Szakvizsga - "A " rész (polgár)


VMVM # 2009.10.21. 18:00

Üdv,

Annyit módosítottam a szóbelin h végzést kellett volna és nem ítéletet írni, a többit nem bántottam - a többi része jó is volt, 4 es lett.

Megindokolnom nem kellett, de azért végzés, mert a felszámolás nemperes, és persze 2. fokon sem válik azzá, ott meg nincs ítélet :)

A PP részt - nem meglepően :) - ezért a határozatok átbeszélésével kezdtük, volt pertársaság, jogesetekkel pertárgyérték, perújítás, perképesség stb, sok-sok apróbb kérdés, nehéz felidézni őket.

Ptk kicsit necces volt, az elnök mondta h csak jogeseteket fog kérdezni, az anyagot azokon át kell tudni, volt cselekvőképesség de szóról_szóra, elővásárlási jog megérte, relatív hatálytalanság, megtámadhatóság, végrendeletek érvénytelenségének esetei, mindenhol ki mit tehet hol ki ellen, mit kér a bíróságtól az hogy dönt, ilyenek.

A Gt. volt a legtisztább, határozatok bírósági felülvizsgálata, egyéni cég, névfoglalás, egyszemélyes Kft, véglszámolás, felszámolásnál a fizetésképtelenség megállapítása eseteken át( meddig lehet vitatni ) és érintőlegesen a tisztességtelen piaci magatartás.

Mindenki normális volt, a többi bizottságnál sem hallottam h szadisták ülnének :) Megerősített a dolog abban amit itt is olvastam már, h aki nem hülyüli el a felkészülést az meg tudja csinálni különösebb para nélkül, kitartás. Csak előtte az a legalább 3 hét - na az nem fog hiányozni :-)

lokker6 # 2009.10.26. 23:01

Sziasztok!

Eladnám az alábbi polgári jog, gazdasági jog es Pp. jogi szakvizsga könyveimet. A jelenleg kapható legújabb kiadások!; újszerű állapotban. A Novissimás könyvek kifejezetten tételszerűen haladnak az anyagban, és hasznosnak találom, hogy mégis kb. mit várnak egy tételhez, milyen mélységben.

Polgári jog I. 2000 Ft

(Dr. Fábián Ferenc-Dr.Sághy Mária, Novissima kiadó,lezárva: 2007.március 20., bolti ár: 3300 Ft,338 oldal)

Polgári jog II. Kötelmi jog 2000 Ft

(Dr.Köles Tibor-Dr.Sághy Mária, Novissima kiadó, lezárva: 2006. június 6., bolti ár:3300 Ft, 352 oldal)

Családi jog 1000 Ft

(Dr.Szeibert-Erdős Orsolya, Novissima kiadó, lezárva: 2006. november 20.,bolti ár: 1900 Ft 180 oldal)

Polgári eljárásjog I. és II.(dupla kötet) 4000 Ft

Dr. Tölg-Molnár László, Novissima kiadó, lezárva: I. kötet-2009. február 22.,II.kötet-2009. május 15. bolti ár:6600 Ft, 447 oldal+295 ol­dal)

Bírósági végrehajtás 1500 Ft

(Dr.Pestovics Ilona, Novissima kiadó, lezárva: 2007.augusztus 23., bolti ár: 2900 Ft,306 oldal)

A gazdasági jogi szabályozás I. 2000 Ft

(Dr. Nochta Tibor- Dr.Juhász László-Dr. Szécsényi László, Dialóg Campus,Jogi szakvizsga segédkönyvek, lezárva: 2008.március 15., bolti ár: 4280 Ft, 247 oldal)

A gazdasági jogi szabályozás II. 2500 Ft

(Dr. Nochta Tibor- Dr.Juhász László-Dr. Szécsényi László, Dialóg Campus, lezárva: 2008.március 15., bolti ár: 4760 Ft, 280 oldal)

Az összeset 13000 Ft-ért (+postaköltség) odaadom. Budapesten, Debrecenben személyesen is át tudom adni.
Részletfizetés, halasztott fizetés lehetséges.
Mindenképp megegyezünk.

Írj vagy hívj!

szakvizsgakonyvek@gmail.com
Tel: 30 / 395 71 25

Üdv, Gábor

Pronyex # 2009.10.27. 16:11

Sziasztok!

Komplett kidolgozott „A“ tételsor eladó (12.000,– Ft)

Kérésre küldök mintaoldalakat, de akkor is telefonon keressetek, NE mailben! :-) Köszi!

Tel: 06–20–223–9240

drzd # 2009.10.29. 15:54

Sziasztok!

Ma voltam szóbelizni, gondoltam felteszem a kérdéseimet, hátha segít valakinek.
Legfelsőbbb bíróságon voltam, nagyon jó bizottságnál.

először leírom az írásbelit, az nagyon ritkán szerepel fenn. anyagiból írtam: Felperesek alperesek ingatlanán elbirtoklással útszolgalmat szereztek, kérték ennek megállapítását és azt is előadták, hogy alperesek utóbbi időben zavarják az átjárásban.
Az bizonyításra került, hogy felperesek alperesek ingatlanát 16 éve használják szolgalomszerűen és alperesek ez ellen soha nem tiltakoztak.

Elsőfokú ítéletében a bíróság megállapította, hogy felperesek elbirtoklással szolgalmat szereztek. A bíróság feljogosította a felpereseket, hogy bejegyeztessék szolgalmi jogukat az ingatlan-nyilvántartásba.

Mindketten fellebbeztek.
Felperes azért, mert a bíróság ítélete nem határozta meg teljesen a szolgalom mértékét, kérte, hogy határozza meg konkrétan (mezsgyétől számítva 3 m…).

Alperes kérte a kérelem elutasítását, és arra is hivatkozott, hogy a felperesek már a községből véglegesen elköltöztek, és már nincs szükségük a használatra.

Másodfokú ítéletet kellett hozni.

Én felperes fellebbezését alaposnak tartottam, és ebben a körben megváltoztattam az elsőfokú ítéletet, mert átjárási szolgalomnál a bíróságnak több dolgot is meg kell határozni, és egyebekben helyben hagytam az első fokú ítéletet.
Alperesét nem tartottam alaposnak, mert a szolgalom nem a felperesek személyéhez kötött, hanem az ingatlanhoz, és irreveláns, hogy elköltözött-e a felperes vagy sem, az elbirtoklási idő elteltével a telki szolgalmat megszerzi – amúgy akkor még birtokos is volt.
Ezt így is hagytam a szóbelin, jó volt.

Szóbeli:
Anyagi: telki szolgalomnál maradva volt pár kérdés (mit hol találunk a tulajdoni lapon, keletkezése, hatálya ingatlan-nyilvántartáson belül kivül), haszonélvezet, szerződés érvénytelenségének jogkövetkezményei, érvényesség és hatályosság közötti különbség, írásbeli végrendelet, nagykorú tartása
Pp: tárgyalás nyilvánossága (ha titok miatt zárt tárgyalást tart, akkor a nyilvánosan kihírdetett ítéletnek sem hirdeti ki a titkot tartalmazó részét) kik lehetnek zárt tárgyalásnál jelen, perújítás, tárgyalás felfüggesztése, bírósági meghagyás, végzések fellebbezhetősége
Gt: 1%-hoz kapcsolódó szabály( Nyrt-nél részvényesek napirendi kérelem, és kifizetések esetén cégbírósághoz fordulni), igazgatóság munkáltatói jogkörét átruházhatja-e (nem) ebből csak ez a két kérdésem volt

Kicsit hoszzú lett, de hátha segít nektek!

Kitartás mindenkinek!

Tigerbabee # 2009.10.31. 19:04

Sziasztok!

Jog-Ász kártyák eladók:
Polgári Jog I. (1.500.- Ft)
Polgári Eljárásjog (1.500.- Ft)
valamint
Kukorelli: Alkotmánytan könyve (1.500.- Ft)

Érdeklődni lehet: dr.napsugar@freemail.hu címen!

Pronyex # 2009.11.05. 11:34

Sziasztok!

Komplett kidolgozott „A“ tételsor eladó (12.000,– Ft)

Kérésre küldök mintaoldalakat, de akkor is telefonon keressetek, NE mailben! :-) Köszi!

Tel: 06–20–223–9240

myrtocle # 2009.11.10. 09:22

Pénteken voltam A részből, a kérdéseim (amire emlékszem)

polgár
személyiségi jogok, melyik kettő a leggyakoribb (jó hírnév védelme, emberi méltósághoz való jog, a felsorolás nem taxatíiv!)
szomszédjogok, kilátáshoz való jog példán keresztül, melyik §-ban van (100) (a fontos paragrafusokat illik tudni a vizsgáztató szerint 5, 100, 339)
mi a szomszédos jog
veszélyes üzem példán keresztül (vonatra fel akar ugrani mikor már elindul és megsérül ki felel? kármegosztásnak van helye)
haszonkölcsön és a felelősség példán keresztül (megengedi, hogy ott tárolja a dolgait, és ellopják, de mivel ingyenes, ezért nem felel a tulajdonos),
szerződés megszűntetése, elállás, felmondás
lemondás az örökségről és a visszautasítás különbsége (írásban, szerződés - szóban, egyoldalú)

Pp: egyezséget mikor hagyja jóvá a bíróság, van-e ellene fellebbezés, mikor végrehajtható (itt arra volt kíváncsi, hogy nincs halasztó hatálya a fellebbezésnek), különös szabály az egyezségről hol van a Pp-ben (házassági bontóper),
beavatkozás: meddig lehet, mit dönthet a bíróság, van-e fellebbezés
fizetési meghagyás ha az adós lakóhelye ismeretlen (hírdetményi kézbesítésnek van helye, nincs lehetőség fmh-ra)

Gazd. jog:
pótbefizetés, tagjegyzék tartalma, vezető tisztségviselők felsorolása, Nyrt-Zrt, felszámolási eljárás kielégítési sorrend, ki gyakorolja a mt-i jogokat felszámolás alatt ( a felszámoló biztos), Országos Betétbiztosítási Alap

Pronyex # 2009.11.11. 10:01

Sziasztok!

Komplett kidolgozott „A“ tételsor eladó (12.000,– Ft)

Kérésre küldök mintaoldalakat, de akkor is telefonon keressetek, NE mailben! :-) Köszi!

Tel: 06–20–223–9240

Tigerbabee

Pronyex # 2009.11.11. 10:02

Sziasztok!

Komplett kidolgozott „A“ tételsor eladó (12.000,– Ft)

Kérésre küldök mintaoldalakat, de akkor is telefonon keressetek, NE mailben! :-) Köszi!

Tel: 06–20–223–9240

TÉvi # 2009.11.12. 08:55

Sziasztok!

Most kapcsolódtam be, valamennyi hozzászólást olvastam ugyan, de nem tudom, korábban beszéltetek-e már erről.
Nincs valakinek valamilyen információja arról, hogy mi lesz, ha jövő május 1-jén hatályba lép az új Ptk?
Aznaptól már azt kérdezik a szakvizsga "A" részén? Hiszen a tételsor még a régi Ptk alapján van. Hogy is lesz ez vajon?
Azért érdekelne, mert körülbelül akkor tudnék menni az "A" részből, addig sajnos nem.
Nem tud valaki erről valami infot?

lokker6 # 2009.11.12. 21:06

Sziasztok!

Eladnám az alábbi polgári jog, és Pp. jogi szakvizsga könyveimet. A jelenleg (2009.okt.) kapható legújabb kiadások!; újszerű állapotban. Tételszerűen haladnak.

Polgári jog I. 2000 Ft

(Dr. Fábián Ferenc-Dr.Sághy Mária, Novissima kiadó,lezárva: 2007.március 20., bolti ár: 3300 Ft,338 oldal)

Polgári jog II. Kötelmi jog 2000 Ft

(Dr.Köles Tibor-Dr.Sághy Mária, Novissima kiadó, lezárva: 2006. június 6., bolti ár:3300 Ft, 352 oldal)

Polgári eljárásjog I. és II.(dupla kötet) 4000 Ft

Dr. Tölg-Molnár László, Novissima kiadó, lezárva: I. kötet-2009. február 22.,II.kötet-2009. május 15. bolti ár:6600 Ft, 447 oldal+295 ol­dal)

Bírósági végrehajtás 1500 Ft

(Dr.Pestovics Ilona, Novissima kiadó, lezárva: 2007.augusztus 23., bolti ár: 2900 Ft,306 oldal)

Az összeset 9000 Ft-ért (+postaköltség) adom. Budapesten, Debrecenben személyesen is át tudom adni.
Részletfizetés, halasztott fizetés lehetséges.
Mindenképp megegyezünk.

Írj vagy hívj!

szakvizsgakonyvek@gmail.com
Tel: 30 / 395 71 25

Üdv, Gábor

évicsibe # 2009.11.14. 10:47

Sziasztok,

rendszeresen olvasgatom a fórumot, gyűjtöttem tőletek az infókat a szakvizsga megkezdése előtt. Ezért gondoltam, hogy talán segítség lehet másoknak, ha leírom, hogy mi volt nálam a polgárin okt végén.

Írásbelizni Pp-ből voltam. Szerintem jó választás, mert tuti, hogy valami eljárásjogi csűrcsavart kell keresni és nem a tényállásba belebonyolódni. Nekem végrehajtási igényperrel kapcsolatos volt a jogesetem, keresetindítási határidő kapcsán kellett másodfokú határozatot hozni. Szerintem egyszerű volt.

Szóbelizni a Honvédelmi Minisztériumban voltam. Akit oda osztanak be, az tuti, hogy egy Füredi névre hallgató államtitkárhoz kerül. Ő az elnök és gazdasági jogot kérdez. Sok rosszat lehet róla hallani. Ennek az az oka, hogy a "kistörvényeket" kérdezi, mert azon az állásponton van, hogy aki azokat tudja, bizti tudja a "nagyokat" is.Így nekem egy db OBA-val kapcsolatos kérdést tett csak fel és megkaptam az 5-öst.
A többiek is rendesek voltam.
Ppből inkább elmélet, felfüggesztés, id kibocs nélküli elut, ügyész szerepe, tárgyalási időköz...
Anyagiból jogeset pl elévülés kapcsán, opció, haszonélvezet...
.
Szerencsére mindenkinek max fél óra volt a vizsga (tudom, hogy nem ez az általános) és mindenki átment.

Én 4 db 5-sel jöttem ki és nagyon jó, hogy túl vagyok rajta.

Sok sikert mindekinek! Kitartás

bajussz # 2009.11.14. 11:03

gratulálok hozzá, de ugye a pp-t is megtanultad, nem csak a kicsiket?:)

Pronyex # 2009.11.15. 17:10

Sziasztok!

Komplett kidolgozott „A“ tételsor eladó (12.000,– Ft)

Kérésre küldök mintaoldalakat, de akkor is telefonon keressetek, NE mailben! :-) Köszi!

Tel: 06–20–223–9240

évicsibe # 2009.11.16. 16:44

bajussz:

na igen...Pp ből a "kicsikkel" nem túl sokra mentem volna...:)

...de a lényeg az, és ezt az én vizsgám is jól példázza, hogy gazdaságiból tény, hogy a 3 nagy tv lefedi az anyag 75-80 %-át, de nem árt átnézni pl a szövetkezeteket, egyéni vállalkozók, OBA, PSZÁF, Tpt - és más hasonló fincsiségeket is...

Pronyex # 2009.11.17. 22:25

Sziasztok!

Komplett kidolgozott „A“ tételsor eladó (12.000,– Ft)

Kérésre küldök mintaoldalakat, de akkor is telefonon keressetek, NE mailben! :-) Köszi!

Tel: 06–20–223–9240

évicsibe # 2009.11.19. 07:34

szakvizsgázó
Polgáriból nekem az volt a módszerem, hogy már nyáron elkezdtem tanulgatni. Nem feszültem bele, de szépen áolvastam az anyagokat.

Anyagi: nagyon ajánlom a Novissima-s könyveket, nagyon jók. Sok mindenre felhívják a figyelmet, a legtöbb Pk és AB hat benne van. Van ugyanis jó pár PK, PED és PJE, amiket tényleg kell tudni. (ez tényleg főleg az anyagira igaz)

Gazdasági: én törvényből tanultam. A kis törvényeket egyszer átolvastam és csináltam belőlük egy kivonatot, és a vizsga előtt már csak azt olvastam el.

Eljárásjog: Pp és Vht a lényeg, a többi kistörvény szerintem ott kevésbé fontos. De a Pp-t tudni kell, magát a törvényt, a maga "dallamával", felsorolások nagy része sorrendben, mert lényeges. Ehhez nem használtam Novissima-s könyvet, hanem a jó öreg Kengyel féle opus-t olvastam át, de ha nincs időd, akkor elég a törvény, de az fontos, hogy átlásd az összefüggéseket.

Nem szépítem. Nekem szerencsém is volt a vizsgán, de az is tény, hogy becsülettel készültem.

Természetesen bárkinek szívesen segítek. Tudok anyagokat küldeni, - ellenszolgáltatás nélkül-. Mondjuk, ami saját jegyzet (Gt kstv-ek,az egész Pp) az kézzel írott, de állítólag szépen írok, így olvasható.:)

beaber # 2009.11.19. 12:30

szia Évicsibe!

Olvstam az előző hozzászolásodat. Én csak jövőre megyek polgáriból ,de már én is elkezdtem olvasgatni az anyagi részt.

írtad,hogy esetleg tudsz küldeni jegyzetet Pp-ből, én megköszönném,ha küldenél nekem, nem a kedvenc részem a polgárin belül, és elborzaszt a mennyisége is, nincs is kedvem hozzákezdeni.

E-mail-be el tudnád küldeni?
Ha igen,megírom az e-mail címemet.

Üdv:
Beáta

évicsibe # 2009.11.19. 13:44

Beáta
Mint azt írtam a jegyzeteim kézzel írottak. Persze be lehet őket scannelgetni, ha szükséges, de az nem 2 perc. A különleges eljárásokig egy db füzetben van minden. Tétel szerint kidolgozva. A többi A4es különíves lapokon.
Bár én írtam, de más is tanult már belőle és tudta használni.
A végrehajtás kidolgozott anyag, elég jó, azt át tudom küldnei e-mailben is. (kb 20 oldal és törvénnyel együtt átolvasva kíváló, a vizsga előtti átnézésre pedig tökéletes)

Ha budapesti vagy akár bele is tudsz nézni, hogy érdekel e a Pp. Sok munkám van benne, ezért fővesztés terhe mellett ugyan, de kölcsön tudom adni.:)

Ha még mindig érdekel írj nyugodtan.

Évi

beaber # 2009.11.20. 07:51

Szia Évicsibe!

Sajnos nem budapsti vagyok, de az is nagy segitség lenne, ha a végrehajtási részt átküldenéd nekem e-mailbe, megköszönném.

e-mail címem: dr.beata.beres@freemail.hu

Előre is köszi

szakvizsgázó # 2009.11.22. 21:03

Évicsibe
Köszönöm az infőkat! A Vht-s jegyzet lehetséges, hogy engem is érdekelne.

évicsibe # 2009.11.22. 22:47

Sziasztok!

Átküldtem a vht-s anyagot.

Amúgy sok minden van még letöltve, törvények, pk-k, pje, ped-ek stb, majd valamikor összeszedem és írok egy listát, hogy miket tudok küldeni.

Vagy kérdezzetek, hogy mi kellene és megnézem, hogy van-e.
:)

üdv É

TÉvi # 2009.11.24. 07:58

Szia Évicsibe!

Most olvastam a hozzászólásokat. Ha nem gond, még nekem is át tudnád küldeni e-mailben a Vht-s anyagot?
Köszönöm szépen!

TEvi

Törpi123 # 2009.11.24. 15:07

sziasztok!
minden lehetséges és publikálható anyagot küldjetek a szakvizsgazok@gmail.com-ra, hogy más is hozzáférhessen!
Köszi

évicsibe # 2009.11.25. 19:12

Sziasztok!

Amit amúgy én nagy lelkesen küldözgetek Vht-s anyagot az már fent van, uh onnan is elérhető.