lezárva: 2014. március 15.
Herke Csongor: Büntető eljárásjog lezárva: 2014. március 31.
A könyvek közül a Büntetőjog I. elég jól kivan húzva és bele is van írva plusz infó, a másik kettőben viszont minimális kiemelések vannak. Ezt leszámítva a könyvek jó állapotban vannak.
A könyveket együtt szeretném eladni, az ár csomagban: 7500 Ft.
érdeklődni: bnikoletta.balogh@gmail.com

jupiter86 # 2016.02.03. 07:56

Kedves Érdeklődők!

Eladók a következő könyvek:

Dr. Polt Péter: Új Btk. kommentár. Az ára
10. 000 Ft a 8 kötetnek, együtt. Az első két kötet szövegkiemelővel ki van húzva, a többi kötet nincs. Nem gyűrött, nem szakadt, stb. ( Az új könyvek ára 15.000 Ft.)

Aliga # 2016.01.31. 17:50

Sziasztok !

Keresem ezt a könyvet normális állapotban kb. féláron:

Vókó György: Büntetés-végrehajtási jog és szabálysértési tételek (Dialóg Campus
lezárva: 2015. június 20.)

Ha tudtok, kérem segítsetek. Régebbi kiadás köszönöm nem érdekel.

üdv.

csddeb@gmail.com

folyami géb # 2016.01.31. 06:26

Én nem hiszem, hogy lennének ilyen feladatok, de ha mégis: akkor nyilvánvalóancsak egy megoldás van. A Btk. 2.§a alapján el kell döntened az alkalmazandó jogszabályt, és azt kell alkalmazni.

vapiros # 2016.01.30. 21:44

Sziasztok!

Lenne egy gyakorlati kérdésem anyagi jogi írásbelivel kapcsolatban. Úgy hallottam, hogy sok esetben lassan három év után sem hatályosították a feladatokat és a régi Btk-ra hivatkozik, régi paragrafus számokkal.Leginkább másodfokú ítélet írásakor jelenthet ez problémát, amikor leírják, hogy az első fok ..§-ba ütköző ..bcs miatt ..-ra ítélte.Ebből ugye az következik, hogy a régi Btk hatálya alatt követte el a bcs-t. Na most ilyenkor mi van, a régi Btk-t kell alkalmazni a megoldás során függetlenül attól, hogy ugye a szakvizsgán mindig az adott napon hatályos jogszabály ismerete a követelmény, de azért elvárják, hogy a régit ugyanúgy tudjuk és alkalmazzuk. Elvárják, azt ami még a bíróknak is nehéz lehet adott esetben, hogy eldöntsd, hogy most az uj Btk. összességében enyhébb-e. És mi van ha pl olyan jogeset van, amiben olyan bcs. van, ami jelenleg már nincs, pl adócsalás??

Van valakinek ehhez kapcsolódóan javaslata, hogy mi ilyenkor a teendő, alkalmazzuk a régi-t, vagy ne vegyük figyelembe a § számot és csak a megadott bcs szerint oldjuk meg a feladatot az új btk alapján.
Előre is köszi a válaszokat.

szakvizsga2015 # 2016.01.28. 21:10

Kedves Rita!
Én a következő linken szoktam megnézni, "ami kell":
http://www.lb.hu/…-hatarozatok
Bal oldalon ki lehet választani, hogy pontosan mi kell, utána meg értelemszerűen. Nem tudom van-e valakinek olyan gyűjteménye, amiben a "fontosabbak" vannak, legalábbis a szakvizsga szempontjából. Egy kalappal a vizsgádhoz!

rrrrrrr # 2016.01.28. 20:49

Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Akinek vannak Bh,Ebh,Bk-i eltudnà küldeni nekem a majzik.rita@freemail.hu e-mail címre? Febr 11-én megyek, nagy része hiányzik ezeknek de sehonnan nincs lehetőségem megszerezni.
Nagyon köszönöm,Üdv Rita

Geri87 # 2016.01.27. 11:16

Én úgy hallottam és úgy gondolom, hogy 4 hét a reális. Áprilisban kezdem, úgyhogy lassan aktuális lesz a kérdés nálam is...

szakvizsga2015 # 2016.01.25. 23:06

Szeretném véleményetek kérni, vagyis, hogy ki hogy csinálja, mivel időzavarból időzavarba esek.
Ki mennyit tanul pl. a b szakvizsgára? A túl sok se jó? A leggyakoribb, amit mások mondtak, hogy max. 3 hét. De akkor napi 12 óra. Lehetséges egy nap 12 órát csak ezt tanulni? S mindezt 3 hétig? Vagy ki hogy csinálja?

adam.viktoria # 2016.01.25. 18:27

Sziasztok,

a tegnap meghirdetett könyvek elkeltek.

Dr.Attika # 2016.01.25. 17:38

Adalék: A taposó akna működési mechanizmusa a következő. Rátaposnak és az aknáról lelépve robban. Halált nem okoz, hanem súlyos roncsolási sérülést, rendszerint végtag vesztést.. (Azért fejlesztették ki, hogy az ellenség egészségügyi kapacitását kössék le, mert ezzel több kárt okozna, mintha meghal a harcos.)
Visszatérve a jogi esetre. Az ellökött barát, akkor szenved robbanásos sérülést, ha az aknáról elmozdítják. Ebben az esetben viszont az is robban, aki ellökte, elmozdította.
Minősítés: könnyű testi sértés kísérlete. A felrobbanásban még gondatlanság sem terheli, tehát a többi következmények miatt nem felel.

Magdi34 # 2016.01.25. 14:39

Egy régebbi jogeset megoldása érdekelne. Segítsetek légyszi!
A barátjával a mezőn sétálnak, összevesznek, és a veszekedés közben ellöki barátját, aki elesik, és felrobban, ugyanis a mezőn egy - a háborúból visszamaradt - taposóakna volt elásva. Hogyan minősítené az Ön által elkövetett cselekményt?

Még csak most kezdtem a tanulást, segítsetek!

Ameera # 2016.01.25. 13:46

Szívesen :)

dandyke # 2016.01.25. 12:39

"Szakvizsga2015" köszi a választ.

mike1334 # 2016.01.24. 20:21

Üdv.
Büntető lesz a következő vizsgám. Államvizsga óta (előző btk idején) nem foglalkoztam vele, így húzós lesz. Lenne pár kérdésem a tapasztaltabbak felé a vizsgával kapcsolatban.

  1. Azt hallottam, hogy a btk tényállásait szó szerint kérik. Az alap tényállás kell csak szó szerint vagy a részletek, minősített esetek stb is?
  2. Büntető anyagi jogból megvettem a két dialógos könyvet, mert sokan mondták, hogy a bírói gyakorlatot, stb nagyon kérik. Az eljárásjogból meg a bv-ből elég a jogszabály (magyarázat nélkül) vagy ezekből is kell a könyv.
  3. Bármilyen más tippet, tanácsot elfogadok.

Köszőnöm előre is!

adam.viktoria # 2016.01.24. 19:05

Sziasztok,

eladnám az alábbi szakvizsga könyveket:

  • Herke Csongor: Büntető eljárásjog (Dialóg Campus, ötödik, átdolgozott kiadás, lezárva: 2014. március 31.). Eredeti ára: 6480 Ft.
  • Balogh Ágnes: Büntetőjog I. Általános rész (Dialóg Campus, hatodik, jelentősen átdolgozott kiadás, lezárva: 2015. február 9.) Eredeti ára: 4980 Ft.
  • Balogh Ágnes:Büntetőjog II. Különös rész (Dialóg Campus, harmadik jelentősen átdolgozott kiadás lezárva: 2014. március 15.) Eredeti ára: 6480 Ft.
  • Vókó György: Büntetés-végrehajtási jog és szabálysértési tételek (Dialóg Campus, hatodik, teljesen átdolgozott kiadás, lezárva: 2015. június 20.). Eredeti ára: 5980 Ft.

Mind a négy könyv a legutolsó kiadás. Állapotukat tekintve színessel ki vannak húzva, és néhol kiegészítő információk is bele vannak írva. Így, aki "szűz" könyvet szeretne, annak nem ajánlom. Annak viszont mindenképp, aki szeretne a törvényen kívül plusz infromációkat, magyarázó szövegeket az egyes tételekhez, beleértve a megjelölt BH-k ismeretanyagát is. Nekem - aki a hétköznapokon nem foglalkozom büntetőjoggal- nagyon sokat segítettek. A négy könyv ára együtt 10.000,- Ft., Budapesten átvehetőek. Szeretném őket egy csomagban eladni.

Érdeklődni az adam.viktoria86@gmail.com e-mail címen lehet.

La primavera # 2016.01.24. 14:16

Sziasztok!

Eladnám az alábbi könyveket, amikből én is tanultam és nagyon jól fel lehet készülni a szakvizsgára.

Belovics Ervin, Gellér Balázs, Nagy Ferenc, Tóth Mihály- Büntetőjog I. Általános rész; és

Belovics Ervin, Molnár Gábor Miklós, Sinku Pál- Büntetőjog II. Különös rész.

szakvizsga2015 # 2016.01.21. 14:01

Dandyke, ez igaz :S Sajnos tapasztalatból tudom...
Állatólag a "megváltozottbiztosságiszabályzat" az oka.
Annyit hozzátéve, hogy mintha úgy vettem volna ki az elnök szavaiból, hogy ez akkor van így, ha nagyon jelentős a hiba.

dandyke # 2016.01.21. 13:48

Sziasztok!
Úgy hallottam, hogy most az írásbeli után aki megy szóbelire nem lehet javítani. Akiét nem fogadják el nem mehet szóbelizni. Ez igaz? Mit tudtok.

gittus22 # 2016.01.12. 18:42

Sziasztok!

Akik már voltak C-ből, de büntetőből nem!

Ha valaki tudna küldeni C-hez kidolgozott és hatályos(!!!) tételeket nagyon-nagyon hálás lennék.
Büntetőt tudok küldeni e-mailben cserébe.email címem: vegyes2016@gmail.com

köszi,
sziasztok
Gitta

gittus22 # 2016.01.11. 13:24

Sziasztok!

Akik már voltak C-ből, de büntetőből nem!

Ha valaki tudna küldeni C-hez kidolgozott és hatályos(!!!) tételeket nagyon-nagyon hálás lennék.
Büntetőt tudok küldeni e-mailben cserébe.email címem: vegyes2016@gmail.com

köszi,
sziasztok
Gitta

kiss.nora # 2016.01.11. 09:39

Sziasztok!

Hosszas kutatás után rábukkantam a közös email adataira :)

email: szakvizsga.bunteto@gmail.com
jelszó: Bunteto1515

légyszi ne változtassa meg senki, vagy ha igen, tegye közkinccsé az új jelszót :)

Vannak fent hasznos dolgok, iratminták, ilyenek. A kidolgozások viszont nem hiszem, hogy frissek, úhogy az a legbiztosabb, ha törvényt tanulunk, és hozzáolvassuk a többit...bár még én is csak most kezdtem a felkészülést :)

Mik a tapasztalatok? Miből érdemes írásbelizni? Gyakorlatom nincs büntetőből, ennek fényében mit javasoltok?

Köszönöm,
Nóri