szakvizsga - "B" rész (büntető)


Törpi123 # 2009.04.13. 18:34

Sziasztok, nekem is lenne pár kérdésem a felkészüléshez kapcsolódóan, csak röviden:

  1. Tankönyv/jogszabály/szakvizsga könyvek? és/vagy?
  2. Ha szakvizsga-könyv, akkor Dialóg v. Novissima?
  3. Általános rész:Szó szerint kell?
  4. Különös részi tényállások: Szó szerint?
  5. Csak tételsor alapján?

köszi mindenkinek!

Linux # 2009.04.13. 19:15

Sziasztok,

a Be.-ből csak a törvény kell, az viszont elég alaposan. Itt azt szokták mondani, hogy jól tudd az elejét és a végét, tehát a lényeget. (Ez egyébként mindenre igaz.) Én a tételsort nem néztem, mert Be-ből minden kell.
Bv. részből szintén elég - még sok is - a jogszabály, abból elsősorban a Bv. tvr. és a Szabs. tv. vonatkozói részei kellenek, ez igazából nyúlfarknyi anyag.
Btk.-ból ajánlatos hozzáolvasni főleg általános részből valamilyen tankönyvet, igazából mindegy mit, egyetemi is jó, vagy a kommentár is. Az általános részből minden kell (tételsortól függetlenül), a tényállásokat pedig szerintem érdemes felosztani fontossági sorrend szerint. Nyilván a személy (meg becsület stb.) valamint a vagyon elleni bcs.-ek pontosan kellenek, a többit pedig nagyjából tudjátok. Ismétlésnél vegyétek át a gyakran ismételt kérdéseket, sokat segít. Koncentráljatok a lényegre, ne vesszetek el a részletekben és értsétek, ez is fontos. Nagy kalappal! :)

Törpi123 # 2009.04.14. 05:56

köszi szépen a gyors reagálást, linux!!
még annyi, h büntetési tételek kellenek? Gondolom, minősített esetek igen.

IustitiaArrogancia # 2009.04.14. 06:27

Linux, én is köszi az útmutatást a Be.-hez. Úgy látom, nincs semmilyen kibúvó:))

pazs # 2009.04.14. 13:16

Sziasztok,

utolsó vizsgám lesz, még február végén adtam be a jelentkezést, azt mondták, május eleje. Egy ismerősőm egy héttel hamarabb adta be ugyanerre, és április 31-én megy. Ma felhívtam a bizottságot és elárulták, hogy a május 4-i héten megyek és aznap már én vagyok a negyedik, aki telefonál, hogy még nem kapott értesítést, pedig három héten belül vizsga...
Úgyhogy aki hasonló dátumokkal indul, szerintem telefonáljon, biztos, ami biztos.

Linux # 2009.04.14. 18:50

Szívesen. Törpi123: a büntetési tételek nem kellenek, bár van a GYIK-ban egy olyan kérdés, hogy melyik bcsek büntetendők csak pénzbüntetéssel (asszem levéltitok, magántitok, de nézzétek meg) - de ez csak a vicc kedvéért lehet :) A minősített esetek kellenek, de azt egy idő után már ki tudod következtetni.

Törpi123 # 2009.04.15. 07:25

Linux, köszi, reménykedtem benne, egyetemen sem kellett.

drpici # 2009.04.15. 14:09

Sziasztok!

Pénteken megyek vizsgázni, és így a vége felé a pánik mellé összegyűlt néhány kérdés is bennem, gondoltam megosztom, hátha tud vki választ.

1. Btk 73. § complex kommentár: „A próbára bocsátás megszüntetésére mindaddig lehetőség van, amíg annak a bűncselekménynek a büntethetősége, amely miatt a próbára bocsátást elrendelték, el nem évül; az elévülés a próbaidő elteltével kezdődik.”
Arra keresem a választ, h hogyan évülhetne el a büntethetőség, ha egyszer a próbaidő tartama az elévülés határidejébe nem számít be?

2. Rtv. 57. § (1) Lőfegyverhasználatnak tömegben, csoportosulásban lévő személlyel szemben nincs helye, kivéve ha az egyes személy elleni fegyverhasználat feltételei (54. §) fennállnak.
Ennek van bármi értelme? Ha nem állnak fenn, akkor tömeg nélkül sem lehet használni…

  • egy kérdés Bv-vel kapcsolatban: Komolyan tudnom kellene a vizsgán h ki mikor mit ír az értesítőlapra és milyen római számmal és hány példányban??? Hallott vki olyat, h ilyesmi előkerült vizsgán? Remélem h ez csak egy rossz vicc.

Egyébként minden sorstársnak kitartást kívánok! :)

drpici # 2009.04.17. 17:16

Ugyan senki nem válaszolt, de azért megosztom veletek a vizsgaélményemet. :)

OIT-ban voltam, iszonyú rendesek voltak, jó hangulat volt, gyors kérdések, pörgés.
Gyakorlatilag minden kérdés eseten keresztül merült fel.

Anyagi jog: Tevékeny megbánás, csalás, csalás-hűtlen kezelés-hanyag kezelés elhatárolása, korlátlan enyhítés lehetőségei az általános részben, mikor mellőzhető a büntetés (kísérlet alkalmatlan tárgyon/eszközzel), jogos védelem

Be.: Bíróságok összetétele (3, 5 tagú tanács, milyen fokon, milyen bíróságon, milyen összetételben), áttétel a tárgyalás megnyitása után, mikor nyomoz az ügyész, a Vajnai ügy hogy kerülhetett felülvizsgálat céljából az LB-re, pénzbüntetésnél részletfizetés

Bv.: Szabadságvesztés, v előzetes alatt elkövetett szabálysértés esetén mi történik (ez bevallom nem jutott eszembe, fegyelmi eljárásban bírálják el), átmeneti csoport, fenyítések
Szabs.: elzárás kivel szemben nem alkalmazható, kitiltás.

Mindennél csak a lényeg, ha látták, h értem, már mentünk is a következőre.

Mindenkinek további jó felkészülést! :)

Impossible # 2009.04.17. 17:18

és te se írod oda, hogy hanyas...hihetetlen!

drpici # 2009.04.17. 17:38

Nem gondoltam, h ennek van jelentősége a felkészülők számára.

De nem titok egyáltalán, úgyh ha érdekel, elárulom. :)

progcic # 2009.04.18. 10:13

Impossible amúgy nem is jogász!!!

De semmit nem változott szeptembertől, amikor is az A fórumon csinálta ugyanezt....Ugye-ugye, kedves Impi??? :)

IustitiaArrogancia # 2009.04.18. 11:02

drpici gratulálok!

de hogy Impossible nem jogász????
progcic, ez hogy van???

maci28 # 2009.04.18. 13:34

Sziasztok!

A kérdésem az lenne, hogy a közérdekű munka a nyugdíjba beleszámít-e? Szerintem nem, mert a küzérdekű munka nem munkaviszony.

progcic # 2009.04.19. 16:50

IustitiaArrogancia:

az úgy van, hogy nem jogász. Ha jól emlékszem, egyetemista, vagy ilyesmi, de nincs jogász végzettsége. Az A fórumon derült ki szeptemberben.

szlobi1 # 2009.04.19. 19:25

Szia PAZS !

Május 7-én du megyek B részből , de nagyonm sok az anyag ! Fontosak a Bk és a BHH ? Ki mit tud ezekről ? Írjatok valami erről is. !

Üdv Mindenkinek

gittus # 2009.04.19. 20:18

közérdekű munka nyugdíjra nem jogosít.

Bh -k a megértés szempontjából számítanak.

progcic # 2009.04.20. 06:41

Sziasztok!

Kapott már valaki időpontot a május 11-gyel kezdődő hétre? Én erre kértem, és a telefonos "tájékoztatás" szerint kaptam is időpontot, de behívó még sehol...Mondjuk egy hét csúszást nem bánnék, ha esetleg úgy alakulna :) További szép napot!

progcic # 2009.04.20. 06:41

Sziasztok!

Kapott már valaki időpontot a május 11-gyel kezdődő hétre? Én erre kértem, és a telefonos "tájékoztatás" szerint kaptam is időpontot, de behívó még sehol...Mondjuk egy hét csúszást nem bánnék, ha esetleg úgy alakulna :) További szép napot!

IustitiaArrogancia # 2009.04.20. 06:52

progcic,

bár a káosz iszonyú, ha nem volt extra kérésed, és nem változtattál az időponton, tapasztalataim szerint a telefonos értesítés megbízható. hetekkel ezelőtt is azt írták itt, hogy 3 hétre kapják a behívót...

(nem térek magamhoz Imp. miatt... mikor tanultam az előzőkre, sokáig azért nem léptem be, h ne kelljen olvasnom a hozzászólásait - amikkel több esetben egyetértettem, csak a túlzott következeteséggel és kérlelhetetlen maximalizmussal nem. no, meg a stílussal)

pazs # 2009.04.20. 07:24

sziasztok
szintén május 7-én megyek, szombaton elkezdtem tanulni, mert állásváltás miatt csak egy hetet kapok a vizsga előtt, de azért bizakodom, mert utolsó vizsga és kinyomtatva, kilóra kevesebbnek tűnik az anyag, mint a másik kettő. De persze ez áll tőlem a legtávolabb, úgyhogy lehet, hogy nagyon fogok kínlódni.
Az értesítésekről meg annyit, hogy nekem csütörtökön érkezett meg a behívó, pedig három hét múlva vizsga :/

Részemről a megadott BH-kat és BKv-ket csak elolvasom, miután megtanultam az anyagi jogot, a többi vizsgánál is így csináltam, nekem ez vált be.

progcic # 2009.04.20. 11:32

Húúúúúúúúúúúú....épp most jött a postás....május 13...még valaki esetleg ekkor ?

maci28 # 2009.04.20. 14:59

Nekem még nem jött a postás, pontosabban még nem kaptam meg az értesítőt, csak telefonon kérdeztem és mondták, hogy május 11-i héttel kezdődően kaptam időpontot.Nagyon félek ettől a büntetőtől.

Tényleg volt egy olyan kérdés Bv-ből, hogy az elévülési határidő, objektív és szubjektív, itt mire gondol? A szabálysértésnél oké, azt tudom, hogy abszolút és relatív, de a bv-nél????????????

maci28 # 2009.04.21. 08:07

Sziasztok!

A jogorvoslatnál a nyomozás során, mi az ami korábban volt és most már nincs szabályozva?

drpici # 2009.04.21. 11:34

maci28: az ellenvetés. A hatályos Be-ben a panasz körüli kommentárokban találsz róla néhány szót.