Szakvizsga - "A " rész (polgár)


rally # 2013.09.13. 22:25

Sziasztok! Örömmel jelenthetem, hogy ma szakvizsgázott jogász lettem!!!!!!
KIM-ben voltam, kedves, de igencsak "igényes" bizottságnál, mindent jogeseteken keresztül kérdeztek. Általános tapasztalatom, hogy higgadtnak kell maradni, az már fél siker..
Érintett témák, amikre emlékszem (sajnos nem teljes a lista..):

  • telki szolgalom nagyon hosszan, több jogeseten keresztül (általános tanács: dologi jog - bár igen rövid a ptk-ban - egy elég bonyolult, elvont rész, érdemes rá időt szánni..)
  • kötelesrész részletesen
  • közbenső ítélet, végrehajtási kielégítési sorrend, több személy felperesi oldalon hogyan lehet, jóhiszemű pervitel elve, mik a következményei, ha valaki nem tartja be
  • gt-t kik alapíthatnak, kik nem, nyilvános részvénytársaság alapítása, aluljegyzés következményei.

Sok sikert a készülőknek!

James55 # 2013.09.13. 20:19

Sziasztok!
Valaki tudna segíteni a közös lista elérhetőségével?
Előre is köszönöm.

drnyuszi # 2013.09.13. 14:54

Sziasztok! el tudná Nekem valaki küldeni ami a közös email címen van, az előkészítő jegyzetet, mert nem tudom megnyitni:( túl sokan töltötték le az óriásfájlt. Ezt irja ki.

ELőre is köszönöm.
Gratulálok akinek sikerült. Én most kezdek bele, és decemberben megyek gazdasági jogból írásbelizni, aztán a szóbeli.

Jön valaki a gazdasági jog írásbelire?

dzsuzsanna # 2013.09.12. 20:30

Sziasztok!

Ma voltam eljárásjogból pótvizsgázni ... és sikerült.:)
Mindenkinek ilyen bizottságot kívánok, velem nagyon emberiek voltak.
Felkészültem, hogy végig kérdezik a tételsort, de csak három kérdést tettek fel:

  1. joghatóság, hatáskör, illetékesség (itt csak a lényeget kellett elmondani mi a három között az összefüggés,és röviden a lényeget)
  2. perbeli jogképesség,(ezt össze kellett hasonlítani a polgári jogival) aztán ki kellett térni arra, ehhez hogyan kapcsolódik a polgári cselekvőképesség
  3. egyezség (anyagi és eljárásjogi összehasonlítása), itt inkább az eljárásjogi rész ment, majd az ezzel kapcsolatos jogorvoslati lehetőségek, (itt volt némi hiányosságom), ezért 4-re értékelték a vizsgámat. :)

A korábbi bizottsághoz képest a mai...hagyták, hogy elmondjam azt amit tudok, aztán kérdeztek bele.

Jöhet a B rész!

Minden kedves sorstársnak kitartást a hátralévő időre!

... és még egyszer köszönet annak a hölgynek aki feltette a felkészítő jegyzetet a közösre (nekem sokat segített)!

MacskaMalvin # 2013.09.11. 15:41

Volt ma valaki? történések? többiek mikor mentek?

rally # 2013.09.11. 11:33

hú köszi.. jelen pillanatban ugyan elég pesszimista vagyok, hahh, vége a szép egyetemi időknek, öreg vagyok én már ehhez. : )

MacskaMalvin # 2013.09.11. 06:07

rally:igen :) sok cseresznyét

rally # 2013.09.10. 17:19

Sziasztok, egy technikai kérdésem lenne a nagy tanulás közepette: szóbelinél ugye délre kell menni a Szalay u. 16-ba, ahol közlik a vizsga pontos helyszínét? Köszi az infót..

MacskaMalvin # 2013.09.07. 08:49

Gratula Laudee! De jó de jó de jó, egyszer már én is kifognék egy ilyet:)

Örülök, hogy sikerült, bár ezek szerint az átengedésben nem voltak annyira kemények csak a jegyekben, az meg aki nem 5ösre hajt kit érdekel.... de nagyon ügyes vagy ám, és szerintem mind irigykedünk akik most olvassuk, persze jó értelemben:)

Sajnos fogy az én időm is.....és nehezen megy ez a teljes elmerülés az anyagban...de én mindent elkövetek...

Jó volt olvasni a soraidat, rallynak is hasonló jókat ....

No persze azért az a lány aki a Gt. t nem is olvasta és átmegy, ilyenkor azért elgondolkodtató, hogy mennyi múlik egy bizottságon....na de remélem mi is ilyet kapunk...

Csibe: köszi az anyagokat, megyek és nézem is...

rally # 2013.09.06. 19:00

Óriási gratuláció Laudee! Visszaadtad az életkedvemet.. én épp erősen szelektálok, már csak 6 nap van, és még annyi minden hátra. De ezek szerint kis szerencsével görbülhet akár a jegy. Jó ünneplést!!

Laudee # 2013.09.06. 18:39

Sziasztok!

Ma voltam a KIM-ben éééés SIKERÜLT :)
Hatan voltunk, én negyediknek mentem, úgyhogy sajnos az előttem lévők jól felhúzták a bizottság elnökét, aki mindenkin "bosszút" állt... de végüli a végeredmény számít, nem igaz?
A Ptk-t egy idősebb úr kérdezte - állítólag rendes... hááát lehet, csak most nem :) A pp-t egy hölgy kérdezte - nagyon kedves volt, a gazdaságit meg egy fiatalabb sztem ügyvéd.

Nagyon kevés kérdést tettek fel, de így is eltartott 35 percig.

Ptk:

  • telki szolgalom (jogeseten keresztül, mihez kötődik - ingatlanhoz /erre ment ki/)
  • következő jogeset: a szomszédomnak van kolbász füstölője, amibe átviszem az én kolbászomat és egy éjszakára oda beteszem, kérem a szomszédot, h zárja be, mert ellophatják. Hát ellopják és 40e Ft kártérítést kérek. Hogy dönt a bíróság? Először elhatároltuk h miért nem szerződések kívül okozott kár, aztán azt kérdezte h milyen szerződés áll fenn a felek között... Haszonkölcsön! Mivel Pilátustól kezdte a sztorit, mire a végére ért már nem is értettem mi a kérdés... szóva erre rávezetett, de nagyon kivolt, hogy ezt tudni kell...
  • öröklési szerződés (szóról szóra mondtam..)
  • elvehetem-e az anyósomat feleségül

(2)

Pp:

  • hirdetményi kézbesítés
  • kézbesítési megbízott
  • igazolás
  • rész/ közbenső ítélet elhatárolása
  • fellebbezési eljárásban tárgyalás elmulasztása

Mindenre válaszoltam, de sok helyen nem szakszerűen és ez nem tetszett neki.. de végülis rendes volt
(3)

Gt:

  • ügyvezetés fogalma és formái az egyes társaságoknál - kitérve az ügydöntő felügyelő bizottságra
  • milyen értékpapírokat ismerek a Gt-ben
  • hogyan szűnik meg a gt - csak azt akarta hallani h jogutóddal v anélkül és ha jogutóddal, milyen esetei vannak (egyesülés, szétválás 4 formája)

(4)

Úgyhogy röviden ennyi. A Ptk-t sajnálom, mert ha rákérdez direkt a szabályokra, úgy tudtam volna, de így.. mikor közöm nincs ehhez az egészhez és már az egyetemen is utáltam!

Nekem ez volt a legnehezebb, már csak a büntető van hátra, úgyhogy nagyon boldog vagyok!!!

Előttem volt egy lány, aki a gazdasági részt el sem olvasta!! és átment, pp-ből az ítélet részeit kérdezték mentő kérdésnek, erre kapott kettest, Ptk-ból persze jönnie kell, de ez is jól példázza, hogy bizottság függő az egész!

Előttem még volt egy lány, akinek ez a területe ő 4-4-3 jegyekkel jött ki, volt egy Ptk. ismétlős, ő kettest kapott, az utánam lévőkről nem tudok semmit.

Mindenkinek kitartást és egy rakás szerencsét a jó bizottsághoz!

:)

Csibe1986 # 2013.09.06. 11:31

Kedves Mindenki!

Elküldtem a közös e-mail címre a tavaszi szakvizsga előkészítős jegyzeteimet. Nem a legjobb minőség, de szerintem használható. Ha valakinek vannak frissebb, 2013-as kidolgozott tételei, jegyzetei, az tegye közkinccsé. :-)

MacskaMalvin # 2013.09.05. 12:32

Csibe1986: van egy közös e-mail cím, polgarszakvizsga2013@gmail.com

jszó:polgarlaw201313, ott vannak anyagok, szerintem mindenki abból meg az aktuális törvényekből tanul, frissebbről nem tudok.

mailen elküldhetnéd, akár a közös címre is, hogy miket mondtak a felkészítőn példának, h miket szoktak kérdezni..

Csibe1986 # 2013.09.05. 10:54

Kedves jogijogi!

Igen, összességében azt gondolom megérte. Mészáros Mátyás tartotta (LB bíró), több írásbeli példát is megnéztünk és az óra alatt is mondott példákat, egy adott témával kapcsolatban mit szoktak kérdezni a szakvizsgán. Nem mellesleg azt mondta, hogy ha hozzá kerülünk (elnök szokott lenni), ő nem buktat meg senkit, csak aki feladja. :-) Reméljük a legjobbakat.

jogijogi # 2013.09.05. 10:40

Csibe1986, ha Te voltál előkészítőn, esetleg megírnád, hogy milyen volt, megérte-e? Előre is köszi!

Csibe1986 # 2013.09.05. 09:53

Sziasztok!

Én október 21-én megyek szakvizsgázni polgárból, anyagi jogból fogok írni. Szeretnék egy kis segítséget kérni a felkészüléshez. Van valakinek esetleg kidolgozott tétele, ami hatályos? Cserébe fel tudok ajánlani tavaszi szakvizsga előkészítőről jegyzetet. Illetve miből érdemes/kell tanulni?

Köszi előre is

vizsgázó2013 # 2013.09.05. 08:23

Szisztok!

Sok sikert a most vizsgázóknak!

Vizsga után aki nem tart igényt a szakvizsga cuccaira (könyvek, kidolgozottak) szívesen átvenném. (fizetés megegyezés szerint)

Hajrá!

snadboy # 2013.09.04. 17:05

Sziasztok!
Eladom a Novissima kiadó által szerkesztett 2011-es polgári jog I-II-III. könyveimet, melyek aláhúzással, kiemeléssel vannak ellátva. Szerintem a sikeres felkészülést nagyban segíti. Az ára mindösszesen 5.000 Ft. Érdeklődni: snadboy2010@gmail.com címen tudtok.

jogijogi # 2013.09.04. 11:50

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy járt-e valaki szakvizsga előkészítőre esetleg? Ha van valakinek ezzel kapcsolatos véleménye, tapasztalata, hálás lennék, ha megosztaná :)
Előre is köszi!

MacskaMalvin # 2013.09.03. 12:27

Istenem ha én ezt már leírhatnám, h a ptk. meg a gazdasági rész már megvan:)
Kitartás, az utolsó napok a legrosszabbak, tapasztalatból és várom a beszámolód:)

Laudee # 2013.09.03. 10:36

Túúúúl gyorsan közeleg... De igazad van, akármi is lesz, legalább vége lesz! :)
A ptk és a gazdasági rész már megvan, most magolom a pp-t, holnap a végrehajtás + egyéb ami a tételsorban van, aztán egy nap ismétlés. Ennél többet nem tudok tenni!
Bízom benne h sikerül!! A jegy nem számít!

MacskaMalvin # 2013.09.03. 08:59

közeleg a 6odika, és drukkolok Laudee...de jó neked ha túl leszel rajta:)

MacskaMalvin # 2013.09.01. 14:02

a tételsorban a duplikációt én is néztem, de elütés is van benne, szóval...:)

sajnos nem sokat haladtam a héten, de most már elmerülök benne..

a gazdasági részben a 2012 es kidolgozott anyaghoz képest vannak benne változások, mit hány napon belül kell csinálni, ott van eltérés...250 nap van az anyagban írva, de az már nem aktuális...most hirtelen nem tudom melyik tételnél van..

Laudee # 2013.08.29. 10:56

A pp. tételsorban a 94. tétel 2x szerepel..
Ezek után akkor a pontosságot tőlünk se várják el :)

Laudee # 2013.08.27. 17:22

Én azért próbálok ezen most túlesni, mert erről a Ptk-ról még vannak halvány emlékeim, de ha hatályba lép az új Ptk... úgyis minden kérdés összehasonlító lesz - na neeee!!
A bünti meg abszolút liebling, úgyhogy az jó lesz végső csapásnak elhasználódott agytekervényeimre :)

Szerintem érdemes megpróbálni mind3-at- hátha sikerül!! :) Legfeljebb nem megy, de legalább próbálod - sztem ezt akár értékelhetik is 8)

A gazdasági rész nekem abszolút megfoghatatlan, de próbálkozom... :/