Szakvizsga - "A " rész (polgár)


Diza # 2011.10.20. 17:19

Köszi kbs! :)
Eléggé elszomorít a tény, remélem ez csak átmeneti szigorítás és fog még változni a helyzet!

Textilhal # 2011.10.20. 17:58

A régi szép idők, amikor még húzós bőrönddel jöttek a vizsgázó hölgyek. :O)

Csak a hölgyek?:-)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.20. 20:21

Én őket láttam, férfiaknak valahogy hülyén állt volna a banyataxi.

drapansz # 2011.10.25. 12:18

Sziasztok!

nov. 3-án megyek "A" részből szóbelizni, és egy egyszerű kérdésem lenne.
Honnan tudom meg, hogy hova kell pontosan mennem?
(az elektronikus jogi szakvizsga rendszerben jelentkeztem)

vonsch # 2011.10.25. 14:15

Helyben, odamész a Szalay u-ba és 12-kor megmondják, hogy hova jutottál. Gyanúsan kiküldik papíron is.

steini # 2011.10.25. 16:50

Drapansz, aznap odamész, és délben megtudod, ha elektronikusan jelentkeztél, nem küldenek írásban semmit.

MÁS! A segítségeteket kérném zálogjogból! Lehet, h én vagyok már totál kész, de az önálló zálogjog értelmét nem látom, és a törvényi indokolás is számomra eléggé érthetetlen. Vki elmagyarázná, hogy mire is jó ez? És mikor használják? előre is köszi, és további kitartást felkészüléshez mindenkinek!

gavotte # 2011.10.25. 17:38

Arra jutottam, hogy az önálló zálogjog nem mellék-, hanem főkötelezettség. Amint tudom, mezőgazdasági beruházásoknál alkalmazzák, a zálogtárgy a termőföld, vagy bankok használják jelzálog hiteleknél. Van a felek között jogviszony, a zálogkötelezett tartozik vagy tartozott a jogosultnak, de attól utóbb függetlenítik a zálogszerződésüket vagy a zálogjog alapításával megszüntetik az alapul szolgáló követelést. Maga a követelés a zálogjogból keletkezik és nem a követelést biztosítja...azt hiszem
a kötelezettség a zálogtárgyat és nem a személyt terheli
a bankok megkötik a jelzálog-hitelszerződést és ennek a részét képezi az önálló zálogjogot alapító szerződés is, majd ezt az önálló zálogjogot eladják és ebből finanszírozzák a hitelügyletet.

Nekem csak ennyi jött le....

hunfrakk # 2011.10.25. 17:59
Impossible # 2011.10.25. 19:03

Kérdezzétek meg kacsát, ebben ő a szaki.

Egyébként a miskolci zöld csíkos kötelmi jog általános részben le van írva jól az is.

Legislator # 2011.10.25. 19:16

banyataxi:-D


Sunshine after the rain.

steini # 2011.10.25. 19:25

Gavotte, Hunfrakk, köszi szépen! Nagy segítség, tényleg! Impi, sajnos nekem az a könyv nincs meg, de amiket írtak, ajánlottak, abból már meg lehet érteni. Azért köszi a tanácsot!

hunfrakk # 2011.10.25. 19:28

képzeld Impi, Mohi Csaba is PhD immáron
itt a dolgozata:
http://doktori.bibl.u-szeged.hu/…rtekezes.pdf

Impossible # 2011.10.25. 19:40

Nem tudom, ő minek csinálta meg nyugdíjas korára, ha már eddig nem tette.

Egyébként mi a véleményed a tervezett új szakvizsgarendszerről? Jelentősen könnyebbé válik, nem?

Sherlock # 2011.10.25. 20:05

Kedves steini,

azért jó, mert önmagában főkötelezettség, nem járulékos: az alapul fekvő követeléstől(egyáltalán a meglététől) függetlenül átruházható, azért előnyös mert nem kell körülírni a követelés jogalapját, mert az helyenként igen bonyolult lenne, megnehezítené a végrehajtást.

A gyakorlatban a kereskedelmi bankok adják el vele a jelzáloghitelintézeteknek a hiteleket, így finanszírozzák, ezen kívül még a zálogházak használják: ingó jelzálogot jegyeznek be vele. Használják még szindikált hitelezésnél, de azt bonyolult elmagyarázni -és 13 órát voltam ma az egyetemen, azért ilyen összeszedetlen, holnap kijavítom ha hülyeséget írtam. És tényleg keresd vele Kacsát :)

hunfrakk # 2011.10.25. 20:55

jó sok pázmányos oktató szerzett nemrég PhD-t...

aki nem halad, és nem szerez fokozatot,
az nem nagyon lehet ma már oktató
(max. óraadó...)

időrendi sorrendben visszafelé:

Ádány Tamás a Nk.Közjogi Tanszékről
Navratyil Zoltán a Polgári Jogi Tanszékről
Paksy Máté a Jogbölcseleti Tanszékről
Gyeney Laura az EU Tanszékről
Mohi Csaba EU Tanszékről
Halász Zsolt Pénzügyi Tanszékről
Polt Péter a Büntetőjogi Tanszékről
Fekete Balázs a Jogbölcseleti Tanszékről
Christián László a Közig.Tanszékről
Békés Ádám a Büntetőjogi Tanszékről
Bárándy Gergely a Büntetőjogi Tanszékről
Szabó Sarolta a Nk.Magánjogi Tanszékről
Wetzel Tamás az Alkotmányjogi Tanszékről
Ujvári Ákos a Büntetőjogi Tanszékről
Brehószki Márta a Kerjogi Tanszékről
Völgyesi Levente a Jogtörténeti Tanszékről
Koltay András a Polgári Jogi Tanszékről
Jany János a Jogtörténeti Tanszékről
Komáromi László a Római Jogi Tanszékről
Gerencsér Balázs a Közig.Tanszékről
Belovics Ervin a Büntetőjogi Tanszékről

*

szakvizsga rendszerről majd később, máskor
az új rendszer sem "jó"
devalválódik az oklevél szerintem

Sherlock # 2011.10.26. 09:05

Nem lett olyan borzalmas, mint amilyenre emlékeztem. :D

Kedves hunfrakk,

Te am. Impyvel végeztél? Komáromi nem Római jog, hanem jogtöri.

drapansz # 2011.10.26. 11:16

valaki át tudná löni nekem az alábbiakat?

  • EBH 2006.1517.
  • 2201/2003/EK tanácsi rendelet
  • 805/2004. EK rendelet

azt jól látom, hogy az eljárás résznél nincs 5. tétel?

hunfrakk # 2011.10.26. 11:27

helo Sherlock

2002-2007. évfolyamra jártunk Impyvel

Textilhal # 2011.10.26. 12:21

DrApansz, az EBH-t elküldtem, megvan a két EK rendelet is, amit kértél, de meglehetősen hülye vagyok ahhoz, hogy hogyan kell pdf-fájlt itt küldeni...ha adsz egy e-mailcímet privátban, már küldöm is őket.

Textilhal # 2011.10.26. 12:22

Ja, és jól látod, valóban nincs 5. tétel az A/3. tételsorban, nekem fel sem tűnt anno.:-)

Textilhal # 2011.10.26. 13:11

Elment mind e-mailen, amit kértél.

drapansz # 2011.10.26. 13:40

köszi itt is! :)

gavotte # 2011.10.26. 17:16

Steini te mikor mész?

steini # 2011.10.27. 07:09

Gavotte: dec. 7-én csak szóbelire. Elméletileg van még bőven időm, de sajnos a polgár anyagival nem úgy haladtam, ahogy terveztem, és még nem végeztem vele,a többit meg még meg sem szagoltam... Borzasztóan nagy anyag, és nem is foglalkoztam polgárral az egyetem óta. Elég elkeserítőnek érzem a helyzetem, de csak arra tudok gondolni, hogy az egyik ismerősöm 4 hét alatt a nulláról megtanulta és átment. Abban bízom, hogy amikor vizsgázom, akkor csak a fontosabb dolgokat kérdezik, és nem mennek bele mindenféle kacifántos jogesetbe és részletszabályokba, mert akkor lehet, h elvérzek...
Te mikor mész és hogy állsz a tanulással?

Viridoki # 2011.10.27. 07:34

Sziasztok!

Segítséget kérnék, hogy polgár írásbelire pontosan milyen jogszabályokat lehet bevinni (ptk, pp, gt, csőd tv., ctv. stb?) és kommentárral együtt, esetleg pk-k, bh-k is bevihető?
A bevitt doksikat valóban összefűzött állapotban kell vinni, vagy "fűzetlenül", halom papírként is?

Köszi!Szép napot!

Ui.: Kitartást és sikeres vizsgát kívánok minden vizsgázónak!