szakvizsga - "B" rész (büntető)


Thalia # 2009.03.11. 17:58

Na, Melcsi? Mi volt?

melcsi100 # 2009.03.11. 20:18

Hello Thalia, üdv többieknek is. Nos sikerült!!!!
Legfőbb Ügyészségen voltam, dr. Tóth Éva volt a bizottság elnöke, aki nagyon-nagyon rendes volt.
Írásbelimnél az üzletszerűséget nem tartottam fenn, és ennek ellenére 5-st adtak!A töbi jó volt, ugyanaz, mint emit leírtatok ti is.
A szóbelimmel együtt átlag 4-es lett.
Btk: időbeli hatály, elkövetők (mindent, példákkal), sikkasztás
Be: (itt egy kicsit kekeckedők voltak, mert mindig egy szót kértek, de nem tudtam mire gondol, nem konkértan kérdezett rá, hanem csak annyit mnodott az is a törvényben van és ez zavaró volt) idézés, értesítés, mulasztás, kézbesítési vélelem határidőkkel, előzetes letartózatás feltételei, eljárása, és óvadék mikor adható
BV: beszámítható-e a közérdekű munka a nyugdíjba; Ha fegyházfokozatból börtönbe kerül valaki fokozatváltás miatt, alkalmazhatók-e nála EVSZ-k,
Ki határozza meg az EVSZ pontos végrehajtását?
Szab.sért: kézbestíséi vélelem megdöntése iránti kérelem elutasítása ellen van-e jogorvoslat?

Összességében véve rendes bizottság volt, úgy indultam neki a vizsgának, hogy én kb. 4-esre tudom az anyagot és ez be is jött, bár a Be.-re majdnem azt hittem még 1x vissza kell mennem.
Be-t csak törvényből tanulni, Btk általános részét pedig jól kell tudni.
Nos, mindenkinek kitartást, és nem esznek embert, sőt általában segítőkészek.

Thalia # 2009.03.12. 06:02

Gratulálok, Melcsi, ügyes vagy! És köszi a bíztatást, hogy nem esznek embert...:)

alexa81 # 2009.03.12. 20:50

Sziasztok!
Egészen idáig olvasgattam a fórumot.Én ma voltam büntetőből, a Legfőbb Ügyészségen.
Kérdéseim:
Btk.: részesek (minden),
összbüntetés ( a kapcsolódó BJE-t nagyon részletesen kérdezték)
bűnpártolás, orgazdaság összehasolnlítása példákkal, részletesen,
limitált veszélyeztetési szándék, példákkal
Be.: gyanúsított kihallgatása, kötelese-e nyilatkozni foglalkozásáról,
jogorvoslatok a nyomozás során, mi volt korábban, ami már nincs,
vádemelés elhalasztása, mely esetben kötelező, mikor lehetséges
zár alá vétel, biztosítási intézkedés részletesen, ki kérheti, ki rendelheti el egyiket, másikat
nyomozás határideje, elrendelése
Bv.: magánelzárás részletesen, példával, mit tehet a bv. parancsnok
evsz
szabálysértési őrizetről minden
rendbírság (összegek)
jutalmazások, mi az ami csak a fiatalkorúnál van
fokozatváltás (utólagos)

Hát, ennyire emlékszem. Jegyek:4;4;4;
Mindenkinek kitartást a felkészüléshez.

alexa81 # 2009.03.12. 22:01

A sikeres vizsgámra tekintettel megválnék az alábbi jegyezeteimtől:
Dialóg Campus: Büntető eljárásjog (2007)
Büntetés-végrehajtási jog (2008.április)

siker3 # 2009.03.13. 21:02

Sziasztok!

Eddig én is hasonlóan csak olvasgattam a fórumot, azonban múlthéten sikeresen letudtam az utolsó vizsgámat, így gondoltam megosztom mindenkivel végső vizsgatapasztalatomat.
Az OIT-hoz kerültem, nagyon rendes, segítőkész bizottság kérdezett.
Anyagi jogból tényállás nem kellett, ha elkezdtem leállítottak, elegendő volt, ha elmondtam az elk. magatartásokat. Kizárólag jogeseteket "elemeztünk", (kényszegyógykezeléssel, adócsalással, vagyon elleni bcs-kkel kapcs.) egyáltalán nem kérdeztek felsorolásokat és minősített eseteket sem. Tényleg arra voltak kiváncsiak, hogy átlátom-e a témát.
Hasonló volt a Be. is, nyom-i bíró milyen feladatokat láthat el - ez példa révén, bírósági hatáskörök, igazolási kérelem, perújítás, tárgyalás mellőzése, védő szerepe.
Bv-ből elévülési határidő, (szubj., obj.), fenyítések, szabs. őrízet, kártérítési joga az elítéltnek,biztonsági elkülönítés, szabveszt. felfügg. megszünése.)
Ennyi jutott eszembe.
Annyi tanácsot tudok mindenkinek adni, hogy szerintem ne vesszen el senki a részletekben, nagyjából tudni lehet, h. melyik bűncselekmények a fontosak, melyeket kérdezik részletesebben, arra érdemes készülni.
Mindenkinek kellemes készülést, és sikeres vizsgát kívánok!

siker3 # 2009.03.13. 21:05

Ja, és nem írtam a jegyeimet: 4 4 4 :-))).

dr Abu-Dhabi # 2009.03.16. 09:05

Kedves Everybodri!

kidolgozott tételsor büntetőből (Be nemsokára felkerül) a szakvizsgazok@gmail.com címen (jelszó:szakvizsga).

Nyulmacska a szerző (állítólag jól vizsgázott belőle), drbea megkapta, és most fent van.

minden jót,

drpici # 2009.03.16. 11:53

Thalianak (meg aki még aggódik esetleg :)):
Nekem megérkezett időben az értesítés.

szlobi1 # 2009.03.16. 20:40

Sziasztok !

2009. május 5-15. közötti időszakra kértem pontos időpontot. Figyelem a levelezést és érdeklődve figyelem a híreket. Ha van jó anyaga valakinek email címemre külve köszönettel veszem.

Tudom rengeteg a tanulni való, ezért is lenne jó egy rövidebb, de hatályos összegzés.

Segítséget előre is köszönöm.

Katti # 2009.03.17. 12:24

Sziasztok,

Májusban megyek én is vizsgázni, gondoltam rendelek szvizsgakönyvet a neten, de azt láttam, 2009 második felében fognak megjelenni a "hatályosított" (már elnézést) szvkönyvek.
Tudja valaki, h miből érdemes tanulni MOST, és a "mikor" hatályos joganyagot kérdezik?

Köszönöm a segítséget.

Csipke # 2009.03.17. 14:29

Szia Katti,

Complex jogtár-törvényből.

A vizsgakor hatályosat kérdezik.

Üdvözlettel,


Csipke

Katti # 2009.03.20. 13:10

Koszonom Csipke!

Kerdesem meg, h elolvastatok-e az osszes ABH-t, Jogegysegi Hatarozatot?

En most epp azon vagyok.

Valamint, h en a Buntetojog Nagy Kezikonyvebol kezdtem el tanulni a jogszabalzok mellett. Volt meg valaki, aki ezt hasznalta? Velemeny?

Koszonom!

Bobi22 # 2009.03.20. 13:22

Üdv!

Szeretném veletek megosztani a vizsgakérdéseimet.
Btk: emberölésről minden, elhatárolások, illetve az önkényuralmi jelképek használata (nem egy tipikus kérdés).
Be: nyomozási bíró feladata a nyomozás során (azt akarta hallani, hogy a bíróság fa-it látja el a nyomozás alatt.) meg az írásbeli jogesetemhez kapcsolódóan mit tennék az ügyész helyében, mert a bíróság nem rendelkezett egy olyan kérdésben, amit az ügyész a vádiratban feltüntetett (válasz: fellebbezés)
Bv.: szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztésének részletszabályai (csak jogszabályból tanultam)
Szabs: szab.s hatóságok (különös tekintettel a
35. §-ra)

Jó tanulást mindenkinek! Ja, egyik kolléganőmnek van dialóg campus (2008-as) jog-ász kártyája be-ből, eladná, 2500 Ft-ért. Ismétléshez kiváló, mivel címszavak szerepelnek rajta, ismerni kell az anyagot, hogy használni tudd.
Ha érdekel, írj, és megbeszéljük.
szép napot mindenkinek!

Ildico # 2009.03.20. 14:18

Sziasztok!
Ma voltam be pótviszgán az OIT-ban.
Nagyon rendes volt a bizottság, Tóth Károly, Zamecsnik ügyvéd úr, a múltkori szerencsétlen "sorsolás" után nekem is lehet szerencsém.
A vizsga gyors volt, de ha nem tanultam volna ennyit,probléma lett volna, mert mindösszesen ilyeneket kérdeztek, hogy hol vannak a be-ben, mivel összefüggésben a következők:

  • bekerített hely
  • kiemelkedő súlyú ügynél
  • regionális, kisebbségi
  • különösen védett tanúnál mikor indítványozhatja a védő ill. a terhelt, hogy ne különösen védett tanú legyen.

Volt még vagy 5-6, de ennyi jutott eszembe.
Szeptemberben polgári! Sok sikert mindenkinek a büntihez!

Csipke # 2009.03.20. 14:27

Szia Katti!

Én böcsülettel elolvasok mindent, de nem biztos, hogy mindent meg is tanulok... :) Én arra gyúrok, hogy az elhatárolások lesznek a lényegesek, inkább azt fogják kérdezni.

Kedves mindenki, aki túl van már rajta és nem büntetőjoggal foglalkozik!

Minden használható ötletre vevő vagyok, hogy a Be-t hogyan lehet hatékonyan tanulni. :)

Üdvözlettel,


Csipke

Impossible # 2009.03.20. 17:11

"Minden használható ötletre vevő vagyok, hogy a Be-t hogyan lehet hatékonyan tanulni. :)"

alázattal :DDD

Bobi22 # 2009.03.20. 18:49

Sziasztok!

Mindenki okulására, aki szeretne esetleg büntiből írásbelizni, azzal szeretném megosztani ezen tételemet is, mert személy szerint nekem elég nagy hiányérzetem volt vizsga előtt, hogy egy jogesetet sem láttam.

A feladatom az volt, hogy írjak elsőfokú bírósági határozatot. Iratminta nagy segítségemre volt,de persze figyelni kellett a formaságokra (ügyszám, milyen bíróság az illetékes, tanács vagy egyesbíró jár-e el, stb.)

A konkrét eset:
Az I. r. vádlott élettársi viszonyban élt a sértettel. I. r. vádlott és II. r. vádlott már hosszabb ideje ismerték egymást. A vádbeli napon a sértett és a vádlottak együtt italoztak. Szóváltás alakult ki, mert I. r. vádlott kérésére nem adott pénzt a sértett a további italozásra. A sértett szidalmazta a vádlottakat. Az I. r. vádlott megüttötte a sértettet, majd lelökte az ágyra. Amikor sértett megpróbált felkelni, visszalökte. A II. r. vádlott is visszanyomta a felkelni próbáló sértettet, melynek következtében nyolc napon belül gyógyuló sérülést szenvedett. Az I. r. vádlott belenyomta a sértett arcát a párnába, és a halál ennek következtében állt be.Ezután elmentek a helyszínről, majd I. r. vádlott javaslatára visszamentek, és önakasztásnak állították be az esetet. A sértett egyébként is meghalt volna pár napon belül, betegsége miatt.

Ennyi a jogeset. Nyilván lehet vitatkozni a minősítésről, de az eshetőleges szándékkal elköv. eö (I. r. vádlott) és a kts. meg bűnpártolás (II. r. vádlott) esetében valszeg megáll.

Egyéb körülmények (ismerték egymást, sértett betegsége) büntetés kiszabásánál irányadóak.

Üdv!

igamed # 2009.03.22. 09:19

sziasztok!

segítsetek már abban, hogy a g-mailes fiókot hogyan kell használni.
előre is köszi és mindenkinek jó tanulást.

Ildikóka82 # 2009.03.22. 09:25

hmmm... furcsa, én sem tudok belépni :(
(elvileg a f.a.: szakvizsgazok, jelszó: szakvizsga ugye?)


Iwikó

peppa # 2009.03.22. 09:30

http://mail.google.com/

felhasználói név:szakvizsgazok
jelszó: szakvizsga
A levelekben csatolt fájlként az anyagok.
Amiket nagyon köszönök azoknak akik fáradtak vele.
Jó tanulást!

Thalia # 2009.03.22. 10:53

drpici...időközben nekem is...:)

drpici # 2009.03.23. 12:05

Akkor már csak meg kell tanulnunk. :)

Ildico # 2009.03.23. 16:57

Bocsánat,Tóth Mihály vizsgáztatott,nem Károly.

Impossible!
Én a Herke Csongor: Be szakvizsga könyvből tanultam, persze a jogszabályokat hozzá olvastam. Ez bevált.
Sok sikert!

Thalia # 2009.03.24. 15:52

Én április 6-án írok bv-ből (IRM-Szalay u.) 8-án meg szóbeli...valaki sorstársam esetleg ezeken a napokon?